Skoči na vsebino

Aprilia 1000 RST Futura


mopedfan
DAMI34
Sporočilo dodal DAMI34,

viber_image_2022-05-04_16-41-57-108.jpg.09a506f2dfb7a578484747433793100d.thumb.jpg.d61b965ac63ec93faf6354ca90a2f105.jpg

Priporočene objave

Lenoba se maščuje!!!

Ker vsak motor, ki ga kupim, najprej poservisiram, običajno nimam težav. Tokrat pa sem popravil le kar je bilo potrebno po padcu (prejšnjega lastnika) in zamenjal olje in oljni filter. Ostalo pa naj bi počakalo na "jutri". Čeprav mi je vseskozi nagajala ura - točneje je delala le do naslednjega vžiga se nisem pretirano sikiral, kar se mi je seveda maščevalo. Motor je ves čas lavfal nekako zaletavo in računalnik je poskušal neuspešno prilagoditi parametre delovanja - pa mu ni uspelo. Vzamem priročnik in pogledam kako bi morale biti priključene svečke, in kaj ugotovim? Na obeh cilindrih so kape narobe priključene! Pa v priročniku lepo piše in še narisano je, da se mora menjati le svečko po svečko, da se ne zamenjajo kabli, pa nekaterim očitno nič ne pomaga. Skratka, kot se je kasneje pokazalo, ni bilo dovolj le napako popraviti, ker je bila v računalniku že zmeda. Ko sem šel na morje v Premanturo, mi je začel že na avtocesti ugašati pod prostim tekom na cestninah. Pa je bil to šele začetek. Nekako na pol poti od Pule do Premanture, pa je začel izgubljati moč - znaki pa so bili enaki kot recimo pri mopedu, ko se mu zamaši diza. Pomagalo je samo to, da sem do konca privil gas in čes čas je bilo dobro. To se je še nekajkrat ponovilo, pa sem kljub temu nekako prišel na cilj. Tam pa orodje iz kovčka in iskat napako. Najprej vidim, da je cev za gorivo, prišla med pokrov glave in rezevar, ter jo je nekoliko sploščilo, pa to ni bil razlog za sitnosti kar sem ugotovil šele doma. Ugotovil pa sem, da je regler povezan z napeljavo prek navadnih električarskih sponk, ki se privijejo z vijakom, moralo bi pa biti povezano z konektorji, ker imajo večjo stično površino. Seveda je bilo vse prismojeno, ni pa to povzročalo drugega, kot občasno premalo napolnjen akumilator. Poglavitna težava pa je bila, da je notranja svečka prednjega cilindra prebijala na kablu (posledica poškodb svečke, zaradi napačne priključitve), teh nisem mogel dobiti - kvečjemu po naročilu, pa en teden za počakat .....

Skratka po moror sem prišel čez en teden s prikolico in ga ošlepal domov. Jezen sem bil tako, da se ga en teden nisem niti dotaknil. Danes sem se ga pa lotil. Najprej nove svečke s čemer je bil takoj zadovoljen, kar je pokazl tako, da je zapredel kot mucek (proti tistemu pred tem), še vedno pa pa je kazal EFI 1. Kaj ostane - jasno priročnik. Vidim, da se vklopi avtodiagnoza tako (oziroma podobno), kot pri moji prejšnji Hayabusi. Torej se sklene dva kabla pod sedežem, ki sta poleg konektorja za računalniško diagnozo. Grem iskat, pa teh dveh kablov ni nikjer - "pa ljudi jel to moguče". Po pol ure se mi posveti, da sta to kabla, ki sta bila vseskozi veselo sklenjena. HUDIČA zato ni nič delalo, kot bi moralo. Takoj ko sem jih razklopil je napisalo OFF in že po nasledjem vžigu se je lepo vklopila ura, tako kot se mora. Problemi so torej rešeni v moje veliko veselje in hkrati jezo. Zakaj za vraga šarijo po motorju ljudje, ki nimajo pojma o tem, da je današnja elektronika pedantna. Vsaka šlamparija je neusmiljeno kaznovana. Točneje - sem bil kaznovan jaz, pa čeprav nič kriv.

Upam, da sem sedaj odpravil vse kar je bilo narobe in se ne skriva kje še kakšen "hrošč".

Thja, preventivno menjaj se stikalo za spusceno stransko tacko, tisto zgubljanje moci nima veze s tem, kako so svecke in kabli povezani. cca 35€ in 10 min dela pa si dober. Se splaca.

Ce imas kabla za diagnozo priklopljena, to ne naredi cisto nic, razen tega, da ne vidis ure. Lahko ju imas staknjena non stop, BP.

