Skoči na vsebino

Vožnja v ovinek s pomočjo zadnje zavore ?


Guzzila

Priporočene objave

V predzadnjem Motorradu sem v članku "supertest Honde VFR 800" prebral sledeče:

"Mnogi vozniki turerjev si pri vožnji v ovinek pomagajo z zadnjo zavoro......" Ali kdo ve kaj so mislili s tem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sym, ampak nakateri tvoji odgovori pa res pomagajo. KAWAMAN si je zdaj sigurno rekel "aja.. zato...dobro da vem...hvala za odgovor"

Ko bo nekdo neslednjič spraševal kakšne gume naj da na motor, mu boš ti rekel da naj motira ustrezne.

Tudi jaz si pri vožnji v serpentine pomagam z zadnjo zavoro, ampak to verjetno nima veze s tistim kar mislijo v motorradu. Ta moj način je bolj verjetno plod mojega neznanja.

V ovinku pa zaviram zato, ker mi gre na živce prehod iz faze zaviranja z motorjem v fazo pospeševanja z motorjem. Če uporabljaš zadnjo zavoro, ne pride do tistega sunka.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj to.......to ni nič!! Frajerji so tisti, ki na dirki, pri pospeševanju iz ovinka, tiščijo zadnjo bremzo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sym, ampak nakateri tvoji odgovori pa res pomagajo. KAWAMAN si je zdaj sigurno rekel "aja.. zato...dobro da vem...hvala za odgovor"

Amm Sorry ampak tokrat Sym nebi mogel bolj na kratko in bolj korektno odgovoriti!

Jap, glih zato lepše se obnašajo teške stvari v ovinku če ga narahl oz zadnjo zavoro vsaj čez prvo tretjino ovinka zapelješ.

Sploh pa če pri teški in ne prav trdo vzmeteni kravi probaš s sprednjo bremzo male koretkure zganjat, boš to težje kot iz zadnjo naredu in ostal cel.

Je pa stvar v vaji vaji in vaji ...

GO Sym GO!

Z.t.H.! :kva1:

P.S.: Isti K**** kot polkrožno obračanje, ko ga pri obračaš pri vsaj tretjini obratov, z drsečo sklopko in zadnjo bremzo. Heh pol manjši radius, huda ontrola motorja in nič nog dol kot "pičkice". Je pa poanta spet v vaja vaja in vaja ....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jason, hmmm, edini pravi odgovor zanj bo, ko bo to tudi sam sprobal in ugotovil, da je res tako... Verjemi, sem se učil na lasti koži (in se še vedno), kaj so teorije in kaj so "odgovori"...

Sicer pa lahko tu teoretiziramo do onemoglosti. Naj začnem s tem, da so večji/daljši/težji motorji v ovinkih bolj poslušni z uporabo rahlega zaviranja na zadnjem biciklu, morda zato, ker se zaradi lahnega zaviranja zadaj spremenijo sile, ki delujejo na motocikel, ga v težišču nekoliko bolj povlečejo proti središču krožnice, ki jo opisuje, zato pa motoristu ni potrebno vložiti toliko fizičnega dela v to, da bi motor prevrnil navznoter... hmmm, Jason, zadovoljen?

Nekaj teorije, ki bo vodila k praksi ---> takole je nekoč napisal GUMY:

Ja zadnja zavora res dela čudeže v zelo ostrih ovinkih. Ena lepa vaja za obvladovanje motorja: Vožnja v najmanjšem možnem krogu, ki ga motor še zmore, torej krmilo stalno obrnjeno do konca, do blokade, brez popuščanja vmes. Stvar je zelo zelo težko izvedljiva brez kontroliranja motorja z zadnjo zavoro.

PS še o pnevmatikah: hja, najprej pogledati v priročnik motocikla, potem pogledati še pri proizvajalcu pnevmatik, na koncu, če smo nesigurni, vprašati še uradnega serviserja ali uvoznika, pa se bo zagotovo skristaliziral "pravi odgovor". Lahko pa spet teoretiziramo do onemoglosti ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

khm, ok nisem mojster ampak to z zadnjo zavoro mi pa ni jasno kaj naj bi pridobil, razen da ti lahko guma zdrsne (če si v nagibu) pa še motor se ti gor postavi. nevem kaj so s tem stavkom mislili, mogoče se je navezovalo na integralne zavore. ponavadi pravijo da so integralne zavore na tourerjih zato ker se folk ponavadi če je prehiter v zavoju ustraši in narobe ali slabo zavira pa jih potem tehnika rešuje. ponavadi naj bi preveč na zadnjo zavirali pa jim zato elektronika še sprednjo primerno "obremeni".

nimam pojma bi blo treba celi odstavek videt.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja fora je v tem, da ti zadnja zavora motor "nazaj vleče" (sila deluje v nasprotni smeri kot se pelješ), prednja zavora pa motor "na kljun" poriva...

