Skoči na vsebino

Smerokazi, LED smerniki, avtomati...


YZFgeorge

Priporočene objave

Orkaflek, a ni v naslovu teme "šravfanje"? :blink:

Kdo bi vas razumu, štromarje? :wacko: :headbang:

Predlagam, da odpremo kategorijo 'DOKTORSKE DIZERTACIJE' in v njej več različnih tem ( npr.: Pomen okroglih auspuhov na eliminacijo kvantne interference zlizanosti prve in zadnje gume s posebnim ozirom na negacijo toplogrednih učinkov na silikonske joške). Ali kaj podobnega. :kva2:

Fanta je samo zanimala montaža LED diod na moped. Jaz bi mu odgovoril : 'Stvar je teoretično sicer možna, a ker utegne biti precej problemov, se pozanimaj na kakšnem servisu (kjer šraufajo in rihtajo motorje), kjer ti bojo vse enostavno razložili'.

Če bi mene zanimala svetilnost nagrobne sveče in bi mi nekdo začel s fotoni, pa Planckovo konstanto itd., bi ga, brez zamere, vsaj v mislih na gobec.

Če sem udaril mimo, mi, lepo prosim, oprostite.

Vsem en lep pozdrav, Andi.

Popravljeno . Popravil andi1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

opala :angry:

ne štromarje :grrr :grrr :grrr

ELEKTRONIKE :grim :grim :grim

:naughty:

Aaaaaahaaaaa, no potlej pa prow ponižno predlagam novo temo "Elektronika in ubadanje z njo v naših prdulah".

Ker sicer se bomo tu zgubili. Če me npr. zanima kako ketno našponat moram vse tranzistorje in LEdice preskočit in brskat. :doze: in abratnu!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aaaaaahaaaaa, no potlej pa prow ponižno predlagam novo temo "Elektronika in ubadanje z njo v naših prdulah".

Ker sicer se bomo tu zgubili. Če me npr. zanima kako ketno našponat moram vse tranzistorje in LEdice preskočit in brskat. :doze: in abratnu!

ja! sm prec za!

BTW...nikol ne veš če ne bo imel kdaj kašn motor ketenšponar vezan na računalnik :lol: pol boš pa mogu LEDico gledat.-..--ko bo zelena, bo glih prov našponana :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Predlagam, da odpremo kategorijo 'DOKTORSKE DIZERTACIJE' in v njej več različnih tem ( npr.: Pomen okroglih auspuhov na eliminacijo kvantne interference zlizanosti prve in zadnje gume s posebnim ozirom na negacijo toplogrednih učinkov na silikonske joške). Ali kaj podobnega. :kva2:

Fanta je samo zanimala montaža LED diod na moped. Jaz bi mu odgovoril : 'Stvar je teoretično sicer možna, a ker utegne biti precej problemov, se pozanimaj na kakšnem servisu (kjer šraufajo in rihtajo motorje), kjer ti bojo vse enostavno razložili'.

Če bi mene zanimala svetilnost nagrobne sveče in bi mi nekdo začel s fotoni, pa Planckovo konstanto itd., bi ga, brez zamere, vsaj v mislih na gobec.

Če sem udaril mimo, mi, lepo prosim, oprostite.

Vsem en lep pozdrav, Andi.

Nič čudnega, da je forum iz dneva v dan bolj u p..., ko je vse manj in manj strokovnih odgovorov in vse več in več zajebancije in odgovorov v smislu "rekla-kazala", "slišal sem", "poznam kolega ki",... :BUA:

Pa ne jemat to osebno - je pa res !

midwa s piksno swa mu samo prav lepo razložila isto kot si ti pravkar rekel :P

Nekako tako. Saj sem že v prvotnem postu napisal, da je to moje mnenje oz. da bi se jaz zadeve lotil na tak način... Kaj tle ni jasno ? Mislim, da bi si kdo mogu prebrat zadnjih nekaj točk posta, da bi bile zadeve mal bolj jasne ! :slap: :headbang: :glare: :grim

Aaaaaahaaaaa, no potlej pa prow ponižno predlagam novo temo "Elektronika in ubadanje z njo v naših prdulah".

Ker sicer se bomo tu zgubili. Če me npr. zanima kako ketno našponat moram vse tranzistorje in LEdice preskočit in brskat. :doze: in abratnu!

Bogi revež - a si lahko to naredu sam, al tije kdo pomagal ?! :P

ja! sm prec za!

