Skoči na vsebino
batzajla

Kawasaki Versys

Priporočene objave

Snecer    13715
Snecer
pred 5 minutami, maus pravi:

upam, da ti naujo tele zareze pri visoki hitrosti woblale krmilo in ustvarjale hrup ;)

v "palici" je luknja kot spojler, da zrak teče skozi in še bolj pritisne sprednji del dol

al pa če malo bolj počasi peljem

WP_20170822_003.jpg

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh
maus    46407
maus
pred 1 minuto, Snecer pravi:

v "palici" je luknja kot spojler, da zrak teče skozi in še bolj pritisne sprednji del dol

al pa če malo bolj počasi peljem

sem mislil na zareze na zadnji strani ogledala ... večina teh površin je pri originalih ravna... brez zarez ...

sj je samo moj pomislek ;)

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh
Snecer    13715
Snecer

Hiba versys mk2.

Že lani sem hotel odtegnit vijake, ki držijo okrasno plastiko za zadnje ročaje in je šlo dokaj v prazno (je že dosti folka jamralo o teh plastikah)

Ko je bil nov, je šlo z lahkoto, saj jih je bilo potrebno odviti zaradi montaže kufer nosilca.

No, zadeva je bila seveda zapikana in ni šans da odtegneš ali rešiš ker je kovinska matica zagozdena v plastiko in se takoj zavrti...

Malo gledam zadevo in vidim, da ima soroden način pritrditve kot šipa in ker imam rezervne "matice" za šipo na voljo, sem naredil po tem sistemu. Edino luknjo je bilo potrebno malo povrtat, da je matica v gumici lepo sedla pa malo superkleber, da je zatesnjeno.

Sedaj pa zadeva špila kot mora (dokler spet ne zapika :) 

WP_20170824_003.jpg

WP_20170824_005.jpg

WP_20170824_006.jpg

WP_20170824_007.jpg

WP_20170824_008.jpg

WP_20170824_009.jpg

WP_20170824_010.jpg

WP_20170824_011.jpg

WP_20170824_012.jpg

WP_20170824_014.jpg

WP_20170824_015.jpg

WP_20170824_016.jpg

WP_20170824_017.jpg

WP_20170824_001.jpg

WP_20170824_002.jpg

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh
Fantocci    1952
Fantocci
Ob 21. 4. 2017 ob 13:29, Fantocci pravi:

nimajo na zalogi...

kaj pa 10W50, ki gre še širše na vroči strani? Poleti se te naše kripe kar fajn razgrejejo, pozimi pa se itak ne vozim

https://www.enaa.com/oddelki/mojAvto/izd_1319_br19102_olje_castrol_power_1_racing_4t

Ob 21. 4. 2017 ob 15:29, Snecer pravi:

evoolje.thumb.jpg.2c2c556874b202eaccdacab1c233fd99.jpg

Lahko potrdim, da je bil nakup olja 10W-50 dobra izbira.

Ta vikend sem ga na hudi vročini kar lepo gnal čez prelaze (Vršič, Korensko, Pavličevo) in potem še mal po ravnini, pa nisem opazil takega smradu "po zažganem olju" iz mašine ob pavzah, kot sem jo v prejšnjih letih pri uporabi 10W-40 olja, ob podobnih pogojih.

Tak da zame ostane SAE10W-50 tudi za bodoče.

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh
Rey    460
Rey

Zadeva je kar konkretno narejena. Prečka je cela kovinska. Klip nosilec pa iz debele plastike, deloma gumiran, kovinski vijaki, kovinska vodila premičnih "rokic". 

Med vožnjo ni pretiranih vibracij, telefon - navi je lepo berljiv. Čez kakšno luknjo pa kar strese.

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh
Nearrain    13692
Nearrain
7 minutes ago, Rey said:

TNX

sem nasel na Ebay-u.  Cena je pa kar konkretna. 60+funtov brez postnine glede na to, da je nepreverjena noviteta napram RAM mountu.  Cas in uporabniki bojo povedal, ce je vreden svojega denarja.

