Skoči na vsebino

Snežna freza za ATV-je


Petroladdict

Priporočene objave

Pozdravljeni,

Moja diplomska naloga je bila razvoj in konstrukcija univerzalne snežne freze. Zakaj ime univerzalna, zato ker jo je možno z manjšimi prilagoditvami pritrditi na več različnih tipov vozil (ATV, viličar, bobcat,).

Izdelal sem tudi prototip in na

si lahko ogledate kratko predstavitev ATV snežne freze. Končni produkt bo malce izboljšan prototip.

Postavljam pa vam tudi anketno vprašanje iz katerega želim izvedeti če se splača iti v proizvodnjo manjše serije, freza bo izdelana v Sloveniji.

Tehnični podatki:

Širina zajema snega: 140 cm

Višina zajema snega: 40 cm

Moč motorja: 10kW/13KM

Max-dolžina/max-višina odmetanega snega: 20-30m (odvisno od tipa snega)/ 10-15m

Teža celotnega priključka: do 170kg

Navpičen hod: 30 cm (dvigovanje s pomočjo vitla 4-kolesnika)

post-19329-1206952356_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moj glas:1000 € - 2000 €

A ti ni nc jermena skurl ko si frezu z atv-jem?

Na ATV-ju ni nič kuril jermena, sej daš v reduktor pa špila. Kadar je pa mal snega (10cm) pa lahko tud brez njega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo pogonski motor freze je pa orng matralo!

Brčanje dveh motorjev meni osebno ne bi ugajalo!

Drgač pa dober koncept in ideja! :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na ATV-ju ni nič kuril jermena, sej daš v reduktor pa špila. Kadar je pa mal snega (10cm) pa lahko tud brez njega.

Pozabu na reduktor. :evilgrin:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dal bi se zbit dol še ene 10-20 kg ampak iz stiroporja pa res ne more bit. Z motorjem je pa tako, moči ma ravno prav, sam v enmu klipu je bil gas samo na tretjini, tam ga res mal matra. Sej zato pa je prototip, da se vidi, kakšne so kej zmoglijvosti, optimizacija pride v poštev kasneje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dal bi se zbit dol še ene 10-20 kg ampak iz stiroporja pa res ne more bit. Z motorjem je pa tako, moči ma ravno prav, sam v enmu klipu je bil gas samo na tretjini, tam ga res mal matra. Sej zato pa je prototip, da se vidi, kakšne so kej zmoglijvosti, optimizacija pride v poštev kasneje.

Za nekaj malega snega je dovolj plug, ki je cenovno primernejši.

Freza se mora biti sposobna spopasti z vsaj 40cm snega. Ker je pomik(ATV) neodvisen od izmeta, si za več snega pač vzameš več časa in počasnejše premikanje. Cena ne sme biti večja od samohodne freze približno iste velikosti (zavzemanje prostora v garaži), oz. mora biti dovolj nižja, da se odločim zanjo. Saj sicer raje kupim samohodno frezo in ATVja ne rabim oz ne trošim dvojno goriva, pripenjam priključno frezo, odpenjam, čistim vse skupaj ipd.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za nekaj malega snega je dovolj plug, ki je cenovno primernejši.

Freza se mora biti sposobna spopasti z vsaj 40cm snega. Ker je pomik(ATV) neodvisen od izmeta, si za več snega pač vzameš več časa in počasnejše premikanje. Cena ne sme biti večja od samohodne freze približno iste velikosti (zavzemanje prostora v garaži), oz. mora biti dovolj nižja, da se odločim zanjo. Saj sicer raje kupim samohodno frezo in ATVja ne rabim oz ne trošim dvojno goriva, pripenjam priključno frezo, odpenjam, čistim vse skupaj ipd.

S to frezo se da spucati sneg visok do 50cm (če rabiš še več imaš še 30cm hoda, ki ga omogoči vitel), kar je s plugom že zajebavanje, saj se premikaš po 3 metre in si moraš nov kup narest. Tukej je pa treba recimo za spucat 80 cm snega frezo maximalno dvignit, narest 1m špure it vzratno jo potem spustit in še spodnji del počistit.

Samohodna freza s tako širino ne obstaja!. Verjami diplomska naloga za snežno frezo se ne nardi v enem tednu, tako da sm si tud zelo veliko časa vzel, da sm raziskal vse možne varjante vključno s širinami posameznih frez. Najboljša varjanta izvedbe pogona snežne freze za ATV-je hidravlična, ker pa je tudi najdražja sem jo opustil. Kdo bi pa kupil frezo, ki bo 5000 € in več (kšni cestarji to je pa vse).

Pa tudi cena za recimo 1m široko samohodno frezo je 2000-3000 € (kitajska izdelava!!)

