Skoči na vsebino

Windows vs. Linux


Priporočene objave

Po moje bi morala sprememba izvirati v šolstvu (oz. v državni upravi).

Točno to, kar sem že nekoč napisal. Da bi morali ljudem tudi v šolah pokazati morebitne alternative in tako naprej ter jih naučiti, da ne živimo v svetu Bill Gatesa.

Vsekakor pa bi lahko tudi slovenska vlada sledila Nemški, Norveški, Švedski, itd., ki so se odpovedale M$ in presedlale na Open Source oz. Linux. Namesto, da zapravlja nenormalne vsote za licence.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej *BSD tudi ni "pravi unix". Pravi unix je, ce ze, en sam, oni od AT&T. Potem so "unixi" se tisti operacijski sistemi, ki imajo to licenco - recimo Solaris in AIX.

*BSD kolikor vem tega nima, ker to stane :twisted: :wink: 8)

Kot jaz vem se celotna Unix familija deli na Sys V rel 4 (komercialni unixi - AIX, Solaris...) in pa BSD unixe (BSDi, open/net/freebsd)

licenca gor ali dol...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

licenca gor ali dol...

Ce je "licenca gor ali dol" je pa Slackware pac BSD unix, vse ostale distribucije so pa SystemV ... :wink: :idea: Ali kje ti potem te razlike vidis, ali se bolje, kje v gnu/linuxu vidis ti del Windows (kode) - ce pravis, da gre za hibrid? :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Namesto, da zapravlja nenormalne vsote za licence.

Ves kaj je predpogoj za to? To, da vedo, da ne smejo z davkoplacevalskim denarjem delat kot jim pase. In se ze potrudijo stroske zmanjsat. V Sloveniji to nekako ni problem ... morda so pa se kake veze in poznanstva, podkupnine in kdo ve kaj se vmes :wink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja, zanimivo mnenje.... ampak a veš, da se največ IT uporablja v tajništvih? Veš tvoje (redko) mnenje napram 100 (mogoče) 1000 tajnicam ni glasno slišano. Informacijski sistem mora delovati kot celota (hardware+software+lifeware+orgware+,+,+,+,...) in če večina pozna Windows (office+ MS navlaka), je mnenje računalniškega poznavalca skoraj marginalno, al pa se motim? Po moje bi morala sprememba izvirati v šolstvu (oz. v državni upravi).

lp, Onim

Zgolj v vednost in ravnanje - Delo (podjetje) ima IT baziran na Linuxu in ne winsih - pa dela, tako kot bi "tajnice" rade.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Namesto, da zapravlja nenormalne vsote za licence.

Ves kaj je predpogoj za to? To, da vedo, da ne smejo z davkoplacevalskim denarjem delat kot jim pase. In se ze potrudijo stroske zmanjsat. V Sloveniji to nekako ni problem ... morda so pa se kake veze in poznanstva, podkupnine in kdo ve kaj se vmes :wink:

Glede na to koliko mislijo plačati za podaljšanje pogodbe, bi moralo nekaj ljudi zaradi tega v zapor zaradi nesmoternega trošenja proračuna.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, eno jasno logično vprašanje (oziroma par njih)...

Kako se uporabniki linuxa znajdete, ko je treba na računalnik npr.priključiti žepni računalnik ali novejši mobilni telefon in si povrh vsega zaželite še sinhronizacijo koledarja, kontaktov, mailov? Kako se znajdete, ko je treba priključiti digitalni fotoaparat, kateremu je bil priložen le software za Windowse? Kako greste na Klik oziroma Proklik NLB? Kako odprete file, ki je bil narejen z MS Project 2000? Kako si instalirate TIS? Kako probate kakšno novo računalniško igrico? Kako si v Power Commander instalirate novo mapo, ki je bila razvita prav za vaš motocikel? :? :roll:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zgolj v vednost in ravnanje - Delo (podjetje) ima IT baziran na Linuxu in ne winsih - pa dela, tako kot bi "tajnice" rade.

