Skoči na vsebino

Dyno meter, Dinamometer


danci1973

Priporočene objave

Obstaja v Sloveniji kak dinamo-meter za motorna kolesa, kjer bi za nek normalen denar izvedli meritev za moj moped?

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 let pozneje...

Pozdravljeni,

vidim, da se okrog dynov ni prav veliko pisalo.

Jaz sem se precej začel zanimati okrog tega da bi zoptimiral uplinjače/zgorevanje kar se da.

Pri menjavi izpuha sem pač ugotovil, da je uplinjače treba ponastaviti. Brez dynamometra in lambda sonde je to samo delo po občutku, katerega rezultati so precej oddaljeni od možnih rezultatov. Ponastaviti bi moral nastavitve igel in glavnih diz pa še vijake za zmes pri prostem teku.

To pomeni da bi na vsak uplinjač posebej moral narediti po 5+ šratrov, da bi ga čimbolje nastavil, pa pri 4 uplinjačih to znese 20+ štartov. Ker je cena štarta okrog 50€ to znese skoraj polovico vrednosti motorja. Ampak optimalno delovanje je pomembno!

U glavnem prišel sem do tega, da bi si kar sam izdelal inercijski dynamometer. Glede na strojniško znanje in firmo v kateri delam to ne bi smel biti problem. Zadevo bi tudi opremil z lambda sondo.

Zanima me kakšne so vaše izkušnje z dynamometri in tudi koliko je kaj zanimanja ta take meritve moči, meritve zgorevanja z lambdo po območju vrtlajev in tudi optimiziranja? Predvsem je važno, da se naredi štart pred in po modifikaciji (menjava izpuha, menjava diz, menjava zračnega filtra, predelave airboxa... ), da se vidi koliko je stvar zares "prinesla" in če motor res deluje tako kakor bi moral, se pravi da se res iztisne iz motorja čimveč.

O tem govorim:

http://www.youtube.com/watch?v=0RdbSYKFJ1s...feature=related

Primerjava rezultatov pred in po modifikaciji.

LP Boris

Popravljeno . Popravil no_name
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za vplinjače velja, da se najprej določi pravo glavno dizo, potem položaj igle in na koncu še zmes prostega teka.

Meni se kar obnese na avtocesti probavat, kako se moped obnaša, ampat to je res bolj približno.

Ideja glede dynota ni slaba. Upam da ti bo uspelo. :OK:

Pa da zmanjšaš število poizkusov uporabiš preverjene nastavitve, ki so jih že odkrivali mučeniki pred tabo. :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

na strani scooter-attack dobiš merilec toplote izpušnih plinov, kaže od 0 do 1200 st.C, idealna temperatura naj bi bila 650 st.C pri polnem plinu, tako si potem lahko naštimaš karburatorje, stane pa 90€

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče sem bil malo površen ko sem vse skupaj napisal.

Zanima me, če bi kdo pripeljal motor na dyno, če bi ga izdelal :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče sem bil malo površen ko sem vse skupaj napisal.

Zanima me, če bi kdo pripeljal motor na dyno, če bi ga izdelal :hmm:

Ali pa pelješ k Čarmanu pa tam zmeriš. On ma že narjenga, pa lambdo ma tudi. :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Stane pa prvo merjenje 30€, vsako naslednje pa 10€. Tko je blo polet, razen če je recesija kej ceno zvišala. Tko da tistih 50€ je mal velik.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, ravno od njih sem dobil odgovor, da je štart 50€, zaradi česar sem tudi začel razmišljat o samogradnji.

Glede na zanimanje, ki ga kažete in "realne" cene kakršne se nekaterim ponudijo, bo to pač samo še en projekt, ki bo žal ostal na hladnem. :cry:

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, ravno od njih sem dobil odgovor, da je štart 50€, zaradi česar sem tudi začel razmišljat o samogradnji.

