Skoči na vsebino

Navigacije na motorju (izkušnje, težave...)


tom rider

Priporočene objave

pred 7 minutami, mladench pravi:

Kaj pomeni MT-S?

D04A0068-5F07-4D53-9163-BBB628E48416.thumb.jpeg.926a119a38d68fba96991f6964e558bc.jpeg

 LTM-S and LTM-D are almost exactly the same, but differ in terms of traffic information. With the LTM-S, you receive this information via your smartphone, while the LTM-D uses the digital DAB+ signal.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ali obstaja app za telefon, ki bi izbrano lokacijo (npr. Iz google mapsov) poslal v garmina? Google maps ima poi točke, ki jih z garminom ne najdeš kar tako pod "search" ampak moraš točno določen naslov ali koordinato vnest, če seveda poi nimaš prej določenega. 
 

Kako to prakticirate na poti? Pred odhodom načrtujem  v basecamp in kreiram pot ampak, ko se jaz nekje spomnem npr. pico pojest... traja dokler najedeš prek garmina, medtem ko ti google mapsi še ocene zravn prpopajo :) 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 18 minutami, mladench pravi:

Kako to prakticirate na poti?

To je problem Garmina. Jaz seboj nosim en "prastar" Mini PC Win7 in MS . Zaenkrat Deluje. Dnevno na ta PC sranjujem slike (BackUP) iz Fotoaparata in telefona oboje (2X) sva dva na poti :inlove:,

Kreiram pot v Googlu, spremenim v GPX in potem z MS penesem v napravo. Delovalo BP na zadnjem potepanju v Vietnamu. Mape sem imel pa OSM.

LP M.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če obvladaš pretvorbo, potem lahko vneseš koordinate iz Google Maps tudi v Garmina:

Kaj pa, če nimamo podatkovne povezave ali ustreznega programa? Tedaj moramo pretvoriti na roke. Potrebujemo list papirja, svinčnik in kalkulator, ki ga ima danes tudi že večina GPS naprav.

Takole se lotimo. Recimo, da želimo pretvoriti zapis 15.234234 stopinje.

15.234234 stopinj = 15 celih stopinj in še 0.234234 stopinje. To slednje pa je 0.234234 * 60 minut = 14.054 minut. Kot v zapisu B je torej 15 14.054, kar je že primerna oblika za vnos v GPS.

Gremo še naprej?

To je 15 celih stopinj, 14 celih minut in še 0.054 minute. To slednje je 0.054*60 sekund = 3.23 sekund. Kot v zapisu C je torej
15 stopinj, 14 minut in 3.23 sekund.

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@raza Tole je vse super. Je pa pri planiranju ene cele dnevne ture z 10 ali 15 vmesnimi točkami dela za cel večer :P. Posebno je potrebno pazit, da se v preračunu kje ne "ušteješ" to pa ugotoviš šele drugi dan med vožnjo. :hmm:

Vem, da moj način ni najboljši, vzame tam 10-15 minut "klikanja", tako ostane čas za večerno pohajkovanje in tudi napake se ne primerijo prav zlahka. Do sedaj se mi še ni primerilo.

Za eno, dve točki je pa tudi primer, ki si ga zapisal povsem primeren, še posebej, ker ni potreben dodaten HW.

Najlažja kar se tiče planiranja je ena od navigacij na telefonu, kreiraš v Goo..., potem pa samo uvoziš v odgovarjajočo aplikacijo.

To mi z iGo deluje BP.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

za napredne zadeve se mi zdi OsmAnd+ app daleč pred vsemi. Pozre, predela in skombinira praktično vse. Tracke lahko uvazas, konektas, brises, menjas, točke isces, dodajas ne glede na koordinatni sistem ipd. Ima pa problem drugje, zaradi svoje vsestranskosti je prekleto kompleksen, in zaradi tega zahteven za uporabo. Jaz se ga vsakic znova privajam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, MiNa pravi:

@raza Tole je vse super. Je pa pri planiranju ene cele dnevne ture z 10 ali 15 vmesnimi točkami dela za cel večer :P. Posebno je potrebno pazit, da se v preračunu kje ne "ušteješ" to pa ugotoviš šele drugi dan med vožnjo. :hmm:

Vem, da moj način ni najboljši, vzame tam 10-15 minut "klikanja", tako ostane čas za večerno pohajkovanje in tudi napake se ne primerijo prav zlahka. Do sedaj se mi še ni primerilo.

Za eno, dve točki je pa tudi primer, ki si ga zapisal povsem primeren, še posebej, ker ni potreben dodaten HW.

