Skoči na vsebino

Yamaha XT 660 Z Tenere 2008


Ni3ous

Priporočene objave

Na agregatu še nisem imel posegov, bodo pa sčasoma tudi prišli na vrsto. Prave potrebe po večji moči na terenu pravzaprav ni. Zadnje kolo že tako vrti, tko da večja moč ni najpomembnejša in pri izboljšavah se da drugje prej več pridobiti.

MOD#8

Pri večdnevnem offroadanju je bolj kot velika hitrost pomebna večja moč. Najlažje/najceneje jo pridobimo z spremenjenim prestavnim razmerjem. Originalno razmerje zobnikov pri Tenerejki je 15/45. Če spredaj manjšamo in zadaj večamo zobnik, potem pridobimo moč in izgubimo končno hitrost. Nekje do 13/47 ni potrebno spreminjati dolžine verige.

ZA pot v Romunijo bom obdržal originalne zobnike, ker je za pot do tja pomembnejša potovalna hitrost. Ko pridemo v bazni tabor pa bom namontiral prestavno razmnerje bolj primerno za offroadanje. NAmestil bom spredaj 13 zobnik in zadaj 46 zobnik. V praksi bo to pomenilo veliko več moči in lažja počasna vožnja v nizkih vrtljajih motorja pri tehnično zahtevnejših ovirah.

Tule je tabela kateri zobniki vam še pašejo skupaj pri kateri dolžini verige. Original dolžina je 110 členov.

Zobniki in členi.bmp

Moji zobniki pripravljeni za montažo:

post-9811-127790261358_thumb.jpg

MOD#9

Pri raziskovanju stez je navigacija še kako dobrodošla, saj karta pokaže skoraj vsako steziko, ki se skriva v gozdu in drugje.

Tenerejka original nima 12 V napajalnega priključka, ki pa je dobrodošel pri uporabi navigacije.

Ker Tenerejka nima ravno nevem kako razkošne armature, je primeren prostor za namestitev 12V vtičnice kar težko najti.

NAd armaturo je originalen lok, ki je primeren za montažo navigacije, vendar naklnon ni najboljši, zato sem moral narediti dodaten povišek (doma izdelan RAM mount :) ) nosilca navigacije. Uporablja avtomobilski Garmin NUvi 255, nosilec je kupljen (25€) preko mimovrste in naj bi bil kolesarski, vendar odlično služi namenu, vtičnico pa sem kupil v Conrad Electronics za 8 €. Priklop napajanja je speljan izpod armaturke, kjer je originalen prost kabel, predviden za dodatne porabnike, vezan je preko ključavnice, kar je tudi ok, da preprečimo neželjeno porabljanje energije.

Položaj namestitve vtičnice 12V

post-9811-127790305003_thumb.jpg

Namestitev navigacije+nosilec

post-9811-127790309324_thumb.jpg

post-9811-127790313859_thumb.jpg

MOD#10

Seveda tudi zaščite ni nikoli dovolj, vendar nisem zagovornik težkih cevi in plošč, saj doprinesejo veliko nezaželjenih kilogramov, na terenu pa bi jih radi zaradi okretnosti imeli čimmanj. Tako si nehote mimogrede obesimo lahko tudi preko 5 kg samo z zaščitami, temu prištejmo še kake nosilce kovčkov, kovčke in še kako nepotrebno kramo in imamo kmalu neko težko neokretno mrcino, ki jo je treba obvladovat po kaki razmočeni vlaki sredi brega.

V izogib odvečni teži sem zaščitil le najbolj izpostavljene dele in sicer vodno pumpo, ki je pri XT mašinah na zelo iztpostavljenem mestu. Na OTR sem kupil le aluminijast nosilec, ki zaščiti vodno pumpo v primeru padca na bok ob kak morebiten kamen. Seveda je to bolj zaščita pri nižjih hitrostih. Pri resnem padcu, pa mi tudi cevasta zaščita ne pomeni kaj dosti, saj ponavadi raziješ še kaj več in ako ali tako motor potem največkrat ni več v voznem stanju.