- Dobro za njih.

Drugače se pa pomalem strinjam z Desmojem. Kako so zadeve rešene v Linuxu (Klik, igre, grafika, urejevalniki besedil.... in kako je z drugimi napravami fotoaparati, dlančniki, skenerji, ....)?

Lp, Onim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, eno jasno logično vprašanje (oziroma par njih)...

Kako se uporabniki linuxa znajdete, ko je treba na računalnik npr.priključiti žepni računalnik ali novejši mobilni telefon in si povrh vsega zaželite še sinhronizacijo koledarja, kontaktov, mailov? Kako se znajdete, ko je treba priključiti digitalni fotoaparat, kateremu je bil priložen le software za Windowse? Kako greste na Klik oziroma Proklik NLB? Kako odprete file, ki je bil narejen z MS Project 2000? Kako si instalirate TIS? Kako probate kakšno novo računalniško igrico? Kako si v Power Commander instalirate novo mapo, ki je bila razvita prav za vaš motocikel? :? :roll:

Odgovorim ti lahko samo na stvari, ki jih uporabljam...

Klik dela tako kot v katerem koli OSu z normalnim browserjem (netscape, opera, konqueror) ne pa Internet exploder. Hmm... ms projecta nikoli uporabljal.

Ostalo pa nastevas software ki je specificno narejen za winse... normalno, da ne dela. seveda lahko pa instaliras Wine (win emulator), ki dela na trenutke bolje kot pravi winsi in zaganjas windows programe.

Sicer pa ce so winsi tako dobri, kako bos pa na njih instaliral kOffice (unix specific)?

Ce gre v eno stran to sprasevanje, gre tudi v drugo.

Office obstaja tudi na winsih - ne sicer M$ office, ampak npr Open office, Star Office, Koffice, ki znajo delati z dokumenti narejenimi v M$ office equivalentih - kar obratno ne moremo trditi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gre bolj za software, ki JE bil narejen... Glede na to, da ne živim na samotnem otoku je pač treba uporabljat software, ki ga uporabljajo sodelavci in partnerji. Meni je bil že dovolj velik problem, ko sem dobil file narejen v Project 2000 sam pa sem uporabljal Project 98...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako se uporabniki linuxa znajdete, ko je treba na računalnik npr.priključiti žepni računalnik ali novejši mobilni telefon in si povrh vsega zaželite še sinhronizacijo koledarja, kontaktov, mailov?

Palmi so prav lepo podprti, se vec, jpilot dela bolj zanesljivo kot originalno programje za Windows. Slednje mi je ze marsikaj zbrisalo ko se je sesulo ... Tudi 4.0 verzija ...

Z ostalim je verjetno slabse. Ti imas Psiona ...

andraz@cegu:~$ apt-cache search psion

p3nfs - Mount Psion series 3[ac], 5 drives.

plptools - Access Psion series 5 over a serial link

Tole je verjetno bolj bogo ... omogoca samo dostopanje do naprave. Ampak ti vidis problem ravno obratno - kupis reci, ki so lepo podprte oz. za katere proizvajalci poskrbijo za podporo, ne kriviti sistema, ki nima podpore za kako bizarno stvar (ok, psion ni bizarna stvar).

Linux ni vec tako majhen trg. Nvidia recimo, si ocitno ne more (vec?) privosciti ignorirnja, pridno pisejo svoje driverje, sicer niso opensource, se manj pod GPL, ampak delajo pa.

Kako se znajdete, ko je treba priključiti digitalni fotoaparat, kateremu je bil priložen le software za Windowse?