Najlažja kar se tiče planiranja je ena od navigacij na telefonu, kreiraš v Goo..., potem pa samo uvoziš v odgovarjajočo aplikacijo.

To mi z iGo deluje BP.

To zgoraj sem objavil samo v vednost, da se da, če slučajno skoči kuzla v rit.

Da bi to uporabljal stalno pri planiranju, to seveda ne gre, sem se pa že potrudil za posamezno točko, ko klasično iskanje lokacije ni obrodilo sadov in sem se zgubil pri iskanju na malem ekranu med zumiranjem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, nejc74 pravi:

za napredne zadeve se mi zdi OsmAnd+ app daleč pred vsemi. Pozre, predela in skombinira praktično vse. Tracke lahko uvazas, konektas, brises, menjas, točke isces, dodajas ne glede na koordinatni sistem ipd. Ima pa problem drugje, zaradi svoje vsestranskosti je prekleto kompleksen, in zaradi tega zahteven za uporabo. Jaz se ga vsakic znova privajam.

isto, pa še veliko poi ima označenih, v vsakem gozdu so razne točke od jam, do razgledov, starin itd... sam uvoz iz gugl mapsov je pa tudi izi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gledam tole, pa me zanima, če je že kdo probal/videl v živo? 

Pa ne mi zdaj ne rabiš yadda yadda, lahko daš telefon na motor yadda yadda...
Ne telefon na motorju je slaba ideja, ker ti lahko zelo dobro uniči kamere. Poleg tega telefon postane cel prašen. Najbolje je dat telefon v žep, pa potem navigacijo in ostalo na tak zaslon. 
Sam sem sicer že gledal, da bi skupaj spravil eno rešitev z pi4 in potem dodal module za carplay in zaslon, ampak sam doma custom delati me pride dražje kot tole. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 minutami, Tepko pravi:

Gledam tole, pa me zanima, če je že kdo probal/videl v živo? 

Pa ne mi zdaj ne rabiš yadda yadda, lahko daš telefon na motor yadda yadda...
Ne telefon na motorju je slaba ideja, ker ti lahko zelo dobro uniči kamere. Poleg tega telefon postane cel prašen. Najbolje je dat telefon v žep, pa potem navigacijo in ostalo na tak zaslon. 
Sam sem sicer že gledal, da bi skupaj spravil eno rešitev z pi4 in potem dodal module za carplay in zaslon, ampak sam doma custom delati me pride dražje kot tole. 

sem te kar premaknil v ustrezno temo, ker je bilo že nekaj govora tule o carplayu, neglede na proizvajalca. Cene okrog 150€ na aliexpressu in zadeva izgleda dokaj kul, predvsem, ker lahko nanjo namestiš poljubne aplikacije sploh za navigacijo.

Na tubi imaš miljon posnetkov, kako zakaj in kje https://www.youtube.com/results?search_query=carplay+moto

Kar se mene tiče:

1. zadeva je poceni

2. zadeva se lahko namesti poljubno na moped

3. zadeva ni draga

4. prihraniš foun, da ne drgne 12 ur dnevno in ne uničuješ samega founa. 

 

Čeprav, za mojo uporabo nekajkrat letno, predvsem pa odseke TETa uporabljam kar foun. Že nekaj let. Nikol problemov s kamero, sedaj sem še dodal nosilec, ki ima brezžično filanje in mi špila u nulo. Je pa res da pride prašen, moker, od blata itd..ampak IP67 ali 68 štandard zagotavlja, da prah in voda ne bosta udrla v telefon.

Vsekakor je dodatna naprava super zadeva, kajti kot si omenil, foun v žep in ni tveganja za uničenje drage naprave.

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 55 minutami, Tepko pravi:

Gledam tole, pa me zanima, če je že kdo probal/videl v živo? 

Pa ne mi zdaj ne rabiš yadda yadda, lahko daš telefon na motor yadda yadda...
Ne telefon na motorju je slaba ideja, ker ti lahko zelo dobro uniči kamere. Poleg tega telefon postane cel prašen. Najbolje je dat telefon v žep, pa potem navigacijo in ostalo na tak zaslon. 
Sam sem sicer že gledal, da bi skupaj spravil eno rešitev z pi4 in potem dodal module za carplay in zaslon, ampak sam doma custom delati me pride dražje kot tole. 

Še ena izmed generičnih kitajskih navigacij.

https://www.aliexpress.com/w/wholesale-CarPlay-Lite-C5-Motorcycle-GPS-Wireless.html?catId=0&initiative_id=SB_20230307025536&origin=y&SearchText=CarPlay+Lite+C5+Motorcycle+GPS+Wireless&spm=a2g0o.detail.1000002.0

Tudi kitajec napreduje počasi, na tej je že android system za razliko od wince, kjer si omejen z appi.

