Skoči na vsebino

Ribolov


Petzl

Priporočene objave

pred 1 uro, J.a.m.e.s pravi:

Dolgo časa me je poleg kraparije držalo, da bi se spustil še v muharjenje. Ker je to res ena posebna oblika ribolova, ko si neposredno v vodi in premetavaš vabo sem in tja v upanju da se ti kaj obesi gor. Še posebej mi je všeč tisti neposredni stik med tabo, vrvico in vabo. Ker sem imel za celo klet ribiške opreme, poleg kraparije sem rad hodil tudi blinkat, se za muharjenje nisem nikoli do konca odločil. Mogoče ko bom v penziji. Čeprav zdaj, odkar vozim motor ni pravega časa, pa tudi cenovno so pri nas karte predrage. Kolegi vem da dosti hodijo na Savinjo na sulca. 

Muharjenje je najbolj pristen način ribolova. Dejansko moraš imitirat ter plasirat umetno muho ribi v vidno polje na čim bolj naraven način. To pomeni, da z metom imitiraš muho, katera pade na vodo ali ličinke larv katere se na dnu izležejo in potujejo na gladino, kjer vzletijo. Bolj uspešen imitator si večji imaš uspeh. Tukaj moraš biti tudi strokovnjak za mrčes, da ga opazuješ v naravi, opazovati samo vodo kako se giblje ter imeti prefinjen občutek v roki. Namreč predvrvice so lahko tudi debele samo 0.08 mm. Oprema je zelo “krhka” in utrujanje ribe se opravlja le z prsti leve roke, ter palico v desnici. Kontakt in sam občutek z ribo je zelo pristen. Ne govorijo zastonj, da je muharjenje kraljica ribolova. 

Sama izvedba muharjenja je mogoča skoraj na vse vrste rib. Sam sem zelo uspešno muharil na Dravi z lovom na dravsko podust. Borbena riba je nudila obilo užitka. Lov na Lipana je pa bil vedno presežek v Radovljici (Sava), Soči, Idrijci, Uncu... Škoda, da smo preveč oddaljeni od salomonidnih voda in se mi z vsemi hobiji enostavno ne poklopi z časom. Do penzije bo še pa kar nekaj let za počakat ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jah...na srečo imamo ta privilegij in/ali prekletstvo, da nam je (vsaj večini, če imaš razumna pričakovanja), dana možnost, da se lahko ukvarjamo z različnimi zadevami, ki nas veselijo. Jebe nas tisto, kar so imeli naši starci (večinoma) na voljo...čas! Jih je pa jebalo (vsaj večino) pomanjaknje materialnih sredstev in neki drugi družbeni normativi. Mi imamo (večina) vse resurse...razen časa. In zato čakamo kot butci na penzijo z zamegljeno predstavo, kaj vse bomo takrat počeli. No, glede na napovedi in kazalce, bomo takrat večinoma sodelovali v generacijskih zborovanjih v ambulatnih čakalnicah....jeba je življenje.

  • Všeč mi je 5
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, The Lakl pravi:

imeti prefinjen občutek v roki. 

...je pa res, da  je  vedno manj muharjev, ki to imajo....vedno več jih je, ki "tepejo" vodo...:naughty:...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Akito pravi:

...je pa res, da  je  vedno manj muharjev, ki to imajo....vedno več jih je, ki "tepejo" vodo...:naughty:...

Ja...kot tudi vsem nam znani panogi motorizmu, se je tudi ribolov izrodil. Oprema za muharjenje je dostopna vsakemu in v primerjavi z dvema destletjema nazaj praktično zastonj. In potem se najdejo cepci s polnimi žepi in slabim okusom (kot pri motorizmu), ki se lotijo muharjenja zato ker ima pač status kraljice ribolova. In tako dobimo potem sliko pokačev iz ptujskega polja na vodi...kot maškare.

Moram pa povedat, da sem pred nekaj dnevi obiskal trgovino z ribiško opremo. Če ne bi videl na lastne oči ne bi verjel...lov na krapa je postala hujša panoga in zahteva več znanja, orodja in pripomočkov kot izdelava Cartierjeve ure. Milijarde nekih kroglic raznih okusov in barv, štopli, špule, palice take in drugačne...pa sem misli, da so motoristi fukheni s svojimi dodatki...motoristi so piceki, proti ribičem.

