Skoči na vsebino

Ribolov


Petzl

Priporočene objave

Si vodilni na lestvici "Kdo najmanj razume črni humor". Dolgo za tabo ni uvrščen nihče.

Črn humor je eno, blebetanje nesmislov in nabijanje raznih sranj pa drugo :naughty: .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Broj Jedan!

Se strinjam, da je panika, ko gre kaj narobe. Morje daje in vzema in zato pri potapljanju ni prostora za napake. Potapljanje z jeklenkami me zaenkrat še ne zanima. Verjamem pa, da je tudi svojevrsten užitek.

Glede puške: Tisto na sliki je puška na gumo. V zadnjem času so moderne "lesenjače". To na sliki sem izdelal sam, po svojih željah in potrebah. Drugače so tele lesenjače bolj natančne in nimajo toliko povratnega trzaja. Drugače pa je cena takšnih pušk zaradi ročnega dela, kar visoka.

post-5959-1154964430_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..Glede puške: Tisto na sliki je puška na gumo. V zadnjem času so moderne "lesenjače". To na sliki sem izdelal sam, po svojih željah in potrebah. ..

Bravo!

:OK:

Vsaka čast! Zelo lepo si jo naredil!

:worship:

Gumarice

imajo to prednost, da pod vodo ne povzročajo

takega hrupa, kot puške na stisnjen zrak in ne plašijo preživelih rib ..

Predlog:

če je to res kar praviš, da so lesenjače "in",

naredi jih preko zime nekaj in prodaj na Bolha.com

Mogoče bo to start v nov posel .. lahko ponudiš

izdelavo po naročilu in meri

:hmm:

:naughty: :fight1:

1 In to najbrž pred potopom, da ti ni treba imeti sto kil svinca okoli pasu....

2 sam, a glavo si tut odšraufaš...in jo pustiš zgoraj namesto boje? :)

1 točno

2 ys to lahko naredim, ker imam 2 - ti pa ne .. najraje pa ujamem kako lino, ki je odlična boja in ravno zaradi glave sloh pod vodo ne more - fizikališ mišn-imposibl - pa še zelo močne zvočne signale oddaja takale "boja", ko drvi gliser direktno nanjo

:devil:

:photo:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

He, he, he :D Pred kakim mesecem dni sem brskal po motosvetovem iskalniku in iskal ali je bilo kdaj kaj govora o ribolovu, da bi povedali kako. Našel nisem nič! Sedaj pa naenkrat zagledam, da je bila pred kratkim ta tema le odprta. In da imamo tudi take punce motoristke, ki rade lovijo ribe. .)

Nekoč (ko sem bil še pol manjši :D ) sem kar več lovil. Bil sem nekajkrat tudi v ribiškem taboru,... Zadnja leta pa sem lovil le parkrat na leto s kolegi za relaksacijo. Popolnoma razumem tiste, ki se jim ne da sedeti za vodo, ker imam tudi nekaj takih prijateljev. Meni pa je pač všeč, še posebej če grema s kakim prijateljem, rečema kakšno, popijema kakšno mrzlo pivo iz hladilne torbe, opazujema naravo,...

Najprej naj napišem nekaj izkušenj iz morja, ki pa jih ni veliko. Ravno pred kakima 2 tednoma sem se vrnil z dopusta kjer smo tu pa tam tudi lovili. Sicer ne toliko kot bi želeli (smo imeli tudi druge aktivnosti) pa vendarle. Drugače lovim tudi z obale po sistemu talnega ribolova, letos pa smo bolj iz čolna lovili na sistem talnega ribolova in pa z vrvico iz roke. Ob obali je največ šans, da uloviš kakšnega špara, nekoliko dlje pa lahko tudi kaj drugega. Ampak ribe se raje zadržujejo v globlji vodi. Tako, da je dobro preveriti kje je globlja voda. Škarpeno je težko ujeti in prime bolj na srečo. Tako smo se en dan zjutraj ob 4:30 z majhnim čolnom in Tomosovo štirko odpravili lovit kakih 500m od obale in na 20m globine. Prvi poteg in na trnku je bil pajek. Potem naslednjič (imel sem 2 trneka) na enem trneku arbun, na drugem pa majhna skuša - torej 2 ribi na en mah :D . No nalovili smo v glavnem nekaj arbunov, paukov (stran jih vržemo, ker se nam ne da ubadati z njimi), skušo, šparov,... Ravno toliko, da smo kaj spekli.