Lahko pa se en dan pripeljes v Celje, da malo skup precekirava vse skup.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To stikalo poznam še iz skuterja Piaggio X9 500. Po slikah sodeč je isti. Problem pa je, da se zlomi jeziček, ki je plastičen.

Zakaj je Futura začela izgubljati moč?

Predvidevam, da so se nepravilno kablirane svečke preveč pregrevale, kar je posledično pomenilo, da so se na keramični del, ki ščiti katodo ( in skrbi za pravilno temperaturo), zasteklenili delci olja ali goriva. Sicer se svečke samoočistijo, vendar le v temperaturnih pogojih, kot jih je predvidel proizvajalec, kar pa te parametre prekorači, povzroči poškodbo. Kaže, da večina misli, da svečki na cilindru vžigajo istočasno, kar seveda ni res. Imajo malenkostni zamik in če je ta v napačno smer, elektronika zazna napako, ki jo seveda skuša prek nastavitev odpraviti, pa ji ne uspe. To sem sicer odpravil, vendar je kasneje ena svečka kljub temu odpovedala. Po treh svečkah pa ne bo dolgo delal, ampak bo elektronika izklopila bencinsko črpalko. To se je vsaj dogajalo pri meni. Po ponovnem vžigu je motor sicer znova vžgal za kakšnih 30 sekund, nakar je vzel elektriko pumpi. To sem slišal, ko se je izklopil rele pumpe. Če bi v Puli kje dobil svečke pa bi se seveda lahko brez problemov pripeljal domov.

Tako obširno sem svojo izkušnjo opisal samo zato, ker bi rad, da se tisti, ki se lotijo vzdrževanja motorja sami, zavedajo, gredo lahko "malenkostne" napake kot domine.

V Celju pa se bom oglasil, ko bom kje blizu.

L.p: Filip

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.....MENE PA ZANIMA.....

jst gledam in se menim za eno futuro iz italije preko maila. pa me zanima, glede na to, da bi se bil tip prpravlen prpelat do mene (baje), če bi bil kdo od forumašev "futuristov"

(Futurists are scientists and social scientists whose speciality is to attempt to systematically predict the future, whether that of human society in particular or of life on earth in general.)

prpravlen it z mano pogledat to futuro? bi bil zelo hvaležen :OK::worship: :yes: , pa še na kako pijačko :beer1: :kava: b se ustauli, pa nove "ludi" spoznal :kva2: ...

no pa povejte svoje...

pa še link

http://www.moto.it/moto-usate/aprilia/rst-1000-futura/rst-1000-futura--2001-04/index.html?msg=3186783

Popravljeno . Popravil tomm
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ce so to realni kilometri, pa ce je ohranjena tko k zgleda na sliki, nimas kej premisljevat, ampak kupi in vozi domov.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 mesecev pozneje...

Zivjo Futuristi!

Imam možnost iz tujine dobiti pogon sklopke za vaše Futke,.... Zraven je še O-ring tesnilo. Stvar je vrednosti cca 150eur, za katero bi plačali 90eur+poštnina. Cilinder je malo večji, zato postane sklopka malo mehkejša.

Tu je slika takega, ampak je brez napisa v različnih barvah. Možnost naročila pa le kratek čas. :-( Drugi teden moram povedati, kdor bi želel.

pogonsklopke.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zivjo Futuristi!

Imam možnost iz tujine dobiti pogon sklopke za vaše Futke,.... Zraven je še O-ring tesnilo. Stvar je vrednosti cca 150eur, za katero bi plačali 90eur+poštnina. Cilinder je malo večji, zato postane sklopka malo mehkejša.

cena 90€+poštnina = ~ original(kpl.) X 2 ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cena originalne je 180?

mogoče sm slabo napisal.... pr nas sm dal za komplet original ~50€ (za o-ring so hotl ~20€, pa sm vzel komplet.... :) :) :) :))

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja ampak to je 100eur brez tesnila, pa je originalen, ne pa večji cilinder.

ej, jest nimam nč prot tem, da prodajaš robo, zavajej pa ne.......

po današnjem tečaju je 43,40 funta = 51,2€ (in to je KOMPLET z tesnilom(št.8)), samo tesnilo(št.16) = 11,12 funta kar je (sam zračunej)

(ne bi mutu, ampak cene so primerljive s tistimi pri nas)

in zdej še ena o velikosti cilindra: Tuono l.2009 ima mehkejšo ročico pri, glej ga hudiča, enakem cilindru, torej je nekaj tudi v pumpi v ročki (ok, ta je dražja, pa še paše ne na futuro.. .)

v tvojo ponudbo sem se vtaknil zato, ker velikodušno ponujaš popust iz 150€ na 90€+poštnina, zraven je pa tvoja velikodušna ponudba še enkrat višja od originala v Sloveniji (ok, SKORAJ sem napisal). zdej, če pa mehkoba komu, ki vozi apriliin dvovaljnik nekaj pomen, bo pa že sam ocenu, ali velikost cilindra odtehta ceno..... KONC.

