Skoči na vsebino

Čistilna sredstva, čiščenje, pranje


hotschko

Priporočene objave

Ker motor pa ima kromiran izpušni kolektor?

Moja bemwla ga ima :P (če seveda lahko imenujem tisti dve cevi od cilindrov do izpušnih loncev kolektor :? )

Sicer pa je obilje kroma videt tudi na choperjih,ane... .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eden redkih :)

Čoperji imajo pa večinoma dvojno cev in una zunanja, kromana je za okras, ker če ne bi takoj zoglenela, tako kot tvoja. Zato krom ni preveč popularen na izpušnih kolektorjih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eden redkih :)

Čoperji imajo pa večinoma dvojno cev in una zunanja, kromana je za okras, ker če ne  bi takoj zoglenela, tako kot tvoja. Zato krom ni preveč popularen na izpušnih kolektorjih.

Maš prav .)

Kolektor sem omenil zarad lažje predstave,kako krom spremeni barvo v odvisnosti od temperature.

Sicer je pa to že mal :topic: ,se mi zdi... :trance_33_sleep:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 11 mesecev pozneje...

Za sprijeto maščobo garantiram GRASATORE . Poglej moj zadnji post na strani 4 :OK:

SGRASATORE je smrtno nevaren vsem obarvanim delom motorja. Črne mašine lahko ratajo sive, določen lak pa lahko kar stopi. Je premočen. Uporabljamo ga lahko le na čistem aluminiju ali kromu. Nepreverjeno je tudi delovanje na O-ringe v ketni.

Za čiščenje mastnih ostankov ketenspreja in drugih mastnih madežev pa priporočam t.i. domači ZELENC, ki ga redimo sami, saj za zelenc sploh ne vem več, če ga delajo, imajo pa take substance na servisih za zunanje in notranje pranje mašin (razstavljenih seveda).

ZELENEC naredimo takole: v posodico brizgnemo malo petroleja (lahko tudi nafte), malo bencina, malo prila in malo vode. S čopičem to dobro zmešamo in dobimo nekakšno emulzijo. Petrolej in bencin v njej skrbita za to, da stopita vse mastno. To načelno dela že petrolej (in je nevtralen za O-ringe), zna pa delovat strašno počasi. Zato dodam tudi brizg bencina (ne preveč, je agresiven za barvo in O-ringe). Pril v mešanici naredi petrolej in bencin topen v vodi (po uporabi speremo s šlaufom). Brizg vode predstavlja katalizator, saj se sicer sestavine sploh nočejo zmešati, mešanica pa je pocasta in gosta - neuporabna.

Ko torej vse to zmešaš, dobiš zelenc, ki ga s pomočjo čopiča namažeš in malo podrgneš po mastnih flekih (v glavnem kar cela zadnja feltna, zadnja vilca okoli ketne, amortizer, ščitnik za ketno, lahko tudi zadnji zobnik itd. Potem počakaš in ponovno penzlaš (da se vse natopi in zmehča) Potem pošpricaš z vodo in prej zapacani deli motorja so kot novi.

WAPO (Kerher, Štalfix) srčno odsvetujem (odsvetujejo tudi proizvajalci motorjev), ker ti mimogrede spere mast z ležajev in ker ti olupi kakšen (prozoren) lak iz kakšne mašine. Čistilnih efektov nima nobenih, ker ko se motor posuši je isto usran, kot je bil. Deluje samo na velike količine blata (gradbeni stroji in MC motorji).

Dragi Motoristi/tke!

Mogoče je ze kje opisan, ampak:

Danes sprobal MOTUL

MOTO WASH PLUS

Power Gel!

MOTORCYCLE CLEANER

v bistvu spray, ki ga pošpricaš po celem motorju, ali pač kamor češ,

in pustiš, da deluje 5-10 minut (spet odvisno od umazanije!), nakar

spereš z srednje močnim curkom in pustiš, da se motor osuši!

V glavnem, jaz se nisem dotaknil motorja z rokami, gobo ali krpo!

Ko posprajaš, nastane nekakšna zelatinasta pene, ki sploh ne odteka,

se drzi navpično itn...posprajaš točno to kar hočeš, če ze nočeš vse, in ko

se je motor posušil ni bilo ama niti flekca, nobenih "fantomov" (črn motor),

nula....nobene škode, svetil se je....

....

Lp.

Pazi - to je močna kemija za tvoj ubogi lak.

