Skoči na vsebino

Depresija


metuljcica46

Priporočene objave

to temo sm odprla zato ker me je razjezil kar je folk pisu nekej na to temo v kategoriji Ljubezen! :closedeyes:

folk eden izmed 6 ljudi v življenju v določenem obdobju trpi za depresijo....mal razmislte !!!

preberte si tole http://www.ezdravje.com/si/zivcevje/depresija/

vam bo dla marsikaj mislt :( je sicer lepo razloženo sam k bi blo vse tko preprost...da greš kr k zdravniku in je to to...ja ko bi bilo vsaj tko :closedeyes:

vsi vedno neki mutite s tem "nasmej se boljše bo" pa take scene...ne veste kk je če se tko počutš... :cry: ampak to temo sm odprla na splošno...tk da ja...

pa naj vam bo jasno to je bolezen!!

ne pravm da zdaj kr vsak neki je depresiven ampak mariskdo je...

zarad mene če mi rečete karkol, če me popluvate, itq navte edini tk da...veselo v pisanje

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako pa to da nekateri nikoli v življenju ne trpijo za depresijo?

Se strinjam, da je bolezen, sam je čist psihosomatske narave in da "zboliš" si v velki meri kriv sam in nihče drug.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako pa to da nekateri nikoli v življenju ne trpijo za depresijo?

Se strinjam, da je bolezen, sam je čist psihosomatske narave in da "zboliš" si v velki meri kriv sam in nihče drug.

am deloma se strinjam...amapk je tudi genetsko pogojena bolezen...

preber si link ti bo bolj jasno ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no da vam jaz strokovno razložim kaj je to depresija:

a.) območje, na katerem so vrednosti doloočenega pojava ali razmer nižje kot v

okolici, npr. ciklonsko območje nizkega zračenega tlaka

ali

b.) udorina, kotlina: območje, katerega površje, kopnina ali nivo jezera, leži nižje

od gladine sosednjega morja

primer depresije: nizozemska

p.s.: to ni nobena šala ali norčevanje, ampak pač razložitev pojma depresija, nevem kaj ste ga vi tak zabluzli :D

:lol1: :lol1:

Popravljeno . Popravil _Nejko_
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako pa to da nekateri nikoli v življenju ne trpijo za depresijo?

Se strinjam, da je bolezen, sam je čist psihosomatske narave in da "zboliš" si v velki meri kriv sam in nihče drug.

itak, tko kot si za angino sam kriv in ne bakterije. :wacko:

verjem, da ni nihče imun nanjo, tud tebe lahko doleti, sam vprašanje, če jo boš uspel prepoznat. :grim

mnoge glava boli in jemljejo lekadole :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mah kar tako vsak slab feeling pripisat depresiji je malo žaljivo do tistih, ki imajo resne težave s tem.

Popravljeno . Popravil KeC
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mah kar tako vsak slab feeling pripisat depresiji je malo žaljivo do tistih, ki imajo resne težave s tem.

se strinjam :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mah kar tako vsak slab feeling pripisat depresiji je malo žaljivo do tistih, ki imajo resne težave s tem.

seveda ne, zato je pa dobr kaj o njej vedet, da jo prepoznaš. Le tako lahko komu pomagaš in mu mogoče s tem tud rešiš življenje. Človek, ki je v depresiji, ne bo prosil za pomoč, celo branil se bo, ker je v svojem svetu in nedovzeten za svojo okolico. Ponavadi je pa povzročitelj depresije kak velik stres.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem prebral vse tisto in sej sm napisal da je bolezen in ne "karneki" slaba volja pa to. Ampak sem še zmer mnenja (tud če pogledate povzročitelje depresije), da je vsak delno sam kriv da "zboli".

Ker če si socialen, ne-zatežen primerek, ne videm razloga, da bi padel v depresijo (razen tam v nejkotovem primeru).

Oseba, ki je pa itak cele dneve slabe volje, pa zamorjena, pa k ji gre cel svet na K, pa k se sama vase zapera bo pa sigurno prej "podlegla".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem prebral vse tisto in sej sm napisal da je bolezen in ne "karneki" slaba volja pa to. Ampak sem še zmer mnenja (tud če pogledate povzročitelje depresije), da je vsak delno sam kriv da "zboli".

Ker če si socialen, ne-zatežen primerek, ne videm razloga, da bi padel v depresijo (razen tam v nejkotovem primeru).

