Skoči na vsebino

XENON (HID) predelava


miki

Priporočene objave

BMW-jev tiskovni predstavnik Jürgen Stoffregen je pred časom v pogovoru izjavil, da ne bi bil presenečen, če bi se na njihovih dvokolesnikih že kmalu pojavile ksenonke, kot jim ljubkovalno pravijo. Belo-modrikasta svetloba, ki že na daleč označuje avtomobile s prestižnejšo opremo ni samo učinkovitejša, ksenonski žarometi pri običajnem delovanju porabijo precej manj električne energije pri boljšem izkoristku in boljši osvetljenosti cestišča. Nedavno je nemški Urad za motorna vozila (KBA) objavil posebno opozorilo vsem, ki nekoliko prehitevajo proizvajalce in so si na motorje že namestili ksenonske žaromete, v katerem jih opozarja, da sistem še ni v skladu s predpisi, saj nima obvezne samodejne nastavitve višine snopa in čiščenja stekla. Obe zahtevi pripomoreta k manjšemu deležu navzgor odbite svetlobe, ki moti nasproti vozeče voznike. Ksenonske žaromete je moč kupiti na prostem trgu, najsi gre za ksenonske dolge luči ali meglenke. Prav tako pa proizvajalci luči (na primer Hella in Bosch), ponujajo ksenonske žaromete v kompletu za vozila proizvajalcev, ki sistem ponujajo v okviru doplačljive opreme. Na spletnem naslovu www.xenonwerks.com lahko najdete več podatkov o naknadni vdelavi ksenonskih luči na motocikel.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kseonke. Ne vem, če je to smiselno, ker prava kseonka stane okoli 80.000 SIT in se sedaj komaj začeli uporabljati na dragin in velikih traktorji, saj BMW ima kupce, ki bodo ta luksus še doplačali, samo zame je lepše se voziti podnevi ne pa ponoči, ker če takrat zletitš iz ceste, te tudi neben ne more videti, ker je v temi vse enake barve.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

vprašanje popolnega laika: ali je v tem trenutku že možno montirat ksenon na motor?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz si bom takoj montiru kako boljšo luč na motor, saj smo motoristi še vedno premalo vidni na cestah ker te avtomobilist mingrede spregleda.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

še bolj laično vprašanje: a je problem ksenonk samo v zamenjavi žarnice ali celotne konstrukcije žarometa (oz. ali ima ksenonka kakšne druge finte pri montaži)?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

še bolj laično vprašanje: a je problem ksenonk samo v zamenjavi žarnice ali celotne konstrukcije žarometa (oz. ali ima ksenonka kakšne druge finte pri montaži)?

celoten zaromet je treba menjati; se dobijo sicer neke "zarnice" in transformatorji,samo sem bolj skepticen glede tega (napetost,temperatura v zarometu itd.).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zamenjati kpl. To je tako, kot v 80. letih, ko smo v navadne žaromete avtomobilov s pomočjo adapterjev tlačili halogenske žarnice. Ni nikoli tako svetilo, kot če si kupil kpl.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Xenon žarometi so možni za vse motorje. Približno 4x močnejša svetloba. Vgradnja dokaj enostavna. Cena za 2x H7 žaromet je 699 us $.Poštnina že všteta.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Xenon žarometi so možni za vse motorje. Približno 4x močnejša svetloba. Vgradnja dokaj enostavna. Cena za 2x H7 žaromet je 699 us $.Poštnina že všteta.

link?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

H7 žarnice so res (lahko) polnjene s ksenonom, vendar to ni prava HID - "ksenonka". Tule je razlaga na temo H7 Xenon-White:

Street Glow H7 Xenon-White

Approaching the look of expensive HID lights, these performance bulbs use high-pressure xenon gas to deliver a brilliant white light. Unlike the bromine gas of normal halogen bulbs, xenon gas has excellent thermal efficiency for an increase of over 20% in luminous flux. The whiter, brighter beam of these Xenon-White bulbs is up to 50% brighter than standard halogen bulbs, and offers enhanced nighttime visibility and reduced eyestrain. Plus, these quartz glass bulbs last longer than standard halogen bulbs.

Od pravih (HID) ksenonskih luči dokaj dobro poznam le Hellin "Bixenon" žaromet. Gre za projekcijski žaromet, sestavljen iz ohišja s parabolo, projekcijske leče, HID ksenonske žarnice (no, pravzaprav je ksenon le del plinske zmesi v žarnici) in kovinske maske v obliki lopute, ki služi za preklop dolga/kratka luč. Loputa je normalno v spuščenem stanju, tako da "reže" zgornji del snopa, to je torej kratka luč. V spuščenem stanju jo drži vzmet. Za dvig lopute, to je preklop na dolgo luč, skrbi solenoidna tuljava - elektromagnet. Dolga in kratka luč imata torej za svetlobni vir isto ksenonsko žarnico. Celoten projekcijski žaromet je potem vstavljen v ohišje avtomobilskega žarometa, ki je seveda oblikovano za vsak tip/model avtomobila posebej.

Napajanje ksenonske žarnice je izvedeno s posebnim elektronskim vezjem ki je precej kompleksno. V grobem vsebuje balastno vezje ter starter. Pri starejši izvedbi je elektronika adapter v ločenem ohišju, povezanem z žarnico z visokonapetostnim kablom, novejša pa ima t.i. "modul", ki je v obliki škatlice na zadnji strani žarnice. Za sam vžig potrebuje žarnica 20 tisoč voltov, vžigna elektronika pa je dovolj zmogljiva, da ubije človeka!

