Skoči na vsebino

Motoristi--Radioamaterji


Priporočene objave

Oooo vidim, da je tale tema oživela. DESIM, praviš, da ste na enki? Ja hudiča, potem pa se pridružim kaki debati. S kom ste na enki, z Vojcem, Duletom...? Ker kakšno leto nazaj v zimskem času smo bili predvsem na devetki, itak je tako malo ljudi na CB bandu, da nima 9ka več pomena, haha :) Ali imaš na postaji tudi SSB, ker včasih mi tjale do Lj ne nese najbolje po FMu (Sigma je še na podstrehi :( )... Že dve leti se spravljam opravljati radioamaterski izpit ampak zaradi pomankanja časa več ali manj na UKWju samo poslušam, kdaj pa kdaj se malo javim z 11m znakom za DXanje :) Kar se tiče moje opreme je CB Galaxy Pluto, Sadelta Echomaster in ročna Yaesu VX-170 za UKW z homemade zunanjo anteno :)

73, 327RT01 (na 11m :P)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Oooo vidim, da je tale tema oživela. DESIM, praviš, da ste na enki? Ja hudiča, potem pa se pridružim kaki debati. S kom ste na enki, z Vojcem, Duletom...? Ker kakšno leto nazaj v zimskem času smo bili predvsem na devetki, itak je tako malo ljudi na CB bandu, da nima 9ka več pomena, haha :) Ali imaš na postaji tudi SSB, ker včasih mi tjale do Lj ne nese najbolje po FMu (Sigma je še na podstrehi :( )... Že dve leti se spravljam opravljati radioamaterski izpit ampak zaradi pomankanja časa več ali manj na UKWju samo poslušam, kdaj pa kdaj se malo javim z 11m znakom za DXanje :) Kar se tiče moje opreme je CB Galaxy Pluto, Sadelta Echomaster in ročna Yaesu VX-170 za UKW z homemade zunanjo anteno :)

73, 327RT01 (na 11m :P)

Naslednje leto bomo zopet organizirali tečaj za radioamaterje ...

... če boš še interesent si seveda lepo povabljen !

73 es GL de S51U

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 mesecev pozneje...

Jaz imam rocno ukv postajo in me zanimajo sledece zadeve:ali smem v kakšnem primeru oddajat če nisem radioamater? Nekaj sem bral po forumih, da z neko varjanto pmr lahko oddajas na doloceni frekvenci in to le z največ do 0,5w, to nej bi bilo podobno walki talkiu. Ker imamo 3je kolegi rocne ukv postaje in bi se radi mogoce kdaj kaj pomenli prek njih(razdalja med nami cca. 500m). Pa še neki.... do zdaj sem lahko slišal le policaje, rad bi pa še koga drugega kakor njih, sem tudi poskušal na raznih frekvencah ampak nič, prek skeniranja je pa malo možnosti da bi kaj ujel, a so se mogoče frekvence kaj menjale?. A mi lahko kdo prosim pomaga?

Popravljeno . Popravil Vucko
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz imam rocno ukv postajo in me zanimajo sledece zadeve:ali smem v kakšnem primeru oddajat če nisem radioamater? Nekaj sem bral po forumih, da z neko varjanto pmr lahko oddajas na doloceni frekvenci in to le z največ do 0,5w, to nej bi bilo podobno walki talkiu. Ker imamo 3je kolegi rocne ukv postaje in bi se radi mogoce kdaj kaj pomenli prek njih(razdalja med nami cca. 500m). Pa še neki.... do zdaj sem lahko slišal le policaje, rad bi pa še koga drugega kakor njih, sem tudi poskušal na raznih frekvencah ampak nič, prek skeniranja je pa malo možnosti da bi kaj ujel, a so se mogoče frekvence kaj menjale?. A mi lahko kdo prosim pomaga?

Če nimaš radioamaterskega izpita lahko oddajaš na CB frekvencah, na radioamaterskih lahko oddajaš samo v primeru, da je ogroženo življenje ali je prišlo do neke naravne katastrofe. Brez narejenega izpita pač ni oddajanja, to ne dovoljuje nobena regulativa pri nas tako kot brez izpita ni vožnje z motorjem.

Lahko pa kupite tiste male walki - talkije, ki so v trgovinah kot otroške igrače in delajo na par 100 metrov.

Ne vem katero postajo imaš, da bi ti povedal kaj več, večina frekvenc je že dolga leta ista, drugače pa lahko tukaj vidiš kako in kaj in katero frekvenco ima kdo :

http://lea.hamradio.si/~s56kpn/Radioamaterstvo/Frekvence.htm

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če nimaš radioamaterskega izpita lahko oddajaš na CB frekvencah, na radioamaterskih lahko oddajaš samo v primeru, da je ogroženo življenje ali je prišlo do neke naravne katastrofe. Brez narejenega izpita pač ni oddajanja, to ne dovoljuje nobena regulativa pri nas tako kot brez izpita ni vožnje z motorjem.