Oseba, ki je pa itak cele dneve slabe volje, pa zamorjena, pa k ji gre cel svet na K, pa k se sama vase zapera bo pa sigurno prej "podlegla".

zelo se motiš. Depresija je bolezen in nima nobene povezave s karakterjem človeka. Vsakega lahko doleti, tko kot vsaka bolezen, tud največjega veseljaka.

mal preber koliko je depresivnih bolnikov med moškimi, ki so preživel aktivno vojno na balkanu. Pa je bil kdo prej tud veseljak, se ti ne zdi?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se mi zdi... Ampak vojna je že kar hud dogodek. Isto kot izguba ljubljene osebe itd...

Mogoče sem se mal slabo izrazil, ker sem ciljal na osebke, ki so postanejo depresivni kar tko na lepem, se zaprejo vase.

Tko da ja, delno se strinjam z soncy in rajo...

Bolš da neham naprej pisat, k bom še kam napačno zavil :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No Andej Karoli je tudi veseljak v pravem pomenu besede, pa je zbolel za depresijo

Popravljeno . Popravil Butnglavc
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker če si socialen, ne-zatežen primerek, ne videm razloga, da bi padel v depresijo (razen tam v nejkotovem primeru).

Oseba, ki je pa itak cele dneve slabe volje, pa zamorjena, pa k ji gre cel svet na K, pa k se sama vase zapera bo pa sigurno prej "podlegla".

To, da TI razloga ne vidiš, še ne pomeni, da razloga ni kar kjerkoli. Depresija doleti tudi povsem "normalne", "pošlihtane" in oh in sploh "nedepresivne" ljudi. Lahko se ti zgodi v bolnišnici, lahko ob izgubi bližnjega, lahko nastopi v trenutku premišljevanja o življenju kar tako. Ne zgodi se v trenutku - vendar pa vsakič preseneti. In bližnji običajno sploh ne vidijo, da oseba trpi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No Andej Karoli je tudi veseljak v pravem pomenu besede, pa je zbolel za depresijo

Mislim, da je imel razlog za to.

No, moj prijatelj zaradi enakega razloga pa (še) ni podlegel Depri.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

posebej priporočam, da razni pametnjakoviči tole preberete večkrat, in če kaj ne razumete vprašajte predno napišete še kakšno neumnost.

Depresija

Težja depresivna motnja

Težja depresivna motnja je resna razpoloženjska motnja, ki vpliva na vse življenjske aspekte. Poleg težje depresivne motnje ali unipolarne depresije, poznamo še bipolarno depresijo, drugače imenovano tudi manična depresija. Depresija kot motnja normalnega življenjskega stila je znana že zelo dolgo, zapise o njej lahko najdemo tudi v Stari zavezi.

Spremembe v razpoloženju so naraven, normalen del življenja. Ljudje običajno prepoznajo spremembo razpoloženja in se z njo zadovoljijo. Ljudje z depresijo pa velikokrat ne morejo razložiti vzroka svoje depresije, čeprav jo opisujejo kot čustveno bolečo in zelo žalostno.

Prevladujoči simptomi depresije so splošna izguba interesa in energije ter nezmožnost občutenja veselja in radosti. Oseba z depresijo se običajno umakne ali oslabi svoje socialne stike. Občuti apatijo pri delu, v šoli, razmerjih, odgovornosti in pri pomembnih ciljih, kar negativno vpliva tako na osebo samo, kot na družino.

Vzroki in faktorji tveganja

Vzrok depresije je kombinacija možganske kemije, dednosti in psihosocialnega okolja. Ni znano, kateri od treh faktorjev je dominanten pri pojavu depresije, vendar obstaja močna povezava med depresijo in nenormalnim nivojem nevrotransmiterjev norepinefrina, serotonina in dopamina. Od tod depresijo velikokrat označijo kot posledico “kemijskega neravnotežja”. Znano je, da ti nevrotransmiterji igrajo pomembno vlogo pri občutenju zadovoljstva in razpoloženjih.

Statistike kažejo, da otroci staršev z depresijo zelo verjetno tudi sami razvijejo enako motnjo. študije pojavnosti depresije pri dvojčkih kažejo na 70% možnost, da bosta oba identična dvojčka trpela za depresijo, kar je enkrat večja možnost kot pri dvojajčnih dvojčkih.

Depresij je bolj pogosta pri ljudeh, ki so v življenju doživeli travmo, spolno ali fizično zlorabo, invalidnost, izgubo ljubljene osebe v mladih letih, alkoholizem ali nepopolno družinsko strukturo. Pri odraslih je najpogostejši vzrok za depresivno epizodo izguba partnerja. Ženske so v fazi večjega tveganja v obdobju med nosečnostjo ali v prvih mesecih po nosečnosti. Kronična depresija je najbrž bolj prisotna na območjih, ki jih je prizadela vojna, naravne nesreče, revščina ali zanemarjanje.