Jaz sem nazadnje krape lovil s steklenko, špula je imela dva lagerja, štopl pa je bil malce drugačen od narobe obrnjene buteljke..trnek-sidro, pa piksna kuhane koruze...pol za na trnek, pol pa za mene...ker dan je dolgi. Krapi so "delali", če je bil dan pravi, če ne pa nič...isto kot danes. Kam pri milem kurcu je šlo vse skupaj? Še obstaja sploh kaj normalnega?

BTW..kaj froci se še vedno delajo tak, da se dva pofukata ali je to že danes drugače. Zadnjega sem naredil pred 18-imi leti pa pač vprašam?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 50 minutami, BIF pravi:

Moram pa povedat, da sem pred nekaj dnevi obiskal trgovino z ribiško opremo. Če ne bi videl na lastne oči ne bi verjel...lov na krapa je postala hujša panoga in zahteva več znanja, orodja in pripomočkov kot izdelava Cartierjeve ure. Milijarde nekih kroglic raznih okusov in barv, štopli, špule, palice take in drugačne...pa sem misli, da so motoristi fukheni s svojimi dodatki...motoristi so piceki, proti ribičem.

Jaz sem nazadnje krape lovil s steklenko, špula je imela dva lagerja, štopl pa je bil malce drugačen od narobe obrnjene buteljke..trnek-sidro, pa piksna kuhane koruze...pol za na trnek, pol pa za mene...ker dan je dolgi. Krapi so "delali", če je bil dan pravi, če ne pa nič...isto kot danes. Kam pri milem kurcu je šlo vse skupaj? Še obstaja sploh kaj normalnega?

Marketing je naredil svoje. Korda in podobne firme non stop iščejo in razvijajo "novitete" s katerimi še najbolj levi "ribič" ulovi kapitalno ribo. Seveda na papirju in reklamnih filmih. Njihovi testni ribiči imajo svoje zakupljene mlake, iz posnetkov ki jih posnamejo v časovnem obdobju po 14dni in več, skupaj spravijo za en 45min reklamni filmček. In seveda butast folk verjame kako se da z njihovimi produkti naloviti. Podobno kot če pogledaš reklamne posnetke GS-ov in vidiš kako majstri delajo s to to težko kravo. Potem pa vidim jodlarja v polni bojni opremi v Vrsarju v kampu, kako hoče speljati na 20cm grvino in se mu motor vmes prevrne na bok, ovi pa naredi dva prevala nazaj.

V realnosti je hvala bogu drugače. Sem bil kar nekaj časa konkretno notri, vse živo sem videl in se seveda na začetku tudi v marsikaj zaletel. Šele nato sem se vprašal kdo je tu nor. Za vodo sem hodil zaradi svoje duše, mira, trenutkov ko se mi je čas vsaj za trenutek ustavil. Najraje sem lovil sam, po tri, štiri, včasih tudi pet dni. Užival sem, ko sem se s čolnom odpeljal na pozicije, ki so bile drugače nedostopne. Ni bilo zijal in ostalih firbcev, ki bi ti prišli gušit in težit. Samo jaz, narava in misel, kako ukaniti še tako prebrisano ribo. Luštni časi, upam da ko bo pubec malo zrasel, da ga usmerim v ta hobi. 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 17 minutami, J.a.m.e.s pravi:

Za vodo sem hodil zaradi svoje duše, mira, trenutkov ko se mi je čas vsaj za trenutek ustavil. Najraje sem lovil sam, po tri, štiri, včasih tudi pet dni. Užival sem, ko sem se s čolnom odpeljal na pozicije, ki so bile drugače nedostopne. Ni bilo zijal in ostalih firbcev, ki bi ti prišli gušit in težit. Samo jaz, narava in misel, kako ukaniti še tako prebrisano ribo. Luštni časi, upam da ko bo pubec malo zrasel, da ga usmerim v ta hobi. 

tut js sm hodu .. neki cajta .. pol sm se pa vprašu .. a res moram bit tam, da me komarji popikajo, ker po grem itak v ribarnico par rib kupt, da naum brezvezn izpadu in vsaj dam večerjo prinesu .. k taprau louc in ribič, ki s svojimi spretnostmi nahrani družino in sosede :huh:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, BIF said:

BTW..kaj froci se še vedno delajo tak, da se dva pofukata

Na zalost, to ni tako samoumevno kot se zdi. 