Obstaja več vrst paukov, ki so najbolj strupene ribe v jadranu! Več si lahko preberete tukaj:

PAUK-PAJEK

Evo spet pajek naslednji dan iz malo včjega čolna pri lovu s svincem na dno:

IPB Slika

Pred morjem pa smo s kolegi šli tudi nekajkrat na Dravo lovit tolstolobike in tudi tu je bil dober uspeh! Ujel sem jih kar nekaj ta pa je bil največji - 15,5kg (drugi so bili okrog 7,8,9 kg pa tudi preko 10,... ). Kakšen pa je tudi pobegnil - tudi to je del igre. Naj povem še, da mi okus krapa ponavadi ni všeč! Tolstolobik pa je super in nima nikakršnega okusa po mulju, ker je izključno plankton in ne po dnu.

IPB Slika

Popravljeno . Popravil Ganges
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Včeraj je dragi spet ujel soma. :) Zgleda, da je letos dobra letina za some, če skačejo na trnke tudi priložnostnim ribičem. :devil: :)

Nisem pa vedela, da ga je treba dobesedno odreti, preden je nared za pečenje in konzumiranje :blink:

Star kolpski ribič naju je naučil, kako to gre. Kožo kar s kombinirkami dol, pa je, je rekel. :kva2:

Smo probali, somčka slekli, ga nakosali, pa pomokali (soma je menda res treba) potem je pa že plaval v rastlinskem olju (menda mora plavat tudi ko se peče) :blink:

Odličen je bil :OK:

p.s.

Kako pa vi pripravljate some? :rolleyes: :unsure: O:-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Odkar pomnem lovim na morju ribe. Kot otrok bolj drobiž, potem pa se je že kaj bolj užitnega obesilo na trnek.

S palico iz obale sem lovila orade (so tudi podnevi kar prijemale), na panulo iz barke pa smo ujeli že svašta....od zobatcev, gofov, skuš, igle, ušat, ....

Ušate so zelo njami ribice, najboljše prijemajo iz obale ob močni burji, ko valovi delajo precej pene. Takrat se v vodo nameče razmočen kruh, malo počaka, da se ribe zberejo, potem pa samo navadno bambus palico v roke, gor par metrov laksa z dvema trnkoma, za vabo pa več kot uporabna pastela (moka in voda zmešana v testo).

Nehumano prijemljejo. B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Smo probali, somčka slekli, ga nakosali, pa pomokali (soma je menda res treba) potem je pa že plaval v rastlinskem olju (menda mora plavat tudi ko se peče) :blink:

Plavat mora trikrat: v naravnem habitatu, v olju in v lampeku (zalit s primerno količino piva (okej, nekateri čudaki poleg rib pijejo tudi vino :krneki: :D )). :grim

Ampak jaz bi dodal še četrto fazo, ki je naravno neibežna: na koncu plava tudi v kanalizaciji. :)

Pa če smo že pri tem, še peta faza: kanalizacija gre v reko/morje, ergo: naravni cikel je zaključen. Na koncu spet plava v naravnem habitatu (resda v malce spremenjeni telesni strukturi, ampak to so že malenkosti :grim ) B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Plavat mora trikrat: v naravnem habitatu, v olju in v lampeku (zalit s primerno količino piva (okej, nekateri čudaki poleg rib pijejo tudi vino :krneki: :D )). :grim

