Skoči na vsebino

Komplet prve pomoči za motoriste in prva pomoč ob nezgodi


Ervina

Priporočene objave

Saj o paketu ni več kaj dosti govoriti.

Po mojem mnenju je bistveno izboljšan.

Sedaj vsebuje tudi rokavice, kar v dobi aidsa ni več zanemarljivo.

Lahko se ti življenje v hipu obrne zato, ker si na tleh ležečemu krvavečemu z golimi rokami šaril po krvaveči rani.

Sicer pa, škatlica s prvo pomočjo pride največkrat prav pri nevozniških nesrečah, ko je avto najbližja omarica s prvo pomočjo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No vidš Brrrm kako oblast misli na dobrobit svojega naroda. Sedaj boš lahko obdržal doma ta staro škatlico, ki jo boš po mili volji praznil za nevozniške nesreče, ta nova bo pa ostala nedotaknjena za pripetljaje na cesti. :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Stare so že na 3/4 prazne.

Zato bom počakal na ponovoleto, ko bodo v prodaji nove, da ne bom kupoval novih starih škatljic.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

EU nima nobene direktive, smernice, uredbe, napotila ali pisma, ki bi zavezovala države članice o čemerkoli v zvezi s prvo pomočjo v avtu. :P

Potem mi pa spljoh ni jasno, zakaj se ukvarjajo s tem...

Baje pa v Tosami delajo v treh izmenah... Me zanima ce bojo dobili 13. place (delavci, ne lastniki)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Potem mi pa spljoh ni jasno, zakaj se ukvarjajo s tem...

214. (Pooblastila) člen Zakona o varnosti v cestnem prometu med drugim pravi:

''Minister, pristojen za promet, izda natančnejše predpise o dimenzijah, skupni masi in osni obremenitvi vozil, o napravah, opremi in delih vozil ter o osnovnih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati naprave, oprema in deli vozil v cestnem prometu''

Ta zakon je nastal v povezavi s 24 predpisi EU, ki noben ne omenja česarkoli v zvezi s paketom PP. Verjetno je to v domeni posamezne države članice.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aha, no koncno mi je jasno :P (sem malce dolgo rabil, a ne .) )

Torej, po novem so zmanjsali globino profila na gumah za 1mm in seveda (no ja, mogoce <_< ) bo vec prometnih nesrec....

AMPAK, ker nasi "vrli" uradniki skrbijo za "ubogo rajo" so nam dali novo PP :OK:

Kako lepo :cry: Sem kar solze na oci dobil :notworthy:

O:-) :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Noise Data: Hear,hear!!

jaz še unim u belih haljah ne zaupam kaj šele kakemu mimoidočemu, ki se je petnajst sekund nazaj še po riti praskal, da bi me pol otipaval... ostane mi le, da upam, da se ne razsujem v tolikšni meri, da bi me bilo treba z nujno medicinsko pomočjo reševat.

prebral sem pravilnik in nikjer ne piše, da moram kupiti nov komplet. predpisane so mere škatle :blink: (verjetno zato, da policaji lahko trenirajo osnovnošolsko geometrijo na frišnem luftu), na škatli mora biti napis

(3.odstavek 5.člena):

Na pokrovu (zgornjem delu) embalaže mora biti oznaka proizvajalca in napis »Komplet za prvo pomoč – za motoriste« oziroma »Komplet za prvo pomoč – za avtomobiliste«.

kar pomeni, da bom izmeril obstoječo 1.pomoč (upam, da je taprave mere, drugače je neuporabna v primeru nesreče...) , nanjo dopisal manjkajoče besede oz. dal gor nalepko s tem besedilom, dokupil v sanolaborju par stvari in A-je-to.

+

za motoriste je obvezen "obliž 1cmx1m" :blink: whathafuck?

za avtomobiliste pa "2cmx5m" :blink: watzdapoint!?

to pomeni, da lahko motorist poflajštra samo 20% in mora za ostalih 80% avtomobilista čakat?

