Skoči na vsebino

STOP Policija !


Thundercat

Priporočene objave

Dejstvo je, da je motorist šel prehitro, nabral kazenske točke za odvzem dovoljenja in dobil plačilni nalog za 1200€. Kako je potem bilo z odvzemom tablic in ali so mu jih res vzeli, bi ga moral vprašati, a ne morem, ker ga ne poznam. Domov se je vrnil s kombijem, tudi to bi mu verjel. Pri pogovoru je izgledal zalo zagrenjen. Mogoče gre za majhen nesporazum glede odvzema tablic ali prepovedi nadaljevanja vožnje. Rekel pa je, "kaj pa naj bi, če več nimam izpita sem moral poklicati nekoga s kombijem, da je prišel pome in po motor. Pa tudi tablico so mi vzeli." Menda se je pozanimal pri znancu lokalnem policistu in mu je rekel, da je naletel ravno na pomočnika komandirja, ki je alergičen na motoriste. Policista je tudi zelo jezilo, ker je prvi motorist pobegnil, ta, ki je ustavil pa ni vedel imena ;)

Oseben in čustven pristop do obravnavanega lahko pripelje tudi do kakega dejanja policista, ki ni v skladu s pravili. Sicer so policaji za take slučaje šolani in naj tega ne bi bilo, so pa vseeno pod kožo krvavi.

Borutt, ne glede na to kaj je v resnici bilo, nam povej kakšen je potem postopek, da odvzeto vozilo dobiš nazaj! 

 

To citiranje me nekaj heca in kar po svoje prilepi objave. Zato pa sedaj to tako zgleda. 

 

Motolover, nisi prebral moje objave ali pa si bral zelo površno. Pri takšnem prekršku ni plačilnega naloga, ker je stranska sankcija 18 kazenskih točk. Spodaj sta dva člena glede zaseženega motornega vozila in nadaljnjega postopka oziroma vrnitvi motornega vozila. 

 

Zaseg predmetov

123. člen

(1) Predmeti, ki se po prvem in drugem odstavku 25. člena tega zakona vzamejo, se smejo zaseči še pred izdajo sodbe o prekršku.

(2) Zaseg odredi z odredbo sodnik, ki vodi postopek o prekršku. Tistemu, ki se mu predmeti zasežejo, je treba izročiti overjen prepis odredbe.

(3) S predpisi, ki določajo prekrške, se lahko pooblastijo uradne osebe prekrškovnih organov, da smejo zaseči predmete iz prvega in drugega odstavka 25. člena tega zakona, kadar uradno zvedo za prekršek. Ti organi morajo zasežene predmete takoj oddati sodišču, ki je pristojno za postopek o prekršku, sodišče pa je dolžno zasežene predmete takoj sprejeti, če ni v predpisu o prekršku drugače določeno. Če predmeti niso v kraju omenjenega organa, mu morajo zaseg takoj naznaniti, obenem pa poskrbeti za hrambo predmetov, dokler sodišče, ki je pristojno za postopek o prekršku, ne izda odredbe o tem.

(4) Tistemu, ki se mu zasežejo predmeti, je treba dati potrdilo z natančnim popisom zaseženih predmetov.

(5) Če je predmet pokvarljiv ali je njegova hramba zvezana s prevelikimi stroški, odredi sodišče, ki je pristojno za postopek o prekršku, da se tak predmet proda.

(6) Sodišče, ki je pristojno za postopek o prekršku, lahko na ugovor prizadetega ali po uradni dolžnosti, odredi vrnitev zaseženih predmetov glede na okoliščine zadeve lastniku ali tistemu, ki so mu bili zaseženi, razen če je odvzem predmetov po zakonu obvezen.

 

Odvzem predmetov

137. člen

(1) Predmeti, ki so bili zaseženi pred izdajo sodbe o prekršku (123. člen), se vrnejo glede na okoliščine zadeve lastniku ali tistemu, ki so mu bili zaseženi, če se postopek ustavi oziroma če ni razlogov, da se odvzamejo.

