Skoči na vsebino

Albanija, Grčija


Noise

Priporočene objave

Wifi imajo povsod, ponekod izredno dobrega.

V Albaniji smo zdaj cetrti dan, prva dva dneva smo kampirali ob skadarskem jezeru v Lake Schodra Resort. Toplo priporocam!

Zdaj smo na poti proti jugu, prespali smo v kampu Pa emer juzno od mesta Durres. ta kamp je malo drazji od prvega, mogoce zaradi morja, ponudba je slabsa, vseeno je pa zelo dober in lepo urejen. Ceste so ok, je treba stalni paziti zaradi lukenj, drugace gre.

Hci je dobila temperaturo in vnetje usesa. Vceraj smo sli v mesto k zdravniku, pregled je prijazna zdravnica opravila brezplacno, antibiotike smo dobili za par €.

Nasploh so ljudje zelo prijazni, zaenkrat ne vidim nicesar negativnega. Mogoce pomaga poznavanje balkanske mentalitete in njihovega odnosa do sveta in okolice. Se ena dobra stvar, ki smo se je naucili v JLA. Od domacinov sem izvedel, da so tako branili mejo z Jugoslavijo, ker je TIto hotel narediti Albanijo za osmo republiko. Svasta, kaj dela propaganda...

Zdaj se odpravljamo proti mestu Vlore in v kamp Kranea, ki ga turisti v kampu kar hvalijo.

Potovanje z dvema otrokoma in dvema psoma otezuje vrocina, v Schodru je bilo predvcerajsnjim celih 45. Se dobro, da klima v avtu dela na polno, na motorju si pa ne predstavljam, kako bi bilo?

Toliko za zdaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala za info, mi2 bova šla v predlagani Ksamil.

Če nama bo sedel ostaneva 2 morda tri dni.

Mogoče se kje srečamo.

Ajd

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..... Od domacinov sem izvedel, da so tako branili mejo z Jugoslavijo, ker je TIto hotel narediti Albanijo za osmo republiko. Svasta, kaj dela propaganda...

.....

 

V bistvu je kar nekaj resnice na tem.... Malo poguglaj "Tito Balkanska federacija 1945 - 1946"

 

recimo: https://sh.wikipedia.org/wiki/Poku%C5%A1aj_stvaranja_Balkanske_Federacije

 

 

V drugi svetovni vojni so namreč vsi partizani (jugoslovanski, grški, albanski.. ) zelo tesno sodelovali med sabo in po vojni se je precej resno govorilo o t.i. Balkanski federaciji, v kateri naj bi bilo več držav. Vendar to realno ni bilo mogoče, še najlažje bi izvedli "združitev Albanije k Jugoslaviji :) " k čemur je nekaj časa zelo težila predvsem Jugoslavija (ki je bila seveda močnejša od Albanije in bi imela vodilno vlogo po eventualni združitvi).

 

Kmalu so prišle na dan razlike, ko pa se je zgodil upor Tita proti Stalinu (ki je hotel imeti pod nadzorom vse te države), je Enver Hodža potegnil s Stalinom in od ideje hvala Bogu ni bilo nič. Seveda je bil potem tudi Stalin proti tej združitvi, dovolj težav je imel že s samo Jugo in Titom. Takrat (in kasneje, vse do osemdesetih) se se Albanci zelo bali Juge in začeli delat tistih milijon bunkerjev proti jugo meji.

V tistem času je namreč Jugoslavija res bila tretja ali četrta armada Evrope po številu vojaštva pod orožjem (to se je potem v petdesetih hitro razblinilo) .

 Tudi zahodnjaki so bili proti tej ideji združitve.

To bi bilo šele enega sranja potem, ko bi ta federacija razpadala :bum:

Popravljeno . Popravil Fantocci
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala za info, mi2 bova šla v predlagani Ksamil.

Če nama bo sedel ostaneva 2 morda tri dni.

Mogoče se kje srečamo.

Ajd

Mi smo zdaj tu, jutri dopoldne odrinemo naprej. kAm pa se ne vem, mogoce tudi na Krf. Poglej pri vhodu VW kombi,

Preskoci oba psa in me pocukaj za rokav!

V bistvu je kar nekaj resnice na tem.... Malo poguglaj "Tito Balkanska federacija 1945 - 1946"

 

recimo: https://sh.wikipedia.org/wiki/Pokušaj_stvaranja_Balkanske_Federacije

 

 

V drugi svetovni vojni so namreč vsi partizani (jugoslovanski, grški, albanski.. ) zelo tesno sodelovali med sabo in po vojni se je precej resno govorilo o t.i. Balkanski federaciji, v kateri naj bi bilo več držav. Vendar to realno ni bilo mogoče, še najlažje bi izvedli "združitev Albanije k Jugoslaviji :) " k čemur je nekaj časa zelo težila predvsem Jugoslavija (ki je bila seveda močnejša od Albanije in bi imela vodilno vlogo po eventualni združitvi).

