Skoči na vsebino

Kaj trenutno počnete?


Brejker

Priporočene objave

pred 1 minuto, Tedybear pravi:

Kolk je že klaftra?:whistle:

Ponavadi od tri leta starih drva ni nobene toplote. Se kar praši od njih, ko jih prekladaš.

ok no..sej če resno pogledam na stvar mi jih lohk kr čez 2 leti prpeleš k bom itak vsaj en let rabu da bom dimnik napelou..  :P

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, Racka11 said:

Jebela, kar nekaj nas je rihtalo garaže/delavnice. Meni se je trenutno ustavilo pri tleh. Ne vem kaj naj dam. Epoxy, pvc plošče, keramiko, samo pobarvam ... Jeba odločitev in draga. Evo nekaj slikic prej-potem. 

 

6A8A9A94-1B48-460E-94B0-3AC79941FA94.jpeg

 

 

 

 

Tista prva slika.... Lesen del. To je kakšna polica? Jaz bi to imel za mizo v hobby sobi. Si mi dal dobro idejo

Btw Hudo lepo si poštimu. Po tleh jaz nebi nič dajal. Brušen beton bi izgledal jebačko. 

Jaz sem pa luknjo v steni naredil za drva. Ciljam na nekaj takega kot na tretji sliki. Aja, pa barvo za strop sem najdu... 

IMG-9e63e6bfc4c4517087a28dad478298ff-V.jpg

IMG_20200502_164116.jpg

firewood_storage_rack_006-min.jpg

IMG_20200508_155623.jpg

Popravljeno . Popravil ciciban
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tisto je nosilec za veliko polico (2x1m) imam gume gor. Sem pa zaradi teže raje sidral nosilec skozi steno z navojnimi palicami. Tudi s tisto polico, kjer so vijaki gor, sem naredil isto. Brušen beton bi bil res ok, ampak zaščitit ga bom vseeno moral z kakšno emulzijo.?

Super ideja tole z luknjo. Z knaufom se da čuda delat. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

brušen beton zna zelo drseti.. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne vem točno. Nek premaz je na koncu, da se zaprejo pore. Ne vem pa kako se temu reče. V eni tehnični trgovini v Krškem imajo po tleh brušen beton in izgleda super. Kaj pa vem. Nisem bil nikoli pozoren v tisti trgovini, če kaj drsi. Bom testiral če se bom spomnil. Pa kolikor sem gledal, je bil tisti beton namensko ulit za brušenje. Vidijo se diletacije in večji kamenčki, ki potem naredijo lep vzorec. Včasih je bil popularen teraco... Ena vrsta brušenega betona. Mamo to po bloku. Teraco ni poceni... To vem, ker sem se že nekaj zanimal. Za garažo bi bilo pa za vprašat koga ki to brusi, če je zadeva funkcionalna in če je seveda finančno OK. Po servisnih delavnicah je velikokrat epoksi tlak ali pa neka tehnična guma. 

Nosilci so pa res dobra ideja. Dopade se mi za mizo, ker lahko spodaj enostavno pometaš. Na vrhu, pa samo ena debelejša vezana plošča in je zmaga popolna. Moja šiva, jaz pa avijončke šmirglam. In bi imela v bajti hobby sobo in zasilen kabinet...  Dokler seveda mali ne privleče domov kakšnih bobnov. Potem bom spet v riti... 

Ja luknja v steni bo praktična, da se ne bom spotikal ob košaro z drvami. Pa tale skeletna gradnja je zakon. 3/4 stvari naredim kar sam. Pri zidani bi moral majstre lovit... Finančno se pa te stvari kar lepo poznajo. Med korono sem sam več  delal in prišparal za en lep moped... Mi bo več za finiš ostal, kar pa tudi ni švoh. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

moras iskat protidrsne in hidrofobne premaze za beton, nekaj s protidrsnostjo R9 ali R10 (ta je ponavadi za sanitarije, torej tudi mokro), je pa precej razlicnih sistemov, tako da moras dobit nasvet od prodajalca

za brusenje betona poklices mojstra s strojem, ce imas ok podlago ni tako zelo drago, cca 2 evra / m2

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo. Položil bom PVC modularne plošče, sicer drage kot ?, ampak za moja dva dvokolesna ljubljenčka mora biti super top. 

