Skoči na vsebino

MITAS pnevmatike


vonAxl
DAMI34
Sporočilo dodal DAMI34

anketa o doseženih kilometrih z Mitas cestno pnevmatiki (SF+ in ToF) ANKETA

Svetovani tlaki (glej spodaj razpredelnico) 

ali poišči na MITAS strani: MITAS

 

Mitas-Recommended-inflation-pressures.pdf

Priporočene objave

pred eno uro, MitcH' pravi:

Konec je sezone, na mojem malem GSu pa so gume "ćelave", razmišljam o Mitas E-07, pa ne vem kakšna je razlika med navadno in Dakar verzijo, razen v denarju. Nekje sem prebral, da je karkasa trša, to sploh ni slabo, večja nosilnost in stabilnejša guma. Kaj pa zmes tekalne povšine? Kaj pomeni "rumena črta" ? Uporaba bi bila "mixed service", makadam in asfalt.

Ima kdo izkušnje?

THX

Imam...tekalna površina je enaka. Dakar verzija je namenjena težjim "enduram"...tipa GS 1200 in podobnim kravam za katere se predvideva, da so poleg svoje teže še otovorjene s kufri in/ali sopotnikom. Razlika med navadnimi E07 je v bočni ojačitvi....oz po navedbah direktno iz mitas-a...v bočni ojačitvi z namenom, da se lahko te gume (Dakar) spustijo na nekaj nižje tlake v vožnji po terenu.

Iz izkušnje osebne pa povem, da če res nimaš krave kot navedeno in obtežene in se ne boš vozil po terenu (kar se itak redko kdo s takšnim motorjem) ne vem, če je smiselen nakup verzije Dakar. Še več...na mali Tenerejki, ki jo vozim gre obnašanje zadnje gume v pri NE-Dakar verziji gume. Je kar precej bolj "lepljiva" v ovinkih kot Dakar verzija.

Sama obraba gume na tekalni površini pa je enaka, ker je zmes enaka v obeh verzijah. Držala bo nekje med 12 in 14.000km....seveda odvisno od načina vožnje, podlage in ožemanja gasa.

Drugače pa meni za moje potrebe in način vožnje  res odlična guma...drugim pa morda pač ne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem nataknil E07 Dakar na Yamaho XT 1200 Z. Sicer sem z njo napravil ca 300 km pred zimskim spanjem a te po Pohorju. Zadnja nudi dober oprijem tudi na skalnati podlagi in v zrahljani podlagi. V blatu je nisem vozil. Prednja pa v rahli podlagi ( sveže nasut neutrjen gramoz in pesek)  ne drzi bocno kot bi morala. Moras vozit stoje in prenasat tezo na prednje kolo ker sicer motor spredaj opleta levo / desno pri malo hitrejsi voznji. Jaz bom prednjo zamenjal za E09. Ce pa bos vozil zgolj po utrjeni gramozni podlagi pa je vredu.

Dakar ti nudi boljso zascito pred poskodbami bokov gume, ce vozis tezek motor po kamnitem terenu npr. Odvisno torej kje imas namen vozit natakni spredaj E07 ali E09, navadno ali Dakar. To bos sam najbolje vedel. Teh 12 do 14 tisoc km velja za motorje manjsih moci, ti raje racunaj 8 do 10 tisoc, odvisno koliko bos privijal. Jaz sem ugotovil, da zadnjo na terenu kar hitro pobira.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 18 minutami, IZTOK pravi:

 Jaz sem ugotovil, da zadnjo na terenu kar hitro pobira.

Ja prvi vtis je res takšen....dokler ne pobere tistega milimetra do neprekinjene sredinske naležne površine. Tam se obraba zlepa ne premakne. Res pa je, da govorim za motor kot je 660 Tenere....po 8.000km je še v zelooo spodobnem stanju. Teža motorja in moč (ta velika Tenerejka) pa verjetno res kaj pridoda k obrabi. Čeprav ne tako drastično kot bi prvi hip pomislil....

Ta sicer z GS-om govori o 8.000 miljah z E07...kar bi znalo bit tu nekje..