Hmm, čeprav je najbolje po moje še vedno skozi ovinek peljati z rahlim gasom, ki te pelje naprej v lepi liniji...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja fora je v tem, da ti zadnja zavora motor "nazaj vleče" (sila deluje v nasprotni smeri kot se pelješ), prednja zavora pa motor "na kljun" poriva...

Hmm, čeprav je najbolje po moje še vedno skozi ovinek peljati z rahlim gasom, ki te pelje naprej v lepi liniji...

ovinek:

2T mašina, konstantni plin in pospeševanje

4T rahel konstantni plin (razen pri dolgih ovinkih) in močno pospeševanje ven - NAJ ŽIVI NAVOR!!! :naughty:

ma nevem, bremza v ovinku se mi nikoli ne zdi pametna razen če rešuješ situacijo. bi bilo treba legana vprašat kaj on misli o tej "tehniki".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Char ... nekateri ga poznate .... gruurrrghh :yea2: ... rdeč Monster 900 i.e. s kockasto črno-belo zastavo na rezervoarju (lastna poslikava) in doma narejeno znižano balanco ...

... on skuri zadnjo bremzo v 10k km ... normalno bi morala zdržati minimum 20k (normalno 30k)

... tehnika vožnje z bremzo v ovinek deluje, le da jo je on malo po svoje priredil in se v ovinek "prslajda na ful", ko pa je na izhodu iz ovinka, pa po gasu do konca ... direkt ven ... če gre, pa še po zadnjem ... ;) ...

Popravljeno . Popravil hotschko
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

JAz učasih zabremzam v ovinku s prvo in zadnjo predvsem zato da me ne odfuka ven,se prav če sem prehitra in mislim da ne bo zneslo. :wacko: ja ni kaj tud to se včasih pripeti

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ta tehnika je še posebej uporabna v ozkih zavojih, npr. prelazih, pa tudi pri vajah spretnostne vožnje (stožci, osmice). Z rahlim pritiskom na zadnjo zavoro in hkratnim plinom doziraš hitrost in tako gladko odpelješ zavoj. Prednje zavora je manj nevtralna, saj običajno povzroči prenos teže naprej in dviganje nosu motocikla (širjenje zavoja).

Motorrad v članku o vožnji čez prelaze:

Hinterradbremse zur Tempodosierung nutzen: Wer in der Kurve mit Zug gegen die gefuhlvoll betatigte Hinterradbremse fahrt, vermeited Lastwechsel in Schraglage und kann die Geschwindigkeit fein dosieren.

ANdrej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

JAz učasih zabremzam v ovinku s prvo in zadnjo predvsem zato da me ne odfuka ven,se prav če sem prehitra in mislim da ne bo zneslo. :wacko: ja ni kaj tud to se včasih pripeti

1. na tak način nikakor ne boš preprečila "da te odfuka ven", ker:

a) z zaviranjem širiš krivuljo zavoja -- po kmečko: že samo zaviranje te "odfukava" ven.

b) v vsakem zavoju imaš določeno količino, recimo 100 točk, oprijema. Ne 100 točk za zaviranje in 100 za zavijanje (nasprotna sila centrifugalni), pač pa suma 100. Če jih 50 porabiš že za zaviranje, ti ostane le še 50 za zavoj. Skratka: bolj ko zaviraš več je možnosti, da izgubiš stik s podlago. V taki situaciji je najbolje stisniti zobe in še bolj položiti motor, BREZ ali z MINIMALNIM zaviranjem.

c) Če se ti to pogosto dogaja voziš preko svojih zmožnosti. Pazi, da ne boš kmalu in a world of pain.

Andrej

Popravljeno . Popravil andrej
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ta tehnika je še posebej uporabna v ozkih zavojih, npr. prelazih, pa tudi pri vajah spretnostne vožnje (stožci, osmice). Z rahlim pritiskom na zadnjo zavoro in hkratnim plinom doziraš hitrost in tako gladko odpelješ zavoj.

