Jump to content

Metzeler, Pirelli gume

Ice

Recommended Posts

pred 3 urami, speedfighttuning pravi:

Eno se je vozit samo zato, da se voziš, da se potem lahko hvališ koliko se voziš in koliko km si naredu, da si stalno na motorju itd. Nekaj popolnoma drugega pa se je vozit izključno za lasten užitek. Enim pač ni važno samo da se vozijo, ampak jim je bistveno bolj kot kilometrina in lastna hvala pomembno to, kako se vozijo in občutek, ki ga imajo med vožnjo svojega motorja. In posledično nataknejo tudi malo bolj športne gume. Eni uživajo v tiščanju po ravninah, spet drugi uživajo ko si dajejo duška v ovinkih in jim je po ravninah popolnoma vseeno al se peljejo 100 al pa 250 km/h. 100 ljudi, 100 čudi ;) 

Glede na to, da si daleč največji poznavalec na celem svetu in daljni okolici in imaš daleč največ izkušenj z vsem, kar je povezano z motorji, bi že zdavnaj lahko ugotovil, da bistvo izbora supersport gum za vožnjo po cesti ni to, da ponujajo svetlobna leta boljši oprijem kot sport touring oz. navadne cestne gume. Bistvo bolj športnih gum je predvsem občutek in povratne informacije, ki ti jih guma daje. Nekdo, ki zna dobro peljat in dobro ve, kje so limiti, se bo lahko tudi s sport touring gumami peljal že zelo podobno, kot s supersport gumami. Govorimo za cesto, da ne bo pomote. Ampak vprašanje je koliko časa. Pri daljši vožnji blizu limita ali pa celo na limitu, se bodo supersport gume zelo težko pregrele, kar si pa za sport touring gume ne morem trdit. Pri vožnji blizu limita ali pa na limitu dajejo supersport gume tudi bistveno več povratnih informacij, gume bistveno lepše nakažejo zdrse in ko zdrsnejo precej bolj kontrolirano drsijo.

Zato, da supersport gume dosegajo te lastnosti, so tudi "malo" drugače narejene, kot sport touring ali pa touring gume, da tvojih kramparc niti ne omenjam. Uporabljeni so drugačni materiali itd. In posledično so te gume bolj občutljive na temperaturo in jih je v hladnem vremenu tudi težje obdržat na delovni temperaturi. Ni problem, da se v hladnem vremenu s temi gumami ne da peljat, ampak je pa dejstvo, da v hladnem vremenu te gume ne delajo optimalno. In ko ne delajo optimalno, ne moreš vozit enako kot takrat, ko delajo optimalno. Al pa voziš enako, ampak takrat te gume znajo drset. Ne tako zelo, da boš zaradi tega padel, ampak če imaš vsaj malo soli v glavi boš malo zmanjšal hitrosti in nagibe skozi ovinke. Nekaterim se pa v tem primeru pač ni užitek vozit. Nekaterih nenehno drsenje gum ne moti, nekaterim drugim pa to ne paše ravno najbolj. A zdej končno razumeš?

Na tej točki s teboj debato o gumah v pričakovanju tvoje slavne zadnje besede zaključujem, ker nimam niti časa in niti volje prepričevat prepričane ;) 

P.s.: Precej smešno mi je, da kratek test motorja (ki ga niti dovolj dobro navajen nisi) v idealnih vremenskih pogojih z določenimi gumami smatraš za izkušnje z dotičnimi gumami. Ko boš zvozil par kompletov dotičnih gum, boš mogoče znal bistveno bolje izkoristit potencial, ki ga ponujajo in boš opazil malo večjo razliko, kot si jo (v primerjavi s tistimi, ki si jih navajen). 

ti si celo nirvano dosegel, povedal čisto nič, na muč si se pa trudil diskreditirat nekoga ,ali pa vse, ki se samo vozimo :P. Pejdi se peljat pri +15 pa potem filozofiraj.

Debato si začel ti, tako da sem pričakoval, vsaj videoposnetke profičev na kakem ovinku, ride in podobno, da dobim občutek, kje sem tako kratek in zakaj ne znam voziti in zakaj cepec vozim pod 20C.

Te pravljice pravi svojim frendom v gostilni za šankom, kjer jim boš razlagal svoje dosežke na najboljši gumi.

Debato zaključujem tudi jaz, ker nebuloz se mi pač ne da brati. Pravljice o cestno legalnih gumah, ki pod 20C niso več ali so slabo vozne pa kar komu drugemu nabijaj.

ps. marsikaj v hladnem vremenu ne dela optimalno, še vedno pa dela.

pss. s kratkim testom sem demantiral tvojo izjavo, da gume sploh nisem vozil

psss. če nimaš jajc se vozit pod 20C ne tule jokat

• Haha 2
  • Downvote 1