Skoči na vsebino

Yamaha XT 1200 Z Super Tenere


xenon900

Priporočene objave

Gušter: p.s. če ni testenga ti jaz mojega dam za primerno menjavo :D:D:D 

____________________________________________________________________________________________     Gušter, menjava lahko samo za mojga GSA in greva skupaj na en giro, drugega nimam. Ni ravno zadnji krik mode (2009 z vso opremo) ampak naprej gre še hehe :scut:.

 59cf8a88c672c_20170728_1629311.thumb.jpg.1319df5c34f028ddf16164b8333f4584.jpg

 

lp

Popravljeno . Popravil dodd
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Jaz bi še nekaj dodal, se pa strinjam v sem kar si napisal @Gallus . Kar se tiče izbir T in S je T res malo prelen. Sploh pri nižjih vrtljajih, makina z dvema cilindroma in 1200 ccm mora bolj potegnit iz štarta. Jaz sem menjal izpuh in karakter motorja se zelo spremeni, sedaj je T način čisto normalno vozen. V S je res malo preveč hitro odpira lopute in preveč zavira ampak se navadiš. Moja poraba znaša 4,7 v povprečju, sem pa že naredil 980 km v enem po AC, lagano 110 kmh in je bilo povprečje za to etapo 4,1 l/100 km.

Pa glede zaslona, desni predel ima 4 prikaze med katerimi se da sprehajat, vsak prikaz ima tri podatkovne vrstice. Katere želiš se da v nastavitvah izbirat. In tovarniško gretje ročk - enostavno superiorno. Hitro se vklapljajo tri stopnje, za vsako pa se da v nastavitvah izbrati moč gretja od 1 - 10.

Vzdrževanje je zelo ugodno, vsakih 10000 olje, oljni filter, olje v kotnem pogonu, na 20000 sem menjal še zračni filter, če ravno bi še bil za vsaj 10000. In do sedaj, preko 30000 jih je že, nobene napake. Nič, nada, zero :panic:

Kovčki so kar prostorni in zelo praktični za nameščanje in snemanje. Ko jih snameš praktično nič ne štrli iz motorja, kot da jih nikoli nisi mel. Pa od zgoraj se odpirajo, kar je zelo priročno za jemanje stvari med potjo, če pa vzameš še originalne torbe za kovčke pa je zmaga popolna. Pa zares tesnijo, nikoli niti kapljice vode v njih.

Moje želje za naslednjo generacijo:

- za 2000 eur doplačila za eletronsko vzmetenje bi to moralo biti semiaktivno in ne le nastavljivo, da bi me prepričali z njim

-15 kilogramov manj

-več modov

-izklopljiv ABS ( se je že uresničilo z 2017 generacijo )

-več stopenj za TCS kot samo tri in preklop brez da moraš motor zaustavit in šaltat v neutralno ( pretiravajo z varnostnimi omejitvami ), če ravno te tri stopnje delajo zelo dobro

-LED dnevne luči !!!!!

-enostavnejše nastavljanje višine vetrobrana. Sedaj je potrebno za to uporabit obe roki

-preklopljiv šalthebel, ker zaradi tega kosa lahko potovanje zaključiš, če se zlomi

-na originalnih rollbarih ni potrebna tista grda cev spredaj, ki na koncu služi samo namestitvi dodatnih LED luči

Moči pa je dovolj in navora tudi. Yamaha, ostalo ne diraj !

Popravljeno . Popravil IZTOK
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Morda povejta še kakšne bolj konkretne slabosti in pomanjkljivosti?

Sam sem s prvo generacijo prevozil dobrih 60.000km in sem imel precej težav z zadnjim kolesom. Na Korziki pri 6000 izgubil 3 napera (v garanciji so mi menjali komplet naper in matic). Težava se je ponovila pri cca 20.000, takrat so menjali komplet pesto in napera z maticami. Zatem je bil mir do 48.000km, ko smo pri menjavi gum opazili, da je platišče oziroma rob, v katerega pridejo napera na 9 mestih počen, posledice bi lahko bile usodne! Tega popravila Yamaha Slovenija ni več krila, ker pa je to bilo dan in pol pred dopustom tudi ni bilo časa za kakšno pregovarjanje. Iz Krškega sem tako odšel lažji za 900€! Uradna razlaga je bila, da motor zlorabljam in vozim preveč na hard. To je uradna Yamahina reklama iz leta 2010 in lahko trdim, da je nisem vozil niti pol tako agresivno kot je oglaševano.