Za 30m2 nekje 640 eur  

Bo pa verjetno v eni barvi. 

 

B29F40EC-762D-48B2-8E98-C3D3868F4C18.png

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

študiram shemo za enofazno priključitev indukcijske, pa me ful moti, ker ma dve sliki (iščem pomoč)

piše pa tkole:

Posebna priključitev: • Enofazni priključek (1 1N, 220-240 V~ /50/60 Hz): Napetost med fazo in nevtralnim vodom je 220-240 V~. Med priključnimi točkami Li in L2 ter N namestite povezovalni mostiček. Inštalacija mora imeti varovalko vsaj 32 A. Presek sredice priključnega kabla mora znašati vsaj 4 mm2.
Potem sta pa dve slike in nimam pojma al povežem L1 in L2 ter N1 in N2 z mostičkom al ne ? Hm...

L1=faza

N1 je nula saj je prav?

 

302722614_Breznaslova.thumb.png.7d7a431d1753a16578280b44270fee3a.png

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, DAMI34 pravi:

študiram shemo za enofazno priključitev indukcijske, pa me ful moti, ker ma dve sliki (iščem pomoč)

piše pa tkole:

Posebna priključitev: • Enofazni priključek (1 1N, 220-240 V~ /50/60 Hz): Napetost med fazo in nevtralnim vodom je 220-240 V~. Med priključnimi točkami Li in L2 ter N namestite povezovalni mostiček. Inštalacija mora imeti varovalko vsaj 32 A. Presek sredice priključnega kabla mora znašati vsaj 4 mm2.
Potem sta pa dve slike in nimam pojma al povežem L1 in L2 ter N1 in N2 z mostičkom al ne ? Hm...

L1=faza

N1 je nula saj je prav?

 

302722614_Breznaslova.thumb.png.7d7a431d1753a16578280b44270fee3a.png

Če piše da zveži z mostičkoma L1 in L2 (kot tudi N1 in N2) potem zveži. 

S preizkuševalcem faze (fazenprifer) pa res preveri, da boš "fazo" priključil na L1 in "nulo" na N1.

Ozemljitev sprobaš pa tako, da takrat, ko imaš fazenprifer na fazi (držiš ga tako, da v njem rahlo gori vgrajena tlivka, lučka) s prstom druge roke rahlo potapkaš po tretjem vodu, se pravi ozemljitvenem vodu (!!!! NE TAPKAJ po "nuli" oz. N1 !!!). Ko tako potapkaš mora v tem ritmu tudi tlivka v fazenpriferju močneje zagoreti.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, DAMI34 pravi:

študiram shemo za enofazno priključitev indukcijske, pa me ful moti, ker ma dve sliki (iščem pomoč)

piše pa tkole:

Posebna priključitev: • Enofazni priključek (1 1N, 220-240 V~ /50/60 Hz): Napetost med fazo in nevtralnim vodom je 220-240 V~. Med priključnimi točkami Li in L2 ter N namestite povezovalni mostiček. Inštalacija mora imeti varovalko vsaj 32 A. Presek sredice priključnega kabla mora znašati vsaj 4 mm2.
Potem sta pa dve slike in nimam pojma al povežem L1 in L2 ter N1 in N2 z mostičkom al ne ? Hm...

L1=faza

N1 je nula saj je prav?

 

302722614_Breznaslova.thumb.png.7d7a431d1753a16578280b44270fee3a.png

Zaradi varnosti je označevanje (črkovno in barvno) predpisano.
Označevanje vodnikov v izmeničnih sistemih:
prvi fazni vodnik - L1 - črne barve (ali)
drugi fazni vodnik - L2 - rjave barve (ali)
tretji fazni vodnik - L3 - sive barve
nevtralni vodnik - modre barve (N)
zaščitni vodnik - rumeno zelene barve
V primeru, da ni potrebe po nevtralnem vodniku, se moder vodnik lahko uporabi kot ozemljitev.

Ne kapiram pa, zakaj zahteva 4mm napeljavo, pa 32 ampersko varovalko. V bajti je ponavadi glavni priklop 25A, vodniki za vtičnice 2,5 kvadrat, za razsvetljavo pa 1,5 kvadrat. No, tako je vsaj bilo..

Popravljeno . Popravil Tedybear
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po moje tole z mostičkom no go.... nimaš 32A.

