Skoči na vsebino

Dyno meter, Dinamometer


danci1973

Priporočene objave

To, majstr. Evo sm lih dobu nov racing Ecu za mojga Dučeta, kdaj loh pridemo zmert?

Tko k prav Danči, respect :worship: :worship:

Pa kr updajti nas kako napreduješ.

Lp, Bizi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Poskusni štart, žal še brez elektronike :(

uboga yamaha prepihana. :whistle:

Drugače pa kar fino napreduješ. :OK:

Popravljeno . Popravil simonsi
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jap, ventilatorji bodo nujni; pri štartu na filmu se je motor segrel preko 100°C, tko da moram nekej pogruntat na 12V pa da res piha; da je puhalo vsaj nekje 100W. Bo že :)

Elektronika pa če bo vse prav pride ta teden B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jap, ventilatorji bodo nujni; pri štartu na filmu se je motor segrel preko 100°C, tko da moram nekej pogruntat na 12V pa da res piha; da je puhalo vsaj nekje 100W. Bo že :)

Elektronika pa če bo vse prav pride ta teden B)

kot vidm maš to kot prikolca :worship: pripni na avto pa pel 60km/h, nerabš neki propelrjev... :evilgrin:

lepo si si popestril zimske radosti :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dva taka pa ni da ni da ne bo hladilo :)

Eh nisem vidu da je 220v, no sej maš tud 14cm vente na tej strani, kašen bo že primeren.

Popravljeno . Popravil Dolenc™
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dva taka pa ni da ni da ne bo hladilo :)

Eh nisem vidu da je 220v, no sej maš tud 14cm vente na tej strani, kašen bo že primeren.

Upam, da se hecaš. Ventilatorji na dynotih za mopede imajo ca. 3 kW in več. V kolikor bo ventilator premajhen in bo tok zraka prepočasen bo tudi meritev moči ustrezno manjša.

Vetilatorčki za dynote:

post-300-1234179213_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bo pač meritev brez ram-air a :D če pa ne najdeš nič pametnega na 12V (dvomim da boš) pa kupi dovolj močan razsmernik iz 12V na 220

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bo pač meritev brez ram-air a :D

Kaj ti takšna meritev sploh pove??? Oziroma kaj si lahko z njo pomagaš? Optimizirat ne moreš (ker boš imel napačno razmerje zrak/gorivo) in izmerjena moč bo nižja od dejanske.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene pa v zanima, ali je kdo od prisotnih že kdaj dajal isti motor z nespremenjenimi parametri delovanja na dyno v različnih pogojih okolja (temperatura, vlažnost zraka) ter kakšne so bile ugotovitve? Se je kaj dogajalo z navorom/močjo, kako je vplivalo na stopnjo izgorevanja?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dovolj močan razsmernik iz 12V na 220

Ja, točno to bo treba. Najbolj važno je hlajenje motorja.

V drugi vrsti je seveda tud "ram air", ki pa ni toliko pomemben. Če se izračuna zastojni tlak po bernoulijevi enačbi je pri 300km/h ~4041Pa, kar pomeni ~4% višji tlak kakor atmosferski, iz česar v grobem sledi 4% več moči ob predpostavki, da motor ima merilnik pretoka in lambda senzor za korekcijo količine vbrizganega goriva.

Pri 200km/h je ta vrednost le še 1,8%, pri 150km/h je to le še 1% (to je za orientacijo povprečna hitrost na Grobniku nekje pri času 1.40), tako da za večino niti ni neke panike da bi bila meritev brez tega popolnoma neuporabna!

Mal peska v :eek: pa tud more bit; bo kuj meritev lahko 5€ dražja :krneki:

Temperatura in vlažnost pa seveda vplivata na meritev, ampak načeloma se to softversko "prenese" na sobne pogoje.