Originalni kovčki so katastrofalni in glede na ceno ter ponudbo aftermarket proizvajalecv tudi popolnoma zgrešen nakup. Njihova edina prednost je odpiranje z originalnim ključem.

Kar se tiče vzdrževanja je motor res relativno poceni. Porabe olja nisem nikoli zaznal, poraba goriva pa na AC polno naložen v dvoje nad 6l! Drugače pa okrog 5l/km, v Srbiji je bila enkrat celo 3,8!

Zavore so korektne in niso ravno presežek, motorna elektronika je OK, ABS deluje dobro (2010, ko je bil motor predstavljen, je bila ta elektronika daleč pred BMW in KTM). Tudi ciklistiko bo Yamaha napram konkurenci morala dodelat, prav tako mora motor shujšati vsaj za 20kg (enaka suha teža kot R1200GS ali KTM 1290 Adventure S).

Pogrešam tudi povezanost motorne elektronike in delovanja zavor in vzmetenja.

Armaturke in tempomata novejših modelov ne morem komentirati, ker jih nisem preizkusil.

Ima pa Yamaha še eno katastrofalno konstrukcijsko napako, gre namreč za vijak za izpust motornega olja. Ta namreč štrli ven iz karterja in pri terenski vožnji obstaja zelo velika verjetnost, da se ta vijak zatakne ob kakšen kamen ali vejo, pri tem izteče motorno olje, škoda je velika, motor nevozen! Tako da je skoraj obvezna tudi "šus plata", sploh za tiste ki se kdaj podamo tudi na kakšen makedam ali gozdno pot.

V celoti gre za dober motor, ki pa se mu že pozna zob časa. Sam trenutno vozim R1200GSA 2017, ki je čisto objektivno gledano pač mnogo boljši motor v večini pogledov. Ko sem se spomladi odločal za nov motor je bil v igri tudi KTM 1290 ADV S in 1290 ADV R, vendar se za KTM nisem odločil zaradi katastrofalne izkušnje s prodajalci in informacij glede morebitnega reševanja oziroma uveljavljanja garancije.

Glede gum, odlično ji pristojijo Continental Trail Attack 2, med 10 in 12000km z zadnjo.

Pa menjajte vsaj krivine če ne celotnega izpuha, karakter se popolnoma spremeni!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, motolover pravi:

Vidim, da pišete o zelo nizki porabi motorja. Poggy, ti si imel Yamaho in imaš zdaj GSA, kakšna je razlika?

Pri enaki vožnji ni bistvene razlike! Pri yamahi je bila poraba po računalniku 5,4l/100km, na BMW po 11.000km 5,3.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Predvidevam, da si vozil na pooblascen servis. A so ti zategnili spice na vsakih 5000 km? Morda je imela izvedba DP01 tezave  z naperami ker tudi na S10 forumu porocajo o tem. Morda so kaj spremenili glede intervalov preverjanja. Jaz res nisem imel tezav z tem res pa je, da mi serviser vsakih 5000 spice zategne z moment kljucem. Stane pa me za kafe za pubece.

Napere so na vsakem mopedu, predvsem pa pri terenski voznji predmet rednega preverjanja. Osebno mislim, da so tole na tvojih servisih opravljali selebajzersko. Da pa so ti po dveh predhodnih katastrofalnih napakah zavrnili kulancno garancijo je tudi sramotno. Zakaj nisi pofotkal in objavil? Jaz bi napravil taksen randal, da bi se kadilo. Na vseh forumih bi tole objavil. Pa se lastno WEB stran bi objavil na to temo. Ti pa po drugi strani povem, da so glede tega vsi ist. Frend ima BMW GS, letnik 2009. Kupil je rabljenega z 35000 prevozenimi in starega tri leta. Pri 55000 je vlozil cez 1000 eur v menjavo gredi menjalnika, ker so pri doloceni seriji to izdelali prekratko in je sklopka dobila luft na zlebljenem spoju. Celo peticija je bila na BMW forumu pa niso jebali. Vsi so sami placali.