Pojavnost

Depresija se lahko pojavi v vseh strostnih obdobjih, najpogosteje med 24 in 44 letom. Poznejši pojav depresije je morda v povezavi z odsotnostjo depresije v družini. študije ugotavljajo, da se depresija večkrat pojavi med ljudmi v srednjih letih. Tudi najstniki lahko trpijo za depresijo. Naraščujoč odstotek depresije med najstniki morda odraža vedno večje pritiske na mlade ljudi glede šole in visokih pričakovanj staršev. Težave z nizko stopnjo samozavesti lahko vodijo v negativno perspektivnost glede življenja in depresijo.

Znaki in simptomi

Najbolj izraziti simptomi depresije so izguba interesa, izguba energije in nezmožnost občutenja veselja. Žalost kot posledica depresije je veliko krat opisana kot neizbežna in bolj boleča kot običajna žalost. Depresija je lahko tako huda, da oseba ne prepozna simptomov. Mnogo simptomov je odkritih šele, ko oseba prične z zdravljenjem.

Zaradi izgube energije se mnoge osebe z depresijo izogibajo socialnim stikom, redni telovadbi ali vzdrževanju prejšnjih interesov. Zmanjšana aktivnost se pokaže v izgubi mišične in kostne mase, kar je povod za slabše fizično stanje. Prisotni so tudi občutki ničvrednosti, saj osebe mislijo, da niso dobre v ničemer in nikomur nič ne pomenijo. S težavo sprejemajo komplimente ali si priznajo dosežke. Nizka samozavest povzroči splošno slabo razpoloženje in se odraža v negativnem pogledu na svet. Mnogi se počutijo nepomembne, lahko gojijo občutke krivde in samopreziranja.

Za depresijo je značilna tudi nespečnost (v približno 80% primerov), ali pa v pretiranem spanju (nekateri spijo tudi čez dan). Mnogokrat depresijo spremljajo tudi motnje v prehranjevanju in posledično izguba ali velika pridobitev telesne teže. Simptom, ki predstavlja precejšen problem pri depresiji je tudi izguba libida in splošnega zanimanja za spolnost. Izguba libida je lahko tudi običajen stranski učinek antidepresivov. Na žalost je depresija lahko tudi usodna, saj mnogo ljudi pestijo tudi ponavljajoče se misli o smrti in samomoru.

Drugi simptomi

Zapiranje vase (npr. pred družino, prijatelji, službo ali šolo)

Opuščanje aktivnosti, ki so bile prej v užitek

Nasilje (največkrat pri adolescentih ali priletnih osebah z depresijo)

Nezmožnost joka, kljub potrebi po joku

Splošno negativni pogledi

Izguba spomina (npr. glede planov, kratkoročni spomin)

Obraz brez izraza

Ponavljajoča se izguba koncentracije, običajno spremljana s strmenjem v prazno

Odvisnost od substanc (alkohol, droge)

Nezanimanje za izgled in osebno higieno

Potreba po temu, da se umaknemo, zapustimo mesto ali govorimo o tem

Tipi depresije

Poznamo tri tipe depresivnih epizod: Posamične, ponavljajoče in sezonske. Depresijo nadalje delimo na blago, zmerno, težjo brez psihoze, težjo s psihozo, v delnem upadanju, v polnem upadanju, kronično in nedoločeno.

Posamične: Oseba doživi depresijo v skladu z diagnostičnimi kriteriji, vendar je ne doživi nikoli več

Ponavljajoče: Dve ali več depresivnih epizod, ločenih z vsaj dvema mesecema normalnega počutja in funkcioniranja, ali če oseba nikdar ni imela manične epizode ali nedvoumne hipomanične epizode.

Sezonska afektivna motnja (SAD - Seasonal Affective Disorder): Nihanja v razpoloženju pri depresivnih ljudeh so lahko povezana z letnim časom. Običajno so taki ljudje depresivni v času jeseni in zime, bolje pa se počutijo spomladi in poleti. Vzrok za to bi lahko bilo zmanjšano izločanje melatonina v možganih, ki je sproženo s sončno svetlobo. Te pa pozimi lahko primanjkuje, posebno v krajih, kjer so dnevi zelo kratki.

Nivoji depresije

Blaga depresija: Samo blagi simptomi, ki ne vplivajo na šolo, službo ali socialne interakcije osebe.