BTW...nikol ne veš če ne bo imel kdaj kašn motor ketenšponar vezan na računalnik :lol: pol boš pa mogu LEDico gledat.-..--ko bo zelena, bo glih prov našponana :lol1:

In pol bi jambrali vsi povrst (razen redkih), ki bi spraševali, kako ugotoviš, kdaj svet "dost zeleno" in al moraš po menjavi ketne peljat motor na tester prklopt, da resetirajo računalnik, pa... :lol1: :devil: :slap: :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nič čudnega, da je forum iz dneva v dan bolj u p..., ko je vse manj in manj strokovnih odgovorov in vse več in več zajebancije in odgovorov v smislu "rekla-kazala", "slišal sem", "poznam kolega ki",... :BUA:

Pa ne jemat to osebno - je pa res !

Imaš prav, res je preveč čvekanja in kreganja. :angry:

A vseeno še ena moja misel oz. pripomba: že iz fantovega vprašanja o LED diodah je bilo videti, da kaj veliko pojma o njih nima (beri: o njih nima pojma, tako kot tudi jaz ne). Zato sem tudi jaz začel z zanimanjem brati odgovore, pa kaj, ko so preveč zašli v znanstvene vode :? . A misliš, da bo sedaj znal vse namontirati, tako kot je treba? Vsaj jaz ne bi znal, pa čeprav mi je bila elektrika v četrtem letniku gimnazije od vsega najbolj všeč.

Res mislim, da bi morali biti nasveti bolj users friendly, nekakšna trotel ziher varianta :) .

Brez zamere in en lep pozdrav, Andi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uh, tole polemiko sem sprožil jaz. Pa nisem ravno "fant"( 40+let), od znanja elektrotehnike imam celo izpit na strojni fakulteti (zgolj teorija). Iz načrta ki sem ga dobil se celo znajdem (seveda ko pogruntam kako moram obrniti upor, a o tem kdaj drugič). Moped je pač nuja, ker delam v centru in se mi ne da voziti z avtobusom, parkirati pa ni kje (ko sem moped kupil 25+let nazaj, me ni niti najmanj motilo, da zadnja luč sveti zelo slabo, sedaj pa vedno bolj, kaj hočete, pride z leti).

Zanimala me je čim bolj preprosta rešitev za čim manj denarja (mislim, da sem to dobil).

lp in hvala vsem

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uh, tole polemiko sem sprožil jaz. Pa nisem ravno "fant"( 40+let), od znanja elektrotehnike imam celo izpit na strojni fakulteti (zgolj teorija). Iz načrta ki sem ga dobil se celo znajdem (seveda ko pogruntam kako moram obrniti upor, a o tem kdaj drugič). Moped je pač nuja, ker delam v centru in se mi ne da voziti z avtobusom, parkirati pa ni kje (ko sem moped kupil 25+let nazaj, me ni niti najmanj motilo, da zadnja luč sveti zelo slabo, sedaj pa vedno bolj, kaj hočete, pride z leti).

Zanimala me je čim bolj preprosta rešitev za čim manj denarja (mislim, da sem to dobil).

lp in hvala vsem

Franc

useen kako je obrnjen upor

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za vsa tovrstna vprašanja imamo v Sloveniji pooblaščene servise za vsako japonsko znamko posebej in dovolj je le, da zavrtimo njihovo telefonsko številko in se naročimo na servisu. A ni škoda motorja, da bi človek sam odkrival "toplo vodo"? :OK: :OK:

1.Ime teme ti pove za kaj se gre

2.Povej mi en dobr razlog zakaj bi peljal motor recimo 150km daleč, sedel tam v čakalnici eno uro, mastno plačal delo te ene ure, ki je okrog 6k sit plus še kake svečke, ki so okrog 2k po svečki, in šel nazaj domov 150km, za to ker se ti ne da pogledat mal po mašini in prešlatat stvari. Seveda prej vprašaš kakega na MSu, ali kje drugje...

Jaz veliko raje sam prešlatam motor, se še kaj naučim zraven... Seveda če si maximaln štor, pol raje pelješ na servis...

Za tistih 6k pa ljubico povabiš na večerjo, če maš "srečo" te zvečer še posexa, ker si se nekoliko zmartral pri šraufanju in "ne moreš" :naughty: :whistle: :yea1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:lol1: :lol1:

no, nekaj podobnega sem tudi jaz mislil komentirat...svaka čast človeku če bo probal :worship: :worship: :worship:

Pred kakšnimi 30-timi leti sem nekaj "cinil" (pa sem pogruntal, da nisem ravno talent za te stvari). Mi pa je ostalo v spominu, da moraš neka ta čudesa obrniti v pravo smer, drugače noče delat. Od vsega tega "drobiža" prepoznam samo kondenzator (zato prosim brez zgražanja :grim ). Ampak po tako osnovni shemi pa tudi jaz sestavim skupaj (razen, če mi v trgovini "podtaknejo" napačne dele).