Smiselno bi bilo 2 različni fazi priklopiti na L1 in L2, na N1 in N2 pa en ničelni vodnik in mostiček. Kabel bi zadostoval 2.5mm2 in 16A varovalki na L1 in L2. Pa brez skrbi, ničelnega vodnika ne preobremeniš, ker sta fazi zamaknjeni.

Ker pa te vezave ni na načrtu, bi pred priklopom kontaktiral servis.

Nič pa ne zgrešiš, če začasno zvežeš po drugi shemi. 

Popravljeno . Popravil motom
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mostički so zraven?...ti pridejo v poštev pri enofaznem priključku, brez mostičkov je priklop za trifazni tok. ..nekaj takega mi je nekoč svetoval električar. Mora pa biti skica zraven, sedaj, če sta dve, je možno, da sta dve možnosti...je pa verjetno tudi opis zraven.  :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Tedybear pravi:

Ne kapiram pa, zakaj zahteva 4mm napeljavo, pa 32 ampersko varovalko. V bajti je ponavadi glavni priklop 25A, vodniki za vtičnice 2,5 kvadrat, za razsvetljavo pa 1,5 kvadrat. No, tako je vsaj bilo..

32 A ?? a si kupil štedilnik za industrijsko uporabo ? mi imamo 3 x 20A  na hiši..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, thumper pravi:

32 A ?? a si kupil štedilnik za industrijsko uporabo ? mi imamo 3 x 20A  na hiši..

Indukcija 60 cm 4x ima skupaj 7400 W. To je kako že gre 7400W/230=32,17A ena faza    

Popravljeno . Popravil Quest
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 urami, thumper pravi:

32 A ?? a si kupil štedilnik za industrijsko uporabo ? mi imamo 3 x 20A  na hiši..

Njega sprašujem....jaz imam 25A glavne varovalke. Zaradi 6 KW sekularja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, Tedybear pravi:

Njega sprašujem....jaz imam 25A glavne varovalke. Zaradi 6 KW sekularja.

nisem štromar sm šlosar.. če laično prav razumem in imaš na bajti 3x20A glavne varovalke pa kupiš tak štedilnik potem ga moraš vezati na 2x eno fazo in dejansko z vsako fazo posamično napajati pol grelcev na štedilniku... komot se motim  sam dejansko ne gre na eno fazo z varovalko 20A.. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 urami, Tedybear pravi:

,

Ne kapiram pa, zakaj zahteva 4mm napeljavo, pa 32 ampersko varovalko. V bajti je ponavadi glavni priklop 25A, vodniki za vtičnice 2,5 kvadrat, za razsvetljavo pa 1,5 kvadrat. No, tako je vsaj bilo..

tenx, ja sem videl, predimenzionirano je vse skup. Mam 16A varovalke (posebej za štedilnik), moja mati ma doma 10A pa ji vse laufa. Žice so pa štandardne debeline za vtičnice 2,5kvadrat. Tako kot si zapisal.

Motla me je dvojna slika za enofazno priključitev. Pa si nisem na jasnem al dam mostičke al ne.

pred 11 urami, vandrovec pravi:

Mostički so zraven?...ti pridejo v poštev pri enofaznem priključku, brez mostičkov je priklop za trifazni tok. ..nekaj takega mi je nekoč svetoval električar. Mora pa biti skica zraven, sedaj, če sta dve, je možno, da sta dve možnosti...je pa verjetno tudi opis zraven.  :hmm:

mostički so zraven, priklop je klasika enofazna v bajti (faza, nula in zemlja) saj mam sedaj isto.

pred 12 urami, motom pravi:

Po moje tole z mostičkom no go.... nimaš 32A.

Smiselno bi bilo 2 različni fazi priklopiti na L1 in L2, na N1 in N2 pa en ničelni vodnik in mostiček. Kabel bi zadostoval 2.5mm2 in 16A varovalki na L1 in L2. Pa brez skrbi, ničelnega vodnika ne preobremeniš, ker sta fazi zamaknjeni.

Ker pa te vezave ni na načrtu, bi pred priklopom kontaktiral servis.

Nič pa ne zgrešiš, če začasno zvežeš po drugi shemi. 

enofazn priklop bo (faza nula zemlja). Slika je pa dvojna. 1x z mostičkom, drugič pa brez

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 minutami, DAMI34 pravi:

tenx, ja sem videl, predimenzionirano je vse skup. Mam 16A varovalke (posebej za štedilnik), moja mati ma doma 10A pa ji vse laufa. Žice so pa štandardne debeline za vtičnice 2,5kvadrat. Tako kot si zapisal.