 

Kmalu so prišle na dan razlike, ko pa se je zgodil upor Tita proti Stalinu (ki je hotel imeti pod nadzorom vse te države), je Enver Hodža potegnil s Stalinom in od ideje hvala Bogu ni bilo nič. Seveda je bil potem tudi Stalin proti tej združitvi, dovolj težav je imel že s samo Jugo in Titom. Takrat (in kasneje, vse do osemdesetih) se se Albanci zelo bali Juge in začeli delat tistih milijon bunkerjev proti jugo meji.

V tistem času je namreč Jugoslavija res bila tretja ali četrta armada Evrope po številu vojaštva pod orožjem (to se je potem v petdesetih hitro razblinilo) .

 Tudi zahodnjaki so bili proti tej ideji združitve.

To bi bilo šele enega sranja potem, ko bi ta federacija razpadala :bum:

Mozno, sem se dobro zabaval, kako mi je razlagal o njihovih strahovih pred vsemi In se spomnil s cim vse so nam prali glave v solah in kasneje v vojski.
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za Ksamil moram dodati, da kamp racuna 7€ na odraslo osebo, kampercka, otrok in psov ne racuna, Zelo ugodno, kampek lustkan, majhen in spedenan v detajle. No, spat se zdaj ne da, ker v bliznjem lokalu seka muzika, moram cez eno uro tako zbuditi ta malo, da ji dam antibiotike. Komarjev k sreci ni, uzivam s tablico na svezem zraku na lezalniku.

Prejsnjo noc smo spali pri gostilnici v mini kampu na prelazu med Vlorejem in Himaro ali tako nekako. Na skoraj 1000m se je koncno dalo dihati, hrana v gostilnici, ki si lasti tisti koscek travice za dva sotora, pa za sladokuscein po res nizkih cenah. Gostilnica se imenije Natyra in pripravlja samo domace jedi, pridelane v okolici. Delata ata, ki je po rodu Grk in njegova zena Gruzijka. Prenocevanje za nas vse 13€, vecerja za 4 - 10€, zajtrk 6. Zajtrk: stirikrat omleta z domacim sirom, dve veliki kavi, domaci jogurti podobni nasim v kaki gorski koci in kruh popecen na olivnem olju. Kadilcem da tudi domaci tobak, kak je ne bi vedel..

Tam smo spoznali tudi druzino iz SArajeva, ki se vedno ustavijo pri njih zaradi njegove domace kuhe in prijaznosti. Je pa treba biti kar pozoren, da ne zgresis, ker je sredi gozda in ni ravno dobro oznaceno. Ce ne bi ustavil za lulanje psov, gostilnice ne bi opazil. Na prelazu so vecje in bolj marketinsko naravnane gostilne, nekako v stilu Trojan.Ta je malo pod vrhom, ce peljes proti jugu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Motolover, glede na to, da s kamperčkom kamperčkaš, bi mogoče lahko tulele: http://www.motosvet.com/tabla/topic/38765-vtisi-vo%C5%BEenj-z-avtodomom-ali-prikolico/

strnil en potopis s slikcami.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mi smo zdaj tu, jutri dopoldne odrinemo naprej. kAm pa se ne vem, mogoce tudi na Krf. Poglej pri vhodu VW kombi,

Preskoci oba psa in me pocukaj za rokav!

Mozno, sem se dobro zabaval, kako mi je razlagal o njihovih strahovih pred vsemi In se spomnil s cim vse so nam prali glave v solah in kasneje v vojski.

En večer sva bila na sprehodu in za nama slovenska govorica. Ravno sva vas hotela odgovoriti pa ste zavili čez cesto. Po psih sodeč ste bili vi.

Ajd

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nismo se nič sprehajali je bilo prevroče za take podvige. Tja smo prišli v petek in v soboto že šli. V samem kraju ni kaj početi, plaže bolj tako, tako, morje je sicer lepo in k sreči brez mivke. Si bil v kampu? Če ne, koliko si plačeval za sobo?

 

Zanimive (beri grde) so tiste na pol porušene nedograjene hiše. Policija pride z ogromnim bagrom in poruši nosilne stebre, hiša se prevrne in ni več uporabna.  Žal taka potem ostane kot spomenik, nihče je ne poruši do kraja. To je specialiteta Ksamila, drugje po Albaniji se problema črnih gradenj niso lotili na tak način. Vse hiše so porušili spomladi 2011 in od takrat naprej ni črnih gradenj. Če želiš graditi na tej parceli, moraš najprej plačati dokončno rušenje in odvoz materiala.  Tega seveda nihče ne naredi,  ker je zemlje za novogradnje naokoli dovolj.