 

Popravljeno . Popravil BIF
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Star GS, manj konjev. Pravi, da mu novi GS hitreje kuri gumo. Vedno je tako, vec konjev bolj trpi guma. Sicer pa, do koliko profila je taksna guma se uporabna za teren pa je drugo vprasanje. In kako se obnasa na asfsltu ce je izrabljena po sredini. Jaz osebno od nje pricakujem manj. Ampak sem pa tudi placal manj od Americana :) Konkretno 159 eur za prednjo in zadnjo v Dakar izvedbi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jah saj veš...kot je tudi sam povedal...pri vsaki gumi pač moraš sprejet neke kompromise...enako kot pri motorju.

Po mojem mnenju je najbolj pravilna tista, ko je nekdo dejal, da ko najdeš gumo, ki ti vsaj približno odgovarja, se je najbolje navadit na njo...poiskat njene limite v okvirju stila kot ga voziš in je to to. Veš do kod lahko greš in temu prilagodiš način vožnje. Vsekakor bolje kot iskat gumo po opisih in se ravnat po drugih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 29 minutami, BIF pravi:

Jah saj veš...kot je tudi sam povedal...pri vsaki gumi pač moraš sprejet neke kompromise...enako kot pri motorju.

Po mojem mnenju je najbolj pravilna tista, ko je nekdo dejal, da ko najdeš gumo, ki ti vsaj približno odgovarja, se je najbolje navadit na njo...poiskat njene limite v okvirju stila kot ga voziš in je to to. Veš do kod lahko greš in temu prilagodiš način vožnje. Vsekakor bolje kot iskat gumo po opisih in se ravnat po drugih.

Ti povem naslednje leto, ko bom iskal limite na E07 v Maroku :) Ce me ne bo nazal, sem ostal v neki grapi v gorovju Atlasa :ras:

  • Všeč mi je 1
  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@BIF @IZTOK , hvala za odgovore. :OK:

@BIF po moje tudi moj F800GS spada med težje motorje, ali ne ? Naložen z "cent" moža in kufri gre teža tudi do 350kg. Ne razumem pa, ko si rekel da je navadna bolj "lepljiva" od Dakarce, zmes pa ista. Je možno tudi subjektivni občutek ?

@IZTOK obrabo sigurno pogojuje ožemanje gasa, pa je vseeno ali si na asfaltu ali makadamu. Ampak E09 mi pa ne diši preveč za asfalt, ne vem, se mogoče motim. Za limite v Maroku pa :yea2::OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 25 minutami, MitcH' pravi:

@BIF @IZTOK , hvala za odgovore. :OK:

@BIF po moje tudi moj F800GS spada med težje motorje, ali ne ? Naložen z "cent" moža in kufri gre teža tudi do 350kg. Ne razumem pa, ko si rekel da je navadna bolj "lepljiva" od Dakarce, zmes pa ista. Je možno tudi subjektivni občutek ?

@IZTOK obrabo sigurno pogojuje ožemanje gasa, pa je vseeno ali si na asfaltu ali makadamu. Ampak E09 mi pa ne diši preveč za asfalt, ne vem, se mogoče motim. Za limite v Maroku pa :yea2::OK:

Meni tudi ne, samo zgleda, ne bo slo drugace

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 36 minutami, MitcH' pravi:

 

@BIF po moje tudi moj F800GS spada med težje motorje, ali ne ? Naložen z "cent" moža in kufri gre teža tudi do 350kg. Ne razumem pa, ko si rekel da je navadna bolj "lepljiva" od Dakarce, zmes pa ista. Je možno tudi subjektivni občutek

Po moje ne spada glih med težkokategornike (je pa na zgornji meji). Moja Tenerejka tehta 208 kg...+ mojih 100 + kufri...nisem daleč od tvoje teže.

Ko sem vozil navadno E07 (NE Dakar)...sem res vozil kot po tračnici...v serpentinastih ovinkih se je držala podlage kot nalepljena...težko opišem...saj poznaš...tisti občutek suverenosti, ko res čutiš da guma drži...ne glede kako grdo sem delal z njo. Pri Dakarci mi je v nekaj primerih malce zanihalo rit....in zgubiš tisto 120% zaupanje. Zdaj sem malo spustil tlak (za 0,3 bare) se mi zdi bolje. Res ne vem...čeprav se mi zdi, da gre malce res na račun ojačanega (togega) boka...se mi zdi kot bi bila navadan bolj "voljna" in se zaradi mehkejšega boka lepše vleže na ovinku....ne vem....bedasto mi je to opisovat, ker ne znam razložit. Zdaj subjektivno ali objektivno...ko skurim Dakarco grem nazaj na navadno....definitivno.