(2) Predmeti, ki se po zakonu smejo ali morajo odvzeti, se odvzamejo tudi tedaj, kadar se postopek za prekrške ustavi ali če se storilcu prekrška izreče opomin, če zakon tako določa ali če to terjajo razlogi splošne varnosti, varovanja življenja in zdravja ljudi, varstva okolja, varnosti gospodarskih razmerij ali razlogi morale.

(3) O odvzemu predmetov po prejšnjem odstavku odloči sodišče, pred katerim je tekel postopek, v izreku sodbe. Če v sodbi taka odločitev manjka, sodišče izda o tem poseben sklep. Poseben sklep se izda tudi v primeru, če v sodbi, s katero je storilec spoznan za odgovornega, manjka taka odločitev.

(4) Overjen prepis sklepa iz prejšnjega odstavka se vroči tudi lastniku predmetov, če je ta znan. Če lastnik ni znan, se sklep pritrdi na sodno desko in se po preteku osmih dni šteje, da je bila opravljena vročitev tudi neznanemu lastniku.

(5) Zoper sklep iz tretjega odstavka tega člena ima lastnik predmetov pravico pritožbe, če misli, da za odvzem predmetov ni zakonite podlage.

 

 

Dovolj je že tehnična neizpravnost in sledi odvoz vozila, sodišče in tako dalje.

V spodnjem členu ne najdem tehnično neizpravnost motornega vozila. 

23. člen

(zaseg motornega vozila)

(1) Policist zaseže vozniku motorno vozilo, s katerim je bil zaloten pri storitvi hujšega prekrška in je izpolnjen eden od naslednjih pogojev:

1.     če je bil storilec kot voznik motornega vozila v zadnjih dveh letih najmanj trikrat pravnomočno kaznovan za prekršek:

-  prekoračitve dovoljene hitrosti v območju za pešce ali v območju umirjenega prometa za več kot 20 km/h,

-  prekoračitve dovoljene hitrosti na cesti v naselju za več kot 30 km/h,

-  prekoračitve dovoljene hitrosti na cesti zunaj naselja za več kot 40 km/h,

-  prekoračitve dovoljene hitrosti na avtocesti ali hitri cesti za več kot 50 km/h,

-  vožnje pod vplivom alkohola,

-  vožnje pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi ali

-  odklonitve odrejenega preverjanja psihofizičnega stanja;

2.     če se storilcu izvršuje kazen oziroma sankcija prepovedi vožnje motornega vozila;

3.     če je storilcu začasno odvzeto vozniško dovoljenje, se mu izvršuje varnostni ukrep odvzema vozniškega dovoljenja ali sankcija prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja oziroma prepoved uporabe vozniškega dovoljenja;

4.     če je storilec kljub prepovedi nadaljnje vožnje vožnjo nadaljeval ali ponovil prekršek, zaradi katerega mu je bila prepovedana nadaljnja vožnja;

5.     vožnja brez veljavnega vozniškega dovoljenja za vožnjo vozil tiste kategorije oziroma tistih kategorij, v katero spada vozilo ali skupina vozil, ki jo vozi.

(2) Zaseženo motorno vozilo je treba takoj oddati sodišču, ki je pristojno za postopek o prekršku, lahko pa se do izdaje sodbe o prekršku hrani pri policiji.

(3) Ob zasegu vozila policija odvzame registrske tablice vozila in jih pošlje upravni enoti, kjer ima lastnik vozila prebivališče ali sedež. Upravna enota podatek o zasegu vozila vnese v evidenco registriranih vozil, ob vrnitvi vozila lastniku pa ta vpis izbriše.

(4) Za hujši prekršek se šteje prekršek, za katerega je predpisana stranska sankcija najmanj treh kazenskih točk v cestnem prometu ali stranska sankcija prepovedi vožnje motornega vozila. Za hujši prekršek se šteje tudi vožnja brez veljavnega vozniškega dovoljenja za vožnjo vozil tiste oziroma tistih kategorij, v katero spada vozilo ali skupina vozil, ki ga vozi voznik v času prekrška, vožnja vozila v času izvrševanja prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja oziroma prepoved uporabe vozniškega dovoljenja.