Kar se pa tiče montaže freze in pluga je zadeva popolnoma enaka, montira se na iste luknje kot jih ima plug z enakimi sorniki (5min dela). V prihodnosti bom izvedel še hitrejši priklop, na varjanto z vzmetmi (1 min dela).

Pa še en nasvet dam vsem, ki si kupujejo kdaj plug za ATV, s plugom je možno spucati 30-40 cm novozapadlega snega (suhega), čim se malo ``ojuži`` nimaš kaj več iskat s plugom vsaj z ATV-jem ne. Razlog zakaj je predvsem v tem, da sneg ne steče več v tok, ki ga usmerja plug in se samo zbija v kepe. nakoncu imaš goro snega pred sabo, in neveš kaj bi z njim in zato ga moraš na vsake 2-3m porivat ob rob cestišča. V primeru da moraš splužiti gozdno cesto širne enega avtomobila, počasi nimaš več prostora, kam bi ves sneg dal in s tem si skrčiš širino cestišča. Freza je odlična za spucat te kupe, ki si jih ustvariš s plugom, ko nimaš več kam odmetava snega, to je njena bistvena prednost pred ostalimi načini. Plug je res fina stavrca tudi poceni ampak do 30cm suhega in 15cm težkega snega drugače neuporabno (razn za manjša privat parkirišča). Glede pluženja mi je vse jasno iz lastnih izkušenj, saj moram vsakič ko zapade sneg spucati 6km ceste.

Prilagam pa še fotko, kako je sedaj vpeta snežna freza na ATV(prozorna rumena):

post-19329-1207045774_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če bi v anketo dal 500 - 100 €, bi imel večino odgovorov v tej kategorijo tako da; :rolleyes: kot ti je že en zgoraj napisal; priključek mora stati občutno manj od samostojnega stroja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če bi v anketo dal 500 - 100 €, bi imel večino odgovorov v tej kategorijo tako da; :rolleyes: kot ti je že en zgoraj napisal; priključek mora stati občutno manj od samostojnega stroja.

Zgleda je ne potrebujete, da so rezultati ankete potem taki, jaz osebno vem koliko pride proizvodnja enega kosa, vendar tega podatka še ne povem, ker želim videt, koliko ste sploh pripravljeni dat, za tako zadevo. Če bi jo pa rad za 500€ dobil, pol pa kar izvoli v hofer po tisto igračo k tud 5 cm snega ne boš odmetal. :headbang: . Poglejte na trgu koliko so cene in primerjaj širino zajema snega s ceno izdelka. Priznam drage so te zadeve. Vem tudi da je kriza zdj v Sloveniji zarad prenizkih plač in si težko sploh kdo kaj privošči, ampak to je že druga tema.

Za primerjavo ti dam še en podatek, gosenice za 4 kolesnik stanejo 4000€ pa se vprašaj ali je to občutno manj kot sam stroj!

Stroj na katerega je montirana freza stane v celoti 13000€(brez gosenic)!!!

Če si pa mislil na kitajca obesit zadevo, pol pa kr izvoli in pojdi res v hofer, boš veliko ceneje prišel skozi se strinjam. Samo potem boš imel peš-frezo in ne ATV-frezo kot je tukaj govora.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zgleda je ne potrebujete, da so rezultati ankete potem taki, jaz osebno vem koliko pride proizvodnja enega kosa, vendar tega podatka še ne povem, ker želim videt, koliko ste sploh pripravljeni dat, za tako zadevo. Če bi jo pa rad za 500€ dobil, pol pa kar izvoli v hofer po tisto igračo k tud 5 cm snega ne boš odmetal. :headbang: . Poglejte na trgu koliko so cene in primerjaj širino zajema snega s ceno izdelka. Priznam drage so te zadeve. Vem tudi da je kriza zdj v Sloveniji zarad prenizkih plač in si težko sploh kdo kaj privošči, ampak to je že druga tema.

Za primerjavo ti dam še en podatek, gosenice za 4 kolesnik stanejo 4000€ pa se vprašaj ali je to občutno manj kot sam stroj!

Stroj na katerega je montirana freza stane v celoti 13000€(brez gosenic)!!!

Če si pa mislil na kitajca obesit zadevo, pol pa kr izvoli in pojdi res v hofer, boš veliko ceneje prišel skozi se strinjam. Samo potem boš imel peš-frezo in ne ATV-frezo kot je tukaj govora.

Mogoče si dober strojnik, ampak marketing te pa malo jebe... sicer pa imam jaz za plužit traktor z 60 konji in se niti slučajno ne mislim igrat s špilikami....na Kingquada pa tudi ne mislim obešat takšnih igračk...Ti bi pa morala anketa vse povedat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Postavljam pa vam tudi anketno vprašanje iz katerega želim izvedeti če se splača iti v proizvodnjo manjše serije, freza bo izdelana v Sloveniji.