+navodila morajo biti v slovenskem jeziku...potemtakem lahko tujce na poti čez slovenijo jahajo ko blesavi. a nismo v EU in bi bilo vsaj še angleško dovoljeno...? razen če ni ta člen namenjen proizvajalcem/prodajalcem kompletov. v tem primeru so sestavine izdelka pa tkntk že v zakonu o varstvu potrošnikov navedene.

sej ne vem. raj sploh ne bom več šel v detajle. keri kurci pišejo te pravilnike, no?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ma to je enaka bedarija kot s trikotniki :angry: ...važno da je poštempljan s pravimi E xxx ji in že se vse čudežno popravi. mislim, da je to navadno odiranje folka.

v dobi odvetnikov in tožb, je včasih bolje, da nisi zraven nesreče, ker lahko si ob ponesrečencu in ne veš kaj naredit ter mu vsaj poskušaš lajšat psihični pretres potem te pa tožijo da mu nisi dal prve pomoči <_< ...če pomagaš in se kaj zaplete je isto :BUA: ... to, da se ljudje ne ustavljajo je razumljivo, mogoče pa nočejo met opravka z nesrečo ker so imeli slabe izkušnje... ni samo egoizem, je tudi strah pred odgovornostjo in morebitnimi posledicami, da lahko narediš več škode kot koristi in si potem zaznamovan do groba... O:-)

in sploh bodo lahko smrkci :SS potem še pregledali tvojo prvo pomoč, in ugotovili, da je bila kupljena 31.12.2004 in zato neustrezna in boš plačal še to... <_<

kar se jast spomnem od prve pomoči je to, da se najprej zavaruje kraj nesreče in poišče pomoč...pa tako in tako pri motorjih so večinoma zlomi in notranje krvavitve in nimaš kaj pomagat če nisi slučajno zdravnik. :doze:

oprostite, ma če vas vidim potleh vam gvišno ne bom šel čelade snemat :ph34r: in tega nočem od nobenega, da bi naredil meni. egoist gor al dol. lahko pa pričakujete, da ustavim promet. to pa :notworthy:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pa tako in tako pri motorjih so večinoma zlomi in notranje krvavitve in nimaš kaj pomagat če nisi slučajno zdravnik. :doze:

oprostite, ma če vas vidim potleh vam gvišno ne bom šel čelade snemat  :ph34r: in tega nočem od nobenega, da bi naredil meni. egoist gor al dol. lahko pa pričakujete, da ustavim promet. to pa  :notworthy:

Pri notranjih krvavitvah lahko samo kirurg pomaga ;)

Pa snemanje čelade je dost preprosto, ko enkrat vidiš.

Pazit je treba, da glave ne zvrneš preveč nazaj ali naprej. Pa ko vlečeš čelado dol to koristi vretencem, da se razbremeni pritisk.

En pomočnik kleči pred poškodovancem, drži čelado in skrbi da je glava lepo poravnana in fiksna. Izvajalec pa odpne pas, odstrani morebitna očala in s prsti počasi privzdiguje čelado od spodaj, prste uporabi kot vzvod.

Nikakor pa ne vlečt čelado na silo dol!

Pa prvo kar naredite pri nezavestnih je, da jih date na bok, v položaj za nezavestnega. In pol je spet dilema, ker neveš a ima poškodovan vrat in pol zakvačkaš med premikanjem in ima posledice. ali pa umre. :doze:

smo imel tri tedne nazaj kolokvij iz PP :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

....zakvačkaš med premikanjem in ima posledice. ali pa umre....

ja

potem te pa še toži (ali pa sorodniki)

&

zato ker si reševal življenje, plačuješ do smrti, če se je ponesrečenec dušil, ti pa si moral izbirati med smrtjo/invalidnostjo zaradi zlomljenega tilnika in smrtjo zaradi zadušitve ... povrh vsega, je pa opustitev pomoči ponesrečencu kazniva.

Kako rešiti dilemo?

1

zavarovati kraj nesreče

2

ustaviti morebitne močne krvavitve

3

poklicati rešilca

4

ne premikati ponesrečenca - v postopku se vedno človek lahko izgovori na to, da ni treniran reševalec, in da zaradi šokantnega prizora in s solzami zamegljenega pogleda ter absolutne zmedenosti ni opazil kake malenkosti, zaradi katere bi bilo treba premikati ponesrečenca

5

ne glede na to kako kruto je to (če se človek zaduši pod čelado) ... je treba vedeti, da zaradi nestrokovne pomoči lahko najebeta oba, zaradi nepomoči pa samo eden - na Planetu Opic imamo pač tako zakonodajo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

očtino še nisi videl kakšne nesreče v živo, a?! drugače ne bi takih bedarij pisal:

Lansko leto na voznji s fotrom vidla posledice voznje s ceste....Kaj bos naredil.... Motoristi okol, firbcev z avtomobili itaq prevec...PP ma itaq vsak s sabo...Sam gasa...

In ce bo kdo mene videl na cesti, bo to na motorju, na cik pavzi, z okvaro, al pa navitga na ograji oz.drevesu....

Torej, ce bom rabil pomoc, bo to samo v primeru okvari motorja....(mogoce avta, ko ga bom nabavil)

V vseh ostalih primerh bo kakrsnakoli pomoc prepozna...