 

 

Mogoče si pa imel to v mislih. Čeprav tudi tukaj ne gre za tehnično neizpravnost, ampak za predelavo. 

 

73. člen

(nadzor, ki ga opravlja policija)

(1) Policija nadzira izvajanje tega zakona v okviru nadzora cestnega prometa in nadzora varnostnih elementov na traktorjih pri opravljanju kmetijskih ali gozdarskih del.

(2) Policist lahko zaseže vozilo, ki je predelano tako, da presega največjo moč motorja ali največjo konstrukcijsko hitrost, določeno v homologacijskih dokumentih vozila, če predelava ni bila odobrena v skladu z 19. členom tega zakona, ali največjo konstrukcijsko hitrost, določeno v predpisih o homologaciji, za posamezno kategorijo vozil.

(3) Zaseženo vozilo se praviloma odda sodišču, pristojnemu za postopek o prekršku, lahko pa se do izdaje odločbe o prekršku hrani pri policiji.

(4) Ob zasegu vozila policija odvzame registrske tablice vozila in jih pošlje upravni enoti, v kateri ima lastnik vozila prebivališče ali sedež. Upravna enota podatek o zasegu vozila vnese v evidenco registriranih vozil, ob vrnitvi vozila lastniku pa ta vpis izbriše.

                                                                                                                        

Popravljeno . Popravil Borutt
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No sej v tej zgodbi se marsikaj ne ujema..Prvi je pobegnil? Ja kako je pa potem zmeril drugega, če sta vozila en za drugim? :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No sej v tej zgodbi se marsikaj ne ujema..Prvi je pobegnil? Ja kako je pa potem zmeril drugega, če sta vozila en za drugim? :)

Zakaj naj bi bil problem zmeriti dva, enega za drugim? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj naj bi bil problem zmeriti dva, enega za drugim? 

Je prvo potrebno vedeti s čim je bil izmerjen, da lahko debatiramo o zmožnosti meritve več kot enega vozila. 

 

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je prvo potrebno vedeti s čim je bil izmerjen, da lahko debatiramo o zmožnosti meritve več kot enega vozila. 

Se strinjam. Po defaultu reči, da se ne da ni na mestu.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

po moje z lasercem, ker slika bi potovala in mu zato baje neb zasegli tablco takoj, kolikor se men svita, pa potem ni meril njega, ampak ta prvega, ki je pobegnil, neveljavno, lahk pa je bil stacionarc in patrulja vstavlja na naslednjem odcepu:lol1:

ah, tle nč ne štima:blush:

 

PS mi je pa fajn, berem forum in pijem:kava:, super:D

 

Popravljeno . Popravil builder
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prejšnji teden sem peljal od Kozine proti Divači, na desni na nadvozu nad AC, malo naprej od odcepa za Rodik,  je stal policaj in meril avte na AC. Kako potem zrihtate z ustavljanjem? Po vezi sporočite nekomu na odcepu, da jih potegne ven, ali jih sploh ne ustavljate in jim pošljete sporočilo o "nagradi" po pošti? Če sem dobro videl je imel ročni radar.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prejšnji teden sem peljal od Kozine proti Divači, na desni na nadvozu nad AC, malo naprej od odcepa za Rodik,  je stal policaj in meril avte na AC. Kako potem zrihtate z ustavljanjem? Po vezi sporočite nekomu na odcepu, da jih potegne ven, ali jih sploh ne ustavljate in jim pošljete sporočilo o "nagradi" po pošti? Če sem dobro videl je imel ročni radar.

Kakor sem slišal teh meritev sploh ne bi smeli opravljat ket kot merjenja popači rezultat,sam to je rekla pa kazalA,Borutt je za to kompetenten in nas bo poučil kako je v resnici .