Lahko pa kupite tiste male walki - talkije, ki so v trgovinah kot otroške igrače in delajo na par 100 metrov.

Ne vem katero postajo imaš, da bi ti povedal kaj več, večina frekvenc je že dolga leta ista, drugače pa lahko tukaj vidiš kako in kaj in katero frekvenco ima kdo :

http://lea.hamradio.si/~s56kpn/Radioamaterstvo/Frekvence.htm

hvala za informacije ... postaja je baofeng uv-3r (odklenjena) ... torej se v nobenem primeru ne bi mogli z kolegi malo pomenit prek teh postaj?

Kaj pa tisto glede pmr varjanto... je ze slisal kdo? Za cb pa vem, da ni potrebno imeti izpita .... ampak kaj ko imamo mi ukv :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

PMR = private mobile radio, naprava ki pri nas ce se ne motim deluje na 866 MHz (oz. tam okrog), ima max oddajno moc 500 mW (spet - mislim da. .), v postaje (antene) pa ni dovoljeno posegati. Licence za uporabo le-te ne potrebujes, kupis jo lahko v prosti prodaji za male pare.

Sam uporabljam kar Brondi FX-4 za 30 eur po paru - z baterijami vred. :) Pise da ima domet do 5 km, do 1,5 km na odprtem (avtocesta) sem jo tudi preizkusil - deluje.

Popravljeno . Popravil Zok
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moj znak (?) je bil

/... /..... / --... / -- / -... / .- /

, vendar je že kar veeeliko let "zamrznjen", ker ni bilo časa in še česa ... nazadnje sem svoj znak uporabljal na UKV postaji, ki sem jo imel za potrebe jadralnega padalastva na frekvenci ???????????????? Nekje v hiši bi še vedno morala biti UKV antena, ki sem jo imel pritrjeno zunaj na balkonu ... / -... / -...-/ ... / ..... / --... / -- / -... / .- / :OK:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

hvala za informacije ... postaja je baofeng uv-3r (odklenjena) ... torej se v nobenem primeru ne bi mogli z kolegi malo pomenit prek teh postaj?

Kaj pa tisto glede pmr varjanto... je ze slisal kdo? Za cb pa vem, da ni potrebno imeti izpita .... ampak kaj ko imamo mi ukv :)

Vucko brez RA klase imaš na razpolago CB (27MHZ) PMR (446 Mhz),mobitel,internet...

PMR je po funkciji novodobni "CB" na UKV (UHF).Za razdalje par Km prekaša stari CB ker je bolj kompakten,z manj šundra (pardon QRMja)

Cene za igračko so pa od 30 eur za par pa do več 100 eur za komad!Vendar se dobi za sprejemljivo ceno kak spodoben midland G7,G8...Ti glej da ima po možnosti 4 AA baterije (ne pa 3 AAA)in da je antena vsaj tako dolga kot aparat.

Veliko heca za relativno male pare...če te zagrabi pa marš klaso delat!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

A to se, v dobi interneta, še prakticira?

Če misliš na radioamarerstvo je odgovor da.Res da je zadeva vedno bolj digitalizirana,se mi pa zdi da se nekateri vedno bolj obračajo nazaj k koraninam.Brez nepotrebne ultramoderne tehnologije,enostaven štacjon ,antena in gas.

Verjetno je odraz staranja,ampak rad bi znal celo telegrafijo.

In te zadeve bojo laufale tudi ko se bo sesul GPS,internet,digi telefonijna in ostala digi šara.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če misliš na radioamarerstvo je odgovor da.Res da je zadeva vedno bolj digitalizirana,se mi pa zdi da se nekateri vedno bolj obračajo nazaj k koraninam.Brez nepotrebne ultramoderne tehnologije,enostaven štacjon ,antena in gas.

Verjetno je odraz staranja,ampak rad bi znal celo telegrafijo.

In te zadeve bojo laufale tudi ko se bo sesul GPS,internet,digi telefonijna in ostala digi šara.

Brez telegrafije tako ni radioamaterstva .... LIKE, a lot ;-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Vidim, da ste motoristi-radioamaterji imeli veliko navdušenja v tej temi, ki sicer ni izginilo, se je pa poleglo.

Zato le upam, da se bo našel kdo, ki mi bo odgovoril kljub temu, da je bila zadnja objava več kot leto nazaj.

