Skoči na vsebino

Vplinjači - orodja za nastavitev...


Avatar

Priporočene objave

Ker bi želel nastaviti mešanico goriva/zraka v vplinjačih, potrebujem poseben ključ. Prilagam link, da vidite, kako naj bi izgledal: http://www.motorcyclecruiser.com/accessoriesandgear/motion_pro_pilot_tool/photo_01.html

Navaden izvijač ne zaleže, saj sta vplinjača (na ER5) preveč na tesno spravljena v osrčje motorja. Snemal ju pa samo zato ne bom dol iz airboxa in mašine, ker je zoprno opravilo (sem že dvakrat naredil in nimam namena tega početi preveč pogosto). Vprašanje torej je: kje kupiti takšen poseben ključ za nastavljanje tistega vijaka, ki regulira mešanico v vplinjaču? V Louisu se sicer dobi set, ampak stane 50 evrov, kar je občutno preveč ... glede na to, da se vplinjače nastavlja zelo redko. In ja, v skrajni sili lahko grem na servis, ampak jaz hočem to početi sam (ker sem že, vendar takrat, ko so bili vplinjači zunaj in je motor kasneje deloval perfektno), zato še enkrat, ali se da takšno orodje dobiti v Sloveniji?

Hvala in lep pozdrav

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A je tale zadeva na sliki tisto kar iščeš. Če se ti ne mudi ti ga lahko dobim v roku 1 meseca precej ceneje.

post-311-12522584783_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

"Vijak" za nastavljanje zmesi v vplinjaču določa samo zmes v "pilotnem" krogu; se pravi prosti tek in nizko obremenitev; načeloma do 1/8 plina.

Pa še to je zmes določena z velikostjo pilot šobe in ne odprtjem vijaka. Količino goriva določata pilot diza in bypass diza. Z vijakom samo določaš razmerje "bogatosti" v prostem teku napram 1/8 odprtja plina oz. prehod iz prostega teka na polno obremenitev. Ko je odprtje plina večje od 1/8 itak pušča čez celotno količino, ne glede na priprtje vijaka oz. je ta razlika pri polnem plinu tako majhna, da se jo lahko izmeri z WB lambo na vožnji pa močno dvomim da boš opazil razliko.

To velja za MIKUNI CV vplinjače, ki jih po večini motorji imajo. Mislim, da KEIHINov princip ni drugačen.

Po mojem mnenju (problema ne poznam) z samim nastavljanjem pilotnega vijaka stran od tovarniško priporočenega ne boš rešil nič.

Preveri obrabljenost šob, igel, membran, nivo gladine goriva in čistost vplinjača in vseh bypassov in šob.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Leteči: Se bova dogovorila prek zasebnih sporočil.

No_name: Hvala za pojasnitev funkcije tistega vijaka. Se pa ne morem strinjati z "minimalnostjo" učinka, ki naj bi izhajal iz nastavitev. Šel sem k serviserju, ki mi je prijazno posodil ključ za ta vijak, nato sem se v miru eno uro zabaval z različnimi nastavitvami in zraven preizkušal delovanje motorja. Res je, vpliva na prosti tek. Prav tako je res, da vpliva na "živahnost" motorja - kako (ne)rad se vrti v obrate. Tudi pri pospešku se pozna, vsekakor pa pri vibracijah. Če vijaka nista optimalno nastavljena, se med vožnjo pojavijo občutno večje in bolj moteče vibracije kakor sicer. Ne vem ali je tako tudi pri drugih motorjih, pri moji ERki vsekakor je, ker sem zadevo v praksi temeljito preizkusil. Poudariti moram še to, da sta bila vijaka "razštelana", torej ne v skladu s tovarniško predpisano vrednostjo. Vse kar sem naredil, je, da sem ju nastavil na 1 1/4 obrata oziroma 1 1/2 (še vedno v mejah predpisane tolerance, ki je +- 1/4 obrata). Zdaj deluje občutno bolje kot prej. Seveda pa sem nedolgo tega zamenjal vsa tesnila in igle - vendar so bila očitno v redu, ker se nič ni opazno spremenilo. Prav tako lahko potrdim, da temeljito čiščenje vplinjača, ko je enkrat razstavljen, prinaša veliko boljše (in trajnejše) učinke kakor čiščenje s pomočjo sredstev, ki se vlijejo v rezervoar in potem prek bencina potujejo v vplinjače.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolk pa imaš kilometrov na njem da imaš toliko "heca"?