Edino kar bi me "skrbelo" (to vedno ponavljam), je vidljivost na direktnem soncu. Na prvih dveh kitajcih, ki sem jih imel na testu, je bila vidljivost na direktnem soncu preslaba.

Ker je generičen izdelek lahko pobrskaš po "aliju" in najdeš za še bolj ugodno ceno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 minutami, Snečer pravi:

Še ena izmed generičnih kitajskih navigacij.

https://www.aliexpress.com/w/wholesale-CarPlay-Lite-C5-Motorcycle-GPS-Wireless.html?catId=0&initiative_id=SB_20230307025536&origin=y&SearchText=CarPlay+Lite+C5+Motorcycle+GPS+Wireless&spm=a2g0o.detail.1000002.0

Tudi kitajec napreduje počasi, na tej je že android system za razliko od wince, kjer si omejen z appi.

Edino kar bi me "skrbelo" (to vedno ponavljam), je vidljivost na direktnem soncu. Na prvih dveh kitajcih, ki sem jih imel na testu, je bila vidljivost na direktnem soncu preslaba.

Ker je generičen izdelek lahko pobrskaš po "aliju" in najdeš za še bolj ugodno ceno.

se strinjam, tudi na founih je lahko vidljivost slabša kot na namenskih GPS napravah tipa garmin ali tomtom. Po drugi strani pa..saj ne bulimo stalno v navigacijo. No vsaj jaz ne :P rabim jo samo za določene odseke. 

Veliko je pomembno tudi od nastavitve kota same naprave. Za stoječo vožnjo (tet teren in podobno) je bolj vodoravna, kar avtomatsko pomeni slabšo vidnost)

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Tepko pravi:

Gledam tole, pa me zanima, če je že kdo probal/videl v živo? 

Pa ne mi zdaj ne rabiš yadda yadda, lahko daš telefon na motor yadda yadda...
Ne telefon na motorju je slaba ideja, ker ti lahko zelo dobro uniči kamere. Poleg tega telefon postane cel prašen. Najbolje je dat telefon v žep, pa potem navigacijo in ostalo na tak zaslon. 
Sam sem sicer že gledal, da bi skupaj spravil eno rešitev z pi4 in potem dodal module za carplay in zaslon, ampak sam doma custom delati me pride dražje kot tole. 

Yaadda, yadda😁

Tudi sam sem do 2 leti nazaj uporabljal izključni garmin navigacije. 

Potem samo še foun. 

Imam nosilec v katerega gre foun in je vodotesen ne vodoodporen😁

Ui res je kar praviš, tresljahi itd uničijo kamere, fotoaparat v founu zato sem si kupil enega, ki ga uporabljam izključno samo za navigacijo. 

Ko pridem v državo, naprimer letos v turčiji kupim paket neomejeno podatkov(njihovo kartico) in povsod tako, od Uzbekistana naprej... 

Moje mnenje je, da so google zemljevidi še najbolj točni vsaj iz mojih izkušenj. 

Vsak pa seveda kajor mu paše. 

Zame najceneje in najbolj praktično. 

Lp

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 minutes ago, Kmet2 said:

Yaadda, yadda😁

Tudi sam sem do 2 leti nazaj uporabljal izključni garmin navigacije. 

Potem samo še foun. 

Imam nosilec v katerega gre foun in je vodotesen ne vodoodporen😁

Ui res je kar praviš, tresljahi itd uničijo kamere, fotoaparat v founu zato sem si kupil enega, ki ga uporabljam izključno samo za navigacijo. 

Ko pridem v državo, naprimer letos v turčiji kupim paket neomejeno podatkov(njihovo kartico) in povsod tako, od Uzbekistana naprej... 

Moje mnenje je, da so google zemljevidi še najbolj točni vsaj iz mojih izkušenj. 

Vsak pa seveda kajor mu paše. 

Zame najceneje in najbolj praktično. 

Lp

Sej google maps še vedno lahko uporabljaš na carplay/android auto napravi, poleg tega še mnogo drugih appov, samo ne rabiš imet pol telefona gor ampak samo tisto napravco. Telefon te pride okol jurja, taka napravca kolikor vidim 100-300€. Pa še ni bojazni, da boš kaj na telefonu uničil... 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, Tepko pravi:

Sej google maps še vedno lahko uporabljaš na carplay/android auto napravi, poleg tega še mnogo drugih appov, samo ne rabiš imet pol telefona gor ampak samo tisto napravco. Telefon te pride okol jurja, taka napravca kolikor vidim 100-300€. Pa še ni bojazni, da boš kaj na telefonu uničil... 