Prej preverim kako je s podporo ... :wink: Sicer pa ...

andraz@cegu:~$ apt-cache search photo|grep camera

gphoto - Universal application for digital cameras (superseded by gphoto2)

gphoto2 - The gphoto2 digital camera library

gphoto2-dev - The gphoto2 digital camera library (development files)

gphoto2-doc - The gphoto2 digital camera library (html user manual)

gtkam - GTK+ application for digital still cameras

kamera - digital camera io_slave for Konqueror

photopc - Interface to digital still cameras

phototk - GUI interface for digital cameras

Tega je kar nekaj, sosed, linux fan, brez tezav uporablja svojega Canonovega digitalca in ga priklopi na Linux. :D Saj verjamem da je software verjetno slabsi (v vecini takih primerov manj funkcionalen, zelo redko manj stabilen) ampak s tem je itak tako - vec nas je, bolj se mamo fajn :D :D Nekateri so resno zaceli jemati linux, precej jih podpira to ... IBM recimo ... gre na bolje, ni pa mainstream. Ampak mene to ne moti. :wink:

Kako greste na Klik oziroma Proklik NLB?

Hja ... saj dela. Skoraj. Ampak to tule nima z Linuxom spet nic :wink: Ravno pred kratkim sem se za*ebal pri prvi prijavi na Klik, pravkar sem telefoniral in sem izvedel, da sem menda zahteval premocno zascito (2048 bitov) - ?! Jasno, moram zatezit "v najblizji poslovalnici" za nov certifikat. Heh ... pa ko bi vsaj napisali ...

Drugace pa - Mozillo uporabljam tudi v Win32 okolju, preprosto zato, ker mi dela bolje kot Explorer in ima nekaj, cesar IE nima, meni je pa prav vsec - zavihke za dodatna okna, da nimam 10 oken z IE na zaslonu, je veliko bolj pregledno :wink:

Kako odprete file, ki je bil narejen z MS Project 2000?

Tezko ti povem, ker nikoli nisem imel s tem opravka? Glede na to da se precej ubadam z racunalniki, sklepam, da ni to prav pogosto pocetje. :wink: Za .doc, .ppt in .xls pa ni tezav - OpenOffice deluje prav lepo. :D

Kako si instalirate TIS?

Ga ne - ga registriram in uporabljam Mozillo za http://tis.telekom.si :wink:

Kako probate kakšno novo računalniško igrico?

Ce je od Id Software ni nobenih tezav, ker so vse tudi za linux, za ostalo pogledamo www.lokigames.com/products/ in ko vidimo, da igre v vecini primerov ni tam, si mislimo "ko vas je*e" :twisted: :twisted: Po drugi strani - iger je toliko, da se res ne da rect, da ne mores igrati iger. Le ne smes si zapiciti v glavo, da bos igral eno tocno doloceno :wink:

Kako si v Power Commander instalirate novo mapo, ki je bila razvita prav za vaš motocikel? :? :roll:

Tega problema jaz nekako nimam .... ti pa tudi ne :twisted: :wink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene pa zanima ali pod Linuxom obstaja program za delo s preglednicami (ala ms excel) in s podatkovno (namizno) bazo (ala ms access). Slišal sem, da sta ta dva programa del nekega "free officea" ali star office ali nekaj podobnega. Enga je treba plačat, drugega ne.....??? In še nekaj: kako se naj nekdo, ki zna kar dobro uporabljati excel in access znajde v teh novih orodjih? A je delo s novimi "Linux" orodji podobno, kako dolgo bi potreboval, da se jih privadim? A ta orodja podpirajo pribljižno enake funkcije kot excel (mat. funkcije, statistične funk., finančne.... pivot tabela....)

Res me zanima, ker razmišljam o menjavi sistema.