68-ksamili-07-22-04-12.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nismo se nič sprehajali je bilo prevroče za take podvige. Tja smo prišli v petek in v soboto že šli. V samem kraju ni kaj početi, plaže bolj tako, tako, morje je sicer lepo in k sreči brez mivke. Si bil v kampu? Če ne, koliko si plačeval za sobo?

V naselju nad diskačem, apartma 40€/dan, klima, wiffi, precej luksuzno. V zalivih sama mivka in ribe, ki te ščipljejo če si pri miru.

Ajd

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Wilson, prva dva linka v podpisu ti ne delata.

Pa res, nimam pojma zakaj. To mora biti nekaj s forumom narobe.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@motolever

 

Brez gradbenega so jim spodmaknl temelje. Zakaj ostalo golo stoji, me ne sprašuj :smoke:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@motolever

 

Brez gradbenega so jim spodmaknl temelje. Zakaj ostalo golo stoji, me ne sprašuj :smoke:

V opomin in poduk ostalim.

Ker je pa tako ali tako cela dežela zasvinjana, tstih nekaj podrtih hiš ne kazi preveč. Podobno kot pri Hrvatih tiste zminirane hiše v Krajini.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kot sem omenu tako stihijske gradnje težko srečaš in tud brezokusne! model, sevede je zaslužu z drogo in verjetno ne z agrumi, ma totalno spedenan, živa meja u nulo na kvadrat postrižena, bajta u bizaco keramiki itd itd - zraven pa sosed cist zanikrno s kozami kup železja, smrdi.... in to na mejni centimeter....

...tko da na tvoji fotki, lover, nism zihr ce se ni samo od sebe prevrnil. modeli niso neki gradbeniki, sploh pa ne policaji, pomoje. če greš rušit kej tazga zelo težko definiraš kam bo padl... verjetno majo preveč bageristov pa jih kolatererajo :)

sicer mi je pa zgodba k jo je en u tirani povedu. po informbiroju, septav po osamitvi albanije so jim na državni ravni dajal material; pesk, cement, železo,... da so po projektih sami zgradil bunkerje (moral so!) pa so modeli raj uložil material u prizidke pa bunkerje pač provizorično sestavl.... uglavnem, hoxa to ugotovi in odredi da v vsak zgrajen bunker (verjetn ne čist usak :) ) spravjo not izvajalca in opalijo z armbrustom ipd, če model prleze vn ga je dobr zgradil! je reku da je blo kar nekajj slabo zgrajenih!

drgač pa u splitu 33 sončnih, u lublan pa vidm dež, khm ;) za zdržat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A je kdo zavil od rijeke crnojevica proti poseljani,komarno-je asfaltirano ali makadam?

Nekaj v tem stilu...

post-7865-0-63729800-1438263326_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kot sem omenu tako stihijske gradnje težko srečaš in tud brezokusne! model, sevede je zaslužu z drogo in verjetno ne z agrumi, ma totalno spedenan, živa meja u nulo na kvadrat postrižena, bajta u bizaco keramiki itd itd - zraven pa sosed cist zanikrno s kozami kup železja, smrdi.... in to na mejni centimeter....

...tko da na tvoji fotki, lover, nism zihr ce se ni samo od sebe prevrnil. modeli niso neki gradbeniki, sploh pa ne policaji, pomoje. če greš rušit kej tazga zelo težko definiraš kam bo padl... verjetno majo preveč bageristov pa jih kolatererajo :)

sicer mi je pa zgodba k jo je en u tirani povedu. po informbiroju, septav po osamitvi albanije so jim na državni ravni dajal material; pesk, cement, železo,... da so po projektih sami zgradil bunkerje (moral so!) pa so modeli raj uložil material u prizidke pa bunkerje pač provizorično sestavl.... uglavnem, hoxa to ugotovi in odredi da v vsak zgrajen bunker (verjetn ne čist usak :) ) spravjo not izvajalca in opalijo z armbrustom ipd, če model prleze vn ga je dobr zgradil! je reku da je blo kar nekajj slabo zgrajenih!

drgač pa u splitu 33 sončnih, u lublan pa vidm dež, khm ;) za zdržat.