Aja, ne se sekirat... MacGyver je vozil dzip brez motorja .... eni pa ne morejo smucat....

...or whatrever....

Zakaj se sekirat zaradi stvari. na katere nimas vpliva....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V vseh ostalih primerh bo kakrsnakoli pomoc prepozna...

Da ne recem nezeljena oz. nepotrebna...

Ma, ne vem, Itaq sem bebec z motorjem... Ko bom razbit kot idiot, bom mogoce drugace razmislal....

Ampak za enkrat, ne hvala... Raje 100.00 na uro kot z vozickom...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no sej je bilo vse povedano.

dejstvo je, da ko se gre za denar je tudi človeško življenje odveč...na žalost je tako in vedno bolj je to vsakdanjost. :(

predlagam, da se uvede nošenje prve pomoči tudi za pešce kolesarje itd. in da se v šolah od prvega razreda naprej poučuje pp in enostavne medicinske postopke. mislim da bi to bilo učinkovito. malo za hec malo zares :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dejstvo je, da ko se gre za denar je tudi človeško življenje odveč...na žalost je tako in vedno bolj je to vsakdanjost. :(

Po drugi strani pa nas je na Zemlji nekaj milijard preveč in pravzaprav niti nismo tako dragoceni. :xx:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Posel vreden 6 miljard SIT........rad bi vedel,koliko je dobil predlagatelj zakona na svoj bančni račun s strani Tosame??????

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Alooo? :blink:

Ej, fantje in dekleta. Če niste usposobljeni dajati prve pomoči, oz. se je bojite nuditi, lepo prosim ne navajajte drugih, da ne poskušajo tega in jih ne strašite.

Kaj kljub vašemu več ali manj neutemeljenemu strahu lahko naredite?

1- Zavarujete mesto nesreče

2- kličete nujno pomoč

3- ugotovite stanje ponesrečenca

4- motoristu odprete vizir na čeladi in mu tako omogočite več zraka.

5- s prevezo oz. pritiskom gaze na rano ustavite krvavitve.

in, da če ni nujno in niste usposobljeni, ne snemajte motoristu čelade!

Še lani smo se motosvetovci udeležili predavanj prve pomoči v Tacnu in tudi drugje. Predavanj prirejenih posebej za nudenje pomoči ponesrečenim motoristom.

Maksi je na teh in drugih osnovah pripravil tudi nasvete za pomoč v sili.

http://www.drustvo-maksi.si/

Iščite pod Maksi svetuje/varna vožnja/nasveti/Nudenje prve pomoči motoristu

Malo je takih kot Kruse, ki resnično igra svoj štos. Vsi ostali pa si verjetno želimo pomoči na cesti v primeru nesreče, če že ne nam samim, pa želimo pomoč vsaj svojim dragim. In zato se zavedajmo, da jo je potrebno tudi nuditi, pa najsi bo to še tako kruta izkušnja! Ni dovolj na tem forumu samo čestitkat motoristom reševalcem (katerim vsa čast), treba je biti pripravljen tudi kaj narediti.

(KarMaloHudPress)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lepo je živeti v deželi, kjer zakonov niti tisti, ki so jih pisali, ne znajo tolmačit.... :OK:

...pravne razlage pa v javnost lansira Tosama. :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mah, sej bomo tako in tako mogli kupit novega... se sploh ne sekiram glede tega

je pa zanimivo, kaj vse je že postalo norma in evropsko merilo... me zanima koliko recimo italijanskih voznikov SPLOH VE KJE MA PRVO POMOČ!! kaj šele da jo zna uporabit...

no po drugi strani, bodo vsaj delavci v tosami meli delo in plače :OK:

bodimo pozorni, kmalu bodo upalli kak davek na luksus, motor je smatran kot luksus... luksuzna premičnina...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... je pa zanimivo, kaj vse je že postalo norma in evropsko merilo ...

dokler nam ne predpisujejo velikosti

noge,

roke in

drugih bolj občutljiivih organov,

ter operativno ne vkalupljajo v norme tistih,

ki so nadstandardni na nekih mestih,

bo vse še nekako šlo ...

ko nam jih bodo pa začeli krajšati,

bo pa hudič ...

pol bo pa revolucija

:ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

evivalarevolutionpress

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

No pa so spremenili pravilnik. Novo registrirana vozila morajo imeti novo prvo pomoč že po prvem januarju. Za ostale velja 3 letno prehodno obdobje.

Popravljen pravilnik še ni objavljen v Uradnem listu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!