Skoči na vsebino

Pokojninska reforma


Bmflar

Priporočene objave

Guest Ajdemi Popuši

Itak,da mora propasti!

Kaki neargumenti? Motorje vozim že dobrih 17let.In ves čas jih imam.Za vsakega le malo doplačam!Pa ne po zaslugi države ampak mojih in družinskih prihrankov!

.....

In ja nič si ne morem privoščit,če pa moram samo za ogrevanje dajati mesečno državi circa 200eu mesečno,le zato,da mi je toplo.....

Pa ti si res pravi biser, ki se spozna na problematiko pokojninske reforme !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

Malo za intermezzo: tako v satiri o pokojninskih zadevah pravi Ervin Fritz (zbirka Radoživost, 1989):

Ko govorimo o zadevah starostnega zavarovanja,

naj povem, kdo je za nizke penzije kriv.

Vam vsem skupaj se niti ne sanja,

kako je priliv upokojencev velik in kako majhen odliv.

Če hočemo zadevo s penzijami rešiti,

je treba odliv odločno pospešiti.

Čeprav sta zdravstvo in sociala

že tudi doslej v tem smislu ravnala,

je treba delati še bolj globalno in zlasti sproti

pod geslom: le odlit penzionist nam ne bo napoti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In ja nič si ne morem privoščit,če pa moram samo za ogrevanje dajati mesečno državi circa 200eu mesečno,le zato,da mi je toplo.....

:SS:SS:SS

Luksuz, kaj naj ti rečem drugega ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Taki podatki, kot jih trosiš ti nimajo nobene realne osnove. Pač manipuliraš, kot manipulirajo zadnje čase vsi, ki imajo pet minut časa. Sami strokovnjaki.

Kar se tiče pokojninske reforme: Ko bom dobil natančen podatek, koliko časa bomo mi delali (generacija 25-40let) se bom odločil, kakšno reformo bi podprl. Tole sedaj je diskusija le za tiste, ki so tik pred in ti naj se sekirajo.

Bi rad konkretne podatke?

OK, današnji časopsi. Dunfoss gre iz Črnomlja na Slovaško. Prenaša kar celotno proizvodnjo. Razlika? 3 mio EUR na leto pri 1000 zaposlenih. Mura je šla. Prevent je prenesel celotno proizvodnjo v Bosno, Brazilijo,...

Gorenje je prenesel proizvodnjo v Bihač in v Srbijo. Krka ima tovarno večjo kot v Novem mestu blizu Moskve. Začenja z gradnjo nove.

Rabiš spisek podjetij, ki imajo podružnice (beri proizvodne obrate) v tujini)? Banka Slovenije objavlja pdoatke na to temo. Potrebuješ pomoč? Pokliči, lahko te naučim izpolnjevat obrazce.

Rabiš kalkulacijo cene na zaposlenega v Sloveniji in na Slovaškem? Javi se na PM pa ti bom pokazal.

Bi rad fotke kako danes živijo Poljaki, Ukrajinci, Slovaki in Slovenci? Mogoče podatke o stanju gospodarstva? O tem piše kar nekaj institucij, ki se ukvarjajo z analizami stanja v gospodarstvu. Sa, običajno berem poročila Reiffeisen banke, IMF in EFG banke. Ampak žal ima vasko od teh poročil 100 strani...

Če pa želiš podatke o tem, kdo od Slovencev ima podejtje v Dellawaru, Cipru, Lichtensteinu,... boš pa moral le kaj drugaga naredit kot samo povprašat na nekem forumu in pričakovat, da se bo našel dedek mraz in ti serviral podatke.

Želiš stanje našega proračuna oz. pokojninske blagajne? Samo odpri si Proraćun Slovenije za leto 2011 in poročilo o izvajanju proračuna za leto 2009 in lahko si prebereš, koliko več plačuje država za obstoječe upokojence kot so oni vplačali v blagajno. .

Če pa si predstavljaš, da ti bo kdo naredil raziskave in jih objavljal samo na tvojo zahtevo, se pa motiš. Tega se pač nikomur ne da počet...

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

@ Bojan V, pišeš dokaj NE-realno, vendar ti bom vseeno par stvari pojasnil.

Poglej, naši 'globalni igralci', gledano s stališča svetovnega trga, dobesedno MORAJO seliti proizvodnjo na lokacije, kjer je delovna sila cenejša. V proizvodni ceni posameznega artikla moraš upoštevati delež razvoja in delež proizvodnih stroškov. Razvoj se NE seli npr. v Azijo, proizvodnja pa SE seli v Azijo, Južno Ameriko, vzhodno Evropo.

