Skoči na vsebino

Grand enduro Slovenija


Ni3ous

Priporočene objave

On 17. 8. 2017 at 8:04 AM, jskrablin said:

Menjalniku pri menjanju brez sklopke ni absolutno nič hudega.Za normalno prestavljanje med vožnjo je treba samo gas na hitro popustit in z nekaj odločnosti ruknit prestavo višje/nižje.  Sklopka pomaga pri nižjih obratih oz počasni vožnji (lepše prestavi) pa pri spustih, ko tišči motor naprej, mašina pa zavira... in je vedno pristone preveč sile na zobnike. V večini primerov pa komot prestavljaš brez sklopke. Pa še zajla bo dlje zdržala :P 

 

> 500 km offroada v enem dnevu. Z zjebanim želodcem. Norc. :OK:

Mogoče sem malo nerodno zapisal. V resnici vedno prestavljam na ta način, vendar podzavestno. Kar se hotel v postu reči je da sem šele sedaj brez sklopke opazil kako  redko sklopko med vožnjo sploh rabim. Zares pomembna je  res kot praviš pri speljevanju, nižji obrati, počasna vožnja, ko mašina bremza ipd. 

NAredil sem v celem dvevu okoli 500 km, vendar to je vključno s tranzitom do  treka 100 km in kar je vmes in do Knina izven asvalta je bilo prej okoli 300 km. 

 

@miklavc imaš prav glede varnosti in vedno pomislim na to. Si kar predstavljam kako mi med spanjem krmilo prebode med rebra. Auch mislim da se ne bi zbudil.  Vendo motor nekoliko usidram s kakim kamnom  kolesa, ter še dodatno položim tačko z večjo površino, da preprečim ugrez, kot pravi @THOMPSON.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja tole z vašimi "šotori" sem tudi sam že opazoval. Meni ob misli, da motor lahko pade name kar slabo rata...

Imam eno vprašanje o tracku... Torej če prav razumem, track vodi po Velebitu do skoraj do Starega grada, se potem spusti na jadransko magistralo in se potem spet dvigne proti Tulovim gredam?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Ni3ous - kaj pa če bi šotor sidral na drugo stran (naklona) motorja? Da če pade, pade stran od šotora... v tem primeru kvečjemu kako vrv s katero je šotor privezan/sidran na motor utrga.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, jskrablin pravi:

@Ni3ous - kaj pa če bi šotor sidral na drugo stran (naklona) motorja? Da če pade, pade stran od šotora... v tem primeru kvečjemu kako vrv s katero je šotor privezan/sidran na motor utrga.

...sam bi obvezno tako naredil, sploh po marsikomu nemogoči izkušnji, ko se mi je stranska tačka na zvaru zlomila (na prejšnjem motorju)......kot pravi SF, tudi meni kar slabo rata če le pomislim da bi motor nad mano visel

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Ni3ous pravi:

Postavitev šotora na "zunaji strani" je veliko bolj nevarna izbira. Motor če stoji na tački, rabiš veliko sile npr cca 50 kg, da bi ga toliko nagnil nase, da bi preko tačke se prevrnil nate. Na zunanjo stran stran od nagiba tačke pa rabiš samo kakih 10 kg na pade stran od nagiba tačke. Meni se zdi to bolj nevarno. Vsekakor je postavitev zatočišča na tak način tehtna in premišljena izbira. Ni to nekaj kar bi šel delat na pol pijan. 

