Skoči na vsebino

Vožnja s tujo registracijo


janih

Priporočene objave

živjo

ali mogče kdo ve če se sme voziti vozilo s tujo registracijo po sloveniji in izven nje po europski uniji namreč moral bi iti v avstrijo po avto in ga pripeljati v ljubljano avto je registriran v avstriji in je last mojega prijatelja

hvala in l.p. janih

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na podobno vprašanje je g. Breznik (glavni policijski inšpektor in vodja skupine za cestni promet na policijski upravi Maribor) odgovoril, da državljan R Slovenije za vožnjo motornega vozila s tujo registracijo v R Sloveniji, nima nobenih ovir. Priporoča le, da ima voznik pri sebi pooblastilo lastnika vozila, da je dovolil uporabo vozil.

Mednarodno dovoljenje za vožnjo tujega vozila, pri nas izdaja AMZS, v Avstriji pa verjetno OAMTC.

Popravljeno . Popravil MaraudeR
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mednarodno vozniško dovoljenje s stvarjo nima nobene zveze. Odvisno je od tega, kje voziš, pa čeravno svoje vozilo ("čudne" in oddaljene države, v EU pa medn. vozn. dovoljenja ne potrebuješ). Je pa potrebno imeti pooblastilo lastnika. Pri nas, kot že rečeno, ureja stvar AMZS. Prinesti moraš: Prometno, dokument lastnika (pooblastitelja) in voznika (pooblaščenca) ter vozniško dovoljenje pooblaščenca. Pa nekaj malega novcev se mi zdi, a nisem prepričan (malo čudno bi sicer bilo, da je zastonj) želijo v zameno.

Pa je kljub vsemu moja bivša punca, Hrvatica, moj avto veselo gor in dol vozila, ne da bi jo kdo karkoli vprašal. Obleci minico!!!

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zadeva kot taka ni noben problem, dokler se nic ne zgodi.

v primeru nesrece (govorim konkretno za v AUT registrirana vozila) "se lahko" avstrijska zavarovalnica uspesno brani poravnave skode oz. lahko terja regres od voznika v AUT-registriranega vozila, s katerim je upravljal brez veljavnega AUT-vozniskega dovoljenja, ne glede kdo je kriv.

enako lahko postopa z lastnikom omenjenega vozila.

v AUT velja zakon, da se z privatnimi vozili ne sme upravljati brez veljavnega avstrijskega vd. nekaj se sicer dela na tem, da se spremeni, a kdaj in kako....

izjeme so.

- ce ima voznik (pisno) pooblastilo lastnika vozila

- ce je lastnik navzoc v vozilu

- rent-a-car in podobno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ice, pa si prepričan, da zakon govori eksplicitno o avstrijskem vozniškem dovoljenju, izdanem v Avstriji , ali o v Avstriji veljavnem vozniškem dovoljenju (kar pa je tudi slovensko)?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ker sem se pozanimal glede tega (zaradi lady) je razlaga letela eksplicitno na avstijsko VD in v AUT registrirana vozila. zal. saj ni nemogoce, pod zgoraj opisanimi pogoji ni panike, tudi s strani zavarovalnice.

samo ko in ce in v primeru da......... ves kako je, samo da jim ni potrebno placati. :angry2:

priznam pa, da ni stvar 100% sveza. se jutri pozanimam se enkrat in sporocim (in daj bog da ne pozabim :) ).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

živjo

danes sem govoril prijateljem ki dela v avstriji in se je pozanimal pri svoji zavarovalnici in tudi na policiji in dobil odgovor da po 1. maju ni več nobenih ovir tudi sam sem se pozanimal na amzs-ju kjer pravijo da se lahko vozim brez skrbi tudi v tujini po eu in zunaj nje na odgovor pa še vedno čakam od našega mnz-ja

l.p. janih

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 6 let pozneje...

Tema je stara, vendar naslov ustreza in ne bom odpiral nove (pričakujem pohvalo moderatorjev :evilgrin: ).

V Angliji nameravam kupiti motor, ki bo registriran. Z njim se bom verjetno pripeljal domov. Zanima me ali lahko v Sloveniji vozim lastno vozilo s tujo registracijo.

Hvala in lep pozdrav

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tema je stara, vendar naslov ustreza in ne bom odpiral nove (pričakujem pohvalo moderatorjev :evilgrin: ).