Velika večina proizvajalcev, izdelovalcev itd...seli proizvodnjo na Kitajsko in sosednje države !

Zakaj??? :naughty: (vprašanje za tebe)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se strinjam in to tudi vem, sej sploh ne vem kaj pacamo tuki v sloveniji še katerokol proizvodnjo, gremo dt vse kitajcom, pa bomo mi sam dinarčke pobiral, delavce naše pa na cesto lepo poslal. Nažalost je povpraševanje še premajhno da bi se splačalo sploh kaj na kitajsko dat delat. Vzamte to bolj kot posamično proizvodnjo trenutno. Tri naenkrat maximalno. Tisti ki rabi posledično kupi in ne komplicira, če pa si samo materialistične dobrine doma nabira pol pa valda hoče met za 500€ mi je vse kristalno jasno. Jst bi jo za 100€ hotu met. Če bi jo šenkal beraču in bi ga vprašu kaj bo počel z njo bo reku, da bo spal pod njo :rolleyes: in iz tega izhaja, da ima vsak svoje namene kaj bo s to goro železa počel. Tisti ki pa ne ve kaj bi znjo pa tud ne čuti, da bi sploh kej dal zanjo. To vam že skoz razlagam, pri anketi izberite ``taki`` je ne potrebujem pa bo.

Tist k ma pa traktor doma pa nej ostane na traktorju valda da je boljši??? 4-kolesnik je dejansko nek križanec med motorjem, avtomobilom in traktorjem. Traktor pa je itak najboljši za pluženje cest. Jst sm samo izbral novo tržno nišo nič drugega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da me ne bo razumel kdo da se razburjam, predstavljam samo svoje argumente, zaenkrat so od nekaterih bolj šibki. Se strinjam gigamoto, naj si vsak kupi tole frezo, ampak bo pač mogu 3 fure narest gor pa dol, da bo tolk očistil kokr jst v eni špuri (jaz osebno nisem imel namena razvijat take, ker že obstaja in jo tudi že kitajc dela). Trg je svoboden in potrošniki sami odločajo kaj kupujejo, pri teh cenah kupujejo večinoma tisto kar rabijo al pa nardijo nek kompromis (napr.: ne bom vzel freze za 10000€ ker ne rabim avtoceste plužit, ampak bom vzel tole za 1000€ ki bo ravnopravšnja za moje dvorišče).

Jaz sem to zadevo rabil in jo zato razvil, ker :

- Nimam traktorja imam pa 4-kolesnik, moram pa splužit 6km ceste

- pred privat hišo pa poprimem še vedno za lopato(najcenejša in najboljša rešitev), ker se obenem tudi fizično razgibaš

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Žal s temle ne boš preveč biznisa obrnil.

Relativno visoki stroški izdelave, majhen trg, zelene zime, predpogoj ATV, specifična uporaba, zanimivo za ozek krog kupcev.

Ostane ti edino, da tole v tujini zreklamiraš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Žal s temle ne boš preveč biznisa obrnil.

Relativno visoki stroški izdelave, majhen trg, zelene zime, predpogoj ATV, specifična uporaba, zanimivo za ozek krog kupcev.

Ostane ti edino, da tole v tujini zreklamiraš.

Končno nekdo, ki zna pametno nekaj povedat, res je v vsem se strinjam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

Super -končno ena prava stvar :grupni: ,....jst sem že nekaj časa nazaj reku ko bo snežna freza pa rotacijska kosilnica kot priključek k štirikolesniku ga takoj kupim .1. bo služill kot delavni stroj ko končaš greš pa še na en pir lahko :yea1:

sama ktere pa to paše , a l je univerzalc?

Drgač pa čestitke , pa še kosilnco pogruntaj pa serijsko proizvodnjo pa si zmagal sploh če se pririneš h kakšnemu prodajalcu v dodatno ponudbo pa mu kakšen procent stisneš.

l.p.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Najlepša hvala za čestitke, tudi moja komisija na zagovoru diplome je bila navdušena in mi je z veseljem podelila čisto desetko.

Gllede montaže pa tko paše na vse, samo mal bo treba glavo stisnit pa primeren priklop narest za točno določen tip 4-kolesnika, ki si ga želi stranka, zaenkrat imam narjen priklop za outlanderja 650 ali 800. Za ostale pa naj bi se zelo podobno pritrdilo, če bo mogoče. (zelo dobro je če ima 4-kolesnik vitel)

Škoda, da je zima že mimo.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!