Na drugo stran res nima opore, sama teža motorja pa deluje kot kontra utež sili potrebni da je šotor pokonci. Medtem ko se ti na stran tačke sešteje teža motorja in sila, potrebna za šotor držat pokonci. Kaj pa vem. Kolker sem navajen po motorju skakat ko je na tački, rabiš definitivno več ko 10kg da ga prevagaš na stran brez tačke. Verjetno bi bila najboljša varianta obesit na kontra stran pa motor podpret s 'tačko' na 'napačni' strani. Se bom s tem ukvarjal ko bo čas, ne bi teme v offtopic peljal. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, jskrablin pravi:

Na drugo stran res nima opore, sama teža motorja pa deluje kot kontra utež sili potrebni da je šotor pokonci. Medtem ko se ti na stran tačke sešteje teža motorja in sila, potrebna za šotor držat pokonci. Kaj pa vem. Kolker sem navajen po motorju skakat ko je na tački, rabiš definitivno več ko 10kg da ga prevagaš na stran brez tačke. Verjetno bi bila najboljša varianta obesit na kontra stran pa motor podpret s 'tačko' na 'napačni' strani. Se bom s tem ukvarjal ko bo čas, ne bi teme v offtopic peljal. 

20cm klin in ena mini gurtna oz. "štrik" na drugo stran pa je rešeno.:smoke: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Ni3ous

Bo potrebno razmišljat o reparaturnem setu za sklopke. 

 

IMG_0326.JPG

Popravljeno . Popravil The OO
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, Rey said:

20cm klin in ena mini gurtna oz. "štrik" na drugo stran pa je rešeno.:smoke: 

V kakšno kamnito podlago klina ne boš zabil. 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

8 hours ago, Ni3ous said:

Motor če stoji na tački, rabiš veliko sile npr cca 50 kg, da bi ga toliko nagnil nase, da bi preko tačke se prevrnil nate.

Drži, podobno zadevo je pred leti razvil in  izdeloval Mr. Boer iz Južne afrike. Žal šotori niso več na voljo, prav tako je spletna stran ukinjena: http://www.flamesonmytank.co.za/blog/motorcycle-stealth-camper-tent-smallest/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, motolover pravi:

V kakšno kamnito podlago klina ne boš zabil. 

 

Dvomim, da bo šel na kamnito podlago ležat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Just now, gsxf750 said:

Dvomim, da bo šel na kamnito podlago ležat.

Če imaš dobro podlogo ni problema. Kar se spanja brez šotora tiče, pa jaz tega ravno ne bi prakticiral v krajih z veliko kačami. 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Motorji v tej temi so idealni, da si lahko izbiramo podlago. Če je kamnito, pač iščeš dokler ne najdeš mehko.
Da bi kača silila v spalko prvič slišim? Prav tako se gre spat ponoči, ko so neaktivne, zgodaj zjutraj se pa že štarta. Praviloma kače zaidejo v bližino hiš/počitniških prikolic zaradi plena/miši. V naših situacijah miši ni,  bližnje srečanje s strupenjačo je manj verjetno oz. minimalno. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 18 minutami, Dimen pravi:

... bližnje srečanje s strupenjačo je manj verjetno oz. minimalno. 

jugovzhodni Velebit je to zadevno močno problematičen in skupaj z minami.

Info od tipa maratonca, triatlonca in pastirjev tam gori. Poskoki!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 minute ago, gsxf750 said:

jugovzhodni Velebit je to zadevno močno problematičen in skupaj z minami.

Info od tipa maratonca, triatlonca in pastirjev tam gori. Poskoki!

Će jo boš iskal jo boš najdu. Drgač pa ni panike, preverjeno!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

 

1 hour ago, Dimen said:

Motorji v tej temi so idealni, da si lahko izbiramo podlago. Če je kamnito, pač iščeš dokler ne najdeš mehko.
Da bi kača silila v spalko prvič slišim? Prav tako se gre spat ponoči, ko so neaktivne, zgodaj zjutraj se pa že štarta. Praviloma kače zaidejo v bližino hiš/počitniških prikolic zaradi plena/miši. V naših situacijah miši ni,  bližnje srečanje s strupenjačo je manj verjetno oz. minimalno. 

Vidim, da se o kačah res nisi kaj dosti informiral. Ponoči ne spijo, ampak lovijo. Miši živijo povsod, ne samo v hišah, štalah in avtokampih. Ko ti kača zleze v spalko, ker imaš notri lepo toplo, hitro pride do nesreče. 

