Skoči na vsebino

Borilne veščine


devilish

Priporočene objave

Glede na to, da obstaja malo morje različnih borilnih veščin, bi bila hvaležna vsakim opisom, če ima kdo kake izkušnje, mogoče kake linke do strani, ki ti povejo kaj več o določeni borilni veščini. Za kaj je kaka borilna veščina dobra, čemu doprinese, na čemu je poudarek itd... kick box, tae kwon do, aikido, ba gua, ninjutsu, ju-jitsu itd...

hvala :rolleyes:

lp, devilish ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Also bom jest en mal napisu, k sm glih iz stroke:

:ninja: KARATE DO [kara=prazna, te=pest/roka, do=pot => pot prazne roke - ne jemlji dobesedno] (my favorite) -> Karate=japonska borilna veščina (otok Okinava). Poznamo več stilov karateja in zvrsti, od tradicionalnih oblik, do športnih oblik (meni malo manj ljube, ker bolj spominjajo na atletiko kot B.V.). Je ena izmed najbolj razširjenih oblik borilnih veščin. Karate trenira staro in mlado. Tako kot pri večini tradicionalnih azijskih borilnih veščin je potrebno imeti tudi nekaj soli v glavi, saj tu za razne razbijače ni mesta (govorim o tradicionalnem karate-do-ju - lastne izkušnje). Treniranje karateja ti omogoči razvoj telesnih sposobnosti (nadzor nad gibi svojega telesa), izboljša percepcijo gibanja v prostoru ter izboljša občutek za opazovanje in zaznavanje gibajočih se predmetov v t(s)voji okolici, omogoča tudi izboljšanje psihofizične kondicije ter izboljšanje samokontrole. Seveda so še mnoge stvari, ki se s treniranjem izboljšujejo, a zato je potrebno trenirati redno in dlje časa. Neučakanci oz. razbijači navadno ne zdržijo več kot leto, ker je proces učenja na začetku morda malo bolj monoton. Slabe strani: kdaj pa kdaj kakšen počen žnabelček ali pa buška, pa morda kakšna plavica. Seveda to kasneje, ko začneš z "sparingom". Proces učenja Karate-do-ja je postopen, zato se ni za bati, da te bodo prvi dan vadbe vrgli brutalnemu nosilcu črnega pasu, ki ima dimenzije trodelne omare, da te nabuta.

Nekaj tradicionalnih stilov karate-do-ja:

Shotokan :ninja:

Goju Ryu

Uechi Ryu

Kyokushinkai

Shito Ryu

Wado Ryu

EPP

:ninja: AIKI-DO [ai=harmonija, ki=življenjska energija, do=pot =>pot življenjske energije] -> Aiki-do so Funakoshijeve (še) ne izživete sanje. Zadeva mi je že od nekdaj všeč, a sem začel prej trenirati karate-do, tako, da nekako nisem našel več časa, da bi priključil k svojim treningom karateja še treninge Aikida. Morda v prihodnje. Aiki-do je tako kot karate japonska borilna veščina. Obstaja nekaj manj časa kot karate-do (a vseeno veliko dlje kot razni kick-boxi, full kontakti in ostale novodobne, "brezdušne" instant izpeljanke tradicionalnih B.V. :BUA: ). Aiki-do izhaja večinoma iz Ju-Jitsa, a je veliko manj "grob". V Aiki-do-ju se srečujemo z meti, vzvodi, padci, bojem z lesenim mečem [bokken] ali palico [jo]. Ni sledu o brcah ter sunkih/udarcih z roko. Glavna ideja Aiki-do-ja je ta, da se v primeru spopada za napadalca ter osebo ki se brani zadeva konča čim manj oz. ne-boleče. Pri izvajanju tehnik aiki-do-ja ni potrebna fizična moč, saj so tehnike pogruntane tako, da branilec preusmerja energijo/silo/moč napadalca proti njemu samemu. Skratka zadeva je tako kot karate dobra za razvoj psihofizičnih lastnosti. Tudi Aiki-do v nekaj mesecih opustijo neučakanci, razbijači pa se ga izogibajo, ker z Aiki-do-m ne narediš nasprotniku dovolj "škode". Zelo priporočam! Tudi tistim, ki menijo, da so VSE borilne veščine samo za pretepanje in izzivanje bolečine. Morda jih celo navduši ta zelo elegantna in prefinjena veščina.

Aiki-do na TVju in v kinu-> Steven Seagal.

EPP

:ninja: Ju-Jitsu [Ju=nežen, prožen, Jitsu (ali Jutsu)=tehnika, stil, metoda]

Vsebuje tehnike karate-do-ja, ter tehnike aiki-do-ja. Iz Ju-Jitsa izhaja tudi Aiki-do. Japonska veščina. Zelo priljubljena v policijskih organizacijah po svetu. Seveda ga trenirajo tudi naši policisti. Za odtenek bolj grob kot Aiki-do. Tudi dobra stvar, saj se naučiš obvladovanja boja na blizu. Pomaga seveda tudi pri razvoju enakih sposobnosti kot Karate-do in Aiki-do.

