Skoči na vsebino

Aparat za TIG varjenje


Dry

Priporočene objave

Ma sej kot sem napisal, to je malo tako, vsaj ima svoje veselje. TIG je tako ali tako se mi zdi bolj malo uporaben za domačo rabo, razen če kdo rad doma vari aluminij ali si dela inox izpušni sistem.

Je pa lahko tak enostavni sistem uporaben za začetnika ali občasno varjenje, sem poskušal samo spojiti dve cevi z "mal bolšim" aparatom (to je relativno zame je Furnius z akoholno hlajeno ročko še kr fensy stvar) pa sem obupal predens em uspel vse parametre naštimat da bi lapo varilo, včasih je manj gumbov boljše.

Meni gre tudi občasno smrad in hrup delavnice na živce  ampak, je razlika če delaš kaj zase ali pa za delo, pa občasno si uspemo narest kaj. Odvisno od firme, ampak če je industrijski obrat se ponavadi ni zabave, če je manjša firma, zdilaš eno naduro za eno uro stroja za domačo uporabo ali kaj podobnega pa se lažje prenese takšno delovno okolje ;)

Idealno število motorjev je pa itak vedno n+1... :D

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

bi se kdo rešil 5KG jalkenke CO2 za drobiž? (ne glih drobiž, ampak bolj simbolično ceno)

Popravljeno . Popravil smasher
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Evo če koga zanima: Mig; MMA in LiftTig:

Verjetno bi lahko še malce prišparal in kupil samo MIG, MMA, ker uprašanje kolko bom kadarkoli uporabljal TIG, ampak v tisti modri torbici je komplet TIG pištola.

In še MIG test, stari 0.5kg aparat iz avta, ki bo postal mini rezervarček, in sem gor primigal kovico ki bo pipica, malo bolj naložen materjal, ker sem se hotel izognit možnosti da nebi slučajno prežgal kovico ali 1.5mm pločevino (mislim, lahko da je tudi samo 1mm)

Ali je kdo kdaj uporabljal Argon jeklenke za enkratno uporabo?

IMG_20180403_130113.jpg

IMG_20180403_130047.jpg

IMG_20180505_164352.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 mesecev pozneje...

Se strinjam, nisem si upal dat več moči not ker je bila 1mm pločevina, 8mm kovica in 0.8mm žica. Zato sem bolj nalagal da slučajno ne prežgem. Pa vadit treba, aparat pa dosti manj šprica od tistih iskravar transformatorskih ki so pri nas za tak denar. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 19 urami, Rogerg pravi:

ej tale švas je bl kot bi kura srala... mal bo še treba trenerat :P

"Bradavičasto varjenje"! Nič hudega saj imaš idejo in voljo. Za ta var bi moral nastavit malo več amperaže, tako da bi prevaril oba materiala -posode in prirobnice (mufna po domače) ne pa kovice. Ker je materijal tako nanešen na oba surovca je to zlep ne pa zvar. Če bo posoda pod tlakom, ostaja možnost,da bo mufno odtrgalo.

Kar korajžno naprej, da bo kilometrina, Lp REgi

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 mesecev pozneje...

Predno se odločiš za nakup, preveri, kje se dobijo rezervne šobe in elektrode.  To kar je zraven je za začetnika premalo.

Pa tudi stisnjen zrak je problem pri plazemskih rezalnikih Načeloma mora biti brez kondenzata in čist. Kar pa je na navadnih batnih kompresorjih misija nemogoče.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 7 mesecev pozneje...

no zdej se mi zdi skoraj škoda da se nisem bolj zagrel za LIDL plazmo, imajo tut bol za en K opis v katalogu nikjer ni pisalo da ima celo visokofrekvenčni vžig, za tistih 150€... bom morda naslednjič še kakega lokalenga kolega zmotu, pa če si trije delimo eno plazmo ki itak za hobi pride morda 3x na leto prau...

ps: drugače pa moja nemško kitajski švas aparat še vedno lepo dela, mi je kar pomagal pri oldtajmer projektu

Popravljeno . Popravil smasher
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Sicer ne vem če bo kakšen strokovni varilec še kdaj pogledal to temo...

Torej ali imajo regulatorji tlaka za CO2 kakšno temperaturno mejo do kdaj delajo? Videl sem da obstajajo taki z grelcem, ampak sumim da je to primerno za tiste ki hitro porabijo plin.

Ker me je začel, zaj... regulator tlaka in sumim da ga moti zima, ker prej tega nisem opazil, torej ko je zunaj cca manj kot 5°C mi začne "zmanjkovat plina" kot da ni dovolj pretoka, torej ko začnem var za cca 3 sekunde je plina in potem zmanjka, malo počakam.. in spet je plina na pištoli za par sekund. Torej sedaj na zadnje ko sem gledal je bila temperatura zraka okoli 0 °C, jeklenka -2 do -3, regulator cca -5 (potem ko nekaj časa že nisem delal, in to na površini regulatorja)

Malo sem se sicer tudi igral in zalepil en 5W upor, na regulator tako da ga je malce odtalilo vmes in se mi zdi da je malce pomagalo, samo ne dosti še vedno se je nabiral led na regulatorju. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

točno ot se zgodi - zmrzne .. zato imajo vsi večji porabniki plina zmontiran grelec na cevki med ventilom jeklenke in vstopom v regulator. 

pazi na delovno napetost grelca da bo kompatibilen - ponavadi se ga priklopi na varilni stroj.

