Skoči na vsebino

Kako ravnati pri nesreči motorista?


Thundercat

Priporočene objave

Jaz sem vsipal tam nekje pod Trojanami, kake tri tedne nazaj, ko sem se, nebosteverjeli

:D peljal na šolo varne vožnje od MAXIJA :D

Sicer se mi ni nič zgodilo, (sem se zapeljal na njivo, da ni bilo hudega), ampak v koloni, ki sem jo ravno prehiteval, ni nihče niti hitrosti zmanjšal, mimo pa se je peljalo tudi nekaj motoristov. Pa ni nihče ustavil, čeprav sem kakih 30 sekund ležal na njivi na hrbtu. Sicer ne zaradi poškodb, ampak ker mi ni bilo prav nič jasno. A vendarle, ustavili niso niti motoristi.....

ampak so se, tako kot avtomobilisti smejali butlu, ki je vrezal na njivo in kasneje sam dvigoval motor..... :yea2:

že drugič danes sem malo :topic: , a na to temo bomo še malo diskutirali, v svoji temi......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdej sem spet drgač zvedu-2vpiha,15masaž,frekvenca masaže 100/minuto

no tole ja baje prou,da boste vedl .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz tudi mislim, da je to pravilno.. .) Bo pa vseeno treba vzet v roke knjigo o prvi pomoči, pa še druge stvari mal obnovit. Sem se zamislil, kaj ubistvu sploh znam, pa sem ugotovil, da sem praktično že vse pozabil! :blink: :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdej sem spet drgač zvedu-2vpiha,15masaž,frekvenca masaže 100/minuto

eh,upejmo da nikol tega ne bomo rabl :)

Pravilen postopek pri oživljanju je sledeč:

Preveri dihanje - nagneš se nad ponesrečenca in čutiš izdih ali vidiš dviganje prsi! Če tega ni potem ne diha!

Nato preveri pulz - vratna arterija!

Če ni pulza ali dihanja - 2 vpiha + 15 masaž srca, kot je bilo napisano frekvenca 100 na min! To je en cikel, pravilno je da izvedemo 4 zaporedne cikle! Nato preverjamo ponovno, dihanje in pulz in ponavljamo postopek. Pri masži je pomembno da pritiskamo na prsi 4 do 5 cm globoko, v sunku s celim telesom - postopek je naporen, ker lahko traja .... Mesto pritiska je 2 prsta od spodnjega rebra navzgor na grodnici!

Ptrejšnji petek sem imel tečaj prve pomoči.... :) Pa Ančko smo pumpal :kva2:

Čer poškodovanec krvavi je potrebno uporabljati zaščitno masko za na usta (kdo jo pa ima)!! To je problem tudi za profesionalne reševalce.

LP Mare

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Masaža srca je meni osebno dost težka, ker sem ančki vedno par reber polomil, ali pa sploh ni bila učinkovita. Je treba kar nekaj vaje. Pa pri poljubu življenja, lahko pride do raztrganin pljuč pri premočnem vpihu :ninja:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem vsipal tam nekje pod Trojanami, kake tri tedne nazaj, ko sem se, nebosteverjeli 

:D  peljal na šolo varne vožnje od MAXIJA  :D

Sicer se mi ni nič zgodilo, (sem se zapeljal na njivo, da ni bilo hudega), ampak v koloni, ki sem jo ravno prehiteval, ni nihče niti hitrosti zmanjšal, mimo pa se je peljalo tudi  nekaj motoristov. Pa ni nihče ustavil, čeprav sem kakih 30 sekund ležal na njivi na hrbtu. Sicer ne zaradi poškodb, ampak ker mi ni bilo prav nič jasno. A vendarle, ustavili  niso niti motoristi.....

ampak so se, tako kot avtomobilisti smejali butlu, ki je vrezal na njivo in kasneje sam dvigoval motor..... :yea2:

že drugič danes sem malo  :topic: , a na to temo bomo še malo diskutirali, v svoji temi......

maš vse možne tepce na svetu pa vsi se ravno takrat najdejo k bi mogoč kakega bol razumnega nucu... hvala bogu da si ceu pa en velk minus za vse tiste (predvsem motoriste) k so mim peljal...

priznam pa....jst se peljem mim nesreče v primeru ko je na sceni že deset ustavljenih avtomobilov in 30 firbcev pešcev kolesarjev ipd

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Mal iz naftalina potegnjeno, pa vendar koristno.