Kot je rekel GSXF, se te kače, ki jih je na Balkanu res veliko, imenujejo Poskoki. To pa zato, ker skoči po en meter v višino in te piči v najbolj neprimerno mesto za kakršnokoli ukrepanje. Trebuh, hrbet, stegno, ipd. V JNA smo imeli z njimi kar veliko opravka. Protistrup smo imeli s seboj na vsakem terenu, spalo se je pa na kolih in deskah ali na kesonih od kamionov, nikoli na tleh. Največ pohodnikov se poslovi zaradi pika kače in dehidracije, tako pravijo gorski reševalci z Velebita.

Popravljeno . Popravil motolover
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

9 hours ago, motolover said:

 

Vidim, da se o kačah res nisi kaj dosti informiral. Ponoči ne spijo, ampak lovijo. Miši živijo povsod, ne samo v hišah, štalah in avtokampih. Ko ti kača zleze v spalko, ker imaš notri lepo toplo, hitro pride do nesreče. 

Kot je rekel GSXF, se te kače, ki jih je na Balkanu res veliko, imenujejo Poskoki. To pa zato, ker skoči po en meter v višino in te piči v najbolj neprimerno mesto za kakršnokoli ukrepanje. Trebuh, hrbet, stegno, ipd. V JNA smo imeli z njimi kar veliko opravka. Protistrup smo imeli s seboj na vsakem terenu, spalo se je pa na kolih in deskah ali na kesonih od kamionov, nikoli na tleh. Največ pohodnikov se poslovi zaradi pika kače in dehidracije, tako pravijo gorski reševalci z Velebita.

Jap, najbolje da doma ostanemo in beremo potopise.
Me res zanima koliko so bile danes aktivne recimo na Velebitu, kjer je bilo ponoči 11 stopinj. 
Pa ne "nabiji" o skoku do enega metra. Toliko zrastejo redki moški primerki na Velebitu. V resnici skoči pol manj, do 0,4 metra. V Sloveniji "Poskok-u" rečemo modras!

Na Hrvaškem letno ugriznejo cca 5,2  občana na 100.000. Večino ugrizov se zgodi med poljedelskimi opravili - torej podnevi motolover.

"Največ pohodnikov se poslovi zaradi pika kače in dehidracije, tako pravijo gorski reševalci z Velebita."
Med letom 2011-15 so zabeležili na Hrvaškem točno dve smrtni žrtvi, ki so jih zagrešile vse strupenjače.
Večja, veliko večja verjetnost je, da te na poti zbije avtobus!

Popravljeno . Popravil Dimen
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

5,2 letno na 100.000 prebivalcev. Torej jih piči letno preko 200. Vzemi v račun še, da večina Hrvatov živi v mestih in jim niti na pamet ne pade iti v naravo, bo odstotek na tam živečega prebivalca mnogo večji. 

Ni treba ostati doma, lahko pa vzameš pamet v roke in ne spiš na tleh brez šotora, samo to sem hotel reči. Vsak naj se odloči po svoje, vredno se mi je zdelo opozoriti. 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

9 hours ago, motolover said:

... Poskoki. To pa zato, ker skoči po en meter v višino...

se mi je zdelo, da ni čisto tako, pa sem preveril; tle piše, da govoriš o legendi: https://hr.wikipedia.org/wiki/Poskok

sam imam pa nekako v spominu, da so precejkrat na drevesu in od tam (ko ti pade na glavo) ideje, da skačejo

 

ni potrebe iskat poskoka, sam sem pred dnevi pri vračanju iz ljubeljske babe, že skoraj na parkplacu pasel zijala povsod sam tam ne kjer je treba kar je imelo za posledico, da sem lahko opazoval konkretnega modrasa na 50 cm od nog. na srečo je bil sit al pa prelen in se je odloču, de me nao šausnu in se je lepo odvijugal proč

 

Popravljeno . Popravil RSTDRIVER
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kače so nepotrebna panika. Mi smo "imeli" modrasa v vinogradu 3-4 leta, pa sem ga"srečal" 2-3 krat letno. Običajno, ko jo je pobrisal v travo (pa je bil konkretna "zverina" blizu enega metra) . Za odraslega zdravega moškega kače (evropske) niso nevarne (kdor je alergičen pa tako ali tako ve kaj mora... ) .