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakor sem slišal teh meritev sploh ne bi smeli opravljat ket kot merjenja popači rezultat,sam to je rekla pa kazalA,Borutt je za to kompetenten in nas bo poučil kako je v resnici .

Če jaz pravilno vem(nebom trdil za 100%) so nelegalne meritve iz mostu tiste ki merijo varnostno razdaljo. Se mi zdi, da je bilo to enkrat po Preverjeno!

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meritev pod kotom z laserjem pokaže manj.

Je pa problem ce voznik hoce videti meritev in mu jo ne pokazejo in v tem primeru naj bi bil postopek nezakonit?!

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meritev pod kotom z laserjem pokaže manj.

Je pa problem ce voznik hoce videti meritev in mu jo ne pokazejo in v tem primeru naj bi bil postopek nezakonit?!

 

Nezakonit ja... samo dobil bo odgovor 'podaj zahtevo za sodno varstvo' in bo veselo pisal položnico naprej.. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

men je res smešno, kok se vsi ukvarjate s tem, da policija krši pravila in zakon, ne s tem, koliko ga mi kršimo :lol1: 

:ninja: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prav merjenje varnostne razdalje z mostu na AC je nateg, vendar po pridobitvi vseh dokumentov žal legalen.

Bom pojasnil zakaj nateg, na AC je nemalokrat gneča, in če voziš pametno in pravilno prideš na voznem pasu za rit pred teboj vozečega in nato greš levo (tak delajo pametni) s tem je sproščen levi pas za hitrej vozeče. takrat te pa lahko z mostu kresnejo in položnica že roma domov. Lahko pa ko kreten kruzaš 110km/h po prehitevalnem in paziš na varnostno razdaljo, ni položnice, le 100razjarjenih voznikov, ki te prehitevajo po desni, žugajo in so na moč zaripli v obraz. :D Druga zadeva je zgoščen promet v konicah, ko lahko pride do nenadnih zaviranj in takrat so avtomobili, blatnik do blatnika...in hop pa spet kasiramo..

p.s. Zakone pišejo nemalokrat tisti, ki so na oblasti in nimajo blage veze s situacijo na cesti, pa še odvetnike in lastnega šoferja imajo. Tako da kakorkol slabo se sliši, idijotskih zadev ne bom spoštoval, bom pa pazil da me ne dobijo.

Prav tako današnji primer neumnega zakona, katerega je tudi DARS ugotovil nesmiselnega:

Zjutraj ob 7uri je bilo verižno trčenje na prehitevalnem pasu pred cestninsko postajo pred Brezovico...policaj je pičil po sredini med obema kolonama in skoraj (al pa tut je) komu odbil špegle, pa čeprav smo se umaknili skrajno levo in desno. Seveda je bil odstavni pas prost....jebemti idijote, ki pišejo kako se razvrščat v primeru nesreče

Popravljeno . Popravil DAMI34
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jaz sem jo skuhou in sem plaču samo polovično kazen... :sleep2:   in se pravi,da imam drugo polovico v dobrem za ponucat...   :kva1:  

Popravljeno . Popravil DXR16
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

50% gre v dobiček :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prejšnji teden sem peljal od Kozine proti Divači, na desni na nadvozu nad AC, malo naprej od odcepa za Rodik,  je stal policaj in meril avte na AC. Kako potem zrihtate z ustavljanjem? Po vezi sporočite nekomu na odcepu, da jih potegne ven, ali jih sploh ne ustavljate in jim pošljete sporočilo o "nagradi" po pošti? Če sem dobro videl je imel ročni radar.

Mene nisi videl in me tudi ne boš videl početa kaj takšnega. To počne SENP z njihovim merilnikom varnostne razdalje. 

Kakor sem slišal teh meritev sploh ne bi smeli opravljat ket kot merjenja popači rezultat,sam to je rekla pa kazalA,Borutt je za to kompetenten in nas bo poučil kako je v resnici .

