Skoči na vsebino

Sončne celice, fotovoltaica, obnovljivi viri energije


Priporočene objave

kaj pravite na to če bi si naredil par teh celih in bi jih uporabljal za vse kar se dandanes uporablja elektrika

vem da ni enostavno, se pa da, shranit, ko je praveč in potem porabit ko ni npr ni sonca

se kdo striktno s tem ukvarja ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj pravite na to če bi si naredil par teh celih in bi jih uporabljal za vse kar se dandanes uporablja elektrika

vem da ni enostavno, se pa da, shranit, ko je praveč in potem porabit ko ni npr ni sonca

se kdo striktno s tem ukvarja ?

Kakšne bi pa uporabil -amorfne,... ?? Da te vprašam drugače: - Kolk sploh denarja imaš ?

Že v naprej ti povem, da se izpod 5kW minimalno sploh ne splača-upam pa, da ti je znano, kolk denarja je teh 5kW ?! Če si še zmeraj odločen, da boš šel v to smer, se lahko pogovoriva kaj konkretneje..., nikar pa ne pričakuj, da boš gledal TV s štromom od sonca...ipd. Forget it.

Se pa strinjam, da je tistih 42C/kwh kar sočnih na prvi pogled...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj pravite na to če bi si naredil par teh celih in bi jih uporabljal za vse kar se dandanes uporablja elektrika

vem da ni enostavno, se pa da, shranit, ko je praveč in potem porabit ko ni npr ni sonca

se kdo striktno s tem ukvarja ?

Investicija je zelo visoka in se ne izplača v kolikor misliš samo zase. V kolikor hočeš vložek povrniti (desetletje ali več) boš moral energijo prodajati v omrežje, skratka sklenit pogodbo in mislim, da moraš biti celo s.p., da lahko narediš pogodbo. Za doma se edino splačajo sončni kolektorji, pa še to, če ti pomagajo pri ogrevanju stanovanja. V kolikor pa si priključen na daljinsko ogrevanje (toplarna), se ti računica niti tukaj ne izide.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bi rekal da brez s.p. tut gre, sam zadosti keša moraš imet

kolk bi prišlo potem za teh 5 kw

za 80 kw mislim da vem

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bi rekal da brez s.p. tut gre, sam zadosti keša moraš imet

kolk bi prišlo potem za teh 5 kw

za 80 kw mislim da vem

1 modul cca 240 watov, je cca 500 eur, + inverter, + montaža

LP,

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

če maš potok ( nekaj z mal več pretoka ) ali pa zelo vetrovno se da to naijlepše izkoristit :D sončne celice so tut supr! naibolš so za kšn vikend kjer se filajo ceu tedn čez vikend pa koristiš shranjeno energijo.. je pa v vseh teh zadevah začeten vložek tok visok da se ljudje zato ne odločajo za to :D žou.. pa tok naj bi se šlo za ohranitev planeta.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.. pa tok naj bi se šlo za ohranitev planeta...

dokler država subvencionira odkupno ceno 'zelene' energije, se investicija povrne v 10-12 letih.

mister kopač je pred kratkim jokal, da bo gnara za subvencije zmanjkal... za vse 'zelence' bomo primaknili kak ojro vsi, ki nam bodo podražili štrom... in bog ne daj, da se najde nekdo, ki bo celo polje posejal s fotocelicami, mišljeno je kaka fasada, kaka streha... pa bog ne daj množično... ni gnara za subvencijo...

v osnovi zgleda zanimivo in splačljivo potem pa... je treba gledat še droben tisk... razmišljat, da bi imel 'zeleno' elektrarno samo zase... se pa po moje ne izplača...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

razmišljat, da bi imel 'zeleno' elektrarno samo zase... se pa po moje ne izplača...

res je...za oddajat energijo morš pa spet SP odpret

raj nej zgradijo še en blok v krškem pa je :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

res je...za oddajat energijo morš pa spet SP odpret

V Italiji ne rabiš imet s.p.Tvoj ponudnik elektrike pač odkupuje tvojo proizvedeno energijo.oziroma se kompenzira z tvojim plačilom.Če pa si več proizvedel kot porabil pa ti izplačajo-nakažejo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Italiji ne rabiš imet s.p.Tvoj ponudnik elektrike pač odkupuje tvojo proizvedeno energijo.oziroma se kompenzira z tvojim plačilom.Če pa si več proizvedel kot porabil pa ti izplačajo-nakažejo.

kokr jest vem, govorimo za slovenijo, a ne? tle morš met firmo al pa sp drgač ne gre... (zaenkrat)

(u glavnm se morš pojavt kot 'pravna oseba')

Popravljeno . Popravil RSTDRIVER
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kokr jest vem, govorimo za slovenijo, a ne? tle morš met firmo al pa sp drgač ne gre... (zaenkrat)