Popravljeno . Popravil Nearrain

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh
Rey    460
Rey
pred 3 minutami, Nearrain pravi:

TNX

sem nasel na Ebay-u.  Cena je pa kar konkretna. 60+funtov brez postnine glede na to, da je nepreverjena noviteta napram RAM mountu.  Cas in uporabniki bojo povedal, ce je vreden svojega denarja.

Jaz sem dal 59€ v Trstu. Stvar je res dobro narejena, edino tist del zadaj ki drži "kuglico" mi deluje najbolj šibka točka.

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh
Snecer    13715
Snecer
Ob 22. 7. 2017 ob 9:19, Snecer pravi:

bscap0000.jpg

Malo sem ga testiral na daljši vožnji :)

Zvok je WRC, poka pri hitrem odvzemu plina (to mi je najbolj všeč), sicer pa sem se na AC odločil, da si dam 3m štople v ušesa, je življenje lepše.

Malo se tudi pozna pri "sunku", lep zvok, ko se zavrti, skratka zadovoljen, ostane montiran.

Sicer pa sem tokrat vozil v "open loop", torej onemogočena lambda sonda in motor se res lepše pelje, manj cuka.

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh
Kawl    488
Kawl
pred 2 urami, Snecer pravi:

Malo sem ga testiral na daljši vožnji :)

Zvok je WRC, poka pri hitrem odvzemu plina (to mi je najbolj všeč), sicer pa sem se na AC odločil, da si dam 3m štople v ušesa, je življenje lepše.

Malo se tudi pozna pri "sunku", lep zvok, ko se zavrti, skratka zadovoljen, ostane montiran.

Sicer pa sem tokrat vozil v "open loop", torej onemogočena lambda sonda in motor se res lepše pelje, manj cuka.

wrc HAHA - ti si pravi humorist :) 

Tale tvoj versys ima že enih 90KM na kolesu. 

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh
Snecer    13715
Snecer
pred eno uro, Rogerg pravi:

kako pa to onemogocis? sklopis kabl od sonde?

sem že enkrat opisal,

1. montiraš o2 eliminator

2. nabaviš USA ECU

3. alternativni vžig s ključavnico

- prestava ler/neutral

- obrneš ključ da benz pumpa napolni, nakar ključ na off

- držiš gumb za vklop in istočasno obrneš ključ na on, da vžge, nato spustiš gumb za vklop = to je default

Deli to objavo

Povezava na objavo
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se

• Zadnji brskalci   0 članov

No registered users viewing this page.

• Podobna vsebina

• DAMI34
      Avtor DAMI34
      2017 Kawa daje nov model na trg srednje/višje klase Z900abs. Kot kaže se Z800 ukinja in bo to njegov naslednik. Malce več navora, več konjev, ter nekaj tehnikalij več. cena DKS 8.500.
      Za 950 kubikov in 125 konjičev, z mokro težo 210kg, zna bit hudo zanimivo in obvladljivo med ovinki. Celo cena se mi ne zdi pretirana...bo za razmislit

PERFORMANCE & TRANSMISSION
      Maximum torque NM 98.6 N•m Maximum power 92.2 kW {125 PS} / 9,500 rpm Fuel consumption 5.5l/100 km CO2 emission 138g/km Transmission 6-speed Clutch Wet multi-disc, manual Primary Reduction Ratio 1.627 (83/51) Gear Ratios 1st 2.692 (35/13) Gear Ratios 2nd 2.059 (35/17) Gear Ratios 3rd 1.650 (33/20) Gear Ratios 4th 1.409 (31/22) Gear Ratios 5th 1.222 (33/27) Gear Ratios 6th 1.034 (30/29) Final drive Sealed chain FRAME & DIMENSIONS
      Frame type Trellis, high-tensile steel Trail 105 mm Wheel travel front 120 mm Wheel travel rear 140 mm Tyre, front 120/70ZR17M/C (58W) Tyre, rear 180/55ZR17M/C (73W)     L x W x H 2,070 x 820 x 1,065 mm Wheelbase 1,450 mm Ground clearance 130 mm Fuel capacity 17 litres Seat height 795 mm Curb mass 210  

• sbt
    • -pero-
      Avtor -pero-
      Kawasaki sledi uspehu nakeda Z1000 in za prihajajočo sezono predstavlja njegovega manjšega brata: Z750...