Ampak jaz bi dodal še četrto fazo, ki je naravno neibežna: na koncu plava tudi v kanalizaciji. :)

Pa če smo že pri tem, še peta faza: kanalizacija gre v reko/morje, ergo: naravni cikel je zaključen. Na koncu spet plava v naravnem habitatu (resda v malce spremenjeni telesni strukturi, ampak to so že malenkosti :grim ) B)

Pa ti res nisi normalen ... pir zraven ribe :cry: ... pa tabasco si pozabu :rolleyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa ti res nisi normalen ... pir zraven ribe :cry: ... pa tabasco si pozabu :rolleyes:

Hvala za kompliment. :OK: :004

Ne pa nisem podabu. Tabasco je zelbsferštendlih. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Madona Manu pa deli z nami na kaj tvoj dragi tako lahko prime soma? Mi smo že ene 10 krat šli in sprobali vse možne vabe pa ni in ni bilo uspeha. Na soma pa smo se spravili, ker ga še nismo ujeli in nam prestavlja izziv. Pa noče in noče priti,... :( :angry2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Madona Manu pa deli z nami na kaj tvoj dragi tako lahko prime soma? Mi smo že ene 10 krat šli in sprobali vse možne vabe pa ni in ni bilo uspeha. Na soma pa smo se spravili, ker ga še nismo ujeli in nam prestavlja izziv. Pa noče in noče priti,... :( :angry2:

Jaz ti ne znam povedat :? Enkrat je šel z Lojzetom lovit, drugič pa sam. Obakrat je ujel soma. :eek:

Ne vem. Škornje je obul, vzel en star trnk, na katerega so otroci v nekem baerju lovili nastavljene in v vodo zmetane postrvi, šel mim Lojzeta na eno šmarnco, potem pa tistih dvajset metrov naprej do Kolpe. :blink: Zdaj spet lovi. :fredy: Malce sem pretresena, ker ga je tako zagrablo, da je celo službo potisnil na stranski tir. Njegov račualnik že ves teden sameva. :(

Ko pride nazaj, ga bom vprašala, kaj da na trnk in v čem je fora. Ampak iskreno povedano, mislim, da še sam ne ve. :trance_33_sleep:

p.s.

Enga soma smo spucal pa dal v zamrzovalnik. Prid, ga bom odmrznla in ti ga vrgla pod bajto v Kolpo. :D Da ne boš več žalosten. ;) B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ekola Ganges....

zdaj pa vem....

najšprej ujameš zelenko al pa kleniča, mini izvedbo, ga zarežeš z nožem in to obesiš na trnk...menda deluje k hudir... :)

Danes ni bilo nič. :closedeyes: In žalujemo. :ninja:

p.s.

Je pa res, da so tudi mrene, če so prav pripravljene, zelo okusne - teh imamo danes pa trinajst :blink: :eek:

Pa še nekaj je res... tukaj okrog se motajo somi, ki niso težji od pet kil. V Dravi so pa menda ujeli tudi že osemdesetkilskega :eek: Tako da, ne vem, kako velijekga/težkega si ti nameraval ujeti. :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ob tem si vedno predstavljam, dabi na drevesu čepel in z zanko hvaltal mimoidoče ter jih z štrikom te ljudi gor vlačil za vrat ... ko bi mal se začeli dušit, bi jih pa dol spustil :) ... pol bi se pa hvalu, kok sm human ...

če že loviš, ubij in pojej.

Sym, če ne razumeš, ne komentiraj.

Pri ujemi in spusti se ne gre za humanost.

Gre se samo za to, da jaz res ne vem, kdo bi pojedel ribe, ki sem jih jaz bil sposoben ujeti v eni sezoni.

Jaz osebno jem samo kakega smuča, ščuko, soma, postrv, izjemoma krapa, težkega do 1,5 kg.

Če želiš, ti lahko ob prvi priložnosti prinesem kakega krapa, težkega 10 kg. Pa si ga speci in pojej.

