Skoči na vsebino

Olje za motor - razno...


Ice

Priporočene objave

Zdravo,

Torej danes sem menjal olje v svojem burgmanu. Za motor in sklopko sem uporabil Motul 5100 Ester 10w40, za zadnje zobnike sem pa želel uporabiti Motul 80w90 mineral.

http://www.motornaolja.com/produkt/motul-gearbox-80w-90/

Ko sem ga odprl me je pa skoraj kap. Črno olje z srebnim odsevom, ko pa gledam po netu, pa imajo vsi popolnoma bistro olje. Je 80w90 kot zahteva proizvajalec in ima standard GL5, vendar ni hipoidno. Ker sem staro olje že izlil, sem skočil po novo olje, vendar sem dobil samo neko ameriško 85w125 ki pa je hipoidno. Sedaj imam v zadnjih zobnikih to olje, vendar ga bom zamenjal ko dobim (MOTOREX Hypoid Gear Oil 80W/90 synthetic).

Zanima me, kaj je s tem oljem od motula, zakaj je črno (grafit?), ter če je sploh primerno za hipoidne prenose. Ter kakšno škodo lahko naredim s tem ameriškim 85w125 hipoidnim oljem.

Hvala,

D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se sploh nisem zafrkaval, danes kupil zgoraj navedeni motorex, zamenjal in sem miren. Hvala pa vseeno za link, bom pregledal. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...
On 24. 10. 2016 at 8:06 AM, Bostjan L said:

Original bi mogel biti najboljši. :bike:

 

c755c54b7f393eba8fe7a336ccd95613.jpg

Zanimivo je da pri nas uradni zastopniki in serviserji BMW motorjev  priporočajo in uporobljajo na servisu različna olja, od Advanteca,  Castrola, spet drugi Motorex. Predvidevam , da so to sicer enako kvalitetna olja,  primerna za bokserje, vseeno pa je zanimivo njihovo stališče, zakaj prav to olje, ki ga oni uporabljajo...s tem pa begajo nas , uporabnike.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...
Ob 11. 4. 2017 ob 13:51, Borutt pravi:

Imaš prav.

Glede segrevanja olja ti pa ne dam prav. In moj serviser se tudi ne strinja s teboj. Pa tudi jodlarje šraufa. 

Ampak, kakor kdo hoče, kajne.

 

 

1. korak: Pripravite se na menjavo motornega olja

Olje je dobro odstraniti, ko je motor še topel, a ne prevroč. Če potrebujete več prostora za lažji dostop, uporabite dvigalko za avto ali dvižno rampo in privzdignite avto do želene višine, vendar poskrbite za svojo varnost in podložite kolesa, da se avto ne premakne z mesta. Zdaj je čas, da si roke zaščitite z rokavicami, v bližini imejte tudi kakšno krpo.
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

On 11. 4. 2017 at 11:36 AM, Borutt said:

Zakaj bi segrel motor pred menjavo olja? 

Da  lažje steče ven vključno z vsedlinami. Saj ko odviješ vijak itak pustiš odprtega 10-15 min in gre vse olje ven tudi tisto kar je šlo okoli po motorju.

Če je hladno in dlje časa stoji, umazanija ostane na dnu karteja in ne pride (steče) ven.

Popravljeno . Popravil ftp
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

smo že 100x pojasnili, ampak on bo menjal hladno, ker mu je mehanik tako rekel...100 ljudi 100 čudi. :D

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, DAMI34 pravi:

smo že 100x pojasnili, ampak on bo menjal hladno, ker mu je mehanik tako rekel...100 ljudi 100 čudi. :D

 

ne bo kršil zakona! :lol1:

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

On 4/11/2017 at 11:44 AM, Borutt said:

Ti si pa res stručko. Sedaj pa dobro pomisli, kakšno neumnost si napisal. 

Kam gre segreto olje, ko ugasneš motor? Po tvoje se ohladi povsod v motorju, samo v karterju ne.  Mogoče segreješ olje, da ga lažje vliješ v motor? 

Ne piši več takšnih neumnosti. 

Kako se potem vlije olje v motor, če je pa mrzlo in zelo gosto ? 

 Olje ki ga vlivas v motor stece samo po gladki embalazi v motor, skozi sirok vrat v siroko luknjo.... In nalijes tocno doloceno kolicino... Olje ki pa ga izpustis iz agregata je pa ujeto v lezajih, zobnikih, in vsemogocih kanalih in podobnih receh.... Zato je boljse, da je bolj tekoce in se lazje vse izcedi i teh kotov in luknjic itd, itd... 