Brez sklopke se ni problem vozit, problem je speljat in zadeva rata "zanimiva" ko prideš v mesto...

Improvizacije s šotori meni niso všeč. Če ga še boljše narediš, še vedno ne zadrži komarjev, mravelj in podobnega. Razlika v teži pa je minimalna. Si ga "stestiral" v dežju? Ker po mojih izkušnjah tele plahte držijo ali pa tudi ne (na pregibu je hitro skozi). Kakšen boljši material bi zadevo občutno zmanjšal (ampak tudi podražil) .

Drugače pa :grupni: .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 20. 8. 2017 ob 23:15, motolover pravi:

 

Vidim, da se o kačah res nisi kaj dosti informiral. Ponoči ne spijo, ampak lovijo. Miši živijo povsod, ne samo v hišah, štalah in avtokampih. Ko ti kača zleze v spalko, ker imaš notri lepo toplo, hitro pride do nesreče. 

Kot je rekel GSXF, se te kače, ki jih je na Balkanu res veliko, imenujejo Poskoki. To pa zato, ker skoči po en meter v višino in te piči v najbolj neprimerno mesto za kakršnokoli ukrepanje. Trebuh, hrbet, stegno, ipd. V JNA smo imeli z njimi kar veliko opravka. Protistrup smo imeli s seboj na vsakem terenu, spalo se je pa na kolih in deskah ali na kesonih od kamionov, nikoli na tleh. Največ pohodnikov se poslovi zaradi pika kače in dehidracije, tako pravijo gorski reševalci z Velebita.

Ali lovijo ponoči je odvisno od vrste, pa tudi od vremena. Če se ponoči preveč shladi ratajo počasne.

Kake ukrepe so vas učili ne vem. Ampak kakršnokoli drkanje okoli ugriza zadevo samo še poslabša. Vrtanje v ugriz samo poveča rano in da strupu več poškodovanega tkiva da reagira z njim in se hitreje širi, kakršnokoli cuzanje strupa obstaja samo v Čak Noris filmih.

Pa če te piči v roko recimo, da nebi kak majster kakšne preveze ustvarjal in omejeval dotok krvi, ker tako samo hitreje odmira tkivo in je potem včasih edina rešitev amputacija.

Če vas šavsne, z enakomernim tempom do prve pomoči. Ohranjat konstanten oz. nizek srčni utrip da se strup počasneje širi, pa ne panike zganjat. Tudi če je kača strupena ni nujno da je z ugrizom spustila strup, ker ga ponavadi špara za lov ne za obrambo. Kar je lokalnih zadev majo ZD-ji oz bolnice ponavadi na zalogi, kolikor vem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

alternativa šotorju, je tudi viseča mreža za spanje, čez pa napneš neko plahto. Sem videl možaka iz Nizozemske, ki je tako potoval po balkanu , pa se mi sploh ni zdela slaba ideja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, DAMI34 pravi:

alternativa šotorju, je tudi viseča mreža za spanje, čez pa napneš neko plahto. Sem videl možaka iz Nizozemske, ki je tako potoval po balkanu , pa se mi sploh ni zdela slaba ideja.

evo tole spodaj in lahka viseča mreža iz Hoferja za 10€:

http://www.decathlon.si/p/2363223_ponjava-quechua-kaki.html?search_query=ponjava&results=6#/3-254-_

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 37 minutami, TTONE pravi:

evo tole spodaj in lahka viseča mreža iz Hoferja za 10€:

http://www.decathlon.si/p/2363223_ponjava-quechua-kaki.html?search_query=ponjava&results=6#/3-254-_

 

točno takole, vendar mreža za spanje je bila kar kvalitetna, vključno z zaščito za komarje..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!