Taka riba enostavno ni več za jest. Na steno si ga tudi ne bom vesil, ker tam imajo prostor samo ščuke in smuči. Lahko bi ga nesel domov in ga dal mačkom, da ga pojejo, a ga je enostavno škoda.

Če ga bom izpustil, pa bo imel še kdo priložnost, da ga ujame. Mogoče bom to celo jaz, po možnosti, ko bo težek 15kg.

V Romuniji je eno jezero (Sarulesti), kjer je ujemi in spusti (razen pri roparicah) že 15 let strogo pravilo.

Posledica: Tam je ogromno krapov, ki dosegajo rekordne velikosti in kraparji iz celega sveta so pripravljeni za enotedensko ribolovno dovolilnico pripravljeni plačevati od 500€ naprej.

Madona Manu pa deli z nami na kaj tvoj dragi tako lahko prime soma? Mi smo že ene 10 krat šli in sprobali vse možne vabe pa ni in ni bilo uspeha. Na soma pa smo se spravili, ker ga še nismo ujeli in nam prestavlja izziv. Pa noče in noče priti,... :( :angry2:

Ko si v enem prejšnjih postov omenjal Dravo:

kje si probal loviti in s čim??

Sicer pa priporočam, da poskusiš pri Šikerju. Tam obesiš jetra ali pol piščanca, pa bi skoraj moralo kaj prijeti.

Kar pa se tiče Drave:

na Ptuju in potem na Zavrču, tik pred Hrvaško mejo.

vaba pa tudi jetrca ali pa smrdljivo pišče.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kot prvo: soma še nisem ne lovila, ne ujela, ne jedla...v bistvu sem živega vidla le v akvariju Bistre.

Štorij o lovu na Soma je pa malo morje in velja za eno najboj prefrigano ribo pri nas (je tudi največja, ki lahko zraste do 3 metrov in tehta 300 kg) večja kot je (starejša) težje jo je ujet. Ko tehta cca 3 kg je star približno 4-5 let, prvoletniki pa imajo cca pol kile in 20 cm.

Vsak je najbrž že slišal, zgodbe kako je pojedel kakšnega manjšega otroka....kok je to res -ne vem :blush: je pa vse...od sesalcev, gosi, rac, rib, rakov, žab itd.

Mresti se od aprila do junija, najboljši ulov pa naj bi bil Julija in Augusta (hraniti se začne,ko zacveti Jorgovan :? )in je riba, ki gre prva na zimsko spanje....zato se ga pozimi ne da ujet (tako vsaj piše).

Spomladi naj bi se ga lovilo na blinker (hanjc, efect, meps),ki ga je potrebno počasi in enakomerno vleči po

zgornjih slojih vode, tudi če lovimo z ,,mrtvo,, vabo je postopek ist.

Največkrat pa se soma lovi na dnu, ker prebiva, v času kalnih vod pa tudi na plovček iz brega. Kot orjentacija naj vam služijo debla podrtih dreves v vodi, je reden gost v senci velikih vrb, fajn so tolmunih pred ,,brzico,, kjer čaka kaj mu prinese voda za pojest-povsod pred kakšnimi preprekami kjer se lahko skrije. Če ni ničesar od tega pa je v kotanjah na dnu reke za katere ponavadi vedo domačini....lohk pa prej sami raziščete teren :glare:

Som je redka riba, ki ima rada hrup, ko ostale ribe ,,poniknejo,, v skrivališča, pred nevihto in grmljenjem, pride Som na lov. Zato ga po starih navadah lovijo na buče....lesena zadeva, po katerih se udarja, da se ustvarjajo vibracije in hrup...Som radovededen kot je, pride pogledat kaj se dogaja...najbrž je pa tut lačen in če je zraven še vaba bo nekaj prigriznil.