(BTW, tudi žarnice kinoprojektorjev delujejo podobno - delovna napetost 24V, vžig pa z visoko napetostjo iz Teslinega transformatorja. Kot zanimivost - projektor velike dvorane ljubljanskega Koloseja ima 7000-vatno ksenonsko luč, ki (po vžigu) pri delovni napetosti 24V vleče preko 250 amperov... :shock: )

Ob "hladnem" vžigu potrebuje ksenonski žaromet kako minuto, da doseže polno svetilnost. Naraščanje svetlosti med ogrevanjem je močno opazno. Življenjska doba je le kakih 2000 do 2500 ur. Pogosto vžiganje in ugašanje (segrevanje/ohlajanje žarnice) močno skrajšuje življenjsko dobo. Zaradi navedenih razlogov je običajno v ohišju avtomobilskega žarometa dograjen še dodatni halogenski žaromet, ki služi za svetlobno opozarjanje z dolgo lučjo ("blendanje").

Pa še o moči. Bixenon med delovanjem rabi le 30W ali 2,5A pri 12V (ob vklopu je tokovni sunek cca. 15A), sveti pa bistveno močneje od navadnega halogenskega žarometa. Boljša izvedba vsebuje tudi koračni motor, ki statično ali dinamično (boljša izvedba) prilagaja višino snopa. Dinamično prilagajanje deluje s pomočjo senzorjev na amortizerjih vozila, tako da se npr. ob pospeševanju in zaviranju višina snopa stalno prilagaja, da ne slepi nasproti vozečih, hkrati pa zagotavlja primerno dolžino osvetljenega področja pred vozilom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Informacija o ceni xenon luči je iz prve roke. Kontaktiral sem namreč direktno s firmo, ki to dela (g,Stephen). Zanimal sem, se za Hondo XX in dobil to informacijo. Ne gre samo za lampe, ampak kompletno opremo. E mail naslov firme je na začetku te teme, tako da se lahko vsak prepriča o ceni za svoj motor.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

super.kako je pa z horizontalno nastavljivostjo teh zarometov (poln in prazen motor) ?! ....in voznja skozi ovinke?! kolikor vem,problema "slepljenja" nasprotivozecega se niso uspesno resili.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aha, očitno gre za konverzijski kit s pravimi HID ksenonkami, ki ustreza dimenzijam npr. H7 ali H4 žarnice. Podobne kite sem našel tudi na:

http://www.hidxenonlights.com/page/page/63441.htm

Morda kdo ve, kako potem dobiti še dolgo luč? Kolikor sem bral pri enem od ponudnikov, s konverzijo na HID-ksenonko ostane le kratka luč - zaradi težav, ki sem jih opisal v "romanu" zgoraj... :( Nekaj o tem piše tudi tule:

http://www.itsrealstuff.com/lighting/html/...nformation.html

Hellin Bixenon sicer ima dolgo luč - s pomočjo loputaste zaslonke, kot sem opisal. Če so luči prižgane, se da z zaslonko tudi "poblendati". Je pa projekcijski žaromet že brez zunanjega ohišja precej velik, pa tudi dosti globlji (daljši) od npr. H4 žarometa. Zunanje ohišje bi moralo biti seveda izdelano za vsak motor posebej, vsebovati bi moralo pa tudi pozicijsko luč.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdravo vsem,

Xenonka bi bila za vidljivost super, čeprav se tudi jaz raje vozim podnevi. na Audiju jih imam in je špica. Na motorje pa naj jih Nemci dajejo , če hočejo, jaz bi si, kot začetnik, ki kupujem nov motor(po dveh letih XVS 250) želel ABS-a na Japoncu (BT1100, TDM 900 ali Banditu 1200). Vem, da me boste stari mački verjetno skritizirali, vendar bi meni pa prav prišel ABS. Žal pa ga (kljub temu, da je motor "VREDEN" isto, kot nov avto nižjega razreda, (čeprav ga je dvakrat manj), ne morem dobiti.

Kaj mislite o tem???

Ko bom imel čas, bom o tem načel novo temo.

LP, Damjan

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kot kaže imajo problem dolgo-kratkih luči rešen in sicer glede na to, da je možno vgraditi xenonke namesto H4 ali H7 žarnice (Pri H7 je tako ali tako dvojni žaromet). Za vožnjo v ovinke in horizontalno svetlobo ne vem. Po g Stephenu so xenonke vgradili že v veliko motojev pa ni problema. Vgrajujejo jih tudi v neke modele Ducatija. Možno da gre tudi za nateg, kar pa dvomim. Mislim da sta BMW in Ducati dovolj močni garanciji, da temu ni tako. Je pa vse možno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, pri H7 res ni težav - za dolgo luč lahko pustiš kar halogenko, pri H4 pa ne poznam rešitve. Sicer sem pa precej razmišljal o vgradnji dveh okroglih žarometov na Transalp, eden bi bil Bixenon, drugi pa H7 (le za "blendanje" in pozicijsko luč). Dela z izdelavo vodotesnega ohišja in nosilcev z vijaki za nastavitev bi bilo pa veliko, tako da sem se premislil, vsaj zaenkrat. Vprašanje je tudi, koliko bi na tehničnem težili zaradi takšne predelave (atest?)... :roll:

Janez, nameravaš vgraditi HID kit na svoj motor?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!