Skoči na vsebino

Kako zmanjšati hrup vetra


motom

Priporočene objave

Odkar sem kupil FZ1 mi ta problem ne da miru. Končno sem hrup omejil na vzdržno mejo, nisem pa še čisto zadovoljen.

Ta odvečen hrup lahko prepoznate, če med vožnjo dvignete ramena do čelade. Če se vam je hrup zmanjšal oz. izginil potem veste o čem pišem.

Opazil sem, da vsaka menjava z višjim vizirjem hrup in turbulence le še poslabšata. Mislim, da naked motorji še najbolje skozi pridejo. Vizir pravzaprav potrebujemo šele pri hitrostih od 180-200 naprej, ko se je pa že treba zadaj skriti. Po mojih izkušnjah je čelada najbolj tiha, ko vanjo zadene čist tok zraka. Zdaj imam montiran Puigov vizir, odžagan na tovarniško višino (krajšal sem ga 3x, skupaj za 14 cm), menjal pa sem ga zaradi obupno grdega tovarniškega. Probal sem tudi yamahinega povišanega in je bilo nevzdržno pa še grd je.

Da bi še zmanjšal turbulence, sem vizir tudi bolj položno nagnil, spodaj sem ga odmaknil od oklepa za 2 cm. Zdaj tudi več zraka pride pod šipo in za šipo ni več takega podtlaka.

Imam čelado Shoei Qwest, ki ima pod brado mrežico. V luknje ušes sem dodal 1cm gobe, najboljši rezultat pa sem dobil z dodanim spojlerjem pod brado. Ta spojler zrak odbije navzdol, stran od spodnjega dela pod ušesi. Prav lepo ni, sploh ker je zaenkrat še kromast, ampak pomaga pa.

Vaša mnenja in izkušnje...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej poleti pa odstraniš,na Nolanki104 se to pobere stran.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hudič je, hrup. Jaz sem na svojem pred leti montiral povišano šipo, pihalo ni..bil je pa hrup. Turbolenca, pa take pa to. Sem mislil, da je čelada kriva. Kakorkoli sem nastavljal naklon šipe, slabše je bilo. No, lani sem pa montiral Ape hanger, drža malo bolj komot, hrup pa je...zanimivo -izginil. Če ne bo bolje, čepki rešijo problem s hrupom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bi bilo fajn zvedet iz prve roke, če se windjammer obnese. Vprašanje je tudi koliko časa zdrži pretegovanje čez glavo.

So pa obstajali motorji, ki tega problema niso imeli. Si ga lahko gnal po avtocesti brez milosti (no ja, več kot 200 ni šel) pa nisi bil nič utrujen, niti kakšnega posebnega hrupa ni bilo. Pa še lep je bil za tiste čase. Honda cb 900 f2 bol d'or. Po dveh desetletjih sem spet imel priliko se gor usest.

dsc02904.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

 

 

 

:? sej obstajajo tud uni iz voska, pa razni prilagojeni različnim sluhovodom tko da je izbira pestra ... 

sicer je pa moje mnenje takole: če te muti "hrup" vetra si pač kupiš moped z ultra dobro vetrno zaščito (mra spojlerji so mega kot nadgradnja), ne pa nejkeda al pa kej podobnga ... 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nabavi si tišjo čelado. Tekmovalne in bolj zračne čelade so glasnejše in uporaba čepkov je skoraj obvezna.

Če npr. primerjaš Arai RX7 in Arai Quantum, je razlika v glasnosti približno, kot če uporabljaš pri RX7 čepke. Nove čelade so tudi tišje od starih, ker pri stari se pena že malo usede in je zato hrup večji. Ena rešitev je tudi, da si kupiš novo notranjost-pene in obloge. Ne vem, kako je to pri drugih proizvajalcih, pri Araiu se da.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V preteklosti sem zvozil tako na oko vsaj 20 motorjev na sezono in vedno z zelo podobno čelado (x-lite 901 ali x-lite 701). Na enih je bil čisti mir, na enih (praviloma z oklepi, šipami,...) pa katastrofa. Najhujša je bila kombinacija nolanove x-lite 901 (drugače zelo tiha čelada) in maxskuterja aprilia atlantic, pa tudi na bmw-ju GS je bilo obupno. Pač niso vsi motorji in čelade kompatibilne. Recimo na tistem atlanticu je bilo super z jet čelado. 

Te dve nolanki pa sta bili najboljši na nakedih in cestakih.