:kva2: Pa ne čez eno leto :)

 

VPRAŠANJE: Predvidevam, da ste motoristi-radioamaterji bili najprej radioamaterji, ki ste govorili ponoči,

postali motoristi, in se poleg tega še vozili podnevi. Vprašanje pa je, ali poznate kakšnega

motorista/-ko, ki je postal radioamater/-ka? Pojasnilo: ali vam je uspelo na motorističnih izletih koga s svojimi

herojskimi zgodbami popolnoma navdušiti nad radioamaterstvom?

 

Hvala za odgovore :004

 

88 YL

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vidim, da ste motoristi-radioamaterji imeli veliko navdušenja v tej temi, ki sicer ni izginilo, se je pa poleglo.

Zato le upam, da se bo našel kdo, ki mi bo odgovoril kljub temu, da je bila zadnja objava več kot leto nazaj.

:kva2: Pa ne čez eno leto :)

 

VPRAŠANJE: Predvidevam, da ste motoristi-radioamaterji bili najprej radioamaterji, ki ste govorili ponoči,

postali motoristi, in se poleg tega še vozili podnevi. Vprašanje pa je, ali poznate kakšnega

motorista/-ko, ki je postal radioamater/-ka? Pojasnilo: ali vam je uspelo na motorističnih izletih koga s svojimi

herojskimi zgodbami popolnoma navdušiti nad radioamaterstvom?

 

Hvala za odgovore :004

 

88 YL

Z motoristi bolj motoristićne debate z radioamaterji pa radioamaterske .

Pretiranega navdušenja pa ni med motoristi za radioamaterstvo

 

S57NTI  73 88

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z motoristi bolj motoristićne debate z radioamaterji pa radioamaterske .

Pretiranega navdušenja pa ni med motoristi za radioamaterstvo

 

S57NTI  73 88

 

Navdušenje je, pa še kakšno :kva2: , samo zgleda niste še naleteli na pravo sorto. Žal se jaz ne morem pofočkati z S5 (razen z avionom S5-MARY, ki pa še ni vzletel).

Tudi se morda zame ne spodobi, da bi se ukvarjala s tem (smem reči :grim ) zanimivim hobijem. Je tudi res, da me zanima elektronika, tehnika na splošno, tudi muzejska, in sem na sejmu elektronike videla, da so radioamaterji prijetna sorta... Skratka sama hvala  :grim .

 

Si pa želim, da bi vsaj kdaj v živo videla, kako poteka komunikacija (če bo kdaj kakšen dan odprtih vrat), s tehnično razlago.

 

Škoda, da je pritisnil mraz, jaz bi se šla peljati z vami in vas poslušala :grim

 

TU 88

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

Pozdravljena

 

To je zelo lahko, omisli si eno postajo, se jo enostavno priklopi in počasi navezuje stike .............................. v Jugi nas je tako ilegalno delalo vsaj 90%, vsaj na začetku, šele nato smo opravljali razne izpite.  Veliko jih je ostalo na CBju in je imelo UKV še naprej na šverc, res pa je, da je prvič trda tla radioamaterstva zamajal računalnik/internet, dotolkel ga je mobitel.

Smo pa nekateri, ki imamo to zgolj za hobi, tako nas sodobna tehnologija ne moti

Sicer je motorizem čisto drugi svet, vendar sta oba lepa na svoj način.............................

 

Lep pozdrav

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Navdušenje je, pa še kakšno :kva2: , samo zgleda niste še naleteli na pravo sorto. Žal se jaz ne morem pofočkati z S5 (razen z avionom S5-MARY, ki pa še ni vzletel).

Tudi se morda zame ne spodobi, da bi se ukvarjala s tem (smem reči :grim ) zanimivim hobijem. Je tudi res, da me zanima elektronika, tehnika na splošno, tudi muzejska, in sem na sejmu elektronike videla, da so radioamaterji prijetna sorta... Skratka sama hvala  :grim .

 

Si pa želim, da bi vsaj kdaj v živo videla, kako poteka komunikacija (če bo kdaj kakšen dan odprtih vrat), s tehnično razlago.

 

Škoda, da je pritisnil mraz, jaz bi se šla peljati z vami in vas poslušala :grim

 

TU 88

 

Če imaš željo videti, slišati in otipati ;-) si vabljena na Saveljsko 50 v Ljubljani kjer imata sedež Radioklub Triglav in Slovenia Contest Club ( včasih je bil tam vojaški odpad ), vsak ponedeljek od 19:00 naprej ti lahko pokažemo kako in kaj. Jesenski tečaj se bo tudi kmalu začel... Potem pa klofat po svetu... Če je volja, je tudi pot ;-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 mesecev pozneje...

...  .....  -....  .--.  ...-  ..

 

--...  ...

Popravljeno . Popravil stojko
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdravljeni!

Že skoraj pozabljen hobi in zaprašene postaje, pa vseeno;

 

S57NRL  - JN65UT

 

73 in varne kilometre

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!