Skoči na vsebino

Ročna menjava gum + Balansiranje + Pumpanje


vrho1679

Priporočene objave

Sem se pozanimal pri Španu na brezovici:

Polnenje ene pnevmatike s plinom pride 750 sit!!!

Torej avto (4x) - 3000sit

Motor (2x) - 1500sit

Ciao,by Pero

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ma sej ste ošlatani, ku de tega plina nemajo prnas!!!

na domaci strani ni o sloveniji nobenega podatka.ce je v SLO toliko boljse za vas.

.....in da te ne "poslatamo" slucajno.... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Celju je možno nafilati gume s plinom, najmanj pri prodajno-servisnem centru "Peugeot", "Selmar"....

Gume s plinom kontroliram pri mopedu 2X letno /cca 12.000 km prevoženih letno/, pri makini pa takrat ko menjavam letne v zimske in narobe.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...
Objavljeno (popravljeno)

Mene pa zanima kako pumpate gume. Jst jih na črpalki. Se pripeljem in kako minuto počakam, pol pa preverim pritisk. Ali bi moral čakati dlje, da se guma čisto ohladi oz. če se v 5 km kolikor imam do črpalke že zviša pritisk.

In ali jih dopumpate in približno za koliko, če vozite sopotnika in polno prtljage.

Popravljeno . Popravil Rok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene pa zanima kako pumpate gume. Jst jih na črpalki. Se pripeljem in kako minuto počakam, pol pa preverim pritisk. Ali bi moral čakati dlje, da se guma čisto ohladi oz. če se v 5 km kolikor imam do črpalke že zviša pritisk.

In ali jih dopumpate in približno za koliko, če vozite sopotnika in polno prtljage.

Nekje na motorju (če ni kdo odtrgal nalepke) ali v manuelu imaš napisane vrednosti tlaka v pnevmatikah in sicer ločeno prednja zadnja in ločeno samo voznik in obremenjen motor s sopotnikom in prtljago. Bo treba navodila prečitat ;) :P .

Po mojem vedenju je dobro, če se tlak kontrolira pri segreti gumi, saj je večino časa med vožnjo segreta in je dobro, da je takrat tlak v njej takšen, kot ga priporoča - predpisuje proizvajalec.

Glede na to, da se pogoji spreminjajo (zunanja temp., temp. ceste, letni čas .... ) in s tem tudi posledično tlak, je v primerih, da imaš zrak v pnevmatikah priporočljivo večkrat v različnih pogojih prekontrolirati tlak, saj to ni posebno zakomplicirano.

Priporočam kontrolo vedno pri istem vulkanizerju (ne vem koliko so natančne naprave na bencinskem servisu - kljub temu da trdijo da so 100%), tako da lahko primerjaš vrednosti.

Če se ti to ne da početi je rešitev plin, ki je manj občutljiv na temp. razlike.

Popravljeno . Popravil SBN
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene pa zanima kako pumpate gume. Jst jih na črpalki. Se pripeljem in kako minuto počakam, pol pa preverim pritisk. Ali bi moral čakati dlje, da se guma čisto ohladi oz. če se v 5 km kolikor imam do črpalke že zviša pritisk.

In ali jih dopumpate in približno za koliko, če vozite sopotnika in polno prtljage.

v petih kilometrih se pnevmatika ne segreje toliko,da bi bilo treba pocakati pol ure do eno uro.vozi tistih 5 km pocasi in je ok.drugace vedno pocakati vsaj pol ure (raje vec),da se pnevmatika ohladi preden pumpas ali kontroliras pritisk v njej.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Priporočen tlak za moj motor je 2,5 in 2,9 bara. V Motorradu so ob nekem testu zapisali priporočene tlake proizvajalcev pnevmatik. Za D208 so bile (testirali so na dirkališču) okoli 2,0 - 2,1 bara. Zakaj tolikšna razlika in v čem bi bila prednost nižjega tlaka? Uporabljate priporočen tlak proizvajalca motorja ali kaj drugega?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za D208 so bile (testirali so na dirkališču) okoli 2,0 - 2,1 bara. Zakaj tolikšna razlika in v čem bi bila prednost nižjega tlaka? Uporabljate priporočen tlak proizvajalca motorja ali kaj drugega?

Na dirkališču so drugačni (beri idealni pogoji za vožnjo), kot na cesti, kjer so luknje, neenaka podlaga - asfalt ... Na dirkališču je najpomembnejši oprijem v točno določeni situaciji (saj veš - merijo temp. steze itd), ker je cilj, da pride dirkač prvi na cilj. Temu je podrejeno vse, tudi nastavitve motocikla (predtek, prestavno razmerje, tlak v pnematikah, nastavitev vzmetenja .....).

