Skoči na vsebino

Njam njam


pirrulz

Priporočene objave

pred 15 urami, Ninč. pravi:

Moja prva domaca pica... Ker je internetni hit manitoba moka in mi je pred dnevi padla v kosaro... Sem jo se jaz sprobala. Sicer se zdej pocutim k neumen kmet, k ma najdebelejsi krompir, ampak ok... Za prvic je za u rt past. Testo je delano od oka, pretrdo zamesen, ene 4x pregneten... Je vrhunska ??? bo za zdaj in še ene 2x za malico. 

 

IMG_20210417_171913.jpg

IMG_20210417_173620.jpg

IMG_20210417_180016.jpg

Tko, čist od oka mi deluje "kruhasta". To si v enem dnevu zamesila in spekla? 

Kar se Manitobe tiče... sem kar nekaj z njo prepekel, pa ti povem, da moka iz Lidla je vsaj za moje pojme, veliko boljša. Za kruh pa sploh. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, motozajebant pravi:

Tko, čist od oka mi deluje "kruhasta". To si v enem dnevu zamesila in spekla? 

Kar se Manitobe tiče... sem kar nekaj z njo prepekel, pa ti povem, da moka iz Lidla je vsaj za moje pojme, veliko boljša. Za kruh pa sploh. 

Res je... Veliko testa in malo "file", ker ce slucajno ne bi blo peceno, da ni prevec za odpad.... Oz kako drugace resit dizastr ?

Je pa res in morem priznat, da takih stvari (kvaseno) ne delam, mi je navadna pirina veliko boljsa kot ta. Malo mi je se ostalo, in sploh ne vem, kam naj jo utaknem. Popoldne moram spect pecivo za sluzbo, mogoce za srnin hrbet porabim. Moka ko moka

Zamešeno je en dan prej, hotel hladnilnik do naslednjega popoldneva... 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Manitoba je kanadsko ameriška pšenica, uporablja se predvsem za panetone, kolombe. Ima hud lepek, kar pomeni da bo zadeva blazno vzhajala, hkrati bo pa šla skupaj po širini. Manitoba ni ravno primerna za pico.

Naše podjetje ma moko za pice, žal samo 25kg pakiranje s časi 24 ur, 12 in 6 ur vzhajanja.

Mamo tudi manitibo, a za čisto druge izdelke, (namreč v večini mok, ki jih meljejo naši mlini dodajo nekoliko manitobe) vendar z dodajanjem določenega% manitobe še lahko izboljšaš vzhajanje oz lepek. Za potice, za krofe, a govorim o 5-10% dodajanja.

Ko sem pred leti imel predstavnika mlina pri nas in smo delal demonstracije po Sloveniji, je velikokrat za kruh ali pico uporabil dodatek "duruma". To je pšenični zdrob, ki se uporablja za izdelavo testenine. govorim tja nekje 20%. Izdelek, bodisi kruh ali pica s tem dobi še boljšo aromo in okus.

parametri manitobe:

W (lepek)……………………….420-450

P/L(elastičnost)……………………...0,65 MAX

 

parametri moke za pico (12-24ur)

W 270-300 
P/L 0.50-0.70

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, Ninč. pravi:

Res je... Veliko testa in malo "file", ker ce slucajno ne bi blo peceno, da ni prevec za odpad.... Oz kako drugace resit dizastr ?

Je pa res in morem priznat, da takih stvari (kvaseno) ne delam, mi je navadna pirina veliko boljsa kot ta. Malo mi je se ostalo, in sploh ne vem, kam naj jo utaknem. Popoldne moram spect pecivo za sluzbo, mogoce za srnin hrbet porabim. Moka ko moka

Zamešeno je en dan prej, hotel hladnilnik do naslednjega popoldneva... 

Ja se vidi po fotki da je dost malo vzhajalo, ceprav je bilo v hlafipniku (ma tam gre bolj počasi vse skupaj). Ampak ej, jaz bi jo pojedel ?

Kar se pa moke tiče, povsod jo lahko uporabiš, samo za moje pojme (pa sem ogromno z njo prepekel, tak z tipo 00, kot 0), ni tolk oh in sploh kot se oglašuje in govori. 

