Skoči na vsebino

Kaj trenutno počnete?


Brejker

Priporočene objave

pred 6 urami, Quest pravi:

Da. Nato daš lonec poln vode gor in na max. Potem še enga in na max itd... In vidiš koliko zdrži varovalka in ali je kaj pametna. Plošča seveda.

Zrihtano. Dela, hvala. :P

mostičke montiral kot piše, 16A zaenkrat zmore plate na ful

Mi pa ni jasno (še vedno) zakaj so potrebni mostički? A zato ker je tak pripravljena plata da lahko dvo fazni tok priključiš? Brez mostičkov (povezave L1 in L2 ter N1 in N2) ne bi delalo? Al bi enako delalo če bi priključil samo zemljo, pa L1 in N1?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, motom pravi:

Varovalka se dimenzionira glede na presek kabla. Varovalka varuje kabel in ne priključeno napravo.

Glavne varovalke skuriš le v primeru preobremenitve ob preveliki vsoti posameznih porabnikov.

Elektrikar bo razumel da sta moja in damijeva vezava eno te isto. Imaš 2 porabnika, ki ju lahko vežeš vzporedno na eno fazo ali pa vsakega na svojo fazo.

 

pred 3 urami, motom pravi:

Varovalka se dimenzionira glede na presek kabla. Varovalka varuje kabel in ne priključeno napravo.

Glavne varovalke skuriš le v primeru preobremenitve ob preveliki vsoti posameznih porabnikov.

Elektrikar bo razumel da sta moja in damijeva vezava eno te isto. Imaš 2 porabnika, ki ju lahko vežeš vzporedno na eno fazo ali pa vsakega na svojo fazo.

http://www2.arnes.si/~kkovac6/MATERIALI/ro.zrsss.si/_puncer/elektrika/varovalke.html

https://eucbeniki.sio.si/nit4/1315/index4.html

Za prvo tvojo trditev - Oba imava prav. Varuje instalacijo IN/ALI porabnika.

Za drugo tvojo trditev - ja in ne. Po mojih izkušnjah. 

Tretja - Damijevi skica ..obe 220V, tvoja prva 380V. Ni isto.

Ampak ni važno...

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, DAMI34 pravi:

Mi pa ni jasno (še vedno) zakaj so potrebni mostički? A zato ker je tak pripravljena plata da lahko dvo fazni tok priključiš? Brez mostičkov (povezave L1 in L2 ter N1 in N2) ne bi delalo? Al bi enako delalo če bi priključil samo zemljo, pa L1 in N1?

Zaradi velike moči je šporhat razdeljen na dva dela. Recimo dve  plati skup velika + mala, ter velika + mala + krmiljenje. Recimo nekak takole.

Če imaš možnost priklopa dveh faz (hiša ima trifazni priklop) sta fazi polovično obremenjeni in lahko kuhaš na polno. Razbremeniš celo hišo na dve fazi.

Če imaš hišo priklopljeno enofazno  nimaš izbire. Da deluje kompleten šporhat mostičke not in je napajano kot celota. Brez mostičkov deluje lahko krmilje + polovica šporhata, ali pa nič, ker krmilje ni napajano.

Ne verjem mi vsega. Še sam sebi ne verjamem več, odkar sem sam sebe na laži dobil.t1842.gifb0221.gif

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sicer sem hotu napisat da sm glihkar prvič na elektrode varil, in  se počutim nesposobnega ? MIG je zakon, je tut za tiste ki imajo 2 leve roke... 

Drugače pa bi zdej upadu v prejšnjo temo, jaz sem imel še bolj zajeban šporget z 3 faznim priklopom ?, sicer nisem odpiral ampak sumim da je bilo 2 plošče po fazi in ena za pečico. Samo sem imel samo eno fazo v stanivanju ampak na srečo 35A varovalko pa nisem imel nikoli težav. Če pa imate prešvoh štrom pa kuhat na plin ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, DAMI34 pravi:

Zrihtano. Dela, hvala. :P

mostičke montiral kot piše, 16A zaenkrat zmore plate na ful

Mi pa ni jasno (še vedno) zakaj so potrebni mostički? A zato ker je tak pripravljena plata da lahko dvo fazni tok priključiš? Brez mostičkov (povezave L1 in L2 ter N1 in N2) ne bi delalo? Al bi enako delalo če bi priključil samo zemljo, pa L1 in N1?

Zvezal si kot je na sliki drugi primer in obremenil le eno 16A varovalko. Če bi zvezal po prvem primeru bi obremenil 2 x 16A varovalki. 

Spodaj je pa še razlaga napetosti. Medfazna je 400v, proti ničli pa 230v.

20200516_185405_resized.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 54 minutami, motom pravi:

Zvezal si kot je na sliki drugi primer in obremenil le eno 16A varovalko. Če bi zvezal po prvem primeru bi obremenil 2 x 16A varovalki. 