Sej pravim, vsak po svoje. 

Vrjemi, da za navigacijo ne potrebuješ founa za 1000€😉

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 hours ago, Tepko said:

Gledam tole, pa me zanima, če je že kdo probal/videl v živo? 

Pa ne mi zdaj ne rabiš yadda yadda, lahko daš telefon na motor yadda yadda...
Ne telefon na motorju je slaba ideja, ker ti lahko zelo dobro uniči kamere. Poleg tega telefon postane cel prašen. Najbolje je dat telefon v žep, pa potem navigacijo in ostalo na tak zaslon. 
Sam sem sicer že gledal, da bi skupaj spravil eno rešitev z pi4 in potem dodal module za carplay in zaslon, ampak sam doma custom delati me pride dražje kot tole. 

🤣 sorry ampak moram popravit: na večini telefonov se kamera ne uniči, to se dogaja samo nekaterim flagshipom, mislim da je v povezavi s stabilizacijo lece. Taksni telefoni imajo pogosto tudi probleme s pregrevanjem, ker imajo ponavadi top procesorje, top zaslone in eleganten izgled. Btw, ko te dobi dez, se prah lepo spuca :kmet:

Ostaneta dva pomisleka: to, da se ti ob morebitni nesreči razbije telefon in ne moreš klicat na pomoč, ter vidljivost na soncu. Optimalna rešitev je to kar imajo novi motorji: povezljivost primarnega tft zaslona s telefonom. Kitajci pljuvajo nove in nove modele na pol leta,  kot ti je Snecer napisal, najdi nekje review kateri model ima dobro vidljivost na soncu, pa ne pozabi ga potem z nami delit :).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@raza mi dal mislit s koordinatam. Če komu prav pride pa ni vedel tako kot jaz... Delna rešitev za iskanje poi točk na google mapsih in prenos v gramin (XT) je, da prekopiraš koordinate v garmin drive app.

Pin postaviš poleg željene destinacije, klikneš na koordinate (avtomatsko kopiranje) in prilepiš v iskalnik Garmin drive aplikacije, odstraniš oklepaje in pošlješ v napravo. S*it works 😄 zadovoljivo hitro.  

Popravljeno . Popravil mladench
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...
Ob 8. 3. 2023 ob 9:31, ajzak pravi:

Uporablja kdo GPS sledilnik z možnostjo "izvoza" GPX rute ? 

Vzameš star telefon, naložiš Osmand+ in imaš vse, od sledilnika do navigacije. Tracke lahko izvažaš in uvažaš po mili volji.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

16 hours ago, MitcH' said:

Vzameš star telefon, naložiš Osmand+ in imaš vse, od sledilnika do navigacije. Tracke lahko izvažaš in uvažaš po mili volji.

Kakšna je pa razlika med Osmand in Osmand + ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tule imaš razloženo:

https://osmand.net/docs/user/purchases/android/

osmand: free verzija, do sedem kart (območij) na mesec, recimo Slovenija je ena karta, offline in online navigacija, iskanje, uvoz in izvoz trackov, sledenje ipd,...

osmand plus (plačaš 1x, 25 ojrov), kot zgoraj plus: neomejeno kart, update 1x na mesec, android auto (če hočeš mirorat na drug display),...

osmand pro (mesečna naročnina), kot zgoraj plus:  direkten updejt vseh kart, nekaj dodatnih orodij, povezava z osmand cloud, kjer lahk oshranjuješ svoje tracke ipd

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa navigacija NAVITEL G550.

Ali ima kdo kake izkušnje z njo? Mislim da bi bila dovol za države bivše Jugoslavije?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 7. 3. 2023 ob 21:24, mladench pravi:

@raza mi dal mislit s koordinatam. Če komu prav pride pa ni vedel tako kot jaz... Delna rešitev za iskanje poi točk na google mapsih in prenos v gramin (XT) je, da prekopiraš koordinate v garmin drive app.

Pin postaviš poleg željene destinacije, klikneš na koordinate (avtomatsko kopiranje) in prilepiš v iskalnik Garmin drive aplikacije, odstraniš oklepaje in pošlješ v napravo. S*it works 😄 zadovoljivo hitro.  

 

FullSizeRender.MOV 46.48 MB · 11 downloads

Ali pa takole, preizkušeno in deluje.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!