Ampak dokler ne probaš ne boš vedel. Na splošno pa se mizdi, da so motorji te kategorije...nekje do 800ccm kot naročeni za E07...glede performans in obrabe ter uporabe.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Zanimajo me vaše izkušnje z Mitas E-10. Obnašanje na slabšem makedamu, na asfaltu...v mokrem...okvirna vzdržljivost v kilometrih.

Po vašem mnenju...ali bi bile primerne recimo za Albanski TET...z predpostavko, da prideš do tja po cesti?

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Zdravo,

ko seštejem vse kilograme, stil vožnje in podlaga, navadna E07 je fenomenalna guma. Če pa primerjamo še ceno ... 

V garaži trenutno počiiva  nov set TKC70. Jih bom verjetno pustil čakati in mogoče probal E10.

Lp

Roman

Popravljeno . Popravil Roman AT
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...
Ob 22/11/2017 ob 11:02, BIF pravi:

Zanimajo me vaše izkušnje z Mitas E-10. Obnašanje na slabšem makedamu, na asfaltu...v mokrem...okvirna vzdržljivost v kilometrih.

Vozim E-09 zadaj, pa lahko podam mnenje o vsaj primerljvi gumi. Je bolj agresivna kot E-10, na asfaltu solidno glasna. Makedam, slab makedam, kamenje, zemlja, trava... ni nekih problemov. Na nanosih peska na makedamu rata sicer malo živčna (sploh pri bolj agresivnem zaviranju), kar je za pričakovati. Ornk blato - kaj pa vem, ponavadi se v blatne luže ne mečem lih, jih raje obvozim. Po mokrih in ne preveč blatnih kolovozih je še vedno šlo.  Zaenkrat še nisem nikjer ostal vkopan pa smo parkrat furali v solidne naklone po mokri podlagi.

Na asfaltu je ok (sicer se tam ne vozim kaj veliko preko 90 km/h na off gumah, ker tega ne marajo), moker asfalt tudi gre, sam ne čudežev pričakovati. Ponavadi je tam sprednja guma omejitev. Zaenkrat imam spredaj Michlin T-63 in se dobro obnese. Sem vozil tudi čisto offroad C-21 sam tisto je trpljenje na asfaltu. Kos trivie - Chris Birch fura E-09 zadaj na svojih 'krava KTM' podvigih. Menda je sprednja E-09 izrazito slabša opcija (forumi in mnenje kolega ki jo je probal) tako da je za spredaj treba najti nekaj drugega.

Kilometrina? Pri meni bo okoli 2k kilometrov. Sam je ne šparam. Če se imaš rad ne kupovat Dakar variante. Je že navadna kr fino zatežena za spravit na felgo v kolikor je treba kaj flikat (res trdi boki, brez solidnega podmazovanja pri ročni montaži ne gre).

E-10 je manj agresivna in verjetno malo bolj prijazna na asfaltu glede na to da je konkurenca TKC-80. Osebno sem iskal kar najbolj agresivno varianto, ki je še uporabna na cesti in kot kaže je E-09 točno to.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala. E-10 mi je zanimiva, ker je vseeno malce "agresivnejša" od E-07, ki jo imam sedaj. Sicer sem z E-07 zelo zadovoljen....pa vseeno...nekaj načrtovanih potepanj v prihodnjem letu...bi se E10 vseeno bolj prilegla. No kljub vsemu pa se ne bi rad odrekel neki kilometrini...pa ne zato, da bi šparal gumo, ampak ne bi rad recimo na kakšnem mešanem touru (okrog 8000km.) razmišljal, da moram vmes menjati dva kompleta. Torej iščem še tisto skrajno adventure gumo, ki bi mi omogočala solidno vzdržljivost , soliden oprijem na asfaltu in soliden oprijem kadar zavijem v neznano. Skratka tisto, kar sede na moj motor...ki ni tourer in ne enduro še manj pa cestak...pa vendar je povsod soliden. E10 mi deluje dovolj agresivno za moje "terenske" potrebe, ob enem pa široki "štopli" dajejo vtis vzdržljivosti in solidnega oprijema tudi na asfaltu.