(u glavnm se morš pojavt kot 'pravna oseba')

Da ne boš poknil :whistle:

Z mojim postom sem hotel samo povedat kako dobro imajo rešeno v Italiji.Z citiranjem @brembo-ta pa kako naši spet neki komplicirajo namesto,da bi takšne stvari podpirali!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da ne boš poknil :whistle:

Z mojim postom sem hotel samo povedat kako dobro imajo rešeno v Italiji.Z citiranjem @brembo-ta pa kako naši spet neki komplicirajo namesto,da bi takšne stvari podpirali!

v bistvu gre pri oddaji elektrike za pridobitveno dejavnost... do elektrodistributerja nastopaš kot dobavitelj... v tem primeru je potrebno izstaviti račun... iz izstavljenega računa je potrebno odvesti ddv... na koncu leta knjige povedo ali imaš kaj dobička... od dobička je potrebno po lestvici plačati davek...

od elektrodistributerja kupuješ elektriko kot fizična oseba...

če gledaš po italijansko...(ne poznam... razen kar si ti navedel)... kako hudiča obdavčijo tvoj višek? (v primeru, da oddaš več kot prejmeš)... vse ostalo je potemtakem kompenzacija?

ne, zarad tebe (pa še kej druzga) ne bom poknil... vsak zakaj(trapast ali ne) ima svoj zato...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če gledaš po italijansko...(ne poznam... razen kar si ti navedel)... kako hudiča obdavčijo tvoj višek? (v primeru, da oddaš več kot prejmeš)... vse ostalo je potemtakem kompenzacija?

Bom vprašal bratranca.Vendar sem skoraj prepričan,da ne rabiš s.p,ker ima to njegov sodelavec.In jz sem napisal samo,kar je ta povedal-in on je rekel,da kompenzira,višek dobi nakazan.Glede s.p pa ga nisem vprašal...premali dobiček,da bi se splačalo imet s.p-sploh v Italiji!

Se bom malo bolj pozanimal o vsem skupi...predrago mi je pa mi ni bilo neki grozno interesantno :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bom vprašal bratranca.Vendar sem skoraj prepričan,da ne rabiš s.p,ker ima to njegov sodelavec.In jz sem napisal samo,kar je ta povedal-in on je rekel,da kompenzira,višek dobi nakazan.Glede s.p pa ga nisem vprašal...premali dobiček,da bi se splačalo imet s.p-sploh v Italiji!

Se bom malo bolj pozanimal o vsem skupi...predrago mi je pa mi ni bilo neki grozno interesantno :whistle:

seveda ne potrebješ SP ja če boš uporabljal elektriko le za svoje namene...za prodajo rabiš SP.

bol kot sončne celice se ti splača mala HE...če maš srečo in živiš ob kakem malo večjem potoku :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj pravite na to če bi si naredil par teh celih in bi jih uporabljal za vse kar se dandanes uporablja elektrika

vem da ni enostavno, se pa da, shranit, ko je praveč in potem porabit ko ni npr ni sonca

se kdo striktno s tem ukvarja ?

Tukaj nekaj odgovorov na tvoje vprašanje!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

v bistvu gre pri oddaji elektrike za pridobitveno dejavnost... do elektrodistributerja nastopaš kot dobavitelj... v tem primeru je potrebno izstaviti račun... iz izstavljenega računa je potrebno odvesti ddv... na koncu leta knjige povedo ali imaš kaj dobička... od dobička je potrebno po lestvici plačati davek...

če gledaš po italijansko...(ne poznam... razen kar si ti navedel)... kako hudiča obdavčijo tvoj višek? (v primeru, da oddaš več kot prejmeš)... vse ostalo je potemtakem kompenzacija?

No sem poklical....

Gremo po vrsti :whistle:

Sama kompletna zadeva te stane na 1kw 7000eu.Večina v Italiji si montira 3 ali 4.Se pravi je strošek od 21.000eu-28.000eu.Država od tebe odkupuje elektriko po neki XX ceni.Ta XX cena pa se vsako leto malenkost zniža!

V teoriji ti oni izplačajo ves višek predelane energije!In od tega se ne plača davek-zgleda,da je to všteto v ceno,ki ti jo oni plačajo.Za prodajo ne potrebuješ s.p!

V realnosti pa kot izgleda se vse skupi kompenzira in imaš ti v dobrem...oziroma nihče se noče zjasnit koliko je dobil ven denarja in ali ga je dobil!Dejansko pa od teh treh poznanih nihče nič ne plačuje za elektriko!Prej okoli 85eu na mesec in neki poračuna.

Sam za moje pojme ni računice...letno okol 600-700eu porabim elektrike.Tako,da men bi se obrstovalo po recimo 30letih,če pustimo kje so obresti na ta denar...