 

  Ce ne verjames, si pejt ocvret jajca,  bos videl, da je vroce olje lazje izliti iz ponve kot hladno....

Popravljeno . Popravil jvalant
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

 

pred 23 urami, solorider pravi:

 

1. korak: Pripravite se na menjavo motornega olja

Olje je dobro odstraniti, ko je motor še topel, a ne prevroč. Če potrebujete več prostora za lažji dostop, uporabite dvigalko za avto ali dvižno rampo in privzdignite avto do želene višine, vendar poskrbite za svojo varnost in podložite kolesa, da se avto ne premakne z mesta. Zdaj je čas, da si roke zaščitite z rokavicami, v bližini imejte tudi kakšno krpo.

 

pred 23 urami, ftp pravi:

Da  lažje steče ven vključno z vsedlinami. Saj ko odviješ vijak itak pustiš odprtega 10-15 min in gre vse olje ven tudi tisto kar je šlo okoli po motorju.

Če je hladno in dlje časa stoji, umazanija ostane na dnu karteja in ne pride (steče) ven.

 

pred 22 urami, DAMI34 pravi:

smo že 100x pojasnili, ampak on bo menjal hladno, ker mu je mehanik tako rekel...100 ljudi 100 čudi. :D

 

 

pred 20 urami, jvalant pravi:

 Olje ki ga vlivas v motor stece samo po gladki embalazi v motor, skozi sirok vrat v siroko luknjo.... In nalijes tocno doloceno kolicino... Olje ki pa ga izpustis iz agregata je pa ujeto v lezajih, zobnikih, in vsemogocih kanalih in podobnih receh.... Zato je boljse, da je bolj tekoce in se lazje vse izcedi i teh kotov in luknjic itd, itd... 

 

  Ce ne verjames, si pejt ocvret jajca,  bos videl, da je vroce olje lazje izliti iz ponve kot hladno....

Olje je že v karterju in ni v nobenih ležajih ali nekih luknjicah. Ker se je vroče izcedilo na dno. Razen, če stručkoti trdite, da je olje v gelu ali nečim podobnem in netekočem. 

Pravzaprav pa pojdite eno stran nazaj in si preberite, kaj sem napisal. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 52 minutami, Borutt pravi:

 

 

 

 

Olje je že v karterju in ni v nobenih ležajih ali nekih luknjicah. Ker se je vroče izcedilo na dno. Razen, če stručkoti trdite, da je olje v gelu ali nečim podobnem in netekočem. 

Pravzaprav pa pojdite eno stran nazaj in si preberite, kaj sem napisal. 

no pa bolj počasi....hladno olje je bolj gosto in se manj izcedi kot toplo...s tem gre tudi manj usedlin in svinjarije iz motorja. Bo šlo?

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, DAMI34 pravi:

no pa bolj počasi....hladno olje je bolj gosto in se manj izcedi kot toplo...s tem gre tudi manj usedlin in svinjarije iz motorja. Bo šlo?

 

Vidim, da nisi še nikoli menjal olje. 

Pa pusti motoroznanstvo, ker to ni zate. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, Borutt pravi:

Vidim, da nisi še nikoli menjal olje. 

Pa pusti motoroznanstvo, ker to ni zate. 

a to je vse kar zmoreš? :smoke:

tule ti dam en link s slikami, da ti bo bolj jasno, pa hitr izvleček točke 1

 

Pull the car into a driveway or space with level ground and enough working area.

ps. predlagam da pišeš vikipediji, da naj pustijo motoroznanstvo, ker jim ne gre :D

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

On 11. 4. 2017 at 0:28 PM, Borutt said:

Ti trdiš, da so v olju neke usedline, katere moraš segreti, da jih spraviš ven. In, če so v olju, zakaj ne bi mogle izteči z oljem ? 

Saj tudi novo olje iz kantice kljub navpični legi ne iztočis popolnoma vsega. Pa si zamisli goščo, ki se skoraj zalepi na dno karteja, ki je raven.

 

Lahko pa sam poskusiš tako, da iztočiš iztrošeno olje iz hladnega motorja v posodo z večjo površino. Posodo nato nagneš da je en vogal na suhem, pa si pogledaš dno.