Popravljeno . Popravil thumper
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

38 minutes ago, thumper said:

točno ot se zgodi - zmrzne .. zato imajo vsi večji porabniki plina zmontiran grelec na cevki med ventilom jeklenke in vstopom v regulator. 

pazi na delovno napetost grelca da bo kompatibilen - ponavadi se ga priklopi na varilni stroj.

Pa ti res misliš da bom dajal jaz 160 in več € za grelec ?, že naročen mali prc element 15w in 5°C termostikalo. 

Hvala da si potrdil moje sume, za ta teden bosta pa dva keramična upora in 5V napajanje, glede na to da je zunaj 0 ko delam, zagotovo ne bo preveč grelo tistih 10w brez izolacije :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Škoda da sem porabil 18€ za termo stikalo in grelec... 

Top izvedba, 2x 5ohm upor vsporedno vezan na 5V.. Če je zunaj minus, dodatna oprema : stara kapa čez ventil za malo izolacije.

Na jeklenki že zmrzuje, ventil se počuti čisto OK. 

 

Ps: ker vem da je nekaterim zgražanje pomemben hobi... Ja varim s CO2 gasilnim aparatom. ? 

sketch-1610788087520.png

sketch-1610788130038.png

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zmanjšaj pretok plina na ~13 l/minuto...  

Popravljeno . Popravil XTR
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, XTR said:

Zmanjšaj pretok plina na ~13 l/minuto...  

Bi ampak ne vem kakšen je dejanski pretok, ponavadi sem ga imel naštimanega na okoli 6 do 8l/min, potem mi je spustila original membrana in je obrnlo števec od pretoka "okoli", tako da ko ni pritiska je že nad maximumo od številčnice. ? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 19 urami, smasher pravi:

Škoda da sem porabil 18€ za termo stikalo in grelec... 

Top izvedba, 2x 5ohm upor vsporedno vezan na 5V.. Če je zunaj minus, dodatna oprema : stara kapa čez ventil za malo izolacije.

Na jeklenki že zmrzuje, ventil se počuti čisto OK. 

 

Ps: ker vem da je nekaterim zgražanje pomemben hobi... Ja varim s CO2 gasilnim aparatom. ? 

sketch-1610788087520.png

sketch-1610788130038.png

a noben ne opazi da je jeklenka postavljena na glavo???? pokonc jo obrni pa se bomo potem pogovarjal če ti še zmrzuje ventil..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 hours ago, thumper said:

a noben ne opazi da je jeklenka postavljena na glavo???? pokonc jo obrni pa se bomo potem pogovarjal če ti še zmrzuje ventil..

Odvisno od stanja jeklenke. Pri nepredelani se tvoja teorija podre. Glej sliko.. 

spacer.png

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tako kot je napisal @XTR, nepredelan gasilni, fa je treba na glavo obrnit.

Pa slika števca pretoka, ko ni pritiska, tako da tam na zgornjinsliki kjer je kazalec izven polja, je dejanskonpretok dokaj majhen. 

sketch-1610872796391.png

 

ps: @XTRa tudi ti hodiš v jutub večerno šolo "sam svoj mojster in slabe ideje?" :D 

Popravljeno . Popravil smasher
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo pripomba kolega, za količkaj resno varjenje plin iz gasilnega aparata ni ok, poskusi dobiti na posodo kakšno mešanico, s katero bo šlo veliko lažje, manj "špricanja " okoli varjenca in boljša zaščita samega vara. Primešan je argon, razmerja ne poznam, jaz čistega CO2 že dolgo ne uporabljam več.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 hours ago, markII said:

Samo pripomba kolega, za količkaj resno varjenje plin iz gasilnega aparata ni ok, poskusi dobiti na posodo kakšno mešanico, s katero bo šlo veliko lažje, manj "špricanja " okoli varjenca in boljša zaščita samega vara. Primešan je argon, razmerja ne poznam, jaz čistega CO2 že dolgo ne uporabljam več.

Res je, ampak... sem pogledal trenutno ceno  CO2 10kg manj kot 20eur, mix co2/argon preko  70 za 11kg...

Prvi gasilni je trajal 4 leta, zdej sem enega spraznil v 1 tednu ker mi je umes puščal ventil... 

Ampak prvič sem kupil 1 gasili za 30ojrov, zdej sm ga dubu za 15

Če bom še kaj varil si bom umislil tapravo 5kg jeklenko, ker moram vsakič nosit vn, nimam prostora da  pod streho, ampak glede na ceno bom kar na CO2 ostal. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 22 urami, XTR pravi:

Odvisno od stanja jeklenke. Pri nepredelani se tvoja teorija podre. Glej sliko.. 

spacer.png

poglej si še enkrat sliko - jeklenka - zmeraj - zmrzuje najprej spodaj ... in on jo je postavil na glavo in ima ventil spodaj kjer zmrzuje..