Z nečim takim čistijo zračno rjo (tisto kar dobi med vožnjo z vlakom) pri novih avtomobilih. Ko sem stvar probal z jezikom, sem ugotovil, da je kisla (dodatek kisline! - kot ajax bagno). Jaz nebi tako matral svojega laka, so lahko posledice.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za plastične dele avtošampon z voskom, za zamaščene dele pa našpricam z enim takim sprejem za zunanje pranje avtomobilske mašine, pa po nafti smrdi :D, pa vse skupaj sperem z vodo, pa po potrebi še zbrišem s krpo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za čiščenje mastnih ostankov ketenspreja in drugih mastnih madežev pa priporočam t.i. domači ZELENC, ki ga redimo sami, saj za zelenc sploh ne vem več, če ga delajo, imajo pa take substance na servisih za zunanje in notranje pranje mašin (razstavljenih seveda).

ZELENEC naredimo takole: v posodico brizgnemo malo petroleja (lahko tudi nafte), malo bencina, malo prila in malo vode.

Tudi jaz delam neko podobno mesanico, in je v redu. Edino sperem z visokotlacnim cistilcem ampak od dalec in odvisno kaj peres pod kaksnim kotom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Edino sperem z visokotlacnim cistilcem ampak od dalec in odvisno kaj peres pod kaksnim kotom.

Zakaj bi se motorja loteval z visokotlačnih čistilcem sploh? Ne glede na kolk daleč in pod kakšnim kotom. Opereš ga s šamponom al pa ne vem s kiro žavbo po recepturah zgoraj namažeš in spereš s curkom vode. Vse kar je zamaščenega na platiščih, okrog verige ipd. se da odstranit z nafto. In sploh ni nujno, da morajo biti površine tam okoli popolnoma razmaščene in suhe kot poper. Lahko, da se zato kak prah več prilepi, so pa zato tudi zaščitene.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj bi se motorja loteval z visokotlačnih čistilcem sploh? Ne glede na kolk daleč in pod kakšnim kotom. Opereš ga s šamponom al pa ne vem s kiro žavbo po recepturah zgoraj namažeš in spereš s curkom vode. Vse kar je zamaščenega na platiščih, okrog verige ipd. se da odstranit z nafto. In sploh ni nujno, da morajo biti površine tam okoli popolnoma razmaščene in suhe kot poper. Lahko, da se zato kak prah več prilepi, so pa zato tudi zaščitene.

Ja jst s strajfiksom zayo perem, k se mi ne da unih muh na roke dol z maske sparvljat :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja jst s strajfiksom zayo perem, k se mi ne da unih muh na roke dol z maske sparvljat :(

Druga varianta za masko je, da daš preko namočeno cunjo, mal pustiš in potem z lahkoto pobrišeš muhe in ostalo golazen, ki se brez tvojga dovoljenja popa na motor. :angry2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja jst s strajfiksom zayo perem, k se mi ne da unih muh na roke dol z maske sparvljat :(

Vzami eno mal večjo krpo, tako za tla pomivat recimo. Daj nanjo malo šampona za lase, fajn jo zmoči (tako, da kaplja od nje), pregneti, da se šampon porazdeli po krpi in krpo razprosti po maski, šipi. Pusti ene pol ure, vzami krpo dol in motor normalno operi. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vzami eno mal večjo krpo, tako za tla pomivat recimo. Daj nanjo malo šampona za lase, fajn jo zmoči (tako, da kaplja od nje), pregneti, da se šampon porazdeli po krpi in krpo razprosti po maski, šipi. Pusti ene pol ure, vzami krpo dol in motor normalno operi. :)

3x na leto perem motor in to teraja ponavadi 10 minut .)

Ce bom imel cas bom pa vseeno poizkusil z tole vašo teorijo :yes:

Sam zakaj pa strajfiks ni vredu :?

Popravljeno . Popravil Brihta
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam zakaj pa strajfiks ni vredu :?

Preveri na koži (roka, noga), boli ko hudič (če je pritisk in razdalja taka, da sploh kaj zaleže), potem pa razmisli, če bi na tak način drgnil svoj motor. Sploh pa tako tako drobne kapljice vode, pod takim pritiskom, zaidejo tudi tja, kamor - z normalno uporabo, tudi z vožnjo po še takem dežju - nikakor ne bi prišle.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Preveri na koži (roka, noga), boli ko hudič (če je pritisk in razdalja taka, da sploh kaj zaleže), potem pa razmisli, če bi na tak način drgnil svoj motor.