Spodaj je pa še razlaga napetosti. Medfazna je 400v, proti ničli pa 230v.

20200516_185405_resized.jpg

302722614_Breznaslova.thumb.png.7d7a431d1753a16578280b44270fee3a.png

zvezano je, kot je narisano na sliki 1. z vrha navzdol. z mostički

3 žice,

rjava na L1 (faza)

plava na N1 (nula)

in rumenozelena na ozemljitev

Mam samo enofazni tok u bajti. Zdej tvojih slik ne razumem čist, ampak v primeru tvoje prve slike, bi moral eno fazo nekje ukrast, oziroma vzet z druge varovalke? To ne gre, ker mam fixno pripravljen priključek za štedilnik s svojo varovalko in eno fazo.

V navodilih je sicer tudi shema za 2 fazno priključitev z mostičkom, ampak tiste nisem niti omenil, ker nimam dveh/treh faz.

Spraševal sem samo katero sliko naj uporabim za vezavo. Nisem sicer štromar (se opravičujem, če sem kje kaj narobe zapisal), me je pa motlo besedilo, ki svetuje priklop po sliki ena in napis za uporabo mostičkov, nato pa prilaga dve sliki.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Enkrat me je presenetlo da je že konec elektrode :lol1:

DSC_0263.JPG

ps: @DAMI34 kaj imaš to samo kuhalne plošče al je komplet štedilnik? Ker če je cel štedilnik ti zna zmanjkat Amperov.

Popravljeno . Popravil smasher
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, DAMI34 pravi:

302722614_Breznaslova.thumb.png.7d7a431d1753a16578280b44270fee3a.png

zvezano je, kot je narisano na sliki 1. z vrha navzdol. z mostički

3 žice,

rjava na L1 (faza)

plava na N1 (nula)

in rumenozelena na ozemljitev

Mam samo enofazni tok u bajti. Zdej tvojih slik ne razumem čist, ampak v primeru tvoje prve slike, bi moral eno fazo nekje ukrast, oziroma vzet z druge varovalke? To ne gre, ker mam fixno pripravljen priključek za štedilnik s svojo varovalko in eno fazo.

V navodilih je sicer tudi shema za 2 fazno priključitev z mostičkom, ampak tiste nisem niti omenil, ker nimam dveh/treh faz.

Spraševal sem samo katero sliko naj uporabim za vezavo. Nisem sicer štromar (se opravičujem, če sem kje kaj narobe zapisal), me je pa motlo besedilo, ki svetuje priklop po sliki ena in napis za uporabo mostičkov, nato pa prilaga dve sliki.

 

Ahhh, kaj pa nisi takoj povedal, da imaš le enofazni štrom...

Zvezal si prav, druge možnosti ni.

Če ti bo varovalko ven metalo, jo lahko povečaš na 20A, ker 2,5mm2 kabel lahko varuješ tudi z 20A.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

4 hours ago, DAMI34 said:

Zrihtano. Dela, hvala. :P

Žena je še živa?  :) 

Naš stari je peljal ploščo na servis, pa sem mu naročil, da naj poslika preden bo odklopil. On to naredi, priključi nazaj... mati stokajo, da nekaj ni ok.  Plošča trese, prej ni :O. On trdi, da je 100 % priključil vse ok, ne more biti narobe... pravim, daj sliko, da preverim. Če sem jaz priklopil pa je pet let delalo... :)  Mojster je že zadel zaporedje žic, samo telefon je narobe obrnil pa je začel priklapljati iz napačne strani, vse kontra. :lol1:    

Še glede priklopa. Jaz sem potegnil nov trifazni kabel iz garaže, ker na eno fazo ne bi napajalo hkrati kuhalno ploščo in pečico. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 urami, Quest pravi:

Da. Nato daš lonec poln vode gor in na max. Potem še enga in na max itd... In vidiš koliko zdrži varovalka in ali je kaj pametna. Plošča seveda.

dobra..

pred 6 urami, DAMI34 pravi:

Zrihtano. Dela, hvala. :P

mostičke montiral kot piše, 16A zaenkrat zmore plate na ful

Mi pa ni jasno (še vedno) zakaj so potrebni mostički? A zato ker je tak pripravljena plata da lahko dvo fazni tok priključiš? Brez mostičkov (povezave L1 in L2 ter N1 in N2) ne bi delalo? Al bi enako delalo če bi priključil samo zemljo, pa L1 in N1?

še dobr..upam pa da ni candy.. :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 urami, smasher pravi:

Enkrat me je presenetlo da je že konec elektrode :lol1:

DSC_0263.JPG

ps: @DAMI34 kaj imaš to samo kuhalne plošče al je komplet štedilnik? Ker če je cel štedilnik ti zna zmanjkat Amperov.

plin sem zamenjal z indukcijo. Ampere šparam :P

 

pred 12 urami, motom pravi:

Ahhh, kaj pa nisi takoj povedal, da imaš le enofazni štrom...