post-9811-127790345364_thumb.jpg

MOD#11

Zadnjič sem bil na terenu s kolegom. On je pred mano nažigal s krosko in seveda je kamenje letelo vame. Sklonil sem glavo in večino je prestregla čelada. Eden je zadel smerokaz in ga razbil. Steklo sem seveda zamnjal, vendar to ni problem, Huje je če bi mi razbil sprednjo luč, ki je nekje v Romuniji nepogrešljiva, še posebej če te ujame mrak. Poleg tega pa je to drag kos originalih delov in ga ne bi želel razbit ali menjat. Ceneje je zaščititi luč in s tem preprečit poškodbe. Pri Touratechu imajo všečno mrežasto zaščito luči, ki služi namenu za dobrih 60€.

post-9811-127790370256_thumb.jpg

Popravljeno . Popravil Ni3ous
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa ne preveč gledat umazanije po motorju, medtem ko poskušam pokazat modifikacije.

Namreč v nedeljo smo telovadili po Počku in toliko blata je težko naenkrat spraviti iz motorja, bo potrebno še eno pranje. Evo ena fotka da popravi "kontrast" :P

post-9811-127790432616_thumb.jpg

MOD#12

Pa da ni potrebno po mehkem terenu vedno iskat trši teren, ali kak kamen, da bi podložil tačko motorja in preprečil pogrezanje motorja, pride zelo prav "camel toe". Praktično je to le dodatek, ki poveča naležno površino stranske tačke, ki porazdeli težo in zmanjša možnost pogrezanja motorja v mehek teren in s tem preprečimo prenekatero pogrezanje ali celo pobiranje motorja. Touratech ima lušno zadevo, ki pa je v njihovem slogu seveda precenjena.

post-9811-127790410581_thumb.jpg

MOD#13

Kljub 23 litrom zalogovnika za gorivo ima tenerejka navidezno majhen tank in tank torba skoraj nima dovolj prostora za namestitev. Praktično je imeti vsaj nekaj prostora za denarnico, fotič, mobi...

V ta namen sem s pomočjo kolega (TNX Piksna) izdelal kovinski nosilec zadnjega prtljažnika, kaor namestim magnetno tank torbo. Plošča je videti diskretna, v črni barvi kot original in odlično služi namenu. Magnetno tank torbo samo prpopam in že gremo na furo. Podobno sva izdelala tudi bočne nosilce, za mehke torbe, toda o tem drugič.

PLošča prtljažnika premerjeno, zrisano, prenešeno v autocad in rezano s plazmo.

R01.pdf

post-9811-127790500247_thumb.jpg

post-9811-127790465427_thumb.jpg

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dobr si jo zrihtal,...a me moraš provocirat :D

glih par dni nazaj sem šel k Šternu mal vprašat o finančnih pogojih in o tem katere barve so še na voljo :rolleyes: cene so res ugodne zdele

Kolk pa misliš, da tehta serijski izpuh,...če bi mogoče zamenjal za kakšne Leovince ipd. bi pomoje tud kakšn kilogram zgubil motor, pa mogoče bi mal lažje "zadihal" :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Izpuh original ni toliko težak, sem ga imel v rokah. Vendar o kilogramih težko sodim.

Evo še par zadev, pa počasi zaključim prispevek o "nadgradnji"

MOD#14

Home made nosilci.

Original nosilci in 3 kufri za Yamaha Tenere 660 od 08 dalje stanejo okroglih 1000€! To je nenormalno predrago, pa tudi kakovost ni nevemkaj. Poleg tega pa nosilci in kufri dodajo motociklu kar nekaj dodatnih kilogramov, se raje polomijo in so manj okretni, zaradi končne širine motocikla.

Tako sem izbral boljšo in cenejšo opcijo.

Bočne torbe iz čvrstega blaga tehtajo bistveno manj od kovčkov, vzamejo manj prostora, so ožji, bolj prilagodljivi, v primeru padca se težje poškodujejo, lažje jih je popravit (šivanje), nosilci so enostavnejši, vzamejo manj prostora in teže...pa še bistveno ceneje so.

S pomočjo prjatlov (hvala Piksna, še vedno sem ti dolžan kak pir) smo izdelal nosilce za torbe, zgolj da se torba ne dotika izpuha.