Trudil se bom, da ne zaglibim v terene kjer se pravilno obute endure suvereno gibljejo...ker ne znam, nisem usposobljen, sem neustrezno opremljen....vseeno pa želim več, kot je skrajni domet povprečnega slovenskega lastnika...hmmm...recimo temu...all round-hi-tech-over priced-uber-gevichted-motorrad-a....

Za predstavo kakšno gumo bi rad...recimo Armenija-gruzija....slabi razfukani pa vseeno čvrsti makedami, vožnja po neutrjenih smereh Kazakhstanske stepe, vožnja ob porečjih večjih rek, kjer se občasno pojavi mivkasta podlaga, prečkanje manjših vodotokov, ki ti prekrižajo pot....ali nam bližje, čez Sinjajevino planino recimo v črni Gori...ob enem pa je treba do teh področij nekako priti...večinoma pač po asfaltiranih poteh. Tu nekako vidim E-10...zato povprašujem po tej gumi...ki pa je tudi cenovno ugodno, da jo ob povratku lahkega srca snamem in motor preubujem...brez, da gumo guslam do nerazumnih meja ker je predraga.

Popravljeno . Popravil BIF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 21. 12. 2017 ob 18:01, BIF pravi:

Hvala. E-10 mi je zanimiva, ker je vseeno malce "agresivnejša" od E-07, ki jo imam sedaj. Sicer sem z E-07 zelo zadovoljen....pa vseeno...nekaj načrtovanih potepanj v prihodnjem letu...bi se E10 vseeno bolj prilegla. No kljub vsemu pa se ne bi rad odrekel neki kilometrini...pa ne zato, da bi šparal gumo, ampak ne bi rad recimo na kakšnem mešanem touru (okrog 8000km.) razmišljal, da moram vmes menjati dva kompleta. Torej iščem še tisto skrajno adventure gumo, ki bi mi omogočala solidno vzdržljivost , soliden oprijem na asfaltu in soliden oprijem kadar zavijem v neznano. Skratka tisto, kar sede na moj motor...ki ni tourer in ne enduro še manj pa cestak...pa vendar je povsod soliden. E10 mi deluje dovolj agresivno za moje "terenske" potrebe, ob enem pa široki "štopli" dajejo vtis vzdržljivosti in solidnega oprijema tudi na asfaltu.

Trudil se bom, da ne zaglibim v terene kjer se pravilno obute endure suvereno gibljejo...ker ne znam, nisem usposobljen, sem neustrezno opremljen....vseeno pa želim več, kot je skrajni domet povprečnega slovenskega lastnika...hmmm...recimo temu...all round-hi-tech-over priced-uber-gevichted-motorrad-a....

Za predstavo kakšno gumo bi rad...recimo Armenija-gruzija....slabi razfukani pa vseeno čvrsti makedami, vožnja po neutrjenih smereh Kazakhstanske stepe, vožnja ob porečjih večjih rek, kjer se občasno pojavi mivkasta podlaga, prečkanje manjših vodotokov, ki ti prekrižajo pot....ali nam bližje, čez Sinjajevino planino recimo v črni Gori...ob enem pa je treba do teh področij nekako priti...večinoma pač po asfaltiranih poteh. Tu nekako vidim E-10...zato povprašujem po tej gumi...ki pa je tudi cenovno ugodno, da jo ob povratku lahkega srca snamem in motor preubujem...brez, da gumo guslam do nerazumnih meja ker je predraga.