V Angliji nameravam kupiti motor, ki bo registriran. Z njim se bom verjetno pripeljal domov. Zanima me ali lahko v Sloveniji vozim lastno vozilo s tujo registracijo.

Hvala in lep pozdrav

NE, razen če je vozilo last firme itd z sedežem v tujini. ne gre da bi bil slo rezident pa vozilo na tvoje ime, registrirano pa v tujini. pol bi jaz že zdavnaj avte in motorje registriral recimo v kaki Gani kjer je registracija verjetno 20€ na leto ;).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tema je stara, vendar naslov ustreza in ne bom odpiral nove (pričakujem pohvalo moderatorjev :evilgrin: ).

V Angliji nameravam kupiti motor, ki bo registriran. Z njim se bom verjetno pripeljal domov. Zanima me ali lahko v Sloveniji vozim lastno vozilo s tujo registracijo.

Hvala in lep pozdrav

Kot ti je bilo že rečeno "nesmaš" vozit,vozilo ki je registrirano v tujini lahko voziš s poblastilom in to SAMO v državi kjer je registrirano.Namreč problem nastane v slučaju nezgode,ker zavarovalnica NEKRIJE stroškov in tudi, če te slučajno vstavijo policaji bo krepka kazen.Najpametneje bi bilo motor peljat na prikolici tako nisi odvisen od vremena, ker kot praviš bi šel po ta motor nekje v sredini marca,kar pa sploh še ni priporočljivo iti na tako turo in še proti severu.Sezona se še nikoli ni začela pred 1-vim Aprilom to ni fura do Zagreba ali do Jesenc, pa če še tako rad voziš!!! :hmm: :hmm:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Očitno mi je bilo rečeno na podlagi starih izkušenj pred vstopom v EU.

V zakonu o varnosti cestnega prometa sem z iskalnim pojmom "v tujini" našel le tole:

59. člen

(1) Vozilo mora imeti v cestnem prometu brezhibne predpisane naprave in opremo ter izpolnjevati predpisane pogoje glede varstva okolja.

(2) Motorno in priklopno vozilo, registrirano v tujini, sme biti v cestnem prometu v Republiki Sloveniji, če ima brezhibne naprave in opremo, predpisano z veljavno mednarodno konvencijo o cestnem prometu. V zimskih razmerah mora imeti zimsko opremo, predpisano za motorna in priklopna vozila, registrirana v Republiki Sloveniji.

(3) V vozilu in na njem smejo biti vgrajene samo naprave, nadomestni deli, oprema ali posamezni sklopi, ki so homologirani, če se za takšne naprave, dele, opremo ali posamezne sklope zahteva homologacija, in tipsko ali posamično odobreni za to vozilo.

in:

191. člen

(1) Motorna in priklopna vozila, registrirana v tujini, smejo biti v cestnem prometu v Republiki Sloveniji, če imajo registrsko številko, listino o registraciji vozila in označbo države, v kateri je vozilo registrirano, kot to predpisuje veljavna mednarodna konvencija o cestnem prometu. Oznaka države sme biti, namesto na posebni nalepki, na registrski oziroma registrskih tablicah.

(2) Z globo 250 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prejšnjim odstavkom tega člena.

Na spletni stani Forum.bmwslo.com sem pa našel tole iz leta 2007:

Državljani Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v RS lahko vozijo v Sloveniji avtomobil, ki je kupljen, registriran in zavarovan v državah Evropske skupnosti. Z avtomobilom lahko potuje tudi v druge države skupnosti, saj vključitev Slovenije v notranji trg ES pomeni, da se lahko blago, ki je proizvedeno ali sproščeno v prost promet kjer koli na območju ES, prosto giblje po celotnem območju skupnosti brez carinskih formalnosti.

V zakonu o varnosti cestnega prometa je določeno, da smejo biti motorna in priklopna vozila v cestnem prometu, če so registrirana in imajo veljavno prometno dovoljenje oziroma veljavno prometno dovoljenje za začasno registrirano vozilo ali če imajo veljavno potrdilo za preizkusno vožnjo in če so označena s predpisanimi registrskimi ali preizkusnimi tablicami, ki so izdane za njihovo označitev.