Vprašanje: ima kdo kako skripto za prvo pomoč (PP), podobno kot kratki CPP?

Sem se danes na poti v službo mal zamislil, da v primeru hujše prometne nesreče nimam pojma, kakšni so znaki za kakšno poškodbo (še posebej notranje krvavitve ipd.), čeprav imam narejeno PP. Pa da bi lahko parktat na leto malo obnovil znanje, bi taka knižica kar prav prišla.

PS: priznam, da nisem še brskal na netu... sej veste - lenoba je gonilo napredka, enota za lenobo je pa 1 strojnik :lol1: :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Edino.........kar lahko TI narediš je, da zavaruješ mesto nesreče.

Kakršnokoli premikanje ponesrečenca se......povsod......odsvetuje, saj lahko povzročiš še VEČJE poškodbe.

Edina izjema..........če ponesrečenec močno krvavi.........poizkusiš ustaviti krvavitev.

Tako so učili mene.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zavaruješ mesto nesreče

Pogledaš vitalne znake ponesrečenca : pulz, dihanje + pokličeš 113 in 112

Če je pri zavesti, pustiš čelado gor, ga ne premikaš

Če je nezavsten, pogledaš dihanje + pulz ---> če diha, spremljaš vitalne znake do prihoda reševalcev

Če nima vitalnih znakov življenja, rabiš še nekoga, da ti pomaga sneti čelado ( za to je najboljše iti na tečaj), če ni nikogar, ga začneš oživljat. Torej, samo masaža srca do prihoda reševalcev.

Hujše krvavitve probaš ustavit s čim manj premikanjem.

Notranje krvavitve : znaki za hemoragični šok : Bled, apatičen, trese se, malo govori...

To je ful na hitro, se mi mal mudi. Bom še pol kej dopisala, k pridm nazaj. Sicer so pa že zgoraj fantje kar veliko napisali.

Mam jz veliko literature kar se PP tiče, če boš mel voljo in čas kaj prebrat, ti posodim :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To je ful na hitro, se mi mal mudi. Bom še pol kej dopisala, k pridm nazaj. Sicer so pa že zgoraj fantje kar veliko napisali.

Mam jz veliko literature kar se PP tiče, če boš mel voljo in čas kaj prebrat, ti posodim :)

OK, tkole se zmenva: jest teb stabilizator za čelado, ti men knjige za fotokopirat. I think it`s good deal :yes:

@ Klimbra: če je človek pri zavesti, ga ne diram (tko so tut mene naučil).... problem nastane, ko je nezavesten in da mu ne narediš škode, je fino mal znat. Na delavnicah so sicer pokazal, kako se sname čelada (morta bit 2 ), ampak za osveževanje znanja bi rabil kako "check" listo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

OK, tkole se zmenva: jest teb stabilizator za čelado, ti men knjige za fotokopirat. I think it`s good deal :yes:

Važi Brdausek :OK: . Sem ti našla eno zelooo dobro in kratko "knižico" z navodili o nudenju prve pomoči motoristu. Lahko si sprintaš in nosiš s sabo v žepu. Če ti bom jaz dala moje bukve, lahko celo poletje sediš in študiraš in ti garantiram, da sploh ne boš mel časa iti na cesto :D .

http://www.moto-aktivisti.si/dokumenti/PRVA_POMOC.pdf

V 3eh straneh je zajeto največ kar se da. Upam da bo komu prišlo prav.

Sej je bil tudi že na MS objavlen en članek o snemanju čelade, pa ga ne najdem več :huh:

Aja..kaj je z najino melonino kupo B)

Popravljeno . Popravil ToTaLLy_SeXy
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja..kaj je z najino melonino kupo B)

TNX.... bom pogledal.

Melona :hmm: Bo mogla mal počakat... na žalost. A drugač že veva, al je K al C? :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

TNX.... bom pogledal.

Melona :hmm: Bo mogla mal počakat... na žalost. A drugač že veva, al je K al C? :P

Ma, te pridm jz iskat ;) :whistle:

Ne veva še . Sej, a je sploh še važn :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:OK: . Sem našla eno zelooo dobro in kratko "knižico" z navodili o nudenju prve pomoči motoristu. Lahko si sprintaš in nosiš s sabo v žepu.