60000. In sem prvi lastnik. Hja, v zadnjem letu sem opazil, da nekoliko slabše vleče. Sem izmeril kompresijo, ok. Sinhroniziral vplinjače, ok. Menjal svečke, očistil kape za svečke. Se mi je pa odkrhnil filter na gorivo, tako da je nekaj umazanije prišlo v vplinjače. Sem jih razdrl, očistil in za hec nastavil še tista dva vijaka. Bila sta razštelana (eden je bil na 2 obrata, drugi pa na 1 ... mora biti 1 1/4). Pazi, bila sta razštelana, čeprav nisem še nikdar prej (ne jaz in ne kdo drug) drezal v vplinjače. To lahko pomeni le, da se s časom sami od sebe (najbrž zaradi vibracij) nekoliko premaknejo. Ko sem vse to uredil, je moped vlekel dobro. A do popolnosti mu manjka malenkost. Zato bom zdaj (prvič sem pri 40000) nastavil ventile in pogledal kako je s predvžigom.

Motor vseskozi dela in je delal brez problema (z izjemo trenutka, ko so smeti prišle v vplinjače ... takrat je bil precej zamorjen). Gre le za finese, ki pa se pri 50 konjičih vsekakor poznajo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz vplinjače podrem, očistim in nastavim na vsakih 25.000-35.000 km. Se občutno pozna.

Delo brez potrebe, pri NOBEN od mojih prejšnjih motorjev še nisem razdrl vplinjača VSAK vplinjač se da odzunaj nastavit je pa res, da sem si na vsak motor namontiral filter goriva-razen zdaj ko oba voziva motor z vbrizgom goriva tu ni potrebe. :whistle:

Popravljeno . Popravil Brumer
  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V vplinjaču se naberejo usedline ki jih le tako lahko očistiš, ter konec koncev prečekiraš če je karkoli potrebno zamenjati.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz vplinjače in nastavim . Se občutno pozna.

Kako jih nastaviš?

Dviguješ/spuščaš igle, menjaš glavne dize in ostale?

Al pač samo sinhronizacijo narediš?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no_name: jaz najprej snamem vplinjače iz motorja, odstranim oba pokrova na njih, nato diafragmo, iglo, plovec in vse tri vijake-dize. Vse dele in vplinjač posprejam s čistilom za vplinjače, nato vse spiham s tlačilko. Prav tako spiham vse luknje in prehode. Prvič nisem menjal ničesar, tokrat sem menjal tesnila na pokrovu plovca, podložke (kovinsko + gumijasto) na "pilot screw" (to je ta vijak, ki se nastavlja) in nenazadnje tudi sam "pilot screw" (kako se to sploh prevede?). Potem ta vijak še nastavim na 1 1/4 do 1 1/2 obrata, vse skupaj sestavim nazaj in med preklinjanjem namontiram vplinjače tja kamor sodijo. Takšna je tudi formalna procedura čiščenja in vzdrževanja vplinjačev v mojem haynesovem priročniku za erko.

Sinhroniziram jih pa pri mehaniku, ker nimam manometra.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kolko imaš pa višino stolpca, a imaš vodo noter, koliko naredi višinske razlike in pa vakuum si verjetno priklopil na za to pripravljen nastavek na kolektorju?

Hvala. ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@avatar

vem, kako se ferg. očisti :)

Izgleda jaz "nastavljanje" vplinjačev jemljem nekoliko drugače kot drugi ;)

Enako imam jaz narejeno za sinhronizacijo.

4m dilo, gor 4 cevke, v cevkah pa voda, obarvana z črnilom za kartuše; je bistveno bolj natančno, kot sinhronizacija na manometre.

Na mojem T-Ace se naredi ~2,4m vodni stolpec.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dvovaljnika lahko na uho sinhroniziraš.

Simosi "kam" nasloniš uho na vergazer ali na auspuh, namreč vprašam ne zaradi mene ampak, da bodo drugi lahko uporabili tvoj nasvet!!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na mojem T-Ace se naredi ~2,4m vodni stolpec.

To zna bit mal nepraktično, jaz bi probal še z atf oljem, nižji stolpec, pa verjetno dovolj natančno.