Jaz zato ne verjamem nobenemu vec, zanima me samo se, koliko je garancijski rok. Ce je krajsi od konkurence odpadejo kot zrele hruske. Ce imas kvaliteto jo podkrepi z dejanskimi dokazi - daj mi garancijo!

BTW Jaz sem se zakacil z njimi ze prvi teden ko sem dobil original homologaciji po posti. Ta motor oglasujejo kot dual sport in na fotkah ima terenske gume. Homologacija pa zahteva V hitrostni razred. Zavajanje!!! 

Popravljeno . Popravil IZTOK
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Servisni interval po servisni knjigi je 10.000km, v kolikor je to potrebno delati na 5000km gre za zavajanje. Preverjal sem jih na zvok (kot je opisano v uporabniških navodilih). 

Motor je bil vedno servisiran pri pooblaščencih.

Kot strojnik razumem, da se lahko pojavijo kakšne napake, vendar se veličina proizvajalca pokaže pri odpravljanju le teh. 

Konstrukcijsko pa je platišče napačno zastavljeno in tudi izdelano. Samo en pritrdilni rob, luknje so izvrtane ravno brez posnetij, posledično so obremenitve na rob bolj točkovne, večje...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, poggy pravi:

Pri enaki vožnji ni bistvene razlike! Pri yamahi je bila poraba po računalniku 5,4l/100km, na BMW po 11.000km 5,3.

 

Meni po racunalniku pije povprecno 4,7, ce pa jo zenem pa gre tudi do 6. Ce spraznim rezervoar do rezerve tankam ca 19 litrov po ca 400 prevozwnih km. Govorim o povprecju iz dolgih tur, nalozen z tremi kufri solo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 51 minutami, poggy pravi:

Servisni interval po servisni knjigi je 10.000km, v kolikor je to potrebno delati na 5000km gre za zavajanje. Preverjal sem jih na zvok (kot je opisano v uporabniških navodilih). 

Motor je bil vedno servisiran pri pooblaščencih.

Kot strojnik razumem, da se lahko pojavijo kakšne napake, vendar se veličina proizvajalca pokaže pri odpravljanju le teh. 

Konstrukcijsko pa je platišče napačno zastavljeno in tudi izdelano. Samo en pritrdilni rob, luknje so izvrtane ravno brez posnetij, posledično so obremenitve na rob bolj točkovne, večje...

Se strinjam, zadnje kolo ima cudno vpetje naper, ki povzroca prekomerne sile na ta rob. Material obremenjujejo na nateg, kar pri Alu zlitinah ni najboljsa ideja. Pri meni so izvrtine posnete, mi pa vseeno ni vsec. Ce si preverjal na zvok lahko ugotovis samo neenakomerno napetje spic, ne mores pa preverit koliksna je sila. Ce so prevec zategnjene bo nekaj popustilo. Je pa ta njihova konstrukcija zafurana, se strinjam, ker ce je platisce pravilno konstruirano ti kvecjemu spica poci in ne platisce. Zategujejo se na 3,6 Nm kar je zelo malo in brez preciznega moment kljuca na roko nihce ne premore taksnega filinga. Tu imata BMW in Honda to pravilno reseno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, poggy said:

Pri enaki vožnji ni bistvene razlike! Pri yamahi je bila poraba po računalniku 5,4l/100km, na BMW po 11.000km 5,3.

 

4,1 pri konstantni 110km/h se mi zdi zelo nizko, zato vprašam. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, motolover pravi:

4,1 pri konstantni 110km/h se mi zdi zelo nizko, zato vprašam. 

Se strinjam, enako je tudi pri Yamahi. Sam vozim AC 130 po GPS, dostikrat sva gor dva, na potovanjih še 3 nabito polni kovčki... takrat je tudi poraba precej višja

Takole so videti razpoke

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, motolover pravi:

4,1 pri konstantni 110km/h se mi zdi zelo nizko, zato vprašam. 