Imaš na netu kar nekaj člankov o podiranju črnih gradenj po njihovo. http://michaelharrison.org.uk/tag/destruction-of-houses/

Kar se izgleda tiče, se strinjam, na Balkanu moraš tako ali tako gledati druge reči, kot hiše in smeti ob cesti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Menda so morilca že dobili:

 

Albanian police on Sunday arrested the suspected killer of a Czech couple who were shot dead while driving in the Theth area, a mountain wilderness popular with European tourists.

Michael Svatos, 27, and his partner Anna Kosinova, 36, were gunned down on a mountain road on Friday.

The suspect, Sokol Fran Mjacaj, 25, was captured after a manhunt involving 350 policemen, regular and elite forces. He was eventually cornered in a two-storey building.

Police said Mjacaj had confessed to boarding the four-wheel-drive car after threatening the couple with an automatic weapon. After driving for a short distance, a struggle broke out and he shot them both dead, according to his confession. Mjacaj fled, leaving the gun and his fingerprints behind.

Mjacaj left jail a month ago after serving five years of a 10-year sentence for involvement in the killing of a 13-year-old-boy during an attempt to steal his gold necklace in 2010, police said in a statement.

Theth has become a favourite haunt of Czech tourists despite the disappearance there of three youths in 2001, a case that has yet to be solved. Visitors from Western and Central Europe come to trek and camp in the remote mountains, one of Albania's poorest areas until it began to offer basic amenities for travellers seven years ago.

"I want to assure the Albanian and foreign citizens touring Albania they will be safer from now on and we shall be putting at their disposal every necessary service," General Police Director Haki Cako told reporters.

 

http://uk.reuters.com/article/2015/07/05/uk-albania-czech-killings-idUKKCN0PF0VC20150705

Popravljeno . Popravil motolover
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

28 in 29.07 sem bil v Theth-u....ena izmed vmesnih postaj 7 dnevnega križarjenja z štirikolesnikom po Albaniji.

vedel sem za dogodek, a nisem niti malo okleval ko sem se odpravljal v to smer.

Poročilo ki je navedeno je tipično poročilo zahodnih medijev.

Uboga dva nedolžna čeheca sta bila oropana in ubita. Slednje je sicer dejstvo.....a dejstvo je tudi, da Čeheca nista bila tako nedolžno slučajno v to vpletena.

V ozadju so čudni posli, denar in travice.

Kakorkoli....seveda ni razloga, da sta končala kot sta, vendar je tako vsepovsod...iščeš težave...z lahkoto jih najdeš.

V glavnem....razen neznosne vročine je tam doli vse v najlepšem redu...tisti, ki ste že bili tam veste kako in kaj in kdor se odpravlja v te kraje....brez skrbi...le na ceste pazite, ker so še vedno v obupnem stanju.

Kar pa mene ne moti.... :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bolj nevarna je tista druga cesta, ki pelje iz Theth-a proti Škodru....narava je sicer prečudovita....a za 55km. 5 ur....na poti pa naštel preko 100 križev....tudi dveh motoristov, ki sta lani končala v prepadu ob cesti...

11813256_492196590950313_579908003030902

11701215_492196527616986_524183642569994

11224008_492196674283638_498841803426218

11825083_492196690950303_382857868434534

Žal je ta cesta prevozna res le za terence, 4 ckile in izkušene motoriste...vendar je vredna greha...če preživiš.... :yea1:

Popravljeno . Popravil BIF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmm, kolikor vem je cesta od Shkodra do Thetha asfaltirana, le tista desno dol je še makadamska. Najbrž si bil na tej? Če lahko, daj sliko z Googlemaps, da vidim, kje si se to vozil. Sam nisem rinil gor, ker smo bili prevelika ekipa in s cestnim kombijem s pogonom na dve kolesi pa še vročina je bila prehuda. Raje smo šli ob obali do juga.

Solo z endurco bi šel takoj, že planiram jesensko Albanijo. Le ena težava je, ker so mi enduro ukradli in bi moral nabaviti nekaj drugega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja to je tista...desno dol....ni asfaltirana, verjetno nikoli vzdrževana, polna štrlečih ostrih kamnov in na ovinkih polna grušča in zdrsljiva.

Do Theth-a pa ni nobena asfaltirana. Delno je asfaltirana od Koplika do prelaza....spust v dolino pa je še vedno makadamski....ampak soliden.

Popravljeno . Popravil BIF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tako so mi razložili motoristi v kampu. V Albanijo se vračajo vsake pol leta in so jamrali, da je vsakič manj makadama. So bili pa pravi hard enduraši.

En me je celo povprašal po ekipi Slovencev na XTjjih, ki da so pravi norci.  Sklepam, da je poznal Ni3ousa. Nachota in ekipo.

Popravljeno . Popravil motolover
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!