Motorna in priklopna vozila diplomatskih in konzularnih predstavništev in misij tujih držav ter predstavništev mednarodnih organizacij v Republiki Sloveniji in njihovega osebja, tujih trgovinskih, prometnih, kulturnih in drugih predstavništev, tujcev, ki stalno ali začasno prebivajo v Republiki Sloveniji več kot šest mesecev, ter druga motorna in priklopna vozila, ki so v Republik Sloveniji na podlagi carinske deklaracije za sprostitev blaga v prost promet ali začasni uvoz, ki traja dalj kot šest mesecev, smejo biti v prometu v Republiki Sloveniji, če so registrirana v Republiki Sloveniji.

Ne glede na prejšnji odstavek smejo biti vozila tujcev, ki stalno ali začasno prebivajo v Republiki Sloveniji več kot šest mesecev, v prometu v Republiki Sloveniji, če so registrirana v eni izmed držav članic Evropske unije.

Motorna in priklopna vozila, registrirana v tujini, smejo biti v cestnem prometu v Republiki Sloveniji, če imajo registrsko številko, listino o registraciji vozila in označbo države, v kateri je vozilo registrirano, kot to predpisuje veljavna mednarodna konvencija o cestnem prometu. Oznaka države sme biti, namesto na posebni nalepki, na registrski oziroma registrskih tablicah.

več na:

http://www.mnz.gov.si/si/pogosta_vprasanja/vozniki_vozila_avtosole/

Ta link je očitno star, vendar dvomim, da se je zakon od 2007 spremenil na slabše, saj vendar v EU velja prost pretok blaga in storitev.

Očitno vozila, registrirana v EU lahko vozijo v SLO, kdo pa jih lahko vozi, pa nikjer ni predpisano - tudi v zakonu o voznikih nisem našel tega. Pa, ko voli, nek izvoli. Morda še povprašam na agencijo za varnost cestnega prometa.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V drugi državi EU boš težko stalno registriral vozilo nase, saj moraš za to izpolnjevati določene pogoje (stalno bivališče) ali imeti nek drug razlog (bivanje v tisti državi zaradi službe itn.). Prav tako imajo različne države različne predpise, v Nemčiji recimo, ne smeš voziti lastnega vozila s tujo registracijo in z vozniškim dovoljenjem izdanim v drugi državi, če tam bivaš dlje od 12 mesecev.

Ti pa lahko pa brez težav uporabljaš in voziš vozilo registrirano v EU, če to ni registrirano nate (lahko ti je posojeno). Le v primeru policijskih kontrol znajo postopki malce dlje trajati, saj bodo preverjali, ali je vozilo morebiti ukradeno.

V južni Italiji je celotna zadeva z vozili iz drugih EU držav (npr. iz Poljske in Romunije, ker je tam veliko delavcev iz teh dveh držav) postala precej popularna saj se s temi vozili brezbrižno vozijo mimo vseh stacionarnih radarjev in podobnega, brez strahu, da bi dobili kazen. Če jih pri kršitvah CPP zaloti policijska patrulja pa jim tuja tablica ne bo pomagala, da se izognejo plačilu kazni. Takšno početje in kršitve CPP s strani turistov in tujih delavcev so razlog, da EU dela na tem, da bodo globe za prometne prekrške izterljive v celotni EU.

Brumerjeva razlaga je mimo, kar se tiče EU, s Pervijem pa se strinjam le glede vozila registriranega na firmo (to velja ne glede na to ali je to podjetje registrirano v EU ali izven EU). Že večkrat sem omenjal, da se po Ljubljani vozijo luksuzni avtomobili registrirani v davčnih oazah, s čimer se lastniki izognejo plačilu vseh davščin pri nakupu pa pri tem ne gre samo za Liechtenstein temveč tudi za Dubai ali ameriški Delaware. Gana, ki jo je Pervy omenjal, seveda ni v EU in zato ne veljajo enaki pogoji, kot za države članice EU.

6 let sem se prevažal okrog z vozili s tujimi tablicami, pred in po vstopu Slo v EU, brez kakršnihkoli težav, saj sem začasno bival v tujini. Ko sem delal v Italiji (po vstopu Slo v EU) sem tam kupil avto, ga registriral in dal boljši polovici, ki je živela v Ljubljani, v uporabo. Pri policijskih kontrolah ni bilo nikoli nobenih težav in jasno, da je zavarovanje veljalo, saj je v polici pisalo, da ne bom edini uporabnik tega vozila, nacionalnosti voznika pa niso omenjali.

Popravljeno . Popravil Fritz
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tema je stara, vendar naslov ustreza in ne bom odpiral nove (pričakujem pohvalo moderatorjev :evilgrin: ).