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pred kakšnimi 30-timi leti sem nekaj "cinil" (pa sem pogruntal, da nisem ravno talent za te stvari). Mi pa je ostalo v spominu, da moraš neka ta čudesa obrniti v pravo smer, drugače noče delat. Od vsega tega "drobiža" prepoznam samo kondenzator (zato prosim brez zgražanja :grim ). Ampak po tako osnovni shemi pa tudi jaz sestavim skupaj (razen, če mi v trgovini "podtaknejo" napačne dele).

lp

Franc

upor je vseeno kako obrneš, kondenzator ima polariteto napisano, LED diode imajo eno nogico krajšo, poleg tega je okroglina ne-okrogla, na minus strani se mi zdi da je odrezana in tako prepoznaš, navadna(tokovna) dioda je enosmerna, torej more tudi bit prov obrnjena. Diode se rabi za vezja kjer pri izklopu, dobr primer je avtoradio, useka nazaj kako špico napetosti in toka, tko da dioda prepreči to, v pravo smer pa normalno prevaja... Ko en enosmerni ventil

Brumer :slap:

Vsaka cev 5KM? To pomeni, da bi 150KM motor imel realno na gumi 130KM, če ne štejemo izgub v menjalniku in prenosu..., kar je še 10% torej pridemo na 117KM :kva1: :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

Evo, trenutno en tekoč projekt... Lite-ON power ledi na keramiki + Al hladilnik. Na žalost keramika nima dost dober prevodni količnik, zato se vse skup zagreje prek 60... :devil: Le kaj bo s časovno stabilnostjo ?! :hmm:

Kljub hitri zaslonki se jasno vidi, da zadeva res SVETI ! Škoda pa je, da ima LED velik sevalni kot - no, seveda je odvisno, za kaj jo rabiš,.. ?!

Aja, pa da ne omenim $ ! :headbang:

post-10184-1171265460_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ehm, ledica. :slap:

Ja, saj vem...-dekorativni svetilni element. Prek difuzorja ima prav lep modrikast look (-moram pogledat kaj pravi *.PDF o spektralni zasedbi), mam pa res mal dvom v termalno stabilnost, ker kar hajca... :evilgrin:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja, tele (nove) powerLED so sicer hudo svetle, ampak veliko na račun segrevanja. Zato imajo tudi dosti krajšo življenjsko dobo kot navadne LED...če se prav spomnim, imajo po 20.000 urah delovanja samo cca 70% prvotne svetilnosti, po 30-40.000 urah samo še polovico... ne tako kot normalne LEDice ki majo cca. 100.000 ur dobo.

Tvojo lučko bi pa jaz na tvojem mestu raje malo predelal da se ne bo tako grela. Je predraga da jo skuriš... :(

če mene prašaš so LEDice - recimo te v ohišju od halogenk - idealne za dekorativno ostevlitev, npr. hiše od zunaj, pa kakšnega super-duper dragega ojačevalca ( :kva2: ) ali podobno. Videl sem jih tudi že v eni restavraciji, kjer je bila izvedena osvetlitev - sicer svetlobe ni bilo na pretek, ampak dovolj za idelano intimno vzdušje, usta si pa tudi našel :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ehm, ledica. :slap:

Ja, saj vem...-dekorativni svetilni element. Prek difuzorja ima prav lep modrikast look (-moram pogledat kaj pravi *.PDF o spektralni zasedbi), mam pa res mal dvom v termalno stabilnost, ker kar hajca... :evilgrin:

Vidm da je LEDica, sam me zanima kje, na če, zakaj služi, kje jo boš rabil. O kakem difuzorju govoriš?

ja, tele (nove) powerLED so sicer hudo svetle, ampak veliko na račun segrevanja. Zato imajo tudi dosti krajšo življenjsko dobo kot navadne LED...če se prav spomnim, imajo po 20.000 urah delovanja samo cca 70% prvotne svetilnosti, po 30-40.000 urah samo še polovico... ne tako kot normalne LEDice ki majo cca. 100.000 ur dobo.

Tvojo lučko bi pa jaz na tvojem mestu raje malo predelal da se ne bo tako grela. Je predraga da jo skuriš... :(

če mene prašaš so LEDice - recimo te v ohišju od halogenk - idealne za dekorativno ostevlitev, npr. hiše od zunaj, pa kakšnega super-duper dragega ojačevalca ( :kva2: ) ali podobno. Videl sem jih tudi že v eni restavraciji, kjer je bila izvedena osvetlitev - sicer svetlobe ni bilo na pretek, ampak dovolj za idelano intimno vzdušje, usta si pa tudi našel :lol1:

Café Romeo? :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vidm da je LEDica, sam me zanima kje, na če, zakaj služi, kje jo boš rabil. O kakem difuzorju govoriš?