Zmerna depresija: Nekoliko več simptomov, ki nekoliko vplivajo na šolo, službo ali socialne interakcije (npr. zmanjšana koncentracija, izostanek od dela, šole)

Težja depresija brez psihotičnih simptomov: Resna depresija z vsemi večjimi simptomi, ki močno vplivajo na šolo, službo ali socialne interakcije (npr. neuspeh v šoli ali razmerjih)

Težja depresija s psihotičnimi simptomi: depresija, ki jo spremljajo halucinacije in blodnje, kar popolnoma onemogoči normalno funkcioniranje osebe

Depresija v delnem upadanju: Blaga depresija, kjer simptomi počasi izginjajo in ni prejšnjih epizod depresije.

Depresija v polnem upadanju: Ni simptomov depresije že vsaj 6 mesecev

Zdravljenje

Danes lahko depresijo zdravimo zelo uspešno. Obstaja več opcij zdravljenja ter kombinacije teh opcij.

Zdravljenje z antidepresivi

Kognitivna-vedenjska terapija

Psihoterapija

Elektrokonvulzivna terapija (ECT) ali šok terapija

Psihoterapija

Je zdravljenje s psihološkimi metodami skozi pogovor.

Vrste oz. oblike psihoterapij:

KVT,

psihoanaliza,

transakcijska analiza

gestalt

hipnoterapija

eksistencialna humanistična

Kognitivna-vedenjska terapija

KVT je zelo uspešna oblika psihoterapije za zdravljenje depresije. Cilj KVT je pomagati osebi spremeniti način mišljenja tako, da jih nauči pozitivnega pogleda na življenje, kako naj se nagradijo za lepe občutke in dosežke. S tovrstno terapijo depresivne osebe pridobijo nov pogled na svet, se bolje počutijo in izboljšajo razpoloženje. Kognitivni terapevti menijo, da depresijo povzročajo nizka samozavest, nezmožnost postavljanja racionalnih ciljev in pesimizem. Ko se oseba nauči prepoznati stresne situacije, si znajo pomagati z učinkovitimi tehnikami obvladovanja, namesto da postanejo depresivni. Tako se naučijo upravljati s stresom, ki je nekoč povzročal depresijo.

Elektrokonvulzivna terapija

Okrog uporabe te terapije kroži mnogo polemik o primernosti. Največkrat zato, ker večina pacientov, ki prejema elektrokonvulzivno terapijo, trpi za izgubo kratkoročnega in včasih za izgubo celotnega spomina. Zato je ECT rezervirana samo za paciente s kronično depresijo, ki se ne odzivajo na nobeno antidepresivno zdravilo in za paciente, ki so zaradi hude depresije v nevarnosti, da škodujejo sebi in/ali drugim.

Zdravila

Antidepresivi so najširše uporabljena metoda zdravljenja depresije. Simptomi se izboljšajo pri približno 80% pacientov, ki jemljejo antidepresive. Zdravljenje lahko poteka od šest mesecev do enega leta. Ponavljajoča se depresija običajno zahteva 2 leti zdravljenja z antidepresivi, kronična depresija pa lahko zahteva doživljenjsko zdravljenje. Na zdravila se vsak posameznik odziva drugače, izbira pa se jih glede na stranske učinke.

Antidepresivi lahko potrebujejo od 1 do 8 tednov, da pričnejo delovati, odvisno od količine zdravila in posameznika. Doza zdravila se običajno povečuje postopoma, ko se pri pacientu povečata toleriranje in odzivanje na zdravilo. Antidepresivi izboljšajo spanec in apetit, zmanjšujejo anksioznost, izboljšajo koncentracijo in povrnejo nivo energije. Najbolje delujejo pri osebah, ki so se dobro odzivali na zdravila v preteklosti ali pa trpijo za drugimi težavami, npr. Nespečnostjo ali anoreksijo.

Kako delujejo zdravila

Teorijo, da depresijo v glavnem povzročajo nezadostni nivoji monoaminskih nevrotransmiterjev v možganih podpira tudi terapija z antidepresivi. Signali v možganih potujejo z nevrotransmiterji med živčnimi celicami. Antidepresivi povečajo koncentracijo teh nevrotransmiterjev (npr. Serotoninski inhibitorji povečajo nivo serotonina). Povečan nivo nevrotransmiterjev pa izboljša prenos signalov in dvigne razpoloženje.