12. člen

Ročni merilniki hitrosti se pri merjenju lahko uporabljajo iz roke ali naslonjeni na stabilno oporo ali z ramensko oporo ali nameščeni na stojalu z gibljivo glavo. Merilni žarek mora zajeti os gibanja kontroliranega vozila. Ročni merilniki hitrosti se praviloma uporabljajo z roba cestišča ali z nadvozov.

Merjenje z ročnimi merilniki hitrosti iz premikajočega se vozila ni dovoljeno.

Meritev pod kotom z laserjem pokaže manj.

Je pa problem ce voznik hoce videti meritev in mu jo ne pokazejo in v tem primeru naj bi bil postopek nezakonit?!

 

15. člen

Za dokumentiranje meritev je obvezna uporaba naprav za slikovno dokumentiranje, ki zagotavljajo nedvoumno pripisovanje rezultatov meritve in drugih podatkov (npr. časa meritve) kontroliranemu vozilu, razen kadar je rezultat merjenja hitrosti mogoče takoj po meritvi neposredno prikazati vozniku kontroliranega vozila.

 
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekaj malega branja v zvezi meritve varnostne razdalje z nadvozov. Predvsem je tukaj pomemben en člen v Pravilniku o meroslovnih zahtevah za merilnike hitrosti v cestnem prometu, kjer je naveden način uporabe tega merilnika in sicer se sme z njim meriti hitrost samo na način, ki je odobren v certifikatu o odobritvi tipa merila... Prilepil sem tudi skupno izjavo Urada RS za meroslovje in Policije. Kot vedno nekako vlečejo na svojo stran in se delajo "modre" ter trdijo, da je vse legalno. Predvsem pa trdijo, da funkcionalnost merjenja razdalje med vozili ni predmet odobritve tipa merila, ker za to naj ne bi bilo pravne podlage. Če bi prebrali za seboj, bi takoj ugotovili, da omenjeni radar izmeri hitrost obeh vozil. Torej se meri hitrost vozil, kar pa je omenjeno v Pravilniku o meroslovnih zahtevah ..., kakor tudi certifikat o odobritvi tipa merila. Nadalje sta spodaj dve povezavi v zvezi ugotavljanja legalnosti takšnega početja in seveda skladnosti s Pravilnikom o meroslovnih zahtevah ... 

Preberite in razmislite. Ali pa raje vse skupaj preskočite. Jaz jih imam že prav počasi dovolj. 

 

2. člen

Ta pravilnik velja za merilnike hitrosti, ki se uporabljajo za merjenje hitrosti vozil v cestnem prometu na enega od naslednjih načinov:

1.     za stacionarno merjenje hitrosti z merilniki hitrosti, ki so v času merjenja pritrjeni na stojala ali vgrajeni v ohišja ali podobne priprave za fiksiranje položaja;

2.     za mobilno merjenje hitrosti iz premikajočega se vozila ali z ročnim merilnikom hitrost ali s sledenjem, pri katerem merilno vozilo sledi kontroliranemu vozilu in ugotavlja hitrost kontroliranega vozila na podlagi merjenja časa in prevožene poti;

3.     za merjenje hitrosti s fiksno vgrajenimi merilniki hitrosti, pri katerem so merilniki hitrosti v času merjenja fiksno vgrajeni na za to določena mesta in merijo hitrost vozil na podlagi merjenja časa vožnje na cestnih odsekih znane dolžine.

Z merilniki hitrosti se lahko meri hitrost prihajajočih vozil, odhajajočih vozil, vozil, ki prehitevajo oziroma vozijo mimo, ali hitrost vozil na posameznih cestnih odsekih.

Z merilniki hitrosti se sme meriti hitrosti vozil samo na način, ki je odobren v certifikatu o odobritvi tipa merila, in pod pogoji, ki jih določata navodilo za uporabo in ta pravilnik.

 

 

Za razjasnitev različnih interpretacij o ustreznosti meritev razdalje med vozili, ki jih opravlja Policija pri nadzoru prometa, dajeta Urad Republike Slovenije za meroslovje in Policija skupno izjavo za javnost.

