Skoči na vsebino

Pločevina, vijaki ter ostale ˝surovine˝


trojan69

Priporočene objave

ima kdo bakreni pleh viška ali proda  ?

najboljse če je pleh v traku, 10 cm x 10 m npr

ali kako drugače

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 let pozneje...

zdravo, iščem vijake Imbus, kot na sliki M8 cca 80mm.....kateri material zdrži večje obremenitve? Eden obstoječ mi je namreč počil....

image.png.2ea63d125da335e0b6c4cce5b29ef371.png

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 56 minutami, hector pravi:

zdravo, iščem vijake Imbus, kot na sliki M8 cca 80mm.....kateri material zdrži večje obremenitve? Eden obstoječ mi je namreč počil....

image.png.2ea63d125da335e0b6c4cce5b29ef371.png

Ta dva vijaka sta videti "predelana"...naknadno vrezana navoja, kar pomeni bečji zarezni učinek in prekinitev silnic v materialu, kot pri originalnem valjanem navoju.

Običajne kvalitete imbus vijakov so 8.8 ...lahko poiščeš vijak trdnostnega razreda 10.9  ...ali celo 12.9.

...ampak, kot pravim, če ni maknadno rezan navoj bo tudi 8.8 verjetno dovolj...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aha..sem malo bolj približal...se zelo slabo vidi na sliki...to sta cinkana  vijaka..

Po navadi so 8.8 kvalitete....mogoče celo 5.6..poglej, mora biti odtis jeno na glavi.

Če so kitajski vijaki vzemi kar nekaj "rezerve". 

 

20230423_121753.jpg

Popravljeno . Popravil Zivnorc
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 22 urami, Zivnorc pravi:

Aha..sem malo bolj približal...se zelo slabo vidi na sliki...to sta cinkana  vijaka..

Po navadi so 8.8 kvalitete....mogoče celo 5.6..poglej, mora biti odtis jeno na glavi.

Če so kitajski vijaki vzemi kar nekaj "rezerve". 

 

20230423_121753.jpg

Eeeee... to je sedaj relativno kaj rabiš, najbolj uporabljeni so vijaki 8.8, potem imaš šetiste izboljšane (ponavadi niso cinkani ampak imajo tisti črni premaz), ampak imajo slabo lastnost da znajo krhko počit ob obremenitvi, ker se ne zvijejo.

Kamm ali metaloprema bi morali imeti kaj takega kar iščeš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

 Sva se že pogovorila o tem s @Hektor jem.

Najprej sem mislil, da so vrezani navoji, potem pa sem sliko pogledal še na compu, pa vidim, kar vidim.

Tisti črni so bronirani med postopkom kaljenja. Ti vijaki imajo (kvalitete 10.9 ali 12.9) v vsakem primeru boljšo natezno trdnost, kot 8.8 vijaki...in so tudi "trši".  ... zlomil se pa ne bo prej od 8.8 vijaka.

samo za info, tabelica:

 

image.png.4654a5b4653a141c8d3dadaa87e68601.png

Popravljeno . Popravil Zivnorc
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 urami, Zivnorc pravi:

 Sva se že pogovorila o tem s @Hektor jem.

Najprej sem mislil, da so vrezani navoji, potem pa sem sliko pogledal še na compu, pa vidim, kar vidim.

Tisti črni so bronirani med postopkom kaljenja. Ti vijaki imajo (kvalitete 10.9 ali 12.9) v vsakem primeru boljšo natezno trdnost, kot 8.8 vijaki...in so tudi "trši".  ... zlomil se pa ne bo prej od 8.8 vijaka.

samo za info, tabelica:

 

image.png.4654a5b4653a141c8d3dadaa87e68601.png

No vse kar vem.. da ko moraš reševat iz luknje broniran vijak.. si želiš da to nebi bil... meni je tako rekel drugar, da če so deformacije prejemljive daš pocinkane, ker se bojo zvili, deformirali bo olupilo navoj... kaljen bo držal dokler ne bo.. in potem boš reševal počen vijak v luknji :D 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Drži, samo predno poči traja. Tudi pocinkanega ni ravno užitek odstranjevati, ker bo ravno tako (še hitreje) počil. 

Druga zgodba, ampak jaz sem uporabljal inox vijake, da so "držali skupaj" zadnji del, ker so bili originalni "samorezni" sranje in sem "predelal" na navojne vložke. Na žalost ista zgodba (pokanje) , že res, da niso rjaveli, samo učinka pa ni bilo. Ko sem jih zamenjal z "jeklenimi" 10.9, se kaj takega ni več zgodilo.

V glavnem vsak vijak (vrsta) ima svoj namen.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

100% drži, kar je napisal  @franc .

Za Inox vijake "nekako" zagovarjajo v KAMM, da imajo približno podobno natezno trdnost, kot 8.8 kvalitete, pa po mojem občutku (in izkušnjah) ni čisto tako. Je sigurno manj, ni pa čisti "putrstahl". Pa še nekaj je pri Inox: material je bolj "pust" .. .prej zariba navoj, in se navoj pri večkratni uporabi tudi prej uniči. ... recimo v imbus glavi se bo tudi prej "zavrtel" imbus ključ...itd., kar potrjuje, kar sem malo višje napisal.

 da napišem še jaz še enkrat: Vsak vijak je za svoj namen.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!