Vir:

http://www.mentalhealthchannel.net/depression/

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

Torej; imel sem hude težave z depresijo. Zaradi tega sem izpustil skoraj celo sezono motorizma. Zaradi hudih težav sem si poiskal strokovno pomoč. Pomagala so mi edino številna zdravila. Spomnim se, ko je bila edina misel ki sem jo mislil misel na samomor. Skušal sem ga celo narediti. Celih 6 let sem pomišljal na to. Ne spomnim se, da bi imel kdaj sploh voljo do življenja. Nekateri pravijo, da padejo v depresijo samo ljudje ki se izogibajo družbe. Pri meni to sploh ni bilo res. Jaz sem bil zelo veliko v družbi, sem pa se je začel izogibati ko so simptomi bolezni postajali močnejši. Sploh sem se začel izogibati prijateljev in telefonskih klicev. Zelo žalostno. Ker sem moral jesti zdravila tudi nisem smel piti in tako sploh nisem več povohal družbe, s katero smo prej veliko pili. Postajal sem vedno bolj sam zase. Spomnim se novega leta 2007. Tako žalosten nisem bil še nikoli. Sam, brez upanja, na tleh. Se pa mi je stanje potem izboljšalo, spet sem vozil motor, ga tudi razbil in zadnji čas tudi pokvaril. Upam da se bo razpletlo čim bolje in enako želim tudi vam.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...
Torej; imel sem hude težave z depresijo. Zaradi tega sem izpustil skoraj celo sezono motorizma. Zaradi hudih težav sem si poiskal strokovno pomoč. Pomagala so mi edino številna zdravila. Spomnim se, ko je bila edina misel ki sem jo mislil misel na samomor. Skušal sem ga celo narediti. Celih 6 let sem pomišljal na to. Ne spomnim se, da bi imel kdaj sploh voljo do življenja. Nekateri pravijo, da padejo v depresijo samo ljudje ki se izogibajo družbe. Pri meni to sploh ni bilo res. Jaz sem bil zelo veliko v družbi, sem pa se je začel izogibati ko so simptomi bolezni postajali močnejši. Sploh sem se začel izogibati prijateljev in telefonskih klicev. Zelo žalostno. Ker sem moral jesti zdravila tudi nisem smel piti in tako sploh nisem več povohal družbe, s katero smo prej veliko pili. Postajal sem vedno bolj sam zase. Spomnim se novega leta 2007. Tako žalosten nisem bil še nikoli. Sam, brez upanja, na tleh. Se pa mi je stanje potem izboljšalo, spet sem vozil motor, ga tudi razbil in zadnji čas tudi pokvaril. Upam da se bo razpletlo čim bolje in enako želim tudi vam.

kaj te osrečuje? Sigurno je vsaj tisoč stvari, ki so te v življenju kdaj koli osrečile! In naslednjih 6 oz 60 let raje misli na to. Bo bolj pametno

:004 evo če rečeš, da se ob temu nisi vsaj malo nasmehnil bom razočarana

Pa ne me narobe razumet nisem nesramna in se stinjam, da je to bolezen ampak preprosto se mi je v življenuju zgodilo preveč slabih stvari, da bi še razmišljala slabo ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

[Pa ne me narobe razumet nisem nesramna in se stinjam, da je to bolezen ampak preprosto se mi je v življenuju zgodilo preveč slabih stvari, da bi še razmišljala slabo ;)

bravo zate in srčno upam, da te te slabe stvari enkrat ne dohitijo. ker za spopad z depresijo ni dovolj samo dobra volja, ampak je treba veliko več truda in energije vložiti v ozdravitev.

kdor tega ni doživel si težko predstavlja kakšno trpljenje preživlja človek z depresijo.

pa en lep dan še naprej B)

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

+Edini recept za rešitev iz depresije.........

ŠTRIK!!!!!

a ti ga prinesem.......violent072.gif

da ne boš takih klobasal violent056.gif

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

to jaz nea razumem, te besede depresija v psihološkem smislu, ono v geografskem smislu sn vam tak že razložo, samo to mi pa ni čisto jasno...razumem da so v depresiji tisti, ki se jim je kaj hudega zgodlo (smrt bližnjega, razbit motor- tako kot dejavu, itd...), ne razumem pa tistih ki so v tej depresiji brez vsakega pravega razloga...jaz bi za take reko da so duševno moteni in naj pokličejo strokovno pomoč, dokler se ne obesijo...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a ti ga prinesem.......violent072.gif

da ne boš takih klobasal violent056.gif

dr.looney :alien1:

Lunca.....pa sej veš, da jaz tega ne rabim........rešujem z Laškim pivom :evilgrin: :winkiss:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jaz bi za take reko da so duševno moteni in naj pokličejo strokovno pomoč, dokler se ne obesijo...

Res je tako...vzrok pa je neravnovesje kemijskih snovi v možganih, ki se ga lahko popravi z zdravili :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!