Ampak, 100 ljudi 100 čudi :)

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, Ninč. pravi:

Sla bo v promet... Se 2x je za malico

Glede moke... Marketing dela cudeze ?

e to, marketing je bistven :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Danes za kosilo ,domač tovkec(jabolčni mošt),domača solata od kolega,domača ovčja pečnka in krompir, ki ni domač ker smo domačega že pojedli  ampak je bil dober kot domač:worship: ,v glavnem razen pečenke, ki bo še za večerjo je ostalo vse šlo:whistle: tak da je naš šef koko rekel  ;sami požreuhi ,kaj pa naša kokošja družina:blush::naughty:

Sadej pa domač kavč in:book:

 

20210418_113829.jpg

20210418_113118.jpg

20210418_114014.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 urami, Mavti pravi:

Danes za kosilo ,domač tovkec(jabolčni mošt),domača solata od kolega,domača ovčja pečnka in krompir, ki ni domač ker smo domačega že pojedli  ampak je bil dober kot domač:worship: ,v glavnem razen pečenke, ki bo še za večerjo je ostalo vse šlo:whistle: tak da je naš šef koko rekel  ;sami požreuhi ,kaj pa naša kokošja družina:blush::naughty:

Sadej pa domač kavč in:book:

 

20210418_113829.jpg

20210418_113118.jpg

20210418_114014.jpg

...lajkam vse ...razen ovčke ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 minutami, 3nity pravi:

Očitno ne slediš fb norijam ? Po moje ta trend izvira iz skupin o peki z drožmi, ko nekateri želijo brez prakse do na videz dobrih rezultatov (trenutno so za kruh moderne zelo velike zračne luknje), žal za ceno okusa, konsistence, zdravja navsezadnje... Ampak za slovenskega potrošnika je že dolgo znano, da se mu lahko proda smeti po visoki ceni. Za razliko od nas, Italijanu ne boš prodal manitobe, ker ve, da z njo nima kaj početi, da je zelo precenjena in da za enak znesek dobi namensko moko vrhunske kvalitete.
Ta trend se je nato preselil v skupino Pizzomania in od takrat dalje so bile Sparove police z manitobo izropane. Mlinotest je samo sledil povpraševanju in mislim, da za to euforijo ni čisto nič marketinga. Začel se je šele sedaj, ko so odkrili zlato jamo.

Glede krofov in potic, ki jih omenjaš, (meni) dosti lepše uspejo z domačo slovensko belo moko, to pa zato, ker ta peciva imajo rajši počasno vzhajanje pri ne-previsoki temperaturi. In naša moka, ki ne blesti v pekovskih zmogljivostih, je kot nalašč za to.
Panettone, pandoro in colomba so druga zgodba.

Moderne gourmet pice so običajno mešanica italijanskega tipa 0 in 1 (do 30%), torej daleč od tega, da bi bile delane iz 100% manitobe. Okus manitobinega testa je kot bi grizel hudo žvečiljiv stiropor...pa kljub temu se je zadnjič nek fantina ravno pred odprtjem butične picerije na Pizzomaniji pohvalil z dostavo dveh polnih palet moke manitoba ?

Jaz pico raztegujem v semolini (pš.zdrob), pečena pride tako še bolj slastna in crunchy ?

--
Potica iz (vakumsko zaprtega) kozarca. Ideja, če bi se kdo rad redil 365 dni na leto ? ?

 

IMG_20210418_155231~2.jpg

tok v detajle ne grem pri končnem potrošniku, namreč delam s profi podjetji in to so pekarne.

Kvaliteta običajne moke moke niha. Včasih ma malo lepka ali je ta kratek. Večino tega bi moral rešiti mlin v štartu, namreč mlini ne meljejo samo ene pšenice ampak skombinirajo nekaj parametrov (različnih pšenic), da je moka stabilna in namenska temu, kar je namenjena.