Ju-Jitsu zveza

:ninja: Judo [Ju=nežen, prožen, Do=pot]

Meti, padci, olimpijske igre, Urška Žolnir. :D

Japonska borilna veščina, ki so jo gojili Japonski organi pregona. Vadijo jo tudi policisti po svetu in seveda tudi Urška Žolnir. V Slo je nebroj klubov, kjer se da to trenirat. Žal se je Judo iz B.V. že skoraj čisto prelevil v športno disciplino, a nekaj "duha" pa še ima.

Judo zveza Slovenije

:ninja: Tae-Kwon-Do [ :blink:]

Korejska veščina. Se v glavnem brca in skače. Olimpijski šport. B.V. je bolj malo, je bolj šport. Trenirajo ga tudi čapci, ki se dokaj hitro naučijo skakat i brcat ćekiće i slične trikove rukama i nogama. Mi ni preveč všeč, zato se nisem nikoli pogabljal vanj. Vem samo to, da ga je "pogruntal" nek vojščak v Korejski vojski - še v času, ko so se po azijskih tleh podili razni cesarji, khani in podobne žwerce.

Modern TWD je duha že davno izpustil. <_<

:ninja: instant ful kontakti, kick-boxingi, gumitwist -> :BUA:

Popravljeno . Popravil Funakoshi
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz pa šele 18-to v shotokanu. .)

:ninja:

Kje pa ti vztrajaš? V LJ?

Popravljeno . Popravil Funakoshi
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz pa šele 18-to v shotokanu. .)

:ninja:

Kje pa ti vztrajaš? V LJ?

do zdaj v KK Radenci zdaj bom pa morala verjetno kje v lj

Popravljeno . Popravil TinaRR
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

do zdaj v KK Radenci zdaj bom pa  morala verjetno kje v lj

Tisti EPP v mojem postu je link do našega kluba v Črnučah. Si bila že kdaj pri nas?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

nisem  :)

Pol pa velkom! Če te zanima naš klub al pa še kej v zvezi s klubom me lahko kontaktiraš na PM.

OSS!

Popravljeno . Popravil Funakoshi
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem pa trenirala Tae kwon do nekaj let in sem bila zelo navdušena nad njim. bolj je problem najti dober klub v LJ........ sicer pa sem pristaš ITF-a, ki ni olimpijska disciplina, zato so borbe brez zaščitnih pizdarij na glavi in na telesu (razen za goleni, rokavice in nožniki).

Fuankoshi... če si pristaš karateja, potem ne žali drugih športov, če jih ne poznaš. Tudi karate, ninjitsu in vse ostale pizdarije trenirajo čefurčki............

Meni je Tae kwon do lepa veščina, ker se dela večina z nogami. In ker sem plesala včasih, mi je to prav prišlo, saj sem precej gibčna. Te borilne veščine ne bi zamenjala za nobeno drugo, mogoče edino Tai chi - ki ja pa je čisto nekaj drugega.

Si pa ne predstavljam, kako bi bilo, če bi se mogla sama odločati za borilno veščino, pa nobena me ne bi kaj prida pritegnila........

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

MUAY - THAI

To je vse kar se rabi za preživetje.  B)

TEK-NA-DOM.....

vse kar se rabi za preživetje....

Popravljeno . Popravil bmw
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

TEK-NA-DOM.....

vse kar se rabi za preživetje....

Baje da ma državni prvak discipline od piz***ije v Fužinah do doma v Centru 4,52 minute... :worship:

:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem pa trenirala Tae kwon do nekaj let in sem bila zelo navdušena nad njim. bolj je problem najti dober klub v LJ........ sicer pa sem pristaš ITF-a, ki ni olimpijska disciplina, zato so borbe brez zaščitnih pizdarij na glavi in na telesu (razen za goleni, rokavice in nožniki).

Fuankoshi... če si pristaš karateja, potem ne žali drugih športov, če jih ne poznaš. Tudi karate, ninjitsu in vse ostale pizdarije trenirajo čefurčki............

Funakoshi nč žalu. :blink: Sam povedu sm, da mi ni simpatičen TWD. Pač mam tako mnenje. Spoštujem pa vse, ki ga tenirajo.

Čefurčkov pa v našem klubu že dooooolgo nism vidu. Pa tud mislm, da jih še dooooolgo ne bom. Nimajo potrplenja pa soli v glawi. :grrr

Kar se pa zaščite tiče... Je kr pameten včasih kšn ščitnik met, kr sm že kr neki poškodb vidu, ki so ble posledica neuporabe zasščitne opreme.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

butasto vprašanje: a je človek pri 27 že malce prestar za začetnika?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

butasto vprašanje: a je človek pri 27 že malce prestar za začetnika?

Tudi pedestletniki so začetniki.

Za Aiki-do npr. pa so to najboljša leta za začetnika (sol v glavi in telo je že zraslo).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!