Popravljeno . Popravil sesir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Investicija v sončno elektrarno je trenutno 3500 do 4000€/KW. Odkupna cena je 0,385€/KWh, povprečna proizvodnja v Slo je 1050 KWh/KW/leto.

Sedaj pa računajte.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Investicija v sončno elektrarno je trenutno 3500 do 4000€/KW. Odkupna cena je 0,385€/KWh, povprečna proizvodnja v Slo je 1050 KWh/KW/leto.

Sedaj pa računajte.

kolega, kolko vem ni imel take investicije

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 let pozneje...

Mene pa (še) ne zanimajo investicije v pridobivanje elektrike z hišo ampak za nekaj precej manjšega. Rabil bi sistem ki bi bil dovolj močan da bi poganjal prenosni računalnik. Lahko bi kupil že narejeno zadevo vendar potem govorimo o cenah 300 in več € za preverjene zadeve, na ebay-ju se sicer prodajajo zadeve za 50€ vendar malo dvomim da bi delovale, pa še traja da ti zadevo dostavijo iz kitajske, hong konga, ... Zato sem začel gledati bolj v smeri naredi si sam, vendar imam iz elektrike in elektronike bolj teoretično kot praktično znanje. Koliko sem gledal se da kupiti sončne celice moči 10 in več W z nazivno napetostjo 12V, nikjer pa ne piše ali se med delovanjem ta napetost spreminja ali se spreminja samo tok (ok neko nihanje je pričakovano).

Prenosnik deluje na napetosti 19V, da bi zadevo povezal bi rabil nekakšen pretvornik napetosti, vendar bi potem rabil še pravi priključek ... v glavnem kar komplicirano. Moja ideja je bila da bi panel povezal z pretvornikom v 220V ki se uporablja za avtomobile in potem enostavno priključil napajalnik od prenosnika na ta pretvornik. Verjetno bi bilo pametno vmes dodati še regulator da cel sistem zaščitim pred kakšnim neljubim dogodkom. Torej vprašanje tistim ki se bolj spoznajo na te zadeve, bi to delovalo, koliko moči bi sploh potreboval da bi zadeva funkcionirala? Če pa ima mogoče kdo že delujoč sistem ali pa načrt za delujoč sistem se bi priporočal za podatke.  

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz imam na avtodomu panel cca 100 W , danes so cene teh že tam malo čez 100 € , rabiš po moje še akumulator , po možnosti gel tam vsaj 90 A in vmes regulator , potem pa inverter iz 12V na 230 in si zmagal. Cel sistem, če kupiš vse novo te ne sme prit več kot 300 €, pa lahko poleg prenosnika, mirne duše laufaš še kak TV na 12 V , meni deluje še vsa razsvetljava in v vročih dneh po 10 - 12 ur dnevna še strešni ventilator in je štroma vedno več kot dovolj. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če je edina "nestandardna" napetost ki jo rabiš 19V,se dobi tudi svičer pretvornike 12/19 V,ki se običajno rabijo v avtomobilih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 let pozneje...

Sicer je verjento tema že zamrla, je kdaj ko doma laminiral mini panelčke? 

Jaz sem se lani nekaj mučil pa sem se odločil da naredim letos bolje z EVA filmom, ampak ko spečem (seveda kar v pečici), se EVA film lepo stopi zapre celice, uspel sem tudi dokaj stisnit vn zračne mehurčke  in zgleda panel dokaj vredu. Nato pa čez nekaj ur EVA film ponovno postane mlečen na določenih mestih ko se ohladi. 

(bom dodal kakšne slike moje težave če koga zanima, delam mini panelčke 5V 3-5W cca za domače neumnosti)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 let pozneje...

Se glede slovenske porabe in proizvodnje el. energije.

Treba je odsteti se pol NEK-a, ker je hrvaski del.

eles.thumb.png.6e6ec4e287dceec77f6b8f374083358e.png

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 22. 10. 2019 ob 9:46, DAMI34 pravi:

ko bomo vsi na elektriko bo pa ta draga, od nekje se mora vsa državna mašinerija napajat

... kdo ti je to povedal, strici?
To je eden najboljših, ter nacenejših virov obnovljivih virov. Dokler bodo pa nespametni ljudje zavirali postavljanje veternic, potem se pa lahko vprašamo res, kam to vodi. Postavljanje veternic bi morala država postavit brez kakršnega koli soglasja ljudi.

To je isto, ko ljudje, ki nimajo pojma nasprotujejo generaciji telefonije 5G. Doma jedo sojine polpete, potem pa mislijo, da so vso znanje pojedli. Delam s temi stvarmi "obnovljivi viri el. energije" ... veterna, geotermalna, sončna, biomasa, to je prihodnost ...

Popravljeno . Popravil Kričač
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!