Odvisno kako glavo mas gor. Jst mam tako glavo, s katero lahko brez skrbi perem lakaste povrsine. Za une kapljice, bi pa znal bit kej resnice v tem :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa čiščenje s paro???? Mislite, da je preveč... da je prevelika vročina in da lahko poškoduje lak ali kak drug del motorja? :?

Za maščobo pa je super.... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

No, glede, da se vecina vozim v kasnih popoldanskih urah, kjer je nad cesto velik mrčesa jaz uporabljam:

Potreben material:

-Stelex

-Motor Spray (PETROL)

-po potrebi 1dl nafte + 3 žlice bencina

-Karcher

-čopič

-krpa

-MAXIBRILL

-MOTUL/DID Chain Lube spray

-Zmeraj delam na popolnoma hladni mašini nekje v senci.

-Najprej našpricam prednjo masko in hladilna rebra s Stelexom (priročno, ker ga imamo vsi v svojih domovih). Zadeva je ULTRA učinkovita (& cenovno ugodna = 1k SIT). Zadevo pustim delovat in grem nad mastne dele mašine. Če je to res potrebno se jih najprej lotim z mešanico nafta/bencin in tudi to pustim delovat cca.10min. Ne priporočam nanašanja tega po pnevmatikah! Če to ni potrebno taiste dele pošpricam z Motor Sprayem (= 1k SIT), ki je neverjetno ucinkovit (in se ga malo porabi) in spravi stran vse kar je mastno tudi iz še tako poroznih površin,... (ne nanašaj po verigi !)

-Za verigo očistit, če je to res potrebno čista nafta na krpo in podrgneš z njo. Če to počneš dokaj "redno" ni nobenega odvečnega šmira na njej itd. Ko je tako Motor Spray deloval cca 10 min ga sperem s Karcherjem iz razdalje minimalno 1m in se izogibam "air-ramu", števcu in na sploh krmilu. Hladilnik čistim/sperem najprej od zadaj skozi stranski hadilni rebri na bokih, da sperem mušice pol pa še po potrebi od spredaj.

-Pustim, da se posuši ali pa obrišem z jelenovo kožo ali kaj podobnega.

-Plastične (črne) dele pošpricam z Brill-om a ga ne uporabljam za armaturo/števec, ker ustvarja film, ki ga je včasih težko odstraniti.

-Verigo med členki pošpricam z Chain Lube in med tem enkrat prestavim motocikel, za cca 1/2 obrata pnevmatike, da tako dosežem celotno dolžino verige. Rahlo pošpricam še zadnji zobnik samo po zobeh. Tukaj sem mnenja, da če to počneš 3 minute dlje ter "natančno" ti je pri naslednjem čiščenju verige in njene okolice prihranjeno ogromno truda, saj ni odvečnih delcev maziva.

-Celoten postopek še zaključim z kontrolo olja in hladilne tekočine.

In to je to. Mašinca je po "nešteto" pranjih ko nova oziroma zgleda še mal boljš ! ;)

Pa še: -čiščenje s paro: NOT GOOD!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tole z deževnico je pravilno samo deževnico uporabite takrat ko je motor ali avto že opran ,nato ga polijte z deževnico,ker deževnica ne vsebuje apnenca in neostane vozilo flekasto načeloma ga sploh ni potrebno posušiti ,čeprav je vedno priporočljivo po pranju osušiti z jelenovo kožo ali papirjem za čiščenje stekel.Za predpranje (ostanki od mazanja ketne ,kakšna maščoba na mašini itd.)vedno posprejajte z kakšnim sprejem ki je za to namenjen lahko uporabite tudi npr:petrolej malo si lahko pri razmaščevanju pomagate s kakšnim čopičem, nato petrolej takoj sperite z vodo.Ko ste opravili s tem predpranjem , dajte v vedro mlačno vodo dodajte šampon za pranje avtomobilov operite s spužvo (po možnosti v senci ),da se šampon ne posuši in nato hitro izperete. ZA ČIŠČENJE MOTORAJA SE NESME UPORABLJATI KIRHERJEV NOBENIH -ČISTIL , TOPIL ,ALI KAKŠNI LAKOV PO ČIŠČENJU.Vse to ni zraslo na mojem zelniku ampak vam piše v navodilih, očitno nobeden neprebere navodil.Očitno bo potrebni malo več brat ne samo viset na forumu in vsako stvar tolk zakomplicirat. :OK: :OK: :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Brumer:

Brumer o pravilih igre: "ZA ČIŠČENJE MOTORAJA SE NESME UPORABLJATI KIRHERJEV NOBENIH -ČISTIL , TOPIL ,ALI KAKŠNI LAKOV PO ČIŠČENJU."