Torej reševanje lepka in glutena je eno. Manitoba lepo rešuje, zlo lepo. Manitoba izboljšuje običajne moke pri parametrih, ki jih manjkajo, odvisno od sezone

Kvasni nastavki, kislo testo in podobne zadeve, so spet druga pesem. Imamo tudi take mešanice.

Rženi slad, "cukr" po domače, spet hrana za kvasovke.

 

Na koncu pa poenostavljena pesem:

namenska moka za pico je vedno najboljša (pa ne samo za luknje tipa ciabatta),ampak ker pica izvira iz Napolija, ki je bila v bistvu hrana za reveže, običajno je ostal kak kos testa (ki je prehajal in so ga pretlačili) potem pa dali še mal paradižnika in mocarele (vsaj tak so mene Lahi učili)

Vedno velja, več kot je kvasa, slabša bo jed (testo) več bo okusa po kvasu in manj po "kruhu"

Kar pomeni čimveč naravne fermentacije s čimmanj kvasa in to potegne za sabo daljši čas. Ne govorim o eni uri ali dveh, temveč 6-12 ali več.

Sem bil v Rimu v Molino Alimonti, kjer napečejo samo 12 ton rozet na večer, vse naravno vzhajanje z  dodatkom "pšeničnega slada" trgovski naziv je običajno diagermal ali pa alimalto, v glavnem se gre za rženi slad.

Mislim, aroma, okus in oblika, da dol padeš.

Moj nasvet, pa ne boste veliko tvegali:

kupite namensko moko za pico, dodajte ji (mal težje bo dobit) durum pšenični zdrob 20%, zlo mal kvasa (namesto tistih 2% pol manj), al pa kvasni nastavek, malček sladkorjev (alora šugr v prahu), ker malte ne boste dobili..pol pa po občutku.

Dobra moka za pico pije od 60-65% vode al pa še več, tut 70%

ps. na koncu pri peki je podobno kot pri seksu...več časa kot traja, večji bo izbruh na koncu :P

 

 

 

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, 3nity pravi:

Seveda dobiš aktivni ječmenov slad

Moko katerega mlina prodajaš in ali morda veš kateri mlin v FVG velja za najboljšega?

Societa di molino di pordenone. Imajo tudi internetno stran ter specifikacije.

Med namenskimi mokami je skor ista pašta kdo jo dela. Ni takih razlik, če parametri štimajo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 57 minutami, motozajebant pravi:

Po službi nekaj na brzino...

Njoki (tokrat kupljeni-na žalost) v smetanovi omaki s popečenim pršutom na maslu, sokom limone, rožmarinom in baziliko. 

Za piko na i pa itak-parmezan ?

20210419_165545.thumb.jpg.80389fbcb823a521150703c6b0e7d94a.jpg

spet sam umazan krožnik ?. A ti sploh kej ješ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 35 minutami, Frenk 67 pravi:

spet sam umazan krožnik ?. A ti sploh kej ješ?

Ma sem in tja kak orešček poglodam pa je ?

 

pred 21 minutami, bajkr88 pravi:

bi djau da tud aleksej navalni več poje trenutn ? 

Ja un bi bil zdej lih taprav za hranit... bi dobr pršparu ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, Grut pravi:

odkar sem kvantiteto zamenu za kvaliteto,sem vedno bl podoben fileju vitkega soma ...

 

20210419_183937.jpg

Lahko prosim izdaš še zgodbo, ki stoji za tvojim krožnikom?

  • Všeč mi je 1
  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, 3nity pravi:

Lahko prosim izdaš še zgodbo, ki stoji za tvojim krožnikom?

z lahkoto,2 domača njoka iz domačga krmperja,2 koščka piščančjega filejčka z marinado iz garam masale,kari s čilijem in kardamomom,pečeno 2 minutki,list rdeče pese blaširan v rahlo osoljeni vodi in tri ciperske kapre iz rahlo nagnjenega in niskorastlega dreva ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 21 minutami, Grut pravi:

odkar sem kvantiteto zamenu za kvaliteto,sem vedno bl podoben fileju vitkega soma ...

 

20210419_183937.jpg

Evo! To je to! Napredujemo tudi v tej skupini ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!