Tisti slap je bil kao fora upam, da si razumel. :)

Difuzor rabiš, da zadeva ne blešči in daje bolj homogeno svetlobo. V tem primeru bo difuzor kar bel in s tem ne deluje še kot recimo filter..., seveda slaba stran pa je dušenje svetlobe, izguba snopa,..., ki pa spet ni nujno, da je slaba lastnost... (samo na glas razmišljam, če koga zanima).

Drugače vgraditev v/z parabolo recimo nima smisla, saj ima LED vgrajeno poly lečo in ni inverzno usmerjena (vsaj ni namenjena temu), kot je npr. pogosto pri žarometih avtomobilov (seveda z uporabo deflektorja) z ali brez leč...

Ja hlajenje- mislim, da bo rešitev prej v efektivnejšem krmiljenju kot hladilniku, pa še življenska doba bo daljša, pa... :hmm:

Če koga kaj zanima naj vpraša, da ne nabijam..

Drugače pa sem razmišljal o uporabi:

a ) -ena od aplikacij bo za maškare, ko boš dal to lučko na rit v žep in boš kresnička ! ! ! :P

b ) -če te bodo nato "tepli" po riti, lahko to jemlješ tudi, da hočjo ugasnit čik, ki ga bojda imaš v žepu in ni nujno, da se ne morejo brzdati kako fajn rit imaš ! ! ! :nono: :D

c ) - :hmm:

Popravljeno . Popravil Piksna
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ena (morda čudna) ideja..

jaz sem za novoletne lučke menjal namesto žarnic seveda LEDice. Vzel sem tiste minimini rdeče ki imajo zraven elektroniko pa crknejo po dveh dneh...LEDice sem kupil rdeče visokosvetilne (10.000mcd) potem sem jih pa posprejal z belim lakom (v spreju :whistle: ) tako so iz usmerjenih LEDic postale krasne difuzne diode z kar visoko svetilnostjo... :yea1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ena (morda čudna) ideja..

jaz sem za novoletne lučke menjal namesto žarnic seveda LEDice. Vzel sem tiste minimini rdeče ki imajo zraven elektroniko pa crknejo po dveh dneh...LEDice sem kupil rdeče visokosvetilne (10.000mcd) potem sem jih pa posprejal z belim lakom (v spreju :whistle: ) tako so iz usmerjenih LEDic postale krasne difuzne diode z kar visoko svetilnostjo... :yea1:

Ja pa si to že kupu LED "verigo" al si jih sam predvidevam da serijsko lotal... ?! Itak si pa najbrž za ledice dal tolk ko za nove lampice iz tajwana/malezije - zanimivo, ko se pa oboje tam štanca...

Iz posta sklepam, da je vse crknilo po dveh dneh (ali to velja za lučke -ker možno je oboje al ne ?!) :lol: Ja sej drugač pa kupiš une led, ki utripajo (blinkajo) in maš pol še en ekstra kul efekt! :photo: sam so pa sorazmerno drage...

Nekaj sem gledal stunt ride videe, pa montirajo fantje na bicikle spodaj pod plastike neon glow efekte (ne neonke ! :nono: ), noben pa ni še kaj tazga zmontiral, pa še miniaturno je, lahko prilepiš kamorkoli... :hmm:

Saj ne, da me mika to storit a zdajle mi je kanlo..., za nočne vožnje pa nizke jebačke prelete po Šmartinki al pa čez City Park.. :rolleyes: :whistle: B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a veš take minimini lučke, največkrat jih je sto ali 200 v seriji, 4 kanalne pa elektronika, gor je tipka potem imaš pa 10 programov da valovi, izmenično utripa itd...

No, to navadno crkne po parih dneh (to lučke,elektronika je vedno dobra). In ko sem to narazen dajal...obup!!! Če bi malo bolje lotali, bi to dosti dalj časa delalo---mislim da je ravno v mrzlih spojih problem.

V glavnem kupil sem (v HTE) 200 ledic pod akcijo okoli 14000SIT je prišlo 8000 mcd močne. Potem sem jih vse pošprical z belim lak sprejem(hitra varianta difuzorja in briljantna rešitev, ti rečem) in seveda nalotal. In ker imajo norci srečo :kva2: je original napajanje tega sistema 36 V in original žarnice so...ugani...1.5 V, v seriji jih je ravno prav. Posledica tega je da sem samo v vsako serijo - na vsak kanal sta dve - (čisto za vsak slučaj) dodal 10 ohmov upor in zadeva dela kot nooooora! (Škoda ker nimam več trotlzihr aparata da bi kak filmček posnel). Ja, je trajalo kake 3 popoldneve :cry: , ampak zdaj imam pa mir za par desetletij :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!