AC je bila lepo prevozna brez zastojev. Pa po ravnini celo pot na tempomat, solo z kufri. To je bilo do sedaj samo enkrat, drugace imam AC tam nekje 4,4 - 4,5 pri taksni hitrosti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa ko smo ze pri pomankljivostih, razen, da rabis obe roki, da prestavis vetrobran po visini se meni ta vijaka za fiksiranje na rumplasti cesti vedno odvijeta. Pa kljucavnice v kufrih so ekstra zanic. Drugega pa zaenkrat nimam za nergat.

@poggy a samo zadnja felna je stala 900 eur?

Popravljeno . Popravil IZTOK
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zadnje kolo brez abs senzorja ali diska, torej obroč, špice, matice, pesto, ležaji. Vzeto je bilo z novega motorja in premontiran disk in abs senzor

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, motolover pravi:

4,1 pri konstantni 110km/h se mi zdi zelo nizko, zato vprašam. 

Tudi meni na BMW-ju avtocesta kar zviša povprečje in tudi, če je bilo prej pod 5 litrov se na recimo na enodnevni vožnji po AC dvigne nad 5 litrov (po računalniku)...je pa res, da 110 ne gre po avtocesti, ker gre po navadni več....da bi šel 110 po AC in vsi avtomobili  mimo...takoj prodam motor.:)

400 km pa ponavadi ne znese z 20 litri, toliko z enim tankom še nisem naredil, večinoma grem tankat po okrog 300 prevoženih km.

Popravljeno . Popravil vandrovec
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, vandrovec pravi:

Tudi meni na BMW-ju avtocesta kar zviša povprečje in tudi, če je bilo prej pod 5 litrov se na recimo na enodnevni vožnji po AC dvigne nad 5 litrov (po računalniku)...je pa res, da 110 ne gre po avtocesti, ker gre po navadni več....da bi šel 110 po AC in vsi avtomobili  mimo...takoj prodam motor.:)

400 km pa ponavadi ne znese z 20 litri, toliko z enim tankom še nisem naredil, večinoma grem tankat po okrog 300 prevoženih km.

Če greš na 6000 km turo in ima guma že 2500 km kar agresivne vožnje je treba razmislit, kako boš prišel nazaj. Itak sem imel plan za prvi dan do določenega cilja in vmes a ma nič zanimivega pa je potem vseeno ali divjam in bo guma šla po sredini ali pa lagano. Drugače tudi jaz potegnem več po navadnih cestah:whistle: Pa vroče je bilo, skoraj 40 stopinj, ti gumo pobere še hitreje, če jo pregreješ. Meni je AC nujno zlo in se je izogibam če le gre. Gume vedno trpijo po bokih, na sredini jo šparam. Pol ostane lepo okrogla in nekaj več km vzdrži.

pred 6 urami, poggy pravi:

Zadnje kolo brez abs senzorja ali diska, torej obroč, špice, matice, pesto, ležaji. Vzeto je bilo z novega motorja in premontiran disk in abs senzor

Aja, pa je še vedno hudo drago madonca. Lahko bi ti vsaj rekli plačaš po nabavni ceni in se odpovemo zaslužka. Zdaj bom še bolj pazil na špice :D

Popravljeno . Popravil IZTOK
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 54 minutami, IZTOK pravi:

Če greš na 6000 km turo in ima guma že 2500 km kar agresivne vožnje je treba razmislit, kako boš prišel nazaj. Itak sem imel plan za prvi dan do določenega cilja in vmes a ma nič zanimivega pa je potem vseeno ali divjam in bo guma šla po sredini ali pa lagano. Drugače tudi jaz potegnem več po navadnih cestah:whistle: Pa vroče je bilo, skoraj 40 stopinj, ti gumo pobere še hitreje, če jo pregreješ. Meni je AC nujno zlo in se je izogibam če le gre. Gume vedno trpijo po bokih, na sredini jo šparam. Pol ostane lepo okrogla in nekaj več km vzdrži.