Zvezal si prav, druge možnosti ni.

Če ti bo varovalko ven metalo, jo lahko povečaš na 20A, ker 2,5mm2 kabel lahko varuješ tudi z 20A.

Sem povedal, sam je bilo kup druge debate.

Hvala. Sam to sem preverjal. Zaenkrat laufajo vse plate bp tudi na 16A.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 10 urami, thumper pravi:

 

še dobr..upam pa da ni candy.. :P

lahko bi bil, Taljansko razumem, za Bosch bi pa gugl traslejt uporabil :P

 

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 urami, XTR pravi:

Žena je še živa?  :) 

 

živa živa, odkar ma novo indukcijo se mi zdi kr "naelektrena" :P

 

  • Haha 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A sedaj ,ko na novem štedilniku vse piska kaj rajši kuha:hmm: al moraš biti sam svoj mojster:book::naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Mavti pravi:

A sedaj ,ko na novem štedilniku vse piska kaj rajši kuha:hmm: al moraš biti sam svoj mojster:book::naughty:

Zdej se grebeva kdo bo kuhal :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 16. 5. 2020 ob 18:19, Quest pravi:

Zaradi velike moči je šporhat razdeljen na dva dela. Recimo dve  plati skup velika + mala, ter velika + mala + krmiljenje. Recimo nekak takole.

Če imaš možnost priklopa dveh faz (hiša ima trifazni priklop) sta fazi polovično obremenjeni in lahko kuhaš na polno. Razbremeniš celo hišo na dve fazi.

Če imaš hišo priklopljeno enofazno  nimaš izbire. Da deluje kompleten šporhat mostičke not in je napajano kot celota. Brez mostičkov deluje lahko krmilje + polovica šporhata, ali pa nič, ker krmilje ni napajano.

Ne verjem mi vsega. Še sam sebi ne verjamem več, odkar sem sam sebe na laži dobil.t1842.gifb0221.gif

 

Ob 16. 5. 2020 ob 21:05, motom pravi:

Ahhh, kaj pa nisi takoj povedal, da imaš le enofazni štrom...

Zvezal si prav, druge možnosti ni.

Če ti bo varovalko ven metalo, jo lahko povečaš na 20A, ker 2,5mm2 kabel lahko varuješ tudi z 20A.

 

Ob 16. 5. 2020 ob 21:39, XTR pravi:

Žena je še živa?  :) 

Naš stari je peljal ploščo na servis, pa sem mu naročil, da naj poslika preden bo odklopil. On to naredi, priključi nazaj... mati stokajo, da nekaj ni ok.  Plošča trese, prej ni :O. On trdi, da je 100 % priključil vse ok, ne more biti narobe... pravim, daj sliko, da preverim. Če sem jaz priklopil pa je pet let delalo... :)  Mojster je že zadel zaporedje žic, samo telefon je narobe obrnil pa je začel priklapljati iz napačne strani, vse kontra. :lol1:    

Še glede priklopa. Jaz sem potegnil nov trifazni kabel iz garaže, ker na eno fazo ne bi napajalo hkrati kuhalno ploščo in pečico. 

 

Ob 16. 5. 2020 ob 23:01, thumper pravi:

dobra..

še dobr..upam pa da ni candy.. :P

 

Ob 17. 5. 2020 ob 12:59, Mavti pravi:

A sedaj ,ko na novem štedilniku vse piska kaj rajši kuha:hmm: al moraš biti sam svoj mojster:book::naughty:

99429740_4488570021168531_8062273941013528576_n.jpg.0442aec85da2f2322c7ff7b3d45a2b38.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Quest pravi:

download-6.jpg.7ec0862dbd00613bb254f817b9c248f9.jpg

kaj počneš v petek? Zna bit da mimo bluzim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 17 minutami, Quest pravi:

Zjutraj doma. Popoldan šiht.

Oglas se. Skuham kafe tačrn. Maš gsm moj?

zdj mam :P pa indukcija še dela bp

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se počutim zmatrano k sm raztrosu 15 kil belega ...

20200523_124726.jpg

20200523_124832.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, thumper pravi:

Se počutim zmatrano k sm raztrosu 15 kil belega ...

20200523_124726.jpg

20200523_124832.jpg

clickbait :jezik:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dons ni in ni miru..

20200523_153708.jpg

20200523_153659.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo, gotova tla v moji garaži.

 

Jutri bi šel pa v Vrsar na kavo. A zdaj že lahko gremo turistično za en dan na HR ali ne? Nič nimam pri njih, pač šel bi malo naokoli, pa ne bi rad na Dragonji obračal. Da grem v Konzum ali Plodine po nekaj verjetno ne bo dovolj dober izgovor? Ali pač!

4DE9F238-9778-4A54-ADD4-D8A2555AA35A.jpeg

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!