Ja, točno to sem imel v mislih... Z zadnjo bremzo na serpentinah in v podobnih situacijah, "normalne" ovinke pa nikakor ne z bremzami ampak s "konstantnim plinom" (by Pervy).

To se mi zdi naravno, vse ostalo se mi zdi izigravanje usode (fizike).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To se mi zdi naravno, vse ostalo se mi zdi izigravanje usode (fizike).

Absolutno ne v normalnih (hitrih) ovinkih! Posledica zdrsa zadaj je lahko "high-side" - katapultiranje preko motorja.

Andrej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tole pobremzavanje v ovinkih pri spolno aktivni Sandi7 je lahko tudi posledica psihe oz. vožnje na silo. Andrejevo opozorilo je zato zelo na mestu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Absolutno ne v normalnih (hitrih) ovinkih! Posledica zdrsa zadaj je lahko "high-side" - katapultiranje preko motorja.

Andrej

no no pa nam je z skupnimi močmi le uspelo ugotovit za kaj gre :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po teoriji, ki sem jo bral in po lastni praksi:

počasna vožnja med stožci ali obračanje na parkirišču z razmeroma visokimi obrati in z drsečo sklopko in z uravnavanjem hitrosti z zavoro:

vrtenje motorne gredi stabilizira motor, hitreje, kot se gred vrti, bolj stabilen je motor. Giroskopski učinek pač.

Vrtenje motorne gredi prevzame stabilizacijsko funkcijo obeh koles, ki se ob počasni vožnji pač ne vrtita dovolj hitro, da bi prišel do izraza njun giroskopski učinek.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po teoriji, ki sem jo bral in po lastni praksi:

počasna vožnja med stožci ali obračanje na parkirišču z razmeroma visokimi obrati in z drsečo sklopko in z uravnavanjem hitrosti z zavoro:

Predvsem slednje! Vrtenje motorne gredi in korigiranje hitrosti z zadnjo zavoro. Tako uči tudi Brane....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdaj mi je že bolj jasno. Članek sem ponovno natančneje prebral in res piše o tem, da to tehniko uporabljajo pri vožnji v ostrih oz. zaprtih ovinkih. Treba bo probat, samo nobene serpentinice ni v bližini......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tuki kar neki nakladat o nekih silah pa raznih forah ki ste jih nekje prebrali.V praksi oz vožnji pa je čist drgač.In poleg tega da nardim vsako leto veliko kilometrov se mi ni pripetila še nobena nesreča al padec oz zdrs očitno moja tehnika deluje.Trk trk po lesu.Sej je Brane reku da tud zajca lahko povoziš pa da ni nič,sam ni ga junaka ki bi kar tko zapelov čez zajca al pa sam miš.To se mi je zgodilo v dežju par dni nazaj ko je samo polh tekel pod motor pa sem nagonsko prižlajfala,čeprav sem vedela da ga lahko povozim ampak ne moreš,refleksi delajo svoje.O.K to je že mal mim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa ne pozabite, da z zaviranjem z zadnjo zavoro pri vfr-ki zavirate tudi sprednje kolo, saj ima ta motor cbs. Ko zaviramo pri vfr-ki na zadnje kolo zaviramo tudi sprednje kolo vendar v manjši meri, ni takšne nevarnosti bloiranja zadnjega kolesa in posledičnega zdrsa - padca v ovinku.

Vaše razlage postanejo s tem še kompleksnejše.

Mislim, da je novinar želel povedati, da z rahlim zaviranjem lahko minimalno korigiramo navečjo možno hitrost predvsem pri zalomljenih ovinkih. Drugače pa vsi vemo, da se zavira pred ovinkom nato skipa - položi motor in s primernim navorom odpelje ovinek. Podobno je pred mano razložil nekdo s točkami.

Lp Silvo B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ Sanda 7

To, da pa nekdo še po toliko in toliko kilometrov ni imel nesreče pa še ne pomeni da je nevem kako dober voznik, :? prej da je varen voznik. Da pa je varen voznik tudi dober pa mora poznati najprej teorijo in šele nato spraviti to v prakso, tudi s kakšnim padcem. Saj mejo možnega spoznaš, ko jo prestopiš :cry: . Drugače imaš občutek, da bi še veno lahko hitreje šlo :yea2:

Pa še naprej veliko hitrih in predvsem varnih ovinkov :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!