Potem to isto olje zliješ v motor greš en krog, in ga nato spustiš (lahko počakaš 10-15min če te je strah da se opečeš). Pustiš v posodi da se ohladi in tato nagneš pa vidiš razliko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

He, he, he, pa se vam res ljubi "prepucavat" za cca 20°C razlike v temperaturi olja. Naj vsak menjuje olje kakor mu paše, hladno ali toplo ali pa vroče. Sam sem v svoji kratki karieri mehanika zamenjal cca 10 ton motornega olja, pa sem vedno segrel motor, da je olje lažje in hitreje odteklo. Bolj se vidi razlika pri olju za transmisijo, če je hladno, pa to traja, pa traja, pa traja ..... :whistle::headbang:

 

Popravljeno . Popravil MitcH'
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, DAMI34 pravi:

a to je vse kar zmoreš? :smoke:

tule ti dam en link s slikami, da ti bo bolj jasno, pa hitr izvleček točke 1

 

Pull the car into a driveway or space with level ground and enough working area.

ps. predlagam da pišeš vikipediji, da naj pustijo motoroznanstvo, ker jim ne gre :D

 

Si že večkrat pokazal svoje znanje motoroznanstva. 

pred 59 minutami, ftp pravi:

Saj tudi novo olje iz kantice kljub navpični legi ne iztočis popolnoma vsega. Pa si zamisli goščo, ki se skoraj zalepi na dno karteja, ki je raven.

 

Lahko pa sam poskusiš tako, da iztočiš iztrošeno olje iz hladnega motorja v posodo z večjo površino. Posodo nato nagneš da je en vogal na suhem, pa si pogledaš dno.

Potem to isto olje zliješ v motor greš en krog, in ga nato spustiš (lahko počakaš 10-15min če te je strah da se opečeš). Pustiš v posodi da se ohladi in tato nagneš pa vidiš razliko.

Gošča? Bo treba malo bolj skrbeti za svoj jekleni konjiček. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

34 minutes ago, Borutt said:

Gošča? Bo treba malo bolj skrbeti za svoj jekleni konjiček. 

kako..., da jo pustim notri?

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, MitcH' pravi:

He, he, he, pa se vam res ljubi "prepucavat" za cca 20°C razlike v temperaturi olja. Naj vsak menjuje olje kakor mu paše, hladno ali toplo ali pa vroče. Sam sem v svoji kratki karieri mehanika zamenjal cca 10 ton motornega olja, pa sem vedno segrel motor, da je olje lažje in hitreje odteklo. Bolj se vidi razlika pri olju za transmisijo, če je hladno, pa to traja, pa traja, pa traja ..... :whistle::headbang:

 

če se ne motim, pa popravi me, nas vse tiste, ki menjujemo olje segreto, nekdo, pa ne bom povedal kdo označuje za:

stručkote, nepoznavalce motoroznanstva. :P vključno s tabo, pa čeprav si menjal že 10 ton olja :P

 

pred eno uro, Borutt pravi:

Si že večkrat pokazal svoje znanje motoroznanstva. 

 

si že pisal vikipediji, da grešijo in jim dal pravilne napotke? Pa kot kaže nisi niti prebral članka, si vsaj slike pogledal?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 39 minutami, DAMI34 pravi:

če se ne motim, pa popravi me, nas vse tiste, ki menjujemo olje segreto, nekdo, pa ne bom povedal kdo označuje za:

stručkote, nepoznavalce motoroznanstva. :P vključno s tabo, pa čeprav si menjal že 10 ton olja :P

 

si že pisal vikipediji, da grešijo in jim dal pravilne napotke? Pa kot kaže nisi niti prebral članka, si vsaj slike pogledal?

Poznamo tvoje motoroznanstvo in še kaj drugega. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob ‎4‎/‎13‎/‎2017 ob 22:07, ZvEr pravi:

Zdravo,

Torej danes sem menjal olje v svojem burgmanu. Za motor in sklopko sem uporabil Motul 5100 Ester 10w40, za zadnje zobnike sem pa želel uporabiti Motul 80w90 mineral.

http://www.motornaolja.com/produkt/motul-gearbox-80w-90/

Ko sem ga odprl me je pa skoraj kap. Črno olje z srebnim odsevom, ko pa gledam po netu, pa imajo vsi popolnoma bistro olje. Je 80w90 kot zahteva proizvajalec in ima standard GL5, vendar ni hipoidno. Ker sem staro olje že izlil, sem skočil po novo olje, vendar sem dobil samo neko ameriško 85w125 ki pa je hipoidno. Sedaj imam v zadnjih zobnikih to olje, vendar ga bom zamenjal ko dobim (MOTOREX Hypoid Gear Oil 80W/90 synthetic).

Zanima me, kaj je s tem oljem od motula, zakaj je črno (grafit?), ter če je sploh primerno za hipoidne prenose. Ter kakšno škodo lahko naredim s tem ameriškim 85w125 hipoidnim oljem.