-> Ja, v navodilih piše marsi kaj. Veš, to je približno tako: -na škatlci tablet piše, da se ne sme uživati alkohola s tabletami - KER bi ga drugač narod kar pil in rabu "arcnije"! (=preventiva) Veš, zato je to. (z ustreznimi "izjemami" kjer sploh ne ) VSAKO stvar uporbljat z glavo (beri pravo mero) pa bo. To pa piše MED vrsticami!

Veš, če mal bolj resno razmisliš, je tudi zdravilo škodljivo, če ga zaužiješ preveč. .) Res, majke mi! :D

Brumer o kompleksnosti:

"Vse to ni zraslo na mojem zelniku ampak vam piše v navodilih, očitno nobeden ne prebere navodil.Očitno bo potrebno malo več brat ne samo viset na forumu in vsako stvar tolk zakomplicirat."

Ne solit pameti. Jaz sem napisal kaj se MENI obnese, katera topila si ti vidu pr' men pa ne vem. Verjetn govoris splošno?! :hmm:

Evo, poziv, za take...: Vsakmu, ki ima kaksen pomislek, o moji teoriji & praksi, spucam masino po mojem receptu. Če pride do poskodb, mu kupim NOV del (poskodovani!) mašine, če pa ne pride, pol pa on men 50L sod pira! :OK: ?

Če vas bo velik, zrihtam hosteso... al pa eno "shampoo lady" ! :yea1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Zelo rad bi imel nazaj sijajne izpušne cevi. A mi lahko kdo svetuje? Imam eno polirno pasto, ki je res bolj fina in kljub svicanju pri drgnenju ni bilo uspeha. A se da dobiti v BAumax-u, Merkurju, ipd. kakšno grobo polirno pasto. Bi bil to primeren način? Če ja, me zanima katera se najbolj obnese?

Kaj pa krtače za vrtalnik dosti poškodujejo sloj kroma?

Na rezervoar sem dobil par majhnih praskic od tank torbe. A z barvno polirno pastro se da dovolj rešit problem?

LP

post-1414-1157791514_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zelo rad bi imel nazaj sijajne izpušne cevi. A mi lahko kdo svetuje? Imam eno polirno pasto, ki je res bolj fina in kljub svicanju pri drgnenju ni bilo uspeha. A se da dobiti v BAumax-u, Merkurju, ipd. kakšno grobo polirno pasto. Bi bil to primeren način? Če ja, me zanima katera se najbolj obnese?

Kaj pa krtače za vrtalnik dosti poškodujejo sloj kroma?

Na rezervoar sem dobil par majhnih praskic od tank torbe. A z barvno polirno pastro se da dovolj rešit problem?

LP

Škoda časa to nebo nihče več spoliral. Krom ostane na izpušnih ceveh sijajen samo če so izpušne cevi dvojne,kot naprimer pri čoperjih pri enostenskih kromiranih ceveh, pa krom pri visoki temperaturi spremeni barvo (vsi bmweji)po barvi auspuhov lahko točno vidiš koliko kdo motor tera .Namreč če gledaš od glave je cev najprej temna potem,pšenična,pšenično vijoličasta in nato plava.Če je ta plava barva zelo daleč od glave motorja potem vedi,da je motor zelo naganjan še posebno,če ga na obratih drži na mestu,ker ni hlajenja kot med vožnjo-paljenje gum,počasna vožnja v hrib,dolgotrajna vožnja pod polno obremenitvijo,slabo deluje na izpuhe tudi ko npr.z vročim auspuhom zapelješ v lužo in ga naglo ohladi itd. :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 7 mesecev pozneje...

kaj naj uporabim za ciscenje ce je matt barva

imam pa del brez laka, en del pa z lakom matt barvo, lak je brez sijaja

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj naj uporabim za ciscenje ce je matt barva

imam pa del brez laka, en del pa z lakom matt barvo, lak je brez sijaja

kter del maš pa "brez laka"??? samo baza ne more bit, kej jr nezaščitena z lakom neodprona. zihr maš lakirano :grim

mat bervo pa čistiš isto k sijaj,.. opereš in zbrišeš.. :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!