 

 Področje merjenja razdalje med vozili v prometu kot tudi merjenja varnostne razdalje med vozili v prometu v Republiki Sloveniji ni posebej zakonsko regulirano. V naši državi ni predpisa, ki bi opredeljeval zahteve za merilnike razdalje med vozili v cestnem prometu.Možno pa je uporabiti podatke, ki jih dajejo merilniki hitrosti, ki jih je tipsko odobril Urad RS za meroslovje, in na ta način dokazati kršitve varnostne razdalje med vozili.

 
Policija nadzoruje varnostno razdaljo med vozili z uporabo merilnika hitrosti LTI TruCam z uradno oznako SI 12-007-002. Ta merilnik hitrosti sicer ima funkcionalnost merjenja razdalje med vozili, vendar ta ni bila predmet odobritve tipa merila in kakršnih koli preverjanj Urada RS za meroslovje, ker za to ni pravne podlage. Zato Policija v dokaznih postopkih uporablja podatke, ki jih zgoraj navedeni merilnik hitrosti daje v okviru meritve hitrosti vozil in ki so preverjeni v postopkih odobritve tipa merila. Gre za podatke o hitrosti vozila, razdalje do vozila in časa, ki ga merilo izmeri v okviru meritve hitrosti vozila in katerih verodostojnost je preverjena s strani Urada RS za meroslovje tudi v postopku prve in redne overitve merilnika hitrosti.

 

Primerjava podatkov, ki se pridobijo na podlagi meritev dveh vozil, ki vozita eno za drugim (izmerjene hitrosti, razdalje do merjenega vozila in časa meritve), zadostuje, da Policija dokaže vožnjo na neustrezni razdalji. Pri tem gre za verodostojen in preverljiv postopek, ki je hkrati slikovno in video dokumentiran in ga je možno uporabiti v prekrškovnem postopku.

 
Urad RS za meroslovje je 27. januarja 2014 podal pobudo za regulacijo tega področja Ministrstvu za infrastrukturo in prostor in Javni agenciji Republike Slovenije  za varnost prometa. Na pobudo se je odzvala Policija, ki se strinja z dodatno regulacijo, saj je varnostna razdalja med vozili kritičen element varnosti v cestnem prometu in zato predvideva, da se ga bo v prihodnje bolj intenzivno nadziralo. Pri tem pa je smiselno uporabljati take merilnike, ki omogočajo funkcionalnost meritev razdalje med vozili, saj bi v primerjavi z sedanjo prakso izboljšali in poenostavili dokazne postopke. Urad RS za meroslovje v sklopu potekajoče revizije obstoječega Pravilnika za meroslovne zahteve merilnikov hitrosti v cestnem prometu (Ur. list RS, št. 25/02 in 90/05) in v skladu s stališčem Policije predvideva tudi možnost odobritve dodatnih funkcionalnosti merilnikov hitrosti v cestnem prometu, med njimi tudi zahteve glede merjenja razdalje med vozili.

 

Policisti z novim laserskim merilnikom ne bomo merili varnostne razdalje med vozili v zgoščenem prometu, niti med prehitevanjem vozil.

Z novim laserjem bomo iskali hujše kršitelje, tj. voznike, ki z vožnjo na premajhni varnostni razdalji resneje ogrožajo prometno varnost.

 

Z novim laserskim merilnikom lahko policisti izvajamo tako meritve hitrosti kot tudi razdaljo med vozili. Hkrati pa novi laserski merilnik omogoča tudi video zapis, na podlagi katerega lahko identificiramo registrske tablice, zato je primeren za uporabo z nadvozov, s čimer se policiji odpira veliko možnosti za nadzor prometa na avtocestah.