Z nekoliko skakanja z metrom okoli zadka motorja in prerisovanjem na papir, potem na računalnik, pa AutoCad, pa potem sliko iz Autocada parkrat na karton prerisat, izrezat, pa "namontirat" na motor in naredit končne popravke... na koncu pa vse še izdelat iz kovine...

V glavnem uspelo nama je nekaj izdelat, več pa povedo slike.

Sistem sem sprobal na potovanju v Romunijo, vse se je obenslo idealno, širina motocikla čez torbe je bila manjša od širine krmila, in sem imel kar prednost pri okretnosti.

NAmesto bočnih kovčkov sem imel na nosilcih 2 torbe, namesto top casea pa Dry BAG (tubo) in sem tako za vse skupaj porabil 100€ in si za ta denar uredil potreben prostor za prtljago.

post-9811-046416300 1279552794_thumb.jpg

post-9811-019187300 1279552803_thumb.jpg

post-9811-057468800 1279552813_thumb.jpg

post-9811-025555300 1279552832_thumb.jpg

post-9811-057319200 1279552840_thumb.jpg

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdravljeni,

Po petnajstem letnem premoru me je spet prijela ideja o nakupu motorja. Po iskanju kaj mi odgovarja sem prišel na ožji izbor Yahama Tenere in Honda TA. Po objavah Ni3ous-a :worship:, gledanju videov

na You tubu in slik iz Endromanie je odločitev kot na dlani.

Zanima me nekaj; koliko je teh motorjev sploh v SLO, ker po Avto-netu sodeč novega modela Tenerejke sploh ne moreš dobiti rabljenega. Tako dober ali jih je tako malo? Da bi kupil novega se moram pa tudi še prepričat. :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tenerejka je precej specifičen tip mopeda. Na nobenem področju ni odlična (ne na terenu, ne na cesti, ne glede cene, ne teže in moči), je pa povsod PRAV DOBRA. In tisti, ki se odloči zanjo, že ve zakaj!:naughty:

Ko bo na tržišču za moje potrebe bolj primeren model mopeda, bom svojo takoj prodal !

LP andrej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Sem si šel ogledat Tenerejko v Moto Hit Krško.

Se mi zdi kar OK, malo je popraskana, kakšna stopalka malo zvita; drugače pa po mojem mnenju nič kaj takega kar ji je za zamerit. Malo me moti samo veliko kilometrov.

Res pa je da sem na temu področju bolj začetnik :whistle:, zato me zanima še menje kakšnega bolj izkušenega na tem področju.

Najbolj sem v dilemi ali rabljen ali nov; razlika cca 2k €.....

Popravljeno . Popravil weper
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem si šel ogledat Tenerejko v Moto Hit Krško.

Ta motor se prodaja že en lep čas. Jaz bi raje kupil direktno od lastnika, ali pa novo, če je možnost seveda.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdravljeni,

Po petnajstem letnem premoru me je spet prijela ideja o nakupu motorja. Po iskanju kaj mi odgovarja sem prišel na ožji izbor Yahama Tenere in Honda TA. Po objavah Ni3ous-a :worship:, gledanju videov

na You tubu in slik iz Endromanie je odločitev kot na dlani.

Zanima me nekaj; koliko je teh motorjev sploh v SLO, ker po Avto-netu sodeč novega modela Tenerejke sploh ne moreš dobiti rabljenega. Tako dober ali jih je tako malo? Da bi kupil novega se moram pa tudi še prepričat. :hmm:

Probaj:

www.moto.it

izbira ogromna

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem si šel ogledat Tenerejko v Moto Hit Krško.

Se mi zdi kar OK, malo je popraskana, kakšna stopalka malo zvita; drugače pa po mojem mnenju nič kaj takega kar ji je za zamerit. Malo me moti samo veliko kilometrov.

Res pa je da sem na temu področju bolj začetnik :whistle:, zato me zanima še menje kakšnega bolj izkušenega na tem področju.

Najbolj sem v dilemi ali rabljen ali nov; razlika cca 2k €.....

Kolega prodaja skoraj novo 2009 s 1500km, bele barve,okolica Laškega.

Če te zanima PM

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Zivjo!