V Angliji nameravam kupiti motor, ki bo registriran. Z njim se bom verjetno pripeljal domov. Zanima me ali lahko v Sloveniji vozim lastno vozilo s tujo registracijo.

Hvala in lep pozdrav

To mi ne gre skupaj. Ti boš lastnik motorja, hkrati pa boš imel še staro registracijo od bivšega lastnika? Kolikor vem, je potrebno tudi za izvoz vozil v druge EU države v matični državi odjaviti vozilo iz prometa, v nekaterih državah pa zahtevajo celo, da se zapiše, da se je vozilo izvozilo (npr. Italija, kjer ti na ACI napišejo da je vozilo za izvoz).

Takim namenom, za prevoz iz ene države v drugo po cesti, služijo začasne registracije (včasih smo jim rekli preizkušnje), ki imajo za sabo krito tudi zavarovanje. Mislim da bi tako zavarovanje lahko brez problemov uredil tudi v VB.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz se velikokrat vozim s tujim registerskim tablicam, največkrat ko grem TANKAT, da je zaston :hmm:

Potem si kot nasiii Brajdiči po Dolenjskem!!!! :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Potem si kot nasiii Brajdiči po Dolenjskem!!!! :whistle:

A niso uni brez tablic :?

Tisto gor sem napisu mal za HEC pa sem že cel kup minusov pokasiru :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 8 let pozneje...

Tole je iz naftalina a vseeno: kolega je hrvaski drzavljan. Poleti bo z maxi skuterjem prisel v SLO. Jaz mu bom posodil svoj avto, on pa meni svoj maxi skuter. 

Kaj morava urediti, da bova oba legalno uporabljala prevozno sredstvo v prometu? Je pooblastilo dovolj? Kdo ga izda ali ga lahko napiseva sama (oseba X dovoli osebi Y uporabo ABC in CBA)?

 

hvala,lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Overjeno pooblastilo. 

Iz prakse pa, mene še nihče ni nikol nič vprašal, razen 1x naši, pa še takrat nisem našel pooblastila in sem jim izročil kar "soggiorno". Belokranjska Modra, sta potem modro brala italijaski papir in rekla ok. :D

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, Roger G. Jagger pravi:

Tole je iz naftalina a vseeno: kolega je hrvaski drzavljan. Poleti bo z maxi skuterjem prisel v SLO. Jaz mu bom posodil svoj avto, on pa meni svoj maxi skuter. 

Kaj morava urediti, da bova oba legalno uporabljala prevozno sredstvo v prometu? Je pooblastilo dovolj? Kdo ga izda ali ga lahko napiseva sama (oseba X dovoli osebi Y uporabo ABC in CBA)?

 

hvala,lp

Avto dokumenti potrebni za vstop v državo - AMZS

  • prometno dovoljenje vozila
  • priporočljiva zelena karta
  • priporočamo pooblastilo za vožnjo tujega vozila (če ne potujete z lastnim)

 

Mislim, da je na roko napisano dovoljenje - pooblastilo dovolj.

  • Všeč mi je 1
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

samo opozorilo, (nisem preverjal veljavnosti tega za slovenijo), ne tega počet z vozili, ki so v lasti oseb izven EU-ja. Lahko pride do zaplembe vozila, ker gre za carinski prekršek. Znotraj EU-ja je to olajšano, rok za prenos lastništva 180 dni.

Konkretno vem za primere, da se švicarji in italijani na veliko jebejo, tudi v primeru ko uporabljajo vozilo sorodniki. Torej:

rezident države A v državi A ne sme voziti vozila, ki je registrirano v državi B

rezident države B lahko v državi A vozi vozilo, ki je registrirano v državi A

Si pa seveda na varnem, če je lastnik vozila prisoten. Ne gre za prometni prekršek, vendar za carinski.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 urami, Scarabeo 500 pravi:

Avto dokumenti potrebni za vstop v državo - AMZS

  • prometno dovoljenje vozila
  • priporočljiva zelena karta
  • priporočamo pooblastilo za vožnjo tujega vozila (če ne potujete z lastnim)

 

Mislim, da je na roko napisano dovoljenje - pooblastilo dovolj.

Ni dovolj , AMZS ti izda dovoljenje za protiplačilo seveda . Imam tako urejeno za avto in motorje glede žene. 

  • Všeč mi je 1
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!