Očitno je E07 normal vsestransko odlična guma.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem zelooo zadovoljen z E07. Ko sem slekel Metzeler in nataknil E07 je bila sprememba enormna. Potem seveda postaneš malce bolj suveren in do sedaj sem ugotovil, da pri E07  SPREDAJ pogrešam malce več suverenejšega oprijema recimo v kakšni mivki ali globjem ugrezljivem šodru...zadnja je super...seveda govorim za svoje potrebe. Za enduraše in zahtevnejše uporabnike je ta guma verjetno bolj repa. Sicer pa pri tistih ta pravih uporabnikih pride v poštev itak samo štoplarca. No moje meje so postavljene tu nekje okrog E07...guma 50-50...ker pač za transfer uporabljam tudi asfalt in je kompromis pač neizbežen. Vsekakor pa priporočam navadno E07...ne Dakar verzijo...tudi za tvojo AT. Dakar je res za tiste ta težke krave, ki pa morajo bit zraven še fino otovorjene da pridejo ojačani robovi do funkcije....solo in normalno otovorjen (za potovanje), so ojačani robovi bolj nebodigatreba....se kar pozna v ovinkih. Zdaj bom poskusil zadaj E07 in spredaj E10...mislim da bi moralo bit tu nekje z to kar bi jaz rad.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Potrebna bo menjava pnevmatik. Preizkusil bom SF+. Ima kdo kaksne veze za komplet (120/70/17 in 180/55/17)? Se splaca sedaj kupit ali raje pocakat na DOT xx18?

 

hvala, lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 urami, Roger G. Jagger pravi:

Potrebna bo menjava pnevmatik. Preizkusil bom SF+. Ima kdo kaksne veze za komplet (120/70/17 in 180/55/17)? Se splaca sedaj kupit ali raje pocakat na DOT xx18?

 

hvala, lp

Kar vem je bila za 2017 spremenjena in dvomim da bo 2018 drugačna. Tako ali tako se bo v začetku prodajala še stara zaloga, tako da je popolnoma vseeno kateri dot natakneš.

ps. pri nizki ceni gume, boš težko našel še nižjo :P

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

28 minutes ago, DAMI34 said:

Kar vem je bila za 2017 spremenjena in dvomim da bo 2018 drugačna. Tako ali tako se bo v začetku prodajala še stara zaloga, tako da je popolnoma vseeno kateri dot natakneš.

ps. pri nizki ceni gume, boš težko našel še nižjo :P

 

Hvala za info Dami. 

To mi je jasno, glede cene. Vendar ze npr. ce vzamem komplet v NM je 14€ ceneje. To je pa skoraj za 2 pici in pir......in ce lahko zrihta nekdo, ki dobi ceneje za 20€ ceneje, sta ze dva tanka bencina :smoke:

No, sej tudi komplet za 160€ je ugodno......

 

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 32 minutami, Roger G. Jagger pravi:

Hvala za info Dami. 

To mi je jasno, glede cene. Vendar ze npr. ce vzamem komplet v NM je 14€ ceneje. To je pa skoraj za 2 pici in pir......in ce lahko zrihta nekdo, ki dobi ceneje za 20€ ceneje, sta ze dva tanka bencina :smoke:

No, sej tudi komplet za 160€ je ugodno......

 

lp

seveda je :D

Menjaš tam, kjer ti najbolj ustreza, kjer ti je všeč bodisi cena, ali usluga ali kaj drugega, tu 20€ ne igra pretirane vloge.

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, Roger G. Jagger said:

Hvala za info Dami. 

To mi je jasno, glede cene. Vendar ze npr. ce vzamem komplet v NM je 14€ ceneje. To je pa skoraj za 2 pici in pir......in ce lahko zrihta nekdo, ki dobi ceneje za 20€ ceneje, sta ze dva tanka bencina :smoke:

No, sej tudi komplet za 160€ je ugodno......

 

lp

160€ z montažo je ugodno. Brez montaže imaš na spletu cenejše. Kje v NM si pa našel to ponudbo? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

58 minutes ago, XTR said:

160€ z montažo je ugodno. Brez montaže imaš na spletu cenejše. Kje v NM si pa našel to ponudbo? 

Jaz sem nasel brez montaze za 160€! Kolega je dal pred parimi meseci za komplet 146€ v NM (kje pa ne vem)!

 

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

10 minutes ago, Roger G. Jagger said:

Jaz sem nasel brez montaze za 160€!

Okrog 150 € jih zlahka dobiš. Samo nekaj naslovov,.. Širnik, Lašič, Gumitehna.. so pa to tako majhne razlike, da je skoraj nesmiselno naročati preko spleta. Pokličeš vulkanizerja in se zmeniš za ceno z menjavo, kot je že @DAMI34 omenil. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!