Hvala,

D

Dobro, da si olje menjal, ker viskoznost 85W125 ni pravilna, je bistveno pregosto, ko se zobniški prenosi segrejejo na delovno temperaturo od 80W90. Olje Motul je bilo temno zaradi aditivov proti trenju, najverjetneje MOS2 ( molibden disulfid ). Ta napravijo oblogo na površini zobnika, ki ob ekstremni kratkotrajni obremenitvi prepreči direkten kontakt površin in s tem povečano obrabo materiala. Ni bilo treba stran vlivat, saj je olje ustrezalo. Jaz imam tudi Motula 80W90 HD not. Pa še nekaj, izraz hipoidno olje je domač in pomeni zobniško oziroma menjalniško olje. Nekateri pač tole pišejo tudi na embalažo. Izraz Hipoidno izvira iz tipa zobnikov z malo bolj komplicirano geometrijo od ravnih zobnikov, ni pa nobenega specialnega hipoidnega olja za njih, je olje za zobniške prenose z navedeno specifikacijo.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

10 hours ago, Borutt said:

 

 

 

 

Olje je že v karterju in ni v nobenih ležajih ali nekih luknjicah. Ker se je vroče izcedilo na dno. Razen, če stručkoti trdite, da je olje v gelu ali nečim podobnem in netekočem. 

Pravzaprav pa pojdite eno stran nazaj in si preberite, kaj sem napisal. 

Si ze kdaj slisal za suhi karter... Moj jodlar ga ima, ali da bos lazje razumel: sploh nima karterja. Ravno tako Aprilia, pa se kaksen model bi se nasel...  Ti citiram iz Servisnega manuala za Aprilijo; tam pise da toplo olje lazje tece in da naj se pred menjavo olja motor ogreje. Nisem strucko, Aprilijini strokovnjaki pa so. Seveda verjetno ne v tvoji klasi, ampak vseeno verjetno kaj malega vedo... Popolnoma enako pise v navodilih za KTM: olje naj se menja, ko je agregat se topel. Se eni struckoti zgleda. Borut, ti kontras vsem samo zato da kontras. Mislis nic, samo kontras.  Dej povej: ali naj ubogam proizvajalca obeh mojih motorjev, ali tebe in zakaj?

Popravljeno . Popravil jvalant
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 hours ago, Borutt said:

Si že večkrat pokazal svoje znanje motoroznanstva. 

Gošča? Bo treba malo bolj skrbeti za svoj jekleni konjiček. 

 Kaj, a ti z zobno krtacko se znotraj motor spucas... VSAK motor, ni vazno kako skrbis zanj ima usedlino... to je popolnoma naraven proces v agregatu.

7 hours ago, MitcH' said:

He, he, he, pa se vam res ljubi "prepucavat" za cca 20°C razlike v temperaturi olja. Naj vsak menjuje olje kakor mu paše, hladno ali toplo ali pa vroče. Sam sem v svoji kratki karieri mehanika zamenjal cca 10 ton motornega olja, pa sem vedno segrel motor, da je olje lažje in hitreje odteklo. Bolj se vidi razlika pri olju za transmisijo, če je hladno, pa to traja, pa traja, pa traja ..... :whistle::headbang:

 

  Hm, saj se ne prepucavamo zaradi temperature olja, ampak zaradi cisto nekaj drugega... ;)

Popravljeno . Popravil jvalant
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 26 minutami, jvalant pravi:

Si ze kdaj slisal za suhi karter... Moj jodlar ga ima, ali da bos lazje razumel: sploh nima karterja. Ravno tako Aprilia, pa se kaksen model bi se nasel...  Ti citiram iz Servisnega manuala za Aprilijo; tam pise da toplo olje lazje tece in da naj se pred menjavo olja motor ogreje. Nisem strucko, Aprilijini strokovnjaki pa so. Seveda verjetno ne v tvoji klasi, ampak vseeno verjetno kaj malega vedo... Popolnoma enako pise v navodilih za KTM: olje naj se menja, ko je agregat se topel. Se eni struckoti zgleda. Borut, ti kontras vsem samo zato da kontras. Mislis nic, samo kontras.  Dej povej: ali naj ubogam proizvajalca obeh mojih motorjev, ali tebe in zakaj?

Slabo bereš moje zapise.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 urami, Borutt pravi:

Poznamo tvoje motoroznanstvo in še kaj drugega. 

kateri to, da pišeš v množini? :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

10 hours ago, Borutt said:

Slabo bereš moje zapise.

Ti pa moje, direktno sem te nekaj vprasal, odgovori prosim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!