Following the stunning success of Kawasaki's brilliant Z1000 super-Naked, Kawasaki proudly presents the new Z750, a middleweight Naked sports bike aimed at a broad range of riders and riding applications. Although the Z750 retains much of the Z1000's aggressive attitude and in-your-face styling, this sporty machine has a new look and personality all its own. Offering an unbeatable combination of responsive power, lightweight handling and dynamic styling, this new machine gives customers a new kind of "Z" performance.

Class-leading engine performance comes from a 748 cc liquid-cooled In-Line Four equipped with electronic fuel injection, a first for its class. Based on the high-performance Z1000 engine, this power plant delivers high power over a broad powerband. Other noteworthy technology includes an all-stainless exhaust system with stylish oval muffler, LED instrumentation, and lightweight new wheels that share their design with the Ninja ZX-10R. Riders will love the Z750's responsive handling. In town, on the highway or in the twisties, the Z750's light-handling "stiffness-balanced" chassis and brilliant throttle response make this lightweight sports bike a joy to ride.

The Z750's key features can be summarised as follows:

Exciting Engine Performance - Based on the awesome Z1000 engine, the liquid-cooled 748 cc In-line Four pumps out a broad spread of smooth, linear power across the rev range, a characteristic which riders of all skill levels will appreciate. The Z750 is also the first machine in its class to offer fuel injection. The high-tech automotive system features dual throttle valves and fine atomising injectors to deliver smooth throttle response, excellent fuel economy and low exhaust emissions.
      Rider-Responsive Handling Characteristics - Developed around a modified Z1000 frame, the Z750's stiffness-balanced chassis allows riders of all skill levels to enjoy the bike's responsive handling characteristics. Sturdy front suspension and linkage-equipped rear suspension deliver a smooth ride and excellent road holding qualities, while triple disc brakes deliver impressive stopping power. Ridden hard or easy, this machine never loses its composure.
      Relaxed Riding Position - The combination of an ergonomically crafted seat and tank and an ideal relationship between seat, pegs and handlebars makes the Z750 one of the most comfortable middleweight sports bikes on the market today, making the Z750 a great bike for a wide range of riders.

Sporty New "Z" Look - Although the Z750 retains many of the attractive styling cues of the Z1000, since the bike is aimed at younger, middleweight sports customers, including intermediate riders and ladies, its visual appeal is lighter and fresher than that of the Z1000.
      EXCITING ENGINE PERFORMANCE

Engine
      Responsive Z1000-based liquid-cooled engine with efficient 4-valve, DOHC cylinder head displaces 748 cc from a bore and stroke of 68.4 x 50.9 mm.
      Z1000-based cylinder head features re-shaped intake and exhaust ports, a modified combustion chamber and adjusted valve pitch to suit the reduced bore size.
      The class's only electronic fuel injection system delivers brilliant throttle response across a wide, smooth powerband.
      34 mm throttle bodies with dual throttle valves and automotive-style fine-atomising injectors deliver instant cold starting, excellent power characteristics and good fuel consumption.
      4-into-1 stainless-steel exhaust system mates to a stylish oval-section muffler.
      Header pipes #1 and #4, and #2 and #3 are joined to give smooth throttle response at all rpm.
      Large, Z1000 radiator eliminates the need for an oil cooler, resulting in a more compact, cleaner engine package. Quiet-running ZX-12R-type ring fan helps reduce noise.
      Smooth-shifting 6-speed transmission has a gear for every situation, from low-speed city traffic to high-speed highway use.
      RIDER-RESPONSIVE HANDLING CHARACTERISTICS

Chassis
      The Z750's stable handling qualities also come from the Z1000, although the frame's stiffness balance has been modified to suit the 750 engine and to deliver lightweight, responsive handling characteristics across a broad range of riding applications.2
      Stiff, box-section swingarm helps to reduce chassis flex and contributes to the bike's excellent road-holding qualities.