Zanima me če je kateri od lastnikov nove Tenerejke pripravljen pokazat motor da si ga od bliže pogledam, in da naredim en krog. Seveda častim pir, dva, tri, štiri...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tale na linku je pomanjkljivo oblečena, manjka bočna plastika pri zalogovniku za hladnilno tekočino in pa med rezervoarjem in prednjo masko, kjer naj bi bil pritrjen žmigavc.

MLaden, če bi rad sčekiral, lahk prideš pogledat enkrat v Lj. (PM)

Popravljeno . Popravil Ni3ous
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko je že tema zunaj bom pa opisal še en upgrade...

MOD#15

Originalni izpuh je velik, težak, in precej "zaduši" motor.

Ror bi seveda lahko tudi kupil, vendar stane od 500-1000€ odvisno od znamke, vendar to je predrago...

Tako sem se odločil da nabavim en x lonc ga prilagodim po meri, par krivin in nekaj sheftamo...

Iskal sem nekaj manjšega in želel sem speljati v en lonec in ne v dva.

Tako sem original lonec in pripadajoče plastike odstranil, potem namestil aftermarket ror na položaj kakor bi želel da na koncu stoji, potem pa le speljal krivine do lonca.

S pomočjo lokalnih mojstrov je ratalo tole:

Odstranitev original lonca (fejk dvojni lonc in okrasne plastike)

post-9811-026100300 1284920470_thumb.jpg

Nemestitev nadomestnega lonca (zavil sem ga v strech folijo, da ne poškodujem aluminija

post-9811-047698000 1284920176_thumb.jpg

Povezovanje krivin, pocahnal kako naj bo nameščeno in prpikal z varilnim aparatom

post-9811-056485800 1284920287_thumb.jpg

Zvarjena krivina

post-9811-030621300 1284920567_thumb.jpg

Sestavljena krivina in lonec, na loncu je tudi po meri na novo izdelana objemka

post-9811-039714100 1284920792_thumb.jpg

Samo, da operem motor, pa bom slikal tut kako zgleda namestitev na Tenerejki.

Sicer je pa lonec vključno z stroški izdelave krivin, na koncu stal 50€.

Ko sem zalaufal motor je kar gorelo iz lonca (ni imel dušilca) in blo čist preglasno.

Sicer se moram poigrat še z loncem da si prilagodim glasnost in ton zvoka, ker ima sicer tenerejka kar rezek glas, (pač enocilindraš)

Potem sem naknadno že razdrl lonec in v njem izdelat blokado, zdej je že bolj tiha, ne poka več toliko in ne gori, še za odtenek bi jo blo dobr stišat, da glih ne plašim živali.

Zaenkrat sem zadovoljen, presenetljivo veliko pa je motor pridobil na moči v nižjih vrtljajih.

Aha pa motocikel je sedaj lažji za 3,2 kilograma!

Popravljeno . Popravil Ni3ous
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tako sem se odločil da nabavim en x lonc ga prilagodim po meri, par krivin in nekaj sheftamo...

Kateri lonc pa si vzel to in kateri "lokalni majstri" so ti to pomagali uštimat? Policija te preveč ne skrbi a :P

hvala

ajd

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lonc je noname, aluminijast ovoj, kratek... ne vem več povedat.

Lokalni majstri = domača delavnica in prjatli+cvičk

Policija me zaenkrat še ne skrbi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lonc je noname, aluminijast ovoj, kratek... ne vem več povedat.

Lokalni majstri = domača delavnica in prjatli+cvičk

Policija me zaenkrat še ne skrbi.

Care, tebe bom dal na ignore listo, ker moj budget ne prenese še enga motorja, prevč fantaziranja pa škodi!! :)

Si en redkih ki endurca smiselo rabi in ne fantazira o ktm husqvarna in podobnih hitrolomljivih strojih. lepo videt. slike, ko je naloudana z vso šaro, so pač TO JE TO!!!

demska. . . .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ampak tudi Tenerejka ni imun na okvare. Danes sem zabeležil prvo!