Drugače pa som dobro vonja, brki in bočna linija pa so občutlivi na vibracije. Iz tega ven je novejši način lova tak, da se zraven žive ribe (vaba) obesi še spužva, ali flanelasta krpica napojena z ribjim oljem. Ko se živa vaba premetava, pošilja vibracije, iz spužve pa,, odteka,, vonj, ki pušča sled, ki naj bi soma speljala na pravo pot. Eni kuhajo kri z mletim mesom sardin ali ribjega olja in pol te kroglice v velikosti oreha mečejo v vodo v bližini nastavljene vabe.

Som ni tako borben vendar ga je treba vseeno počasi utrujati peden ga potegnete k sebi.

..Mamci: Snop crnih ili crvenih glista, crna ritska glista, kišna glista, rovac, durdubok, pijavica, rečni rak, komadi bele svinjske džigerice, komadi mesa, manja polupečena ptica, riba, žaba, larva, vodene bube, valjci od hleba izmešanog sa mlevenom svežom ribom ili sardinom, domaći sapun. :huh: ..

Seveda pa najpomembnejše pravilo...če soma tam ni lohk mečete notri karkoli hočete pa ne bo nič :whistle:

Pa še nekaj ,,zakona,, da vam ne bo potrebno ribiških čuvaje v vodo metat, da bi se izognili kaznim, ki so kar ostre-za žep seveda.

http://www.ribiska-zveza.si/si/index.php?o...=view&id=41

Za vas je brskala in brala lina. B)

PS...največ o somih najdete na srbskih straneh.

post-1392-1155377599.jpg

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala vsem za informacije, ampak se mi zdi, da smo že vse to sprobali.

Tu v Dravi pri nas (Ormož) so res veliki primerki somov. Poznam enega ribiča, ki je v življenju polovil že na tisoče roparic in ima tudi nekaj trofejnih somov okrog 50kg. Je imel na trneku tudi že kaj večjega, ampak ni uspel na suho spraviti.

Lovimo točno tako kot piše, da je dobro. Široko ustje manjše reke priteče (lahko teče zelo počasi ali pa celo stoji) v reko Dravo. Na robu kjer se mešajo tokovi lovimo. V vodi je kar tudi nekaj podrtega drevesja in kotanj, kjer bi som lahko počival. Lovili smo že na: mrtvo ribo, jetra, šop debelih rdečih črvov, mešanico (krvna moka, česen, jetra, kruh,...), smrdeče boilije,... pa nič! Enkrat se nam bo vendarle morala nasmehniti sreča :doze: Včeraj spet ni bilo nič! Oni izkušeni ribič nam je rekel, da bi bilo bolje v jezeru in nas vprašal, če poznamo topografijo jezera. Rekli smo, da ne in pričakovali da nam bo on povedal kje je dobro. Ampak ni povedal! Mi pa ne znamo točno kje so kake kotanje v jezeru na Dravi, on pa jih lahko pozna, če pa je ribič verjetno že 50 let!

P.S.: No edino bučkati še res nismo probali, ampak tudi to enkrat nameravamo. Amapak to tudi ni tako lahko, ker je dobro če veš kako to početi. Tu pa sploh ne vem, če se kdo ukvarja s takim načinom lova. Vem pa kje kupiti palico za bučkanje.

Živi bili pa videli :)

Popravljeno . Popravil Ganges
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sym, če ne razumeš, ne komentiraj.

Pri ujemi in spusti se ne gre za humanost.

Gre se samo za to, da jaz res ne vem, kdo bi pojedel ribe, ki sem jih jaz bil sposoben ujeti v eni sezoni.