Popravljeno . Popravil no_name
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V drugi vrsti je seveda tud "ram air", ki pa ni toliko pomemben. Če se izračuna zastojni tlak po bernoulijevi enačbi je pri 300km/h ~4041Pa, kar pomeni ~4% višji tlak kakor atmosferski, iz česar v grobem sledi 4% več moči ob predpostavki, da motor ima merilnik pretoka in lambda senzor za korekcijo količine vbrizganega goriva.

Pri 200km/h je ta vrednost le še 1,8%, pri 150km/h je to le še 1% (to je za orientacijo povprečna hitrost na Grobniku nekje pri času 1.40), tako da za večino niti ni neke panike da bi bila meritev brez tega popolnoma neuporabna!

A niso te meritve z in brez raim air na večini motorje prikazane pri hitrosti 200km/h?

Se pravi,če pogledama R1 (2004) je 172konev brez,z je pa imela 180?Se pravi je pri 200km/h okoli 5%!

Ali je na kolesu toliko manj razlike?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kje so te meritve prikazane mi ni poznano. Iz Članka sem prebral da je na ZX produciral "ramair" sistem produciral 30mbar nadtlaka; to je ~3% atmosferskega tlaka. Kako iz 3% večje polnitve dobiš ven 8 konjev mi je jasno samo če ima motor 266km.

Če pa iščeš največje razlike v minimumih in maksimumih v grafu pa pomoje to hitro najdeš. Je tudi tako, da si lahko vsak dyno graf "prilagodiš" v svojo korist. Na vseh grafih je pisalo, da so vrednosti korigirane, ne piše pa zakaj...

Bomo sprobal pa bomo vidl kuk zares prinese "ram-air".

Kar se pa tiče moči na kolesu in moči na gredi motorja merjene z inercijskim dinamometrom pa je razlika nekje 8%÷12%; zavisi od tipa motorja, načina prenosov, mase gume, prestave v kateri je in še ogromno drugih stvari...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A niso te meritve z in brez raim air na večini motorje prikazane pri hitrosti 200km/h?

Se pravi,če pogledama R1 (2004) je 172konev brez,z je pa imela 180?Se pravi je pri 200km/h okoli 5%!

Ali je na kolesu toliko manj razlike?

Vsaki reklami pa tud ne moreš verjet... ;)

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bomo sprobal pa bomo vidl kuk zares prinese "ram-air".

Moje mnenje,da bolj malo!Po moje več prinese dobro aerodinamika pri večjih hitrostih!Kolk sem bral!Bo pa zanimivo,ko ga boš imel sam in se boš lahko igral in probal različne stvari!Predvsem me zanima kakšne rezultate bo kazalo glede razmerja navora in konjev.Da boš-bomo videli kolk teorija velja v praksi!

Vsaka ti čast,ko narediš do konca,jz pa kupim nazaj mopi,pridem sprobat!

@Danci Sej jim glih ne-najbolj!Ker itak pol mi ne moremo preverit kolk je od teh konjev resničnih!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kje so te meritve prikazane mi ni poznano. Iz Članka sem prebral da je na ZX produciral "ramair" sistem produciral 30mbar nadtlaka; to je ~3% atmosferskega tlaka. Kako iz 3% večje polnitve dobiš ven 8 konjev mi je jasno samo če ima motor 266km.

Če bi bolj natančno pregledal grafe bi videl, da ima ZRX1100, ki ne izkorišča ram-air efekta v airbox-u podtlak. Tako, da je razlika z ramair-om in brez ca. 50 mbar. Isto se bo dogajalo pri tvojih meritvah, če ne boš dovajal dovolj zraka bo namesto nadtlaka v airbox-u podtlak.

Iz članka je še razvidno, da različni motorji ne izkoriščajo enako ramair efekta. Tako, da ne moreš kar povprek posplošit koliko konjev si s tem izgubil in izmerjeno korigirat z nekim faktorjem.

