Skoči na vsebino

Padec na makadamu, pesek v ovinku...


Kiri

Priporočene objave

Kako se spopasti s peskom v ovinku ?

Bom še jaz mal pridigajoč.

Najbolje tako, da furaš z dovolj rezerve. Iz posta sklepam da si precej frišen motorist. Jaz mam kake 3x več km (v dveh letih), pa se mam še zmeraj za frišnega. Občutki pa to še pride z kilometri, si pa ta trenutek na najbolj nevarni točki, ko praviš da si začutil da sta z motorjem eno. Zdej je trenutek da se mal nazaj držiš, čene bo hit prehit.

Kar se šodra tiče, dosti rezerve da lahko varno prideš čez, se pravi z motorjem bolj pokonci. Koj na začetku je tud meni ratal uletet v ovinek na meji, tam je bla pol metra dolga flikca peska, seveda sem jo pobral, oba kolesa sta šla par cm na ven (men se je zdel pol metra), pol sem pa počas nehal trapat. Sam tle rata problem, ker je varna hitrost prepočasna, ane? Dolgcajt.

Druga varianta je ta, da če res moraš it do konca, pejd najprej enkrat počas pregledat traso, ker ni sam pesek, je tud nafta, pa uno rdeče sranje ko cestarji posipajo nafto, sam pol ne pomedejo, tud na vejo na cesti sem že naletel... Pol ko vidiš kakšno je stanje greš pa lahko mal hitrej.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako se spopasti z peskom v ovinku? Tako k s polito nafto. Uležeš se, tko k sem se jaz sred Bolgarije nekaj let nazaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Skoraj vse je že napisano pa vseeno, tukaj  sem objavil en podoben posnetek, ko me je pesek presenetil. Ni bilo nič hujšega, je pa dober primer. Če bi pozorno spremljal cesto bi ob robu opazil da manjka en količek, ki ga je nekdo z avtom podrl in nanesel pesek na cesto. Seveda sem videl ta količek šele na posnetku, ker mi ni bilo jasno od kje pesek. V primeru da bi prej opazil bi seveda poravnal motor, zaviral in se ognil. Ko te preseneti sredi ovinka pa nimaš kaj dosti narediti. Še največ narediš če ne paničariš. Pogled v smeri rešitve pa upaš da se izide. Če boš panično skočil po zavorah boš šel po tleh ali pa na nasproti pas. Včasih je tudi širjenje linije na nasprotni pas rešitev, če je prosto seveda, pa smo spet tam... Pomembna je torej hitra in pravilna podzavestna reakcija,.. trening.. ni druge. 

Če ti za kakšen cm odnese zadek  ni take panike. Pelji kdaj v dežju in pri minimalnem nagibu povozi kakšno pobarvano črto, se boš hitro navadil na rahlo odnašanje :).

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Naj opozorim še na vožnjo po cesti , ki poteka med travniki in kjer je ob cesti gost gozd in je močna senca.

Prvo leto moto karijere sem z maxi skuterjem vozil po takšni cesti in ko sem prišel v senčni del se seveda podlaga ni videla dobro in fini pesek, ki ga sploh nisem videl. Zadnje kolo mi je spodneslo za okoli 20 cm. Z desnim stopalom pa sem vsekal po asfaltu, da me je noga bolela še par dni. Še sreča, da ni bilo vozila nasproti oz. da sem sploh zvozil ovinek. 

Brez sreče včasih ne gre :).

Scarabeo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kok pa kej pomaga, če takoj stisneš sklopko? V ovinkih se mi zdi, da se da s sklopko dost rešit.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tkole bom rekel : "spopasti" je beseda za v naslov teme da vemo zakaj se gre .. ne paše pa na dotični material - pesek .. dejstvo je , da bolj ga "pobožaš" bolje si prišel prek peska .. "spopadaš" se lahko s situacijo /neželenim materialom le preden zapelješ vanjo-nanj /nanjega / nanjo .. tko "pobožaš" recimo kot da bi imel za šefico lezbijko karieristko , ki ima nosečniške težave ko je nezaželjeno zanosila z vibratorjem tik predn se ji je skuril.... 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 10 urami, Scarabeo 500 pravi:

... Zadnje kolo mi je spodneslo za okoli 20 cm. Z desnim stopalom pa sem vsekal po asfaltu, da me je noga bolela še par dni. Še sreča, da ni bilo vozila nasproti oz. da sem sploh zvozil ovinek. 