Jaz osebno jem samo kakega smuča, ščuko, soma, postrv, izjemoma krapa, težkega do 1,5 kg.

pa koji kurac jim pol grenite življenje in jih vlačite na luft ,da boge reve ne vejo, kaj bi in zakaj se jim to dogaja? Bo kdo rekel, da je rib preveč v vodi in je potreben ribolov (tako, kot lovci rečejo za srne itd)?

no, samo, da se zabavate ;)

PS: ni e treba zdaj nazaj zabijat, kaj težim - težim pač za zabavo :D, tako kot ribiči lovijo ribe za zabavo :D

Če ga bom izpustil, pa bo imel še kdo priložnost, da ga ujame. Mogoče bom to celo jaz, po možnosti, ko bo težek 15kg.

ps - dejte jih s plavutkami in "peš" lovit. ko ga ujameš, se ga samo dotakneš in rečeš "ti loviš!" ;)

PSS: ok, dost humorja.

verjamem, da se človek ob meditiranju in čakanju ob vodi dobro sprosit, pa še prijateljstva se krepijo s soribiči. to je ogromno vredno

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsak je najbrž že slišal, zgodbe kako je pojedel kakšnega manjšega otroka....

U mater, tega pa še nisem slišala.... :kva2:

:blink: :eek:

Že štejem glave skozi okno, tam pri vodi : ena, dve naši, ena, dve , tri sosedove... kje je pa moj ta tretji :kva2: Aja, v postlci spi :closedeyes:

Lina, tnx, sem sprintala vse in bom jutri na bogračijadi prebrala še sosedom :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, Ganges, če v Ormožu ne dobiš soma, potem pa res ne vem.

Najdi si kaki drugi hobi.

Začni se z motorjem voziti ali kaj takega. Tudi pomirja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala vsem za informacije, ampak se mi zdi, da smo že vse to sprobali.

Živi bili pa videli :)

Kaj pa tole: če veš kaj je to za ena riba v prevodu deli z nami :)

SOM (Silurus glanis)

Način, mesto i mamci

Kao mamac se može koristiti takoreći sve, a love ga čak i na komad sapuna. Najčešći je mamac crna glista, pijavica, durdubak, rovac, riba ili parče, žaba, a ribari kažu da je od svega najbolji manjić. Kažu-koliko imaš manića toliko ćeš somova uloviti. Znamo da je manić riba koja se može uloviti samo u zimskim mesecima, a som se zimi baš ne lovi, pa ga ribari čuvaju u barkama ili na drugi način dok nepočne sezona lova na soma.

Sicer je pa še en ,,prepovedan način lova,,...pod spodjedenim bregom...spodaj mrgoli rib. Brodi se po vodi in z rokami ven meče...če vas ni strah z rokami šariti v spodjedah :blush: ...je pa spodaj svega in svašta....tudi kak mlajši somček.

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kao mamac se može koristiti takoreći sve, a love ga čak i na komad sapuna.

Na žajfo se ga lovi???? :eek:

A bo Dove - trdo milo, dobra? :hmm:

Svašta. Lina :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, Ganges, če v Ormožu ne dobiš soma, potem pa res ne vem.

Najdi si kaki drugi hobi.

Začni se z motorjem voziti ali kaj takega. Tudi pomirja.

Hvala za spodbudo :cry:

Mah ne, saj vem da bo tudi on enkrat nasrkal! Nikoli ga nismo lovili, sedaj komaj en mesec. Vem, da bo tudi ta prašič enkrat vgriznil v našo vabo :D :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ganges.....

nočem ti delat luštov, ampak naša osemletnica je včeraj zvečer ujela somčka... :blink:

In ga tudi sama odrla.. :eek:

Danes zjutraj so mi povedali, zgleda pa tako, ker so ga malce zamrznili... :photo:

post-635-1155462200_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no jest mam za letos nastimane 3 palce: na 180cm mam ribco za lignje, 3m standard.. drseci plovec gl. vrvica 0,33mm brezbarva, predvrvica 0,26mm, tretja: 3,3m carbon 60g svinec - talna varjanta: gl. vrvica: 0,42mm barkley blue, pred.:0,26mm.... ma mogoce kdo se kaksne nasvete???

destinacija: crikvenica

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Langus!

Za vsak slučaj vzemi sabo še kune. Sem slišal, da se na njih najboljše lovi :D

Fajn čofotaj pa peci (tut tiste na dveh nogah) :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!