Aja, pa je še vedno hudo drago madonca. Lahko bi ti vsaj rekli plačaš po nabavni ceni in se odpovemo zaslužka. Zdaj bom še bolj pazil na špice :D

Imam Komplet inbox špic viška

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 urami, IZTOK pravi:

Aja, pa je še vedno hudo drago madonca. Lahko bi ti vsaj rekli plačaš po nabavni ceni in se odpovemo zaslužka. Zdaj bom še bolj pazil na špice :D

Ja sej so dal 20 ali 30% popusta (bi moral preverit)... Definitivno pa ne bi dal gor originala če bi imel čas... 

Imam pa še komplet zapakiranih inox naper z maticami če pridejo komu prav....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam nisem imel nobenih težav, tehničnih - razen pokvarjene trobe.

Je pa res, da se serviser v Krškem, na vsakem servisu zelo posveti motorju. Servis traja cca. 3 ure (v to ni všteto) čakanje, da se malo ohladi. Celoten motor na vsakem servisu detaljno pregleda (beri: tudi z moment ključem preveri veliko večino matic in pregleda vse napere na kolesih).

Pa tudi sam pred in po dolgi vožnji (beri +1000 km) dokaj natančno pregledam motor.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, Gallus pravi:

Sam nisem imel nobenih težav, tehničnih - razen pokvarjene trobe.

Je pa res, da se serviser v Krškem, na vsakem servisu zelo posveti motorju. Servis traja cca. 3 ure (v to ni všteto) čakanje, da se malo ohladi. Celoten motor na vsakem servisu detaljno pregleda (beri: tudi z moment ključem preveri veliko večino matic in pregleda vse napere na kolesih).

Pa tudi sam pred in po dolgi vožnji (beri +1000 km) dokaj natančno pregledam motor.

Pri meni isto. Pa prijazno je predlagal, da se naj na 5000 km oglasim in mi bodo te preverili in zategnili.

Izvedba DP01 je imela tezave z naperami, so se trgale. Pa posledicno tudi z pocenimi platisci. Sigurno pa je dobro tudi pri DP04 razmislit o menjavi kompleta naper, ko bo imel motor vec km ali ce bi zacele pokat.

@poggy poslji mi ceno na zs ce jih prodajas

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zaenkrat imam 40000km na števcu brez problema. Razen počene zadnje gume :blush:

Mi pa na vsakem servisu pač vse pogledajo. Najbolj me skrbijo napere. Kako jih lahko najlažje sam preverim če so dovolj zategnene, razen po zvoku?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Edino z moment ključem. Ti povem moje izkušnje iz obdobja Husqvarne. Sem isto preverjal po zvoku in so mi pričele pokat. Potem sem nabavil moment ključ z nastavki in menjal vse napere in od takrat mi ni ena počila. Sem pa vmes vozil mopede brez špic in ta ključ prodal - napaka :angryrant1:

Pelji ga na servis na 5000 in naj ti oni to poštimajo. Tako malo dela je da se sploh ne splača izstavljat računa. Jaz jim za par kofetov plačam. Dobiša pa tak ključ z nastavki za 50 EUR na eBay-u. Če se ti ljubi ...

Jaz mam eno drugo idejo. Koliko nas je sploh tukaj z Super Tenerejkami? A bi se enkrat prešteli?

Jaz sem prvi :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dovolj dober moment kljuc v razponu od 2-22Nm se da kupit na Amazonu recimo za cca 40€......

Na vsakih 5000, ga vzameš v roke, nastaviš na 6Nm in greš skozi vse špice....

Problem rešen......  :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 urami, yankee pravi:

Dovolj dober moment kljuc v razponu od 2-22Nm se da kupit na Amazonu recimo za cca 40€......

Na vsakih 5000, ga vzameš v roke, nastaviš na 6Nm in greš skozi vse špice....

Problem rešen......  :)

Razpon 2-22 Nm se zdi ok ampak pri 4 Nm ne bo tocen. Razen tega rabis vilicaste nastavke za matice na naperah. Zatezni moment je na kljucu potem se znizan zaradi rocice nastavka. Treba je nabavit poseben komplet specialno za napere. Mislim, da se za lastno uporabo ne splaca, ce nimas vec mopedov...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!