 

Ribicija...jez sm res vesel, de smo trgovino zaprli, oziroma smo se prekvalificirali. Ceprav je ribicija gvisn posel, ker se nonstop trze in lomi..jaz doktorskih dizertacij nism mogu vec poslusat.  Res. Boze mili. Ma ne nocemo teh trnkov, mustad ni vec ok, zdej bi mogu met japonske. Nabavimo Hayabusa. Ne ne te, une  druge, dobim Kananto al tananto, tud ni blo ok,  pol dobimo Gamakatsu. De ja, to pa bo...ampaaaak, une druge so ble bols.......AaaaaaaAaaaa....de o futru in muhah nit ne zacnemo. Ribe bol zbircne k michelinovi ocenjevalci, in futrane k domace zvali. Valda ne bo zagrizla ce je nonstop sita hehe. ..ko tako pomislim, zdej je smesno. Takrat mi Nit ni blo. 

 

Drgac pa, edine ibe k sm u ujel, so ble orade. U ribarnici sm prosu prodajalko, de mi vrecko vrze....in sm jih ujel. Džek. :D 

Popravljeno . Popravil Kugelschreiber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Preveč nor za jagra in prepočasen za gasilca- pol si pa ribič :)

Žal  je to že pred uvedbami koncesij postal pravi biznis za ribiške družine. Turistična enodnevna dovolilnica stane precej denarja (za salomonidne vode)  V mojih časih so bile za tujce večje tarife, a zaradi našega nižjega standarda in dobrega marketinga so že pred več kot 20 leti na Sočo, Savo Bohinjko, Idrijco, Krko, Unico...italjani hodili na ribolov z avtobusi organizirano. Sem doživel večrat frontalni napad direkt v vodo 45 makaronarskih fišfehtarjev. V trenutku galama kot na El Clasiku. V takšno vodo z masovno prodajo dnevnih kart se obilno vlaga riba za pod nož - Šarenka! Revice z pojedenimi repi iz ribogojnic so lahek plen za turiste. Tu in tam kakšna preživela iz prejšnjega leta pa takoj na desko in zid. Ujami in izpusti italjan itak ne pozna. Ujami in izpusti na krožnik!!!!

Veliko raje sem se gibal na območju, kjer ni bilo turistov in iskal domorodke in ne vložek iz ribogojnice od prejšnjega dne. Še danes sem prepričan, da, če obiščem stare place, da bom imel uspešen dan. 

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

......vsak ima pri sebi svoje filtre in ventile...za uživatnje v svobodi gibanja ne rabiš znanosti in ne vem kakšne opreme niti okusa za za motorje in sodobnih tehničnih pripomočkov, ker na vse to vpliva lahko veliko dejavnikov, tako ekonomskih, kot fizičnih in nenazadnje tudi psihičnih faktorjev....važno se je znat odklopit in uživat v tistem kar ti tisti moment ponuja okolje...situacija ...tehnika gre in bo šla dalje in je prav, da gre....da pa je človeški užitek in dojemanje sveta okoli sebe odvisen od tega....naj pa vsak sam pri sebi presodi kaj in koliko mu gradi to zadovoljstvo in srečo...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A morskega ribiča pa še kr nobenga tuki?   :naughty: Mi je pa fajn slišat kej o sladkih vodah, ker sem od nekdaj lovil samo na morju. (no un k smo blinkerje na skrivaj po Kamniški bistrci ulačl ne šteje :naughty:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, VS800 pravi:

A morskega ribiča pa še kr nobenga tuki?   :naughty: Mi je pa fajn slišat kej o sladkih vodah

Vcasih sem velik lovil na morju...ribone,morske macke-jz reku,da morski psi 60cm in koza ko smirkov papir...zakon za dat v mrezo poleg ribonov saj vecino lusk gre z njih...no pa lignje druga mislim,da osebno nisem ulovil...95% lovil z colna....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, VS800 pravi:

A morskega ribiča pa še kr nobenga tuki?   :naughty: Mi je pa fajn slišat kej o sladkih vodah, ker sem od nekdaj lovil samo na morju. (no un k smo blinkerje na skrivaj po Kamniški bistrci ulačl ne šteje :naughty:)

Sem včasih več lovil na morju .predvsem z obale.. zdaj pa tako - grem , ponavadi mi prime kaj takega , da zlomim palico , kupim novo potem pa že ni več časa.. 

za strelke na izlivu Mirne se dogovarjamo ravno ene 2 leti.. pozno jeseni in zgodaj spomladi pa ponavadi vreme ni toliko naklonjeno , da bi hodil v piran z motorjem kot sem včasih z avtom - kar je sedaj peklensko drago zaradi parkinga(garažna hiša za 10-24 ur je 17€). 

malo razmišljam o nakupu surf palice in long cast role..samo kaj ko je to en komplet gum pa se vsakič premislim in teram stara jajca med skalami..

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, thumper pravi:

malo razmišljam o nakupu surf palice in long cast role..samo kaj ko je to en komplet gum pa se vsakič premislim in teram stara jajca med skalami..

Prijatelj strasten ribic...samo na morju cca 50dni ostalo sladka voda...in palca s spulo,ki jo je dobil za rojstni dan...komplet gum?Prej avto ali dva tvoja....groza...Le lani mu primla ena tuna a utrgalo....lepe zobatce pa redno ulovi....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mi se pa kr matramo...predvsem iz barke, pa kadar so le pogoji težka panula (z lignjem al pa iglo), ciljno na zubota, če ni pa v sredini vode za gofa ali lico.Mam kolega na Krku, ki je pomoje 250 dni v letu na vodi in lovi.

Sem pa tja pa tudi v našmu morju iz barke, sam tuki je pa predvsem druženje, odklop od vsega, perček in debate. Se pa tut pri nas lahko dobi za kar fajn večerjo, sploh zdele k lignji začnejo  delat...

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tko je glede opreme....lani smo bili takle cajt v Puli pri kolegu in se je šlo ciljno na orade na globini 70 m,  ribolov iz roke, najlon 60....orade od kile pa do treh....  u glavnem, da se kr fajn opremo dobit za ne preveč denarja....je pa ogromno v tehniki, navezah........

Ravno lov zobatca je prava umetnost........

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 urami, VS800 pravi:

Ravno lov zobatca je prava umetnost........

Ja on je ful ponosen...se dva soma iz Save...

 

Soma(1).jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 urami, VS800 pravi:

Tko je glede opreme....lani smo bili takle cajt v Puli pri kolegu in se je šlo ciljno na orade na globini 70 m,  ribolov iz roke, najlon 60....orade od kile pa do treh....  u glavnem, da se kr fajn opremo dobit za ne preveč denarja....je pa ogromno v tehniki, navezah........

Ravno lov zobatca je prava umetnost........

Ravno nekaj podobnega sem hotel omenit, pred leti na Pagu v Šimunih, peljem zjutraj našo flokico na sprehod in na pomolu skupina italijanov lovi ribe, opremo so po moje pripeljali s šleperjem, ni da ni...no tudi rib ni bilo, ker je poleg njih stala ena nona, domačinka v tipični dalamtinski halji, v rokah je imela par metrov laksa pa ajmar za sabo, v katerega je v pol ure ko sem jo opazoval zmatala ene 10 kom kar lepih ribic...hahaha...italijani pa...tilko dolgih fac na kupu že dolgo ne...:lol1:...ni vse v opremi...tehnika je važna...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, Bmflar pravi:

Mi pa to najraje z elektriko al pa dinamitom :naughty:

Se pravi priznavas svojo nesposobnost lovljenja na trnk?:naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, Bmflar pravi:

Mi pa to najraje z elektriko al pa dinamitom :naughty:

Tut možno...sam je zdej elektrika predraga k je tolk mal rib še ostal....za une bombe pa nevem po kolk so...............:lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 38 minutami, Bmflar pravi:

Mi pa to najraje z elektriko al pa dinamitom :naughty:

ti si še čist frišn bmflar.vi še za štrom nimate kamoli za dinamit.. :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!