Simosi "kam" nasloniš uho na vergazer ali na auspuh, namreč vprašam ne zaradi mene ampak, da bodo drugi lahko uporabili tvoj nasvet!!!!

un vijak za sinhronizacoijo loput pač tako nastaviš, da najlepše laufa. Res nobena umetnost. Jaz sem na xtz750 pa tdm850 tako nastavil, pa laufa lepše kot pa ko sem se z urcami ubadal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne bo držalo; ATF olje ima gostoto ~0,85kg/L, voda 1kg/L, kar bi pri sedanjih 2,4m z vodnim stolpcem rezultiralo v ~2,8m oljni stolpec.

Namesto vode uporabljajo živo srebro. To bi naredilo v mojem primeru stolpec ~182mm, kar je pa zelo drobna in uporabna zadeva, pa bistveno bolj natančno kakor urice, kjer sinhronizacijo štelaš na 2cm skale, z 1-2mm odstopanja. Toliko pa je lahko že odstopanje manometra, ki je 2,5% razreda točnosti (vsaj iz louisa).

Tko da: dila+šlauh+voda+pigment=najceneje+najboljtočno.

Popravljeno . Popravil no_name
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ampak olje ima večjo viskoznost kot voda in bi bil zaradi tega nižji stolpec. Bo treba enkrat probat. :hmm:

Viskoznost nima nobenga pomena pri stolpcu zato ker to je hidrostatika in tekočine stojijo. Lahko si pa sam zračunaš pa boš vidu da pride privodi 2,4m pri olju pa 2,8m.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ampak olje ima večjo viskoznost kot voda in bi bil zaradi tega nižji stolpec. Bo treba enkrat probat. :hmm:

Mogoče je finta v gostoti. Olje ima nižjo kot voda.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 10 mesecev pozneje...

@avatar

vem, kako se ferg. očisti :)

Izgleda jaz "nastavljanje" vplinjačev jemljem nekoliko drugače kot drugi ;)

Enako imam jaz narejeno za sinhronizacijo.

4m dilo, gor 4 cevke, v cevkah pa voda, obarvana z črnilom za kartuše; je bistveno bolj natančno, kot sinhronizacija na manometre.

Na mojem T-Ace se naredi ~2,4m vodni stolpec.

Pozdravljeni, jaz sem si zadevo uštimal kar na manometre - oz. vacuum metre

Končno sem dobil ves materjal, da sem si lahko naredil sihronizator vplinjačev in ga seveda tudi stestiral, nima sicer posnetka kako je bilo stanje pred sinhronizacijo, vendar vam lahko povem, da je bila zadeva kar razštelana. pripete slike in filmček pove dovolj.

Če pa koga zanima, singronizator, mu ga tudi sestavim, za pametno ceno seveda.

OPPSA filmček ne dela, lahko pa si ga ogledate tule

post-2113-020668300 1281560195_thumb.jpg

post-2113-049255300 1281560207_thumb.jpg

post-2113-027078400 1281560215_thumb.jpg

post-2113-015625800 1281560230_thumb.jpg

Popravljeno . Popravil elmark
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdravljeni, jaz sem si zadevo uštimal kar na manometre - oz. vacuum metre

Končno sem dobil ves materjal, da sem si lahko naredil sihronizator vplinjačev in ga seveda tudi stestiral, nima sicer posnetka kako je bilo stanje pred sinhronizacijo, vendar vam lahko povem, da je bila zadeva kar razštelana. pripete slike in filmček pove dovolj.

Če pa koga zanima, singronizator, mu ga tudi sestavim, za pametno ceno seveda.

OPPSA filmček ne dela, lahko pa si ga ogledate tule

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz bom dal fergazerje popolnoma očistit. Ko jih bodo sestavili nazaj skupaj jih bodo tudi sinhronizirali? Ali bodo frgazerčki le na default nastavitvah? Ne vem ravno kako grejo te zadeve, zato sprašujem.

Popravljeno . Popravil RenoRaines
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz bom dal fergazerje popolnoma očistit. Ko jih bodo sestavili nazaj skupaj jih bodo tudi sinhronizirali? Ali bodo frgazerčki le na default nastavitvah? Ne vem ravno kako grejo te zadeve, zato sprašujem.

Sinhronizirati jih je potrebno na tvojem motorju. Sicer pa je vprašanje, kako bodo čistil, se ga da očistiti, brez da podreš nastavitve s tvojega motorja.

LP

Markolin

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!