S tem problemom se je pred 15-timi leti srečala nemška avtomobilska industrija: če so hoteli s prodajnimi cenami konkurirati na svetovnem trgu, je bilo potrebno znižati stroške, in najlažje so to naredili na tak način, da so proizvodne obrate in s tem proizvodne stroške preselili v države, kjer je delovna sila enostavno cenejša.

Razvoj, tehnologijo in know-how so pa zavarovali in ohranili v svoji državi.

Pomembno s stališča pokojninske reforme je pa to, da so delovna mesta, katera so ohranili v matični državi, dejansko delovna mesta z visoko dodano vrednostjo.

In ker so Nemci, (pa itak jih nimam rad !), vseeno pameten narod, so v svojo državo pritegnili tiste izobražene strukture (študente, diplomante, dohtarje ..) iz držav, v katere selijo proizvodno oz. delovna mesta z nižjo dodano vrednostjo. Pa saj ni naključje, da v je v nemčiji zaposlenih 12.000 indijcev na visoko zahtevnih delovnih mestih.

Glede fotk, kako živijo Poljaki, Ukrajinci, Madžari, Slovaki, Čehi .. ti lahko povem, da so vsi našteti, nasproti nam, Slovencem, veliki siromaki. Sem prevozil te države, pa ne samo od mesta do mesta ampak tudi in predvsem po vaseh in zaselkih. Ena sama revščina !

Tak da ni potrebno zganjat kake velke panike.

Da je pa prenova pokojninske zakonodaje nujno potrebna, pa tudi ni "neka velika tajna".

Popravljeno . Popravil Ajdemi Popuši
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

Želiš stanje našega proračuna oz. pokojninske blagajne? Samo odpri si Proraćun Slovenije za leto 2011 in poročilo o izvajanju proračuna za leto 2009 in lahko si prebereš, koliko več plačuje država za obstoječe upokojence kot so oni vplačali v blagajno. .

Daj, pošlji nam kakšen link, da bomo vsi vedeli, odkod črpaš podatke.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

S tem problemom se je pred 15-timi leti srečala nemška avtomobilska industrija: če so hoteli s prodajnimi cenami konkurirati na svetovnem trgu, je bilo potrebno znižati stroške, in najlažje so to naredili na tak način, da so proizvodne obrate in s tem proizvodne stroške preselili v države, kjer je delovna sila enostavno cenejša.

Ko so takrat vse preselili sedaj sami nimajo dela, lahko se zgodi, da bodo povprečen avto prodajali za 1000 €, samo če nimajo ljudje dela ga ne bodo morali kupit, po moje so si pred 15 leti pametni Nemci sami začeli pljuvati v svojo skledo, v Ameriki veliko Japonskih avtov proizvedejo sami Amerikanci :whistle:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

, v Ameriki veliko Japonskih avtov proizvedejo sami Amerikanci :whistle:

Tudi hondine motorje (hornet,cbr f)proizvajajo v Italiji....mašine pa še vedno na japonskem :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Daj, pošlji nam kakšen link, da bomo vsi vedeli, odkod črpaš podatke.

Bi rad linke? No, prvi argument je, da sam nastopam s svojim imenom (realnim, ti pa z nickom...

Potem linkov na BS, ZPIZ, UMAR, Ius info,... ti ne bom limal, če vsaj malo spremljaš, boš hitro našel podatke.

http://www.eurobank....mid=333&lang=en

http://www.imf.org/e...11/01/index.htm

http://www.ecb.europ...l/index.en.html

Zakaj sem dal linke na tuja poročila? Slovenski finančni in socialni sistem pač konkurura svetovnim gibanjem. In cel svet se strinja, da smo v Sloveniji najbolj neprijazno okolje za tuje investicije in z najvišjimi efektivnimi davki v Evropi in najbolj neracionalno socialo. Če želiš še linkov, povej, dobiš še kakega bolj specializiranega...

Nisem proti sociali, ampak tudi sociala ima meje.

Enostavno prevelike porabnike smo namontirali na obstoječ ekonomski sistem.

Zato podatki iz tujine.

Kitajskih podatkov raje nisem dajal zraven, ker bi (verjetno) kdo slabo spal... Pa zame tekmovanje z njimi ni cilj.