 

V skladu z Zakonom o pravilih cestnega prometa mora voznik, ki vozi za drugim vozilom, voziti na razdalji, ki ni manjša od razdalje, ki jo pri hitrosti, s katero vozi, prevozi v dveh sekundah. Vožnja na krajših razdaljah zagotovo predstavlja večja tveganja za nastanek prometnih nesreč. Ker so na avtocestah hitrosti nekoliko večje, to predstavlja še večjo nevarnost, da se v takšnih prometnih nesrečah ljudje poškodujejo ali celo umrejo.

 

https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB0QFjAAahUKEwjF87afprHIAhWBxhoKHbCfBNo&url=http%3A%2F%2Fwww.siol.net%2Favtomoto%2Fnovice%2F2014%2F07%2Fpolicija_varnostna_razdalja_merjenje_certifikat.aspx&usg=AFQjCNFb27U6Gx6sdOhRnl6wgUKtYh2Ceg&sig2=DwZemYTflTnrOac5WW3F1Q

 

https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&uact=8&ved=0CFgQFjAJahUKEwjF87afprHIAhWBxhoKHbCfBNo&url=http%3A%2F%2Fwww.avto-magazin.si%2Fkolumne%2Fdusan-lukic-skupno-delo-2%2F&usg=AFQjCNF8YTX6QxA3wvjIAkSq5PYDPYDlbg&sig2=OjLK5YugwF13XLmlF0T0OQ

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zanimivo da imata tako laserski kot doplerski radar, temperaturno območje delovanja 0-50°C...

Se sprasujem ali so stacionarne škatle ogrevane? 

Popravljeno . Popravil motom
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če pa pa pod 0 stopinj te pa strelja iz auta - simpl. Borutt je že bila kdaj taka pritožba? Sicer, da je v avtu več kot 0 stopinj je logično, ampak verjetno te termometri/senzorji v avtomobilih nimajo certifikata oziroma niso 'uradni' merilci temperature :ras:

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zanimivo da imata tako laserski kot doplerski radar, temperaturno območje delovanja 0-50°C...

Se sprasujem ali so stacionarne škatle ogrevane? 

Če pa pa pod 0 stopinj te pa strelja iz auta - simpl. Borutt je že bila kdaj taka pritožba? Sicer, da je v avtu več kot 0 stopinj je logično, ampak verjetno te termometri/senzorji v avtomobilih nimajo certifikata oziroma niso 'uradni' merilci temperature :ras:

 

Kot vedno se najde kdo, ki je vstal z levo nogo (pa naj premakne posteljo k drugi steni) in sitnari za vse in o vsem. Kot mi je neki župnik rekel, da je laserski radar "kr neki". Sem ga vprašal, kakšen dokaz ima za  vse tisto njegovo nakladanje v cerkvi. Ker jaz imam v roki napravo in v mapi papirje o skladnosti naprave. Ali pa neki pameten Avstrijec, ki je rekel, da imamo neka jugoslovanska jajca za meriti hitrost. Ko je videl etiketo na radarju, kjer je pisalo Made in Austria, pa je hitel iskati cekinčke. 

 Spodaj je uradna razlaga, tukaj bo pa moja razlaga. Vsi radarji so vedno na toplem (vgrajeni v avto ali pa poteka meritev iz avta), saj marsikdo ni neumen, da bi zmrzoval. Se pa najdejo tudi takšni, vendar jih prej zazebe, preden sama naprava zazna prenizko temperaturo in izpiše"low temperature" ter onemogoči meritev. Tako, da je v sami napravi več možganov, kot pod kakšno šapko v primeru vztrajanja na mrazu. Jaz sem že ugotovil, da je 5. isto, če zmrzujem ali pa, če ne zmrzujem. Razen v primerih reševanja življenja in premoženja ter ostalih neodložljivih in nujnih zadev. 

 

7. člen

Merilnikhitrosti morajo delovati pod naslednjimi pogoji:

1.     Referenčni pogoji:

-  okoliška temperatura                                             23 °C ± 2 °C,

-  relativna vlažnost                                                   60 % ± 15%,

-  napajalna napetost                                                nazivna vrednost ± 2%.