Na cesti se mora guma prilagajati vsem raznovrstnim pogojem (kovček, dež, prah, hladen asfalt) in podlagam. Temeljni cilj je, da "optimalno prijema" v vseh pogojih in da srečno prideš na cilj. Je pa tudi res, da proizvajalec MK v naprej ne more predvideti nadalnjega razvoja gumarske industrije in so vrednosti, ki jih predpiše na podlagi vedenja v trenutku izdelave - prodaje motocikla.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 let pozneje...

:OK: , sem le naletu na zadevo....ko sem pacal že v drugi.... :D :blush:

Da podam izkušnjo...sicer izpred dveh let....S plinom je lepo :D ....če ne voziš SS!!

Michelin Pilot so na SS-600 motorju prevozile 9.500 km....sam sem prevozil zadnjo tretjino kilometrine, prvi 2/3 pa začetnik in ta jih je "označil" predvsem po sredini....

Mojih 3.500 je bilo večina v dvoje - nekaj relacij in preganjanja po domačem terenu, pa gume še niso ble za v koš....v glavnem sem bil zadovoln....

Za ST-LS se mi zdi plin OK...predvsem v Sport-touring gumah.

Popravljeno . Popravil Red
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 10 mesecev pozneje...

1) Katero je boljše (teoretično in praktično) centriranje koles na roko ali na masino ?

2) Ali je mozno da na rabljeni kravi (BMW 2004) ni utezi so pa vidne se nalepke od stare , da so zdaj felne tolk OK na ni blo potrebno utezi ali pa je kdo pozabil (motorja ne trese prav posebej oz. nimam primerjave ).

Thanks,

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tisto, kar mojster obvlada. drugace ni razlike.

mozno je, da enkrat naletis na gumo, ki pase na kolo kot ata na mamo. in ni potrebno utezi.

drugic bo moral prilepiti 20, 30 ali vec gramov. vse ze dozivel.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1) Katero je boljše (teoretično in praktično) centriranje koles na roko ali na masino ?

2) Ali je mozno da na rabljeni kravi (BMW 2004) ni utezi so pa vidne se nalepke od stare , da so zdaj felne tolk OK na ni blo potrebno utezi ali pa je kdo pozabil (motorja ne trese prav posebej oz. nimam primerjave ).

Thanks,

Centrira se vedno guma in ne feltna,zato se pri montaži nove gume odstrani stare uteži. Gumo se centrira na mašini statično in dinamično. Statično je po tvoje ročno centriranje ,kar je pri motorjih dovolj,saj so gume precej ozke in dokaj precizno izdelane,Zaradi te natančnosti so gume tudi klasificirane zato pazite pri nakupu poceni gum-tudi datum ni zanemarljiv(ne kupujte starih gum),pazite na datum proizvodnje, saj stara guma (postane trša).Dinamično se mora centrirati predvsem pri avtomobilih zaradi širine gume.Rekli boste saj imajo tudi motorji široke gume zato ne škodje centrirati gumo na mašini ni pa nujno.Namreč prednje gume so precej ozke zato se dinamično ne centrirajo,zadnja (šrša) pa je fiksno vpeta v okvir in dinamika nima nikakršnega učinka ali zelo malo. :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No jaz sem po statičnem, dal scentrirati še dinamično obe kolesi in sem zadovoljen z rezultati. Le statično verjetno ne bom dal nikoli več centrirat. Razen če bo kdaj sila razmer do tega pripeljala. Zelo profesionalen pristop ima Pestator na Zevnikovi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

There are 2 types of imbalances, which may occur on a wheel. The static imbalance and the dynamic imbalance. In case of a static imbalance the wheel tends to jump, in the event of a dynamic imbalance the wheel wobbles.

post-5778-1153309215.gif

post-5778-1153309231.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1) Katero je boljše (teoretično in praktično) centriranje koles na roko ali na masino ?

2) Ali je mozno da na rabljeni kravi (BMW 2004) ni utezi so pa vidne se nalepke od stare , da so zdaj felne tolk OK na ni blo potrebno utezi ali pa je kdo pozabil (motorja ne trese prav posebej oz. nimam primerjave ).

Thanks,

Seveda je možno!

Na dirkah, ti "mojster" scentrira kolo v eni minuti in je 100 %-tno.

Morda je tvoje kolo "slučajno" že uravnovešeno samo po sebi. Tudi to se kdaj zgodi.

Če nekrat vidiš, kako ti "stručko" na roko (na 'uč) naštela feltno, postaneš kar pristaš preprostega načina. Vsaj jaz sem postal.

Popravljeno . Popravil fičo
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda je možno!

Na dirkah, ti "mojster" scentrira kolo v eni minuti in je 100 %-tno.

Morda je tvoje kolo "slučajno" že uravnovešeno samo po sebi. Tudi to se kdaj zgodi.

Če nekrat vidiš, kako ti "stručko" na roko (na 'uč) naštela feltno, postaneš kar pristaš preprostega načina. Vsaj jaz sem postal.

Kolo nemore biti uravnovešeno samo po sebi anpak je verjetno guma 1 A (se pravi 1 Klase)in nepotrebuje nikakršnega centriranja. :OK: :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!