Crknila mi je osvetljitev tablice!!! Po vožnji pod vodo na Planinskem polju je izgubila kontakt na fasungi, ga je bilo treba našpricat z WD40....(po 15.000 km)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Zadnjič sem obljubil eno fotko lonca... nisem še slikal posebej, ampak tut tale bo ok, vsaj tolk da se vidi kako gleda.

post-9811-077844800 1286986351_thumb.jpg

Čist prepozno pa sem končno tut nataknil zaščito na krmilu... (MOD#16)

Zakaj prepozno? Ker sem pri manjših padcih, tut na mestu, v kaki grapi, ko obračaš, ker ne gre naprej itd... zlomil že 2 ročki zavore in eno od kuplnge.

Sem tam šparal kjer ni blo pametno, saj bi za ta denar lahko že imel kupljeno zaščito.

Ker pa je zdej na jesen že zahladilo in samo gretje ročk včasih ni več dovolj, sem sedaj le nataknil še zaščito za ročke in tut vetrno zaščito za roke voznika.

Grelne ročke so sedaj učinkovitejše, ker več ne "odpihuje" toplote ampak se lepo zadržuje za zaščito.

Roke ostanejo bolj tople, ker ne piha po njih, jasno.

Odločil sem se za Polisport zaščito, (kopija KTM ) kupil pr Kermavnerju za slabih 27€.

Mal sem moral prilagodit desno zaščito, ker je okrog rezervoarja olja za zavoro precej tesno, ampak sem uspel namontirat kot je treba.

Danes sem tut sprobal pri vožnji in roke več ne prezebajo, ročice zavore in sklopke pa sta zaščitene za plastiko in je tako manjša verjetnost da se zlomijo.

Saj ročke niso zelo drage, bolj je nerodno če nekje sredi poti, bogu za hrbtom ostaneš brez prednje zavore ali sklopke.

Jaz sem kar nekaj časa raziskoval, da sem našel nekaj pametnega, kar paše na ta motor in za primerno ceno, saj je original zaščita preko 100€, ki je le zaščita ročk, vetrno zaščito pa je potrebno še dodatno dokupit, kar pa je čist zasoljena cena.

Torej če bi še komu prav pršle zaščite, sedaj ve kaj paše na to krmilo in kje, ter po kaki ceni je dobavljivo.

post-9811-045675500 1286987142_thumb.jpg

post-9811-031383300 1286987161_thumb.jpg

post-9811-051680000 1286987287_thumb.jpg

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tele zaščite so bolj lari-fari (zaščita pred vetrom in da ti veje ne tolčejo po rokah), pri padcu pa kaj dosti ne pomagajo, ker plastika ne zdrži pritiska in se "umakne" (imam original KTM-ove in ne obvarujejo ročk- preverjeno). Če hočeš saj malo zaščite ročk, si omisli take s kovinsko osnovo (pa še te niso vedno uspešne).

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zanimivo, jaz sem pa take imel na KTM 990 ADV, pa imam drugo izkušnjo, sem bil zelo zadovoljen z njimi.

Tut pri padcih nisem zlomil ročke, in ščitniki zdržijo več kot sem pričakoval od plastike.

A ti franc imaš pršraufan na zunanji strani krmila, al sam na notranji?

Vem da so z alu lokom najboljši, ampak so čist predragi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Privito je ne obeh koncih, ampak plastika enostavno ne zdrži, potrga "ripne" (podložka je nazobčana in se zažre v plastiko), objemka na drugem koncu pa se bolj ohlapno "drži" krmila, če ga zvrneš naravnost na ščitnik potem še nekako gre (ampak to se praktično ne zgodi), drugače pa plastiko potegne stran (navzgor ali navzdol). Pritegovanje ne pomaga (mogoče za odtenek).

Tudi jaz sem mislil, da taki ščitniki zaščitijo ročke, pa sem se potem (ko sem videl, da pri meni to ne deluje), malo pozanimal in ni kaj, če hočeš zaščito rabiš kovinske (alu), pa še ti ne obvarujejo ročk pri kakšnem bolj resnem padcu (tukaj se mnenja potem razhajajo, močnejša zaščita bi lahko povzročila poškodbe krmila, krmilo pa je dražje kot ročke... ) .

Ko bom jaz "znucal" tele plastične si bom nedvomno omislil kovinske.

lp

Franc

Popravljeno . Popravil franc
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!