Popravljeno . Popravil RSTDRIVER
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ej, jest nimam nč prot tem, da prodajaš robo, zavajej pa ne.......

po današnjem tečaju je 43,40 funta = 51,2€ (in to je KOMPLET z tesnilom(št.8)), samo tesnilo(št.16) = 11,12 funta kar je (sam zračunej)

(ne bi mutu, ampak cene so primerljive s tistimi pri nas)

in zdej še ena o velikosti cilindra: Tuono l.2009 ima mehkejšo ročico pri, glej ga hudiča, enakem cilindru, torej je nekaj tudi v pumpi v ročki (ok, ta je dražja, pa še paše ne na futuro.. .)

v tvojo ponudbo sem se vtaknil zato, ker velikodušno ponujaš popust iz 150€ na 90€+poštnina, zraven je pa tvoja velikodušna ponudba še enkrat višja od originala v Sloveniji (ok, SKORAJ sem napisal). zdej, če pa mehkoba komu, ki vozi apriliin dvovaljnik nekaj pomen, bo pa že sam ocenu, ali velikost cilindra odtehta ceno..... KONC.

Se opravičujem, ampak sem gledal pod številko 9. Se pa nisva prav razumela. Jaz nisem rekel, da je originalen del 150eur, ampak da tak primerljiv temu, ki ga lahko dobim ima vrednost cca 150eur.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 7 mesecev pozneje...

Na pamet ti povem dva caponordista, ki skoraj vedno vozita s seboj laptop in povezovalni kabel. Šarc in Capomiha. Kontaktiraj ju prek PM.

Lp Jakob

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 let pozneje...

Da mal obudim temo...

Ponovno sem nabavil futuro. Ob nakupu vse delalo ok sedaj pa ventilatorji pojejo nonstop tudi hladna v garazi ob kontaktu. Bral sem da levo tipalo v glavi vklaplja ventilatorje. Po odklopu konektorja le tega ni sprememb.

Mogoce kaki predlogi kaj probati naprej? 

Pa se vprasanje ce ma kdo set prednjih diskov viska, na moji tresejo in je motece. Ima pa 50.000 km, letnik 01, od prvega lastnika in drugace lepo ohranjena glede na starost.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tipalo je isto kot na Citroenu, tko da ga boš dobil za cca 5-10€, zamenjano v 3 minutkah.

Za diske imam pa boljšo idejo: Pojdi do SS Moto pa vzemi komplet vilice in diske od Falcota. S tem dobiš 320mm diske, kar se ti bo ORNK poznalo. Čeljusti ostanejo iste, vilice pa samo zamenjaš šrauf na šrauf. Diski seveda pašejo na feltno od Future šrauf na šrauf. Cena pa cca 300€, tam nekje.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

Pozdrav!

Sem novi lastnik Future. Potreboval bi ključavnico stranskega kovčka in nosilec levega ogledala (bojda je počena neka vzmet; še nisem odvil lepilnega traka, saj bi se trenutno rad vozil in ne šraufal :-))

Zoran

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 mesecev pozneje...

Pozdravljeni:

Sem lastnik aprilie future,prednji cilinder začne delovat ,ko se motor segreje na cca45 stopinj,menjano je vse od svečk,kablov ,tuljav,očiščeni injektorji in testirani,cilinder ima 12 barov tlaka ,ali je možno ,da je bencinska črpalka prešvoh,za odgovore se vam zahvaljujem lp.Zemčo

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Caponordovi so na pogled res zelo podobni, a ne pasejo na Futurine nosilce. Pasejo pa od Guzzija Breve, ki so glede pritrjevanja enaki in kompatibilni - ampak na zunaj malce drugacnega dizajna. In barve.

Pi es: najhitrejsa je v Ash Grey kombinaciji! :wub:

Popravljeno . Popravil Zok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lepa  lepa :OK:....A prodaš komplet plastik, da svojo zrihtam...:)

pred 7 urami, Zok pravi:

...od danes naprej jo imam tudi jaz. :OK:

IMG_20190223_155343.jpg

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!