Bolj sodobne indukcije imajo samodejno omejevanje moči. Nedelja kuha se na vseh štirih platah-indukcija. Priključen na 1x 16A moč indukcije 7,5KW.

Indukcija ne dovoli vseh plat na max moč ampak omeji. Recimo 1x max ostale tri pa samodejno zmanjša-na koliko ne vem. Boost opcija je na samo eni plati, ostalim krepko zmanjša moč čeprav so na max.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, Quest pravi:

Bolj sodobne indukcije imajo samodejno omejevanje moči. Nedelja kuha se na vseh štirih platah-indukcija. Priključen na 1x 16A moč indukcije 7,5KW.

Indukcija ne dovoli vseh plat na max moč ampak omeji. Recimo 1x max ostale tri pa samodejno zmanjša-na koliko ne vem. Boost opcija je na samo eni plati, ostalim krepko zmanjša moč čeprav so na max.

torej so dovolj brihtne, sicer pa varovalko ni problem spet vključiti.

A pol dam mostičke in povežem kot piše al ne?

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, DAMI34 pravi:

torej so dovolj brihtne, sicer pa varovalko ni problem spet vključiti.

A pol dam mostičke in povežem kot piše al ne?

Da. Nato daš lonec poln vode gor in na max. Potem še enga in na max itd... In vidiš koliko zdrži varovalka in ali je kaj pametna. Plošča seveda.

Popravljeno . Popravil Quest
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 urami, motom pravi:

Po moje tole z mostičkom no go.... nimaš 32A.

Smiselno bi bilo 2 različni fazi priklopiti na L1 in L2, na N1 in N2 pa en ničelni vodnik in mostiček. Kabel bi zadostoval 2.5mm2 in 16A varovalki na L1 in L2. Pa brez skrbi, ničelnega vodnika ne preobremeniš, ker sta fazi zamaknjeni.

Ker pa te vezave ni na načrtu, bi pred priklopom kontaktiral servis.

Nič pa ne zgrešiš, če začasno zvežeš po drugi shemi. 

Sem pogledal navodila pri naši indukciji in velja, kar sem zgoraj napisal.

20200516_115217_resized.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, thumper pravi:

nisem štromar sm šlosar.. če laično prav razumem in imaš na bajti 3x20A glavne varovalke pa kupiš tak štedilnik potem ga moraš vezati na 2x eno fazo in dejansko z vsako fazo posamično napajati pol grelcev na štedilniku... komot se motim  sam dejansko ne gre na eno fazo z varovalko 20A.. 

Po izobrazbi sem (bil) štromar. Teoretik, hehe. Delal sem pa to samo v prejšnji državi, pa pol mogoče se instalacija v kakšni garaži pri kolegu. 

Lej...varovalke so dimenzionirane zaradi zagonskega toka, ne delovnega. Zagonski tok je cca 4x večji kot delovni. Npr....ko zalaufaš sekular z 6 kW, 16A varovalke komaj (al pa ne) zdržijo. Zato imaš na bajti 20A, čeprav dejansko bi vse šlo na 10A. O tem drugače govori prvi Ohmov zakon. 

Na tvoje vprašanje pa ne znam odgovoriti. 

Motom.....je ena razlika med tvojo in Damijevo skico. Tvoja dejansko razlaga dvo fazni priklop na trifaznem priključku (380V) medtem ko na Damijevi skici navaja, kako eno fazo izkoristiti, da moč razdeliš na dve fazi v sami napravi.

To, kar je na Damijevi skici, velja za priklop znotraj same naprave. Če bi tako izvedel priklop na vtičnici, bi glavne varovalke iskal po sosedovem dvorišču.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Varovalka se dimenzionira glede na presek kabla. Varovalka varuje kabel in ne priključeno napravo.

Glavne varovalke skuriš le v primeru preobremenitve ob preveliki vsoti posameznih porabnikov.

Elektrikar bo razumel da sta moja in damijeva vezava eno te isto. Imaš 2 porabnika, ki ju lahko vežeš vzporedno na eno fazo ali pa vsakega na svojo fazo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!