Verjetno gre pač pri tebi za neposrečeno kombinacijo, ravno zaradi tega jaz nikoli več ne kupim čelade če jo ne probam v vožnji na mojem motorju. Žal pa kolikor vem to edini pri nas omogoča Nolan. No na srečo se moja glava z Nolankami odlično razume :) 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Motor parkiraš v garažo in hrup nemudoma izgine...

 

...ali se odpelješ na izlet z avtom...

 

Mislim, eni imate pa res probleme!

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne podcenjevati hrupa vetra! Ne glede na subjektivna mnenja je dejstvo, da hrup skodi sluhu. Dejstvo je tudi, da je hrup na tipicnem motorju in s tipicno celado, visji od praga, kjer se zacnejo okvare sluha.

 

Preberite si predstavitev studije http://www.audiologyworld.net/pdf/motorcyclenoise.pdf

 

 
All motorcycles measured in this study reached and exceeded “action
level noise”; the level at which employers are required by law to provide hearing protection to employees exposed to this noise
level. The loudest bike measured was 128.2 dB A at 65 mph in the “no helmet” condition. This noise evel is only safe for exactly one second, after which, damage to hearing can and will occur. The lowest measurement at 65 mph was 95 dB A in the “with helmet” condition. The maximum allowable safe exposure time of this bike is 47 minutes and 37 seconds. With even the quietest bike (the BMW) or the most attenuating helmet (HJC 3/4) in this study, a rider would still need to wear ear protection to ride at any time longer than 48 minutes.

.

 

 

Sam imam predispozicije k slabemu sluhu (slabse slisim ze od otrostva). Opazil sem, da se mi je lansko sezono sluh se poslabsal, zato sem si letos si nabavil po meri narejene cepke. Odlicna zadeva! In, vsaj meni, so letos ohranili sluh na nivoju z zaceka sezone,

Popravljeno . Popravil jokl66
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej poleti pa odstraniš,na Nolanki104 se to pobere stran.

 

Jaz imam 104-ko in je tudi kar glasna (na nakedu), zato vozim s čepki ... sem pa razmišljal o nabavi zimskega "ovratnika" in podbradnega dela, ki naj bi zadevo izboljšala za do 30% (po besedah prodajalca). Čepki me načeloma ne motijo, so pa bolj kot ne nujno zlo, saj je na daljši furi glava potem vedno spočita. :) Pa še med vožnjo mi veter cvili okoli čelade, če jo ne držim precej nenaravno - povsem vodoravno. :closedeyes: Vizirja itak ne mislim dajat na nakeda (mam samo šipco čez števec), trenutne čelade pa najraje ne bi prodajal samo zaradi hrupa. 

Za nabavo nove čelade obvezno koristim testne vožnje!  :blush:  

 

Je kdo že menjal ovratnik in podbradni del, se splača? Strošek ni zanemarljiv ... 

Popravljeno . Popravil SLVR
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam imam predispozicije k slabemu sluhu (slabse slisim ze od otrostva). Opazil sem, da se mi je lansko sezono sluh se poslabsal, zato sem si letos si nabavil po meri narejene cepke. Odlicna zadeva! In, vsaj meni, so letos ohranili sluh na nivoju z zaceka sezone,

Katere po meri narejene čepke si nabavil in kje?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Shoei Qwest je potovalna čelada in ropota kot nora. tudi meni, hahaha, just ignore or stay home

shoei ne pride "iz škatle" nastavljena v nulo, ampak ima vizir kar nekaj "lufta". verjetno da med čakanjem na kupca le-ta ne pritiska na tesnila, zato ga je treba nastavit, pa bo problem rešen. Meni je Jože v as-domžale to rihtal, oz. naj ti jo tam, kjer si jo kupil.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

men ropota čisto vsaka čelada, bo najbrž kar moped kriv :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Motor parkiraš v garažo in hrup nemudoma izgine...

 

...ali se odpelješ na izlet z avtom...

 

Mislim, eni imate pa res probleme!

Lej kolega....na motorju imaš hrup, ko je pač preprosto samo bolj glasno vse skupaj...in imaš hrup, kjer te po uri ali dveh vožnje bolijo ušesa. S tem pada koncentracija, poveča se utrujenost..itd. Tako je bilo  na mojem prvem motorjuYamaha diversion 600, kjer brez čepkov ni bilo variante se vozit dalj kot  dve uri. Občutek...kot bi imel v čeladi še ene par tavžent os, mini kovačijo in feršterkarijo od AC/DC naenkrat. Pa sem preizkusil ene par različnih čelad. Za znoret.

Zato sem prešel na nakeda, kjer je hrup minimalen, v bistvu je le piš vetra. 

No, zdaj na Verysu imam povišano  šipo ( + 16 cm), ker je bilo z originalno preglasno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!