Front Suspension
      Sturdy 41 mm fork delivers a supple ride and gives excellent steering feedback across the speed range.

Rear Suspension
      Linkage-equipped rear gas shock features 4-way rebound damping and 7-way preload adjustability for a smooth ride and excellent road holding qualities.
      Lightweight aluminium suspension linkage reduces chassis weight and contributes to the responsive rear suspension action.

Brakes
      Dual 300 mm front discs operated by twin-pot callipers deliver confidence-inspiring stopping performance in town and on the highway.
      The lightweight 220 mm rear disc is operated by a lightweight single-pot calliper.
      RELAXED RIDING POSITION

Ergonomics
      Natural riding position makes it easier for riders to reach the ground with their feet.
      This confidence-inspiring quality will prove especially popular with intermediate riders and ladies.
      An ideal relationship between pegs, seat and handlebars gives a spacious and relaxed riding position that helps reduce fatigue, even on long highway rides.
      Elegantly waisted rear tank section makes it easy for riders to grip the bike with their knees.

Bodywork
      Horizontal ducts on either side of the cowl create an "air curtain" which reduces wind buffeting at higher speeds and improves rider comfort. This patented feature is available only from Kawasaki.
      SPORTY NEW "Z" LOOK

Styling/Bodywork
      a.. Compact bikini cowl contributes to the Z750's fresh new look. Smaller than the Z1000's unit, the new cowl's shape is also unique to the Z750. b.. Attractively sculpted seat cowl and bodywork give the Z750 exciting new lines. c.. Optional single-seat cover can replace the tandem seat to give the bike a more aggressive image. d.. No other machine in its category offers an oval-section muffler. The appearance of the brushed-finish centre section is complemented by the highly polished end caps. e.. The surface treatments combine glossy and matt finishes that further enhance the Z750's sporty image. f.. Independent passenger footpeg brackets give the bike a lighter look and make it easy to fit after-market parts. g.. Gold-coloured engine bolts will also be used for added contrast and to enhance the machine's high-quality appearance. 7 Wheels a.. New front and rear wheels feature a six-spoke design with "H" cross-section spokes. This lightweight and stylish design is also used on the Ninja ZX-10R wheels. Instruments a.. Lightweight instrument cluster featuring a perimeter LCD tachometer and digital LCD speedometer in addition to a digital temp gauge, clock, tripmeter, fuel gauge and a comprehensive range of indicator lamps is very compact and stylish, and shares its design with the high-performing Ninja supersport bikes. Red LED enhances both readability and aesthetics. ADDITIONAL FEATURES Styling/Engine
      Designed for litre-class performance, the Z1000 base engine ensures high reliability and long-term durability.

Use of KLEEN (Kawasaki Low Exhaust Emission) catalyser system helps keep exhaust emissions environmentally friendly. Metal honeycomb catalyser helps ensure that emissions meet Euro II regulations.

Chassis
      Ample fuel tank capacity gives the Z750 a long cruising range between fill-ups.
      Environmentally friendly wheels eliminate lead balance weights in favour of less toxic steel weights.

lp -pero- :)
    • miki
      Avtor miki

• roko
      Avtor roko
      Tale Z 1000 SX pa bi se lahko videl 2011.Prava reč za tiste ,ki jim na "navadnem Z-ju preveč piha.:grim

• Forum