Ja, kaj je realno in kaj ne, pa je (k sreči) stvar osebne ocene, zato jaz tvojega realnega pisanja raje ne bom vrednostil.

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Daj, pošlji nam kakšen link, da bomo vsi vedeli, odkod črpaš podatke.

Na, vseeno, še dva linka iz današnjih objav...

Statistični urad Slovenije

http://www.stat.si/novica_prikazi.aspx?id=3874

http://www.stat.si/novica_prikazi.aspx?id=3863

Tako, zdaj pa mogoče še kaj realnega s tvoje strani?

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi hondine motorje (hornet,cbr f)proizvajajo v Italiji....mašine pa še vedno na japonskem :hmm:

V bistvu jih samo sestavljajo,da se izognejo dajatvam, kolikor vem ... ? (znabit, da zelo narobe vem)

Popravljeno . Popravil JustinBieber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

Na, vseeno, še dva linka iz današnjih objav...

Statistični urad Slovenije

http://www.stat.si/n...zi.aspx?id=3874

http://www.stat.si/n...zi.aspx?id=3863

Tako, zdaj pa mogoče še kaj realnega s tvoje strani?

lp

bv

Oooops, to je pa zahtevno branje. Jaz tega, odkrito povedano, ne kužim.

Kaj bi nam lahko ti praktično razložil, kako to vpliva na našo nesrečno pokojninsko reformo?

Ker namen te teme je pravzaprav "pokojninska reforma".

Očitno si dobro podkovan v teh rečeh in nikakor ne skrivaj svojega znanja.

Res ti bomo hvaležni, če nam boš pojasnil, kaj vsi ti makro-svetovni-evropski-kazalci pomenijo za nas in kako vplivajo na našo reformo.

Jaz nisem ekonomist in bom za vsako informacijo ZELO hvaležen.

Aja, če te moti moj nick-name, bom pa prosil admina, da mi ga spremeni.

  • Všeč mi je 2
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na, vseeno, še dva linka iz današnjih objav...

Statistični urad Slovenije

http://www.stat.si/n...zi.aspx?id=3874

http://www.stat.si/n...zi.aspx?id=3863

Tako, zdaj pa mogoče še kaj realnega s tvoje strani?

lp

bv

http://www.tribuna.si/casopis/Tribuna_december_2009.pdf

http://blog.zturk.com/2007/11/tovarna-faliranih-tudentov.html

  • Všeč mi je 2
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

Spoštovan gospod Bojan Vodopivec:

Če ne boš utemeljil svojih copy-paste linkov s svojim mnenjem, potem tvoji posti, kar se mene tiče, ne štejejo NIČ !

Z odličnimi pozdravi, Ajdemi P. ( debato pa lahko nadaljujeva tudi prek ZS)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Spoštovan gospod Bojan Vodopivec:

Če ne boš utemeljil svojih copy-paste linkov s svojim mnenjem, potem tvoji posti, kar se mene tiče, ne štejejo NIČ !

Z odličnimi pozdravi, Ajdemi P. ( debato pa lahko nadaljujeva tudi prek ZS)

Ajdemi (Spoštovan boš, ko bom vedel tvoje pravo ime)!

Res se bom zasekiral, če moji posti tebi ne štejejo nič!!!

Mislim, da bom v nedeljo tekel v cerkev, prižgat svečko :(

A vmesnem času pa pričakujem napad pluskarjev in minuskarjev... (baje je kar moderno dajat pluse in minuse)

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

Ajdemi (Spoštovan boš, ko bom vedel tvoje pravo ime)!

Res se bom zasekiral, če moji posti tebi ne štejejo nič!!!

Mislim, da bom v nedeljo tekel v cerkev, prižgat svečko :(

A vmesnem času pa pričakujem napad pluskarjev in minuskarjev... (baje je kar moderno dajat pluse in minuse)

lp

bv

Eh, jebi ga ... meni so tud nabili minusov v tej temi ... pa se ne sekiram preveč.

Se mi pa zdi, da v osnovi razmišljama precj podobno in bi te želel srečat ob kaki priliki.

LP Ajdemi

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bojanv: Tudi ti se ne predstavljaš s svojim imenom, ker tako ime po moji vednosti v SLO registru ne obstaja.

Ti dejansko le trosiš podatke in skušaš s količino zmesti sogovornika. Nekako kot regljajoči politiki ki cel dan govorijo, pa ne povedo nič. Lepo da spremljaš statistike, analize in makroekonomska gibanja, vendar je potrebno včasih