če je tako postavljena kot na tvoji sliki ima notranja dovodna cev veliko večji premer kot pa izhodni ventil jeklenke.. in potem prišteješ še ohlajanje zaradi uplinjanja v reducir ventilu pa zmrzne vse skupaj..

tistih 12l/min ti zagotavlja tudi odvzem plinaste faze nad tekočo.. ni to lpg v avtu kjer je poraba uplinjenega plina cca 300l/min ..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, thumper said:

tistih 12l/min ti zagotavlja tudi odvzem plinaste faze nad tekočo.. ni to lpg v avtu kjer je poraba uplinjenega plina cca 300l/min ..

Odvzem plinaste faze je možen z odstranjeno cevko in pokončno postavljeno jeklenko. V kolikor je cev potopljena v kapljevino pa nastanejo težave. V njegovem primeru ni idealno, ker kapljevina obliva ventil, vseeno pa je boljše kot pri pokončno postavljeni jeklenki z vgrajeno cevko, vsaj zajem plina ima v plinasti fazi. On je rešil z dodajanjem grelca, jaz bi šel po pravo jeklenko za plin in dober regulator. V primeru težav z zmrzovanjem (tudi pri profi opremi zmrzujejo ventili) pa bi dodal še grelec. Jasno mu povej, da naj odstrani cevko in obrne aparat v normalen položaj, ali pa pusti kot je in rešuje z grelcem... 

 

@smasher Mojster, brez Youtub-a se svet ustavi... :)  Primem pa tudi kakšno orodje v roke, da ne ostane samo pri nabiranju dragocenih virtualnih izkušenj. Iščem samo dobre ideje. :) 

Popravljeno . Popravil XTR
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 urami, XTR pravi:

Odvzem plinaste faze je možen z odstranjeno cevko in pokončno postavljeno jeklenko. V kolikor je cev potopljena v kapljevino pa nastanejo težave. V njegovem primeru ni idealno, ker kapljevina obliva ventil, vseeno pa je boljše kot pri pokončno postavljeni jeklenki z vgrajeno cevko, vsaj zajem plina ima v plinasti fazi. On je rešil z dodajanjem grelca, jaz bi šel po pravo jeklenko za plin in dober regulator. V primeru težav z zmrzovanjem (tudi pri profi opremi zmrzujejo ventili) pa bi dodal še grelec. Jasno mu povej, da naj odstrani cevko in obrne aparat v normalen položaj, ali pa pusti kot je in rešuje z grelcem... 

 

@smasher Mojster, brez Youtub-a se svet ustavi... :)  Primem pa tudi kakšno orodje v roke, da ne ostane samo pri nabiranju dragocenih virtualnih izkušenj. Iščem samo dobre ideje. :) 

majstr zakaj citiraš samo del posta če je vse povezano?? si sploh prebral prva dva odstavka , ki pojasnjujeta razmere v katerih je smasher??

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

13 minutes ago, thumper said:

majstr zakaj citiraš samo del posta če je vse povezano?? si sploh prebral prva dva odstavka , ki pojasnjujeta razmere v katerih je smasher??

Zaradi preglednosti.. Ne skrbi, sem prebral vse. Na tvoj način so lahko težave že pri normalnih temperaturah. Obrneš okrog... kje bo cev? Odstraniti cev in obrniti pokončno, to je edina rešitev.. če mu pa z grelcem funkcionira, naj pa porabi do konca in potem rešuje.. 

Popravljeno . Popravil XTR
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 25 minutami, XTR pravi:

Zaradi preglednosti.. Ne skrbi, sem prebral vse. Na tvoj način so lahko težave že pri normalnih temperaturah. Obrneš okrog... kje bo cev? Odstraniti cev in obrniti pokončno, to je edina rešitev.. če mu pa z grelcem funkcionira, naj pa porabi do konca in potem rešuje.. 

dej še enkrat preber no.. cev ima dovolj velik premer - jeklenka zmrzuje od zunaj na noter..problem so majhne luknje na izstopnem ventilu in potem na reducir ventilu.. 

grelec je zato- in zato je montiran na cev med izstopnim in reducirjem -  , da greje na eno stran izstopni, na drugo pa reducir..

tolk bojlerjev in zalogovnikov kolkr sm jih jaz zvaril jih lahko vidiš samo v nekem skladišču .. pa prej še veliko drugih stvari.. s co2 in argonom.. recimo rf posoda oblika kvadra s pokrovom na vijake in gumi tesnilom 500x600x1100mm ki je zdržala brez puščanja test 2,5 bar.. pustmo to da je bila po želji naročnika (bebo je hotel 1.5mm pločevino jaz pa 2,5 in 3 za pokrov) da zdrži 6 bar.. sam ne morš debilu dopovedat ....od 2,2 bara naprej je sam pumpal - jaz sem pri 2,5bar samo pogledal izza vogala ... ampak tud zarosilo ni nikjer na pokrovu... ok posoda je bla kot vietnamc od @VS800 ..

Popravljeno . Popravil thumper
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!