Standardni refleks, ki mi je že nekajkrat omogočil ostati pokonci.
Prvič sicer z lažjim čoperjem, kasnje z ZR7 in še s konkretnim ZRX-om. Tudi malo slajdali smo že po pesku.
Pa nekaj je treba vedeti. Pesek ni vedno bel! 
Ostanki asfalta, ne vem kako so nastali ali od kakšnega frezanja ali drugače so iste barve kot vozišče. In te lepo prestavijo v ovinku, da ti ni nič jasno kaj je bilo. Šele vračanje na mesto zdrsa mi je pokazalo za kakšne vrste "šodr" gre. 
Mislim, da pri teh situacijah dobro vlogo igra vožnja motorja s telesom in ne s trdim držanjem krmila, ki je pri mnogih svežih motoristih praksa. Pa mogoče praksa iz mladih let, ko smo  z bicikli delali kozlarije in bili več v raznih nemogočih položajih kot normalni vožnji po dveh kolesih. Po mojem krosarji te težave tudi lažje speljejo.

Thumper, tisto o šefici se mi fajn bere, ampak zastopim pa ne čist. A ji je pesek pršu u vibrator al kaj je blo?:eek:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, Damo001 pravi:

Kok pa kej pomaga, če takoj stisneš sklopko? V ovinkih se mi zdi, da se da s sklopko dost rešit.

sklopka je za zelo nizke brzine in razna manevriranja, mogoče kako serpentino (odvisno v kteri brzini in kako je razmerje brzin), drugače pa raje ne, ker če motor laufa normalno, se agregat upira blokiranju zadnjega kolesa, kar pomeni lažje zaviranje brez zdrsa.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kratek povzeztek, kolikor sem razumel, nekega čudežnega zdravila proti pesku ni (in olju, madežem, barvi, katranskim flikam), moraš ga pravočasno zagledat, potem pa dovolj počasi in pokonci, po možnosti čim manj po njem. Pa sreča vedno prav pride če se kaj zalomi.

Pa metla (pa bagri) tudi prav pride, ja, predlagam jo kar za obvezno opremo, tako kot PP, samo še glasujmo keri boste pometal, keri se bomo pa vozil :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 16 urami, MARJA pravi:

Kako se spopasti z peskom v ovinku? Tako k s polito nafto. Uležeš se, tko k sem se jaz sred Bolgarije nekaj let nazaj.

še dobr, da si biu 20 m pred mano, če ne bi se usi sinhrono ulegl ... k hrošćki bi ležali na hrbtu :P

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če ga pravočasno opaziš (pesek) zapelji preko njega, enako velja tudi za vzdolžne razpoke in zalivke, da se navadiš obnašanja motorja na takšnih pasteh.

bo lažje ko te preseneti....

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob ‎9‎.‎5‎.‎2016 at 9:22, DAMI34 pravi:

Če pesek pravočasno opazim, se da tudi ustaviti.

Če ga prepozno, pred njim silovito zabremzam (če imaš ABS) to ni problem, na pesku moped poravnam (če je moped pokonci lahko brez ABS nežno zaviraš na obe gumi, z ABS pa močneje), ko pridem dol s peska, pa moped spet zlomim.

Na kratko pa: pesek je prasica in če se le da se mu izognem, ponavadi je na cesti vsaj kak del, ki je relativno čist.

ps. enako te lahko odnese na talnih označbah, sploh če je vlaga v zraku.

da bi zaradi peska zlomil motor  :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 28 minutami, solorider pravi:

da bi zaradi peska zlomil motor  :)

raj, kot da mi ga pesek :P

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne spraševat kaj in kako , ker teorija je eno , praksa pa drugo .......pojdi se vozit po makedamu, tok mal za občutek , med vožnjo se izogibaj lukenj in neravnin tudi v ovinku , tako se boš bolje znašel na cesti ko prideš na pesek .

So ti fantje povedali že eno par modrih , drugače pa ni neke univerzalne definicije za to kar sprašuješ , velik je v sreči, nekaj v znanju  ostalo pride spotoma:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 urami, I30 pravi:

Pa nekaj je treba vedeti. Pesek ni vedno bel! 
Ostanki asfalta, ne vem kako so nastali ali od kakšnega frezanja ali drugače so iste barve kot vozišče. In te lepo prestavijo v ovinku, da ti ni nič jasno kaj je bilo. Šele vračanje na mesto zdrsa mi je pokazalo za kakšne vrste "šodr" gre. 
 

Thumper, tisto o šefici se mi fajn bere, ampak zastopim pa ne čist. A ji je pesek pršu u vibrator al kaj je blo?:eek:

Sem že videl bankine posute s sivim peskom - nekje barve asfalta - in to da sem opazil me je potem  tudi rešilo na parih ovinkih ..

odcveti pol ji pa cvetni prah pride notr pa vse zabaše pa zablokira ..kaj se pa z elektromotojem zgodi če zablokira pod štromom pa ja veš - skuri ga..

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 urami, DAMI34 pravi:

sklopka je za zelo nizke brzine in razna manevriranja, mogoče kako serpentino (odvisno v kteri brzini in kako je razmerje brzin), drugače pa raje ne, ker če motor laufa normalno, se agregat upira blokiranju zadnjega kolesa, kar pomeni lažje zaviranje brez zdrsa.