Glede na zanimanje, ki ga kažete in "realne" cene kakršne se nekaterim ponudijo, bo to pač samo še en projekt, ki bo žal ostal na hladnem. :cry:

LP

Če bi mel ceno 10eu bi se sigurno našlo dost ljudi.Milijonar pa od tega sigurno ne boš postal

Popravljeno . Popravil sesir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če bi mel ceno 10eu bi se sigurno našlo dost ljudi.Milijonar pa od tega sigurno ne boš postal

V ZDA vsaj glede na informacije po forumih je cena od 250$ na gor. Meni se ne zdi velik 50eu. Za 30, pa bi res lahko pričakoval naval, sploh pa za motorje, ki zamenjajo avspuhe in filtre, če pa daš Power Commander je skoraj nujno. Jaz, pa imam tak obisk v načrtu. Ima še kdo dynamometer, razen Čarmana?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No sej zadevo se bo zrealiziral, ampak sem res presenečen da je tako malo zanimanja za to stvar.

No bomo vidl. Bom upal na najboljše...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No sej zadevo se bo zrealiziral, ampak sem res presenečen da je tako malo zanimanja za to stvar.

No bomo vidl. Bom upal na najboljše...

Zakaj pa se čudiš, da je malo zanimanja???

Kaj pa ti bo koristil podatek o moči motorja??? Tudi če boš kaj izmeril, bo vsak rekel, da to pa ni točno zaradi tega in onega...

Sicer ti pa v prometni piše kolk KM naj bi imel!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bo vsak rekel, da to pa ni točno zaradi tega in onega...

kolk KM naj bi imel!

Meritve se in korekcije rezultatov se opravljajo po SAE, DIN, ISO in različnih štandardih.

Prednost dyna je zelo visoka ponovljivost meritve.

Dyno do dyna drugače pokaže; lahko tudi do 10%, zato se načeloma vedno na isti dyno voz...

Kar pa se prometne tiče pa res piše samo koliko NAJ bi motor imel moči.

Tukaj dobiš izpis moči in navora preko celega območja vrtlajev.

Mislm, da je merjenje moči pri nekomu ki "tuna" motor nepogrešljiva faza.

Ljudje zamenjajo avspuh, pa se leta dere ko zmešan in "slišijo" konje, čeprav motor vleče manj.

Zato bi opravil meritev pred in po posegu da vidiš kaj si z posegom sploh naredil...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meritve se in korekcije rezultatov se opravljajo po SAE, DIN, ISO in različnih štandardih.

Prednost dyna je zelo visoka ponovljivost meritve.

Dyno do dyna drugače pokaže; lahko tudi do 10%, zato se načeloma vedno na isti dyno voz...

Kar pa se prometne tiče pa res piše samo koliko NAJ bi motor imel moči.

Tukaj dobiš izpis moči in navora preko celega območja vrtlajev.

Mislm, da je merjenje moči pri nekomu ki "tuna" motor nepogrešljiva faza.

Ljudje zamenjajo avspuh, pa se leta dere ko zmešan in "slišijo" konje, čeprav motor vleče manj.

Zato bi opravil meritev pred in po posegu da vidiš kaj si z posegom sploh naredil...

Ponovljivost rezultatov in odstopanja pri različnih dyno-tih niso odvisna samo od naprave. Velik vpliv imajo tudi temperatura vstopnega zraka, zračni pritisk, moč ventilatorjev, pnevmatika s katero opravljaš meritev, kvaliteta bencina,...

Pa pri izračunu stroškov izdelave in obratovanja nikar ne pozabi na ventilator. .) Kar pomembna postavka pri vsem skupaj.

Na koncu boš ugotovil, da se vseeno bolj splača peljat k Čarmanu. :yes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ponovljivost rezultatov in odstopanja pri različnih dyno-tih niso odvisna samo od naprave. Velik vpliv imajo tudi temperatura vstopnega zraka, zračni pritisk, moč ventilatorjev, pnevmatika s katero opravljaš meritev, kvaliteta bencina,...

Nobena od zgoraj navedenih stvari ne vpliva na odstopanje dyna. To vse vpliva na spremembo moči motorja in posledično drugačnih rezultatov na dynu. Zagotavljanje enakih štartnih pogojev pa je večji problem, ampak te stvari ti softver v nekih okvirih kompenzira (če je dober).

Razen pnevmatika, pa še ta v nekih mejah. Na dynu se pozna suha ali namazana ketna.

Dyno ti pokaže dejansko moč na kolesu, ki jo je motor dal od sebe pri tisti meritvi.

U bistvu sem narobe napisal; naprava ima zelo visoko ponovljivost, motor ne, zaradi zgoraj navedenih pogojev.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!