2.     Delovni pogoji (za dele, ki so med delovanjem izpostavljeni okoliškim vplivom):

-  okoliška temperatura najmanj v območju             od 0 °C do +50 °C.

3.     Pogoji skladiščenja (za dele, ki so med delovanjem izpostavljeni okoliškim vplivom):

-  temperatura skladiščenja najmanj v območju      od –25 °C do +70 °C.

 

 

Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o meroslovnih zahtevah za merilnike hitrosti v cestnem prometu (Ur. list RS štev. 90, z dne 10.10.2005) v 4. členu med delovnimi pogoji opredeljuje tudi naslednje:


"2. Delovni pogoji (za dele, ki so med delovanjem izpostavljeni okoliškim vplivom):
- okoliška temperatura najmanj v območju od 0 stopinj C do +50 stopinj C."


Pravilnik s to določbo opredeljuje minimalne pogoje, ki jih mora izpolnjevati merilnik hitrosti, da Urad za meroslovje lahko začne postopek preverjanja skladnost merila z zahtevami meroslovnih predpisov ter odobritve konkretnega tipa merila za uporabo na območju Republike Slovenije.


Ker pa posamezne naprave omogočajo veljavne meritve hitrosti tudi pri nižjih ali višjih temperaturnih razponih od minimalno predpisanih v Pravilniku, lahko Urad za meroslovje za posamezni merilnik hitrosti v postopku odobri tudi meritve v širšem temperaturnem območju. Temperaturno območje izvajanja meritev Urad za meroslovje navede v dokumentu "Odobritev tipa merila" za vsak posamezen tip naprave posebej.


Temperaturni razpon, v katerem lahko policisti opravljajo meritve, je zato od naprave do naprave različen. V nadaljevanju navajamo temperaturne razpone za merilnike hitrosti, ki jih uporablja slovenska policija:

 

  • DOPPLERSKI MERILNIK HITROSTI: MULTANOVA 6*
    0°C do +50°C 
  • DOPPLERSKI MERILNIK HITROSTI: RAMET AD9*
    -10°C do +60°C
  • PROVIDA 2000
    -5°C do +50°C
  • LASERSKI MERILNIK HITROSTI: ULTRALYTE COMPACT
    0°C do +50°C (sistem s kamero)
    -10°C do +60°C (samo ročni merilnik) 
  • DOPPLERSKI MERILNIK HITROSTI: GATSO*
    antenska enota in radarska nadzorna enota -10°C do +60°C
  • LASERSKI MERILNIK HITROSTI: TRAFFIPATROL_V (z video kamero)
    0°C do +50°C 
  • LASERSKI MERILNIK HITROSTI: TRAFFIPATROL
    -10°C do +50°C
  • LASERSKI MERILNIK HITROSTI: RIEGL
    -10°C do +50°C

*Opomba: merilniki hitrosti znamke Multanova in Gatso so vgrajeni v vozila, ki so med delovanjem ogrevana, merilniki Ramet pa v ogrevana fiksna ohišja. Pri tem noben od sestavnih delov merilnika ni izpostavljen zunanji temperaturi.


Certifikate o odobritvi tipa meril za vse merilne naprave v Policiji hrani Urad za meroslovje, kopije pa Generalna policijska uprava ter policijske enote.


Na vprašanje voznika v postopku, bo policist pojasnil veljavni temperaturni razpon delovanja za merilnik, s katerim je izmeril hitrost. Če bo voznik od policista zahteval na vpogled potrdilo o redni overitvi ali potrdilo o odobritvi tipa merila, mu bo policist pojasnil, da ima možnost vpogleda v to dokumentacijo pri vodstvu enote, kjer se ta dokumentacija hrani. Policist bo stranki v postopku povedal ime enote, kateri pripada, znamko in tip merilnika ter njegovo serijsko številko.


Na ta način ima vsak voznik možnost preveriti pogoje delovanja merilnika in se prepričati v korektnost in veljavnost opravljene meritve.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!