:worship: Hvala za ta navodila. :OK:

:BUA: To skico bi si najraje na jakno pretiskal, da bodo tisti, ki me najdejo vedli kako in kaj :slap:

:yea1:

Popravljeno . Popravil zverac
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:worship: Hvala za ta navodila. :OK:

:BUA: To skico bi si najraje na jakno pretiskal, da bodo tisti, ki me najdejo vedli kako in kaj :slap:

:yea1:

Ni za kaj. Meni se zdi zelo uporabna.

Pa da te malo razočaram...tisti, ki ne ve kaj storiti, mu tudi potisk na jakni ne bo mogal. Predno bo on to prebral, boš ti šel že rakom :whistle: ..žal..

Sicer pa..jaz sem še vedno zagovornica tega stavka : če ne znaš, pusti pri miru in prepusti stvar tistim, ki zanjo.

Noben ne bi bil vesel, če bi te nekdo "oživljal" s pritiski v želodec :blink: ali naredil Esmarchovo prevezo (odtrganina udov) z žico :wacko: . Se mi zdi, da so jo celo prepovedali.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sicer pa..jaz sem še vedno zagovornica tega stavka : če ne znaš, pusti pri miru in prepusti stvar tistim, ki zanjo.

Hja, najbolš, da se z nami voziš.... bomo imel vsaj eno v skupini, ki se na te zadeve zastopi :naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja, najbolš, da se z nami voziš.... bomo imel vsaj eno v skupini, ki se na te zadeve zastopi :naughty:

:hmm: mogoče, ko naredim izpit :P :xx: . Vi pa do takrat pridno študirajte PP ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če ne znaš, pusti pri miru in prepusti stvar tistim, ki zanjo.

Ja, veliko ljudi "zna", pri tem pa naredi več škode kot koristi :rolleyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hmm... ja no...edina stvar ki bi jo uspel narest je verjetno 113...ker če bi videl nezavestnega motorista z odprtim zlomom stegnjenice...bi verjetno ratala 2 nezavestna motorista...kaj pa vem...upam, da ce ze pride do tega bom znal kako pomagat... hm...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tenks za tale link, zakon! Maš še kej podobnega na netu? Jst rabim mal osvežit znanje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

katero številko prej poklicat? reševalce 112, policijo 113? a un na reco oboje naenkrat lahko proži? se na 112/113 oglasi isti center?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

katero številko prej poklicat? reševalce 112, policijo 113? a un na reco oboje naenkrat lahko proži? se na 112/113 oglasi isti center?

Ti dve centrali sta ločeni...vsaj tako sem takrat to dojel...ko sem mel nesrečo in sem klical 112(sam sm klical ja :wacko: ) in sm reku če lahko pošlejo rešilca in policaje pa mi je reku da morm poklicat 112 :headbang: :headbang: :headbang:

tut sam nism mogu takrat verjet(čeprav sm bil v šoku :rolleyes: )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

SNOOP-DOG... tole si pa mal pobrkal... koga si najprej klical 112 al 113? :hmm:

Jaz osebno bi najprej 112 :rolleyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tenks za tale link, zakon! Maš še kej podobnega na netu? Jst rabim mal osvežit znanje.

Ni za kaj :)

Fantje malo uporabite www.google.com :D . Mislim, da je veliko literature o PP in se da marsikaj naučiti.

@Jny007, v tvojem primeru bi rajši samo zavarovala kraj nesreče in poklicala 112. Ker reševalci resnično ne potrebujejo še ene osebe v nezavestnem stanju ;) . Tako bi (boš) naredil večjo korist. Če nekdo nima želodca za take stvari, je boljše da ne hodi zraven.

Kolikor imam jaz izkušnje z nesrečami, sem vedno klicala 112, prevezali so me do zdravnika, ki te vpraša o stanju in potem čakaš, čakaš, čakaš celoooo večnost, da zaslišiš sirene. 113 ponavadi pokliče kar vsak, ki se pelje mimo :doze:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jest tud tko razmišlam, da bo na 112 lažje dobil dohtarja na telefon kot na 113 + reševalce/gasilce takoj napotijo na kraj nesreče. sepravi najboljša varianta 112, pol pa 113 če je samo 1 mobitel, drugače oboje :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!