Sklopka ni samo za zelo nizke hitrosti in razna manevriranja, ampak se uporabi vedno v kritičnih situacijah, ker ločuje agregat in menjalnik oziroma povezavo do gnanega kolesa. Moram razložiti zakaj ? In za zaviranje se ne uporablja agregat, ampak zavore. 

Kako si pa to mislil, da se agregat upira blokiranju zadnjega kolesa ?

Kar pa se tiče vožnje preko peska na asfaltu, je najboljše poravnati motor in prevoziti pesek. Ste pa to že prebrali malo višje. Ni pa enostavno, ker so situacije zelo različne. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 urami, Borutt pravi:

Sklopka ni samo za zelo nizke hitrosti in razna manevriranja, ampak se uporabi vedno v kritičnih situacijah, ker ločuje agregat in menjalnik oziroma povezavo do gnanega kolesa. Moram razložiti zakaj ? In za zaviranje se ne uporablja agregat, ampak zavore. 

Kako si pa to mislil, da se agregat upira blokiranju zadnjega kolesa ?

Kar pa se tiče vožnje preko peska na asfaltu, je najboljše poravnati motor in prevoziti pesek. Ste pa to že prebrali malo višje. Ni pa enostavno, ker so situacije zelo različne. 

Pa ravno v tem je štos, kdaj prej blokira zadnje kolo, ko pritisneš zadnjo zavoro? S sklopko, ali brez sklopke?

Za nežna zaviranja, na mokrem ali zdrsnem terenu, je uporaba zadnje zavore velik bolj varna (da ne pride do blokade) če nimaš stisnjene sklopke. V tem primeru agregat skrbi da se zadnje kolo vrti.

Popravljeno . Popravil DAMI34
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sklopka :eek: .... prlete v ovinek in vržte v ler ... 70 % nau spelalo ovinka .... 

:ninja: 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, DAMI34 pravi:

Pa ravno v tem je štos, kdaj prej blokira zadnje kolo, ko pritisneš zadnjo zavoro? S sklopko, ali brez sklopke?

Za nežna zaviranja, na mokrem ali zdrsnem terenu, je uporaba zadnje zavore velik bolj varna (da ne pride do blokade) če nimaš stisnjene sklopke. V tem primeru agregat skrbi da se zadnje kolo vrti.

Po tvoje agregat skrbi, da se zadnje kolo vrti. Kdaj se zadnje kolo vrti ob pomoči agregata ? Ko držimo odprt plin, se zadnje kolo vrti ob pomoči agregata. Mogoče držiš odprt plin med zaviranjem ? Sam sebe negiraš s takšnimi izjavami, saj si v temi GT napisal, da agregat dobro zavira ob spuščenem plinu. Agregat vedno zavira zadnje kolo, če zapremo plin. Zato pa je potrebna uporaba sklopke, da odpravimo to nezaželeno in nekontrolirano zaviranje oziroma blokiranje zadnjega kolesa zaradi zaviralnega delovanja agregata na zadnje kolo. 

Na mokrem in spolzkem terenu je uporaba sklopke nujna, ker se moč agregata nežneje prenaša na zadnje kolo. Sam agregat je grob in lahko cukne v najbolj neprimernem trenutku. 

Ker pa je tudi pesek na cesti ovira, katero moramo obiti ali z manevrom poravnavanja motorja prevoziti, je potrebno vedeti, da se pred vsakim izogibom oviri stisne sklopka, zavira, s stisnjeno sklopko in brez zaviranja opravi manever izogiba oviri in šele, ko je motor poravnan za vožnjo naprej, spusti sklopko. Simpl. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne bo držalo. Agregat ima svoj navor, kar pomeni da pri nekem minimumu ob spuščenem gasu še vedno premika zadnje kolo. Ko ti stisneš sklopko odvojiš agregat od zadnjega kolesa in le to se prosto vrti, kar pomeni da ima zadnja zavora večji vpliv in posledično lahko prej pride do blokade. V kolikor pa minimum plina vpliva na vrtenje zadnjega kolesa, je zaviranje nežnejše in težje pride do blokade kolesa. Simpl.Fizika.!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, DAMI34 pravi:

Ne bo držalo. Agregat ima svoj navor, kar pomeni da pri nekem minimumu ob spuščenem gasu še vedno premika zadnje kolo. Ko ti stisneš sklopko odvojiš agregat od zadnjega kolesa in le to se prosto vrti, kar pomeni da ima zadnja zavora večji vpliv in posledično lahko prej pride do blokade. V kolikor pa minimum plina vpliva na vrtenje zadnjega kolesa, je zaviranje nežnejše in težje pride do blokade kolesa. Simpl.Fizika.!

Sklopka se stisne , da se sile porazdelijo na prvo in zadnje kolo , ponavadi tako umiriš motor, avto itd .....

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, Kmet2 pravi:

Sklopka se stisne , da se sile porazdelijo na prvo in zadnje kolo , ponavadi tako umiriš motor, avto itd .....

Maus vse povedu, ne da se mi več :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!