Hvala in Lp,

Onim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Končno mi je nekako potegnila logika uporabnikov Linuxa. Če že nimaš ene minute časa, da ob Windows-ovem blue screen-u enkrat tedensko rebootaš računalnik si raje vzemi za vsako malenkost 12-24 ur časa, da jo uspeš pognati vLinuxu. Če pa ti to ne uspe, je najbolje da zadevo kar pozabiš. Le ne smeš si zapičiti v glavo da jo res potrebuješ.:wink: :twisted: :lol: :P :lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Končno mi je nekako potegnila logika uporabnikov Linuxa. Če že nimaš ene minute časa, da ob Windows-ovem blue screen-u enkrat tedensko rebootaš računalnik si raje vzemi za vsako malenkost 12-24 ur časa, da jo uspeš pognati vLinuxu. Če pa ti to ne uspe, je najbolje da zadevo kar pozabiš. Le ne smeš si zapičiti v glavo da jo res potrebuješ.:wink: :twisted: :lol: :P :lol:

A ti si to šele zdele ugotovil? Jest vidim samo eno prednost, in to je cena. Če bi res tudi za domov nakupil vse MS$$$$$$ programje, bi peš hodu, in zelo v kratkem bankrotirou! Ampak ne verjamem, da so Linux-fani taki borci proti piratstvu :roll: :cry: :wink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ampak ne verjamem, da so Linux-fani taki borci proti piratstvu :roll: :cry: :wink:

Ooooooo, to pa zagotovo so. Zato pa imajo samo 300-330 DVD Ripov doma... :lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo spet jaz..... a ADSL dela normalno na Linuxu? Telekom hoče windows?

lp, Onim

Jaz imam doma dsl klienta na FreeBSD ... dela bolje, kot je delal, ko sem ga imel se na win klientu..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja samo ena stvar da je jasna, ko primerjamo OS-e.

Unixi in tudi Linux je v osnovi sistem narejen za mrezno delo. S tem v mislih je brezpredmetno vprasanje, ce dolocena mrezna storitev dela na *nixu...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Končno mi je nekako potegnila logika uporabnikov Linuxa. Če že nimaš ene minute časa, da ob Windows-ovem blue screen-u enkrat tedensko rebootaš računalnik si raje vzemi za vsako malenkost 12-24 ur časa, da jo uspeš pognati vLinuxu. Če pa ti to ne uspe, je najbolje da zadevo kar pozabiš. Le ne smeš si zapičiti v glavo da jo res potrebuješ.:wink: :twisted: :lol: :P :lol:

Če bi se meni Windowsi obesali vsak teden bi jih ze zdavnaj vrgel dol in sel na drug OS.

Mam občutek da nekateri še vedno primerjajo windows 9x in linux kjer ni primerjave !!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdej pa nehajte s temi primerjavami.... Imam mašino na kateri laufa win 98se in čisto o.k., brez problemov, ni plavih ekranov.... Res je VI linuxovci po moje neki v tri dni bluzite čez windowse (res je, da so dragi), ampak tako zanič pa spet niso! Če bi jaz prešel na linux bi to zagotovo zaradi denarja, ne zato ker je bolj stabilen, zna delati s 1000000 računalniki v mreži, vse lahko naštimaš po svoje (pa če prav traja 12/24 ur - phmm, phmm...), ker za delo, za katero ga potrebujem jaz win zadostuje. Res imam tudi jaz občutek, da če pa kaj ni v linuxu podprtega, pa človek takoalitako ne potrebuje..... Mene res zanimajo dejstva! Vprašal sem kako je z namestitvijo ADSL (siol hoče win) pa mi EIN... odgovori, da je linux (unixi) ta bolš za mreže.... Jaz hočem zadevo opraviti za 5 min in ne 12 h! Vstaviš CD, klik, klik, klik... končano! Če pa imate nekateri veselje s pisanjev v razne conf file... pa kar, sam zato še ni stvar boljša... No kakor za koga. Ne debatirat to je bolje, ono je bolje, malo komentirajte.... in ne se zgovarjat na moder zaslon....(kdo vam je pa kriv, če ste win 98 dobil 27 copijo CD...).

Lp Onim

p.s. Konkretno vprašanje, konkreten odgovor!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!