Popravljeno . Popravil rude
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz nebi priklapljal na 12V tako močnega venta, še manj pa z razsmerniki- sicer ne vem kakšne moči so, ampak če so take kot je omenil nekdo prej (3kW?!) je to malo huda za nek normalen avto (tok v razsmernik ali ventilator take moči bi bil 250A pri 12V :naughty: )...nimam najmanjšega avta pa imam 110 ali 130A alternator...

Pa pomisli še kakšna mora biti debelina vodnikov za take tokove (in to ne kratkotrajne kot pri štartu ampak konstantne!).

Kot rečeno, ne vem kakšne so moči ventov, ampak pri omenjenih močeh lahko kar odmisliš da boš v avto kaj vtaknil da bo hladilo. Mogoče predelava kakega 50cc motorja plus propeler? :evilgrin:

Popravljeno . Popravil phoebus
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, to pa drži. V tem primeru bi bil potem tudi nujen podatek v katerem območju hitrosti je bil izveden test, npr. od 40km/h pa do 200km/h zračnega toka, pa ga jaz še nisem zasledil. Omeniti je potrebno tudi to, da je važno na katerem mestu v airboxu je bilo samo zaznavalo za tlak postavljeno; če je bilo postavljeno na mestu, kjer ima dovod največji presek je tlak višji, če pa je bilo postavljeno nekje, kjer je presek manjši pa je zaradi pretoka višja hitrost pa je tlak manjši.

Kukr pravim; bomo sprobal, pa bomo vidl! Ogromno se bo treba še naučit!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kokr sm vidu na slikah je ta Dyno homemade zato torej lahko pričakujemo razna odstopanja +- mislim pa da pri 150km ne čutiš razlike za une 3 konje...razn če loviš rekord na grobniku in se pišš rossi

svaka čast kreatorju maš čas (denar) lepo morm rečt

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene pa v zanima, ali je kdo od prisotnih že kdaj dajal isti motor z nespremenjenimi parametri delovanja na dyno v različnih pogojih okolja (temperatura, vlažnost zraka) ter kakšne so bile ugotovitve? Se je kaj dogajalo z navorom/močjo, kako je vplivalo na stopnjo izgorevanja?

Neoptimizirana R6 izmerjena pri pogojih, ki so podani na grafu.

R6.bmp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz nebi priklapljal na 12V tako močnega venta, še manj pa z razsmerniki- sicer ne vem kakšne moči so, ampak če so take kot je omenil nekdo prej (3kW?!) je to malo huda za nek normalen avto (tok v razsmernik ali ventilator take moči bi bil 250A pri 12V :naughty: )...nimam najmanjšega avta pa imam 110 ali 130A alternator...

Pa pomisli še kakšna mora biti debelina vodnikov za take tokove (in to ne kratkotrajne kot pri štartu ampak konstantne!).

Kot rečeno, ne vem kakšne so moči ventov, ampak pri omenjenih močeh lahko kar odmisliš da boš v avto kaj vtaknil da bo hladilo. Mogoče predelava kakega 50cc motorja plus propeler? :evilgrin:

ma kake 3kW, to bi potem moral met že vsaj 70 kvadrat kabel napeljan po avtu do vtičnice, pa akumulator z ene par kA kratkostičnega toka, da ne omenjam alternatorja ki bi požrl cca. 30% moči motorju ki bi ga vrtel........povrhu vsega pa še razsmernika ne dobiš tako močnega, ker ti ki so so samo za hobi uporabo, če ravno nimaš 220 vtičnice si pomagaš s tem da ženeš kak radio ali TV, so pa ponavadi tam okoli 300W ti razsmerniki, tako da en starejši PC bi še poganjalo

...ni pa slaba ideja z tistim 50ccm mlinčkom, skuterske mašine se dobi zelo poceni, lahko jo nadgradiš in imaš kmalu čez 10kW, so pa kot nalašč za kaj takega ker zaradi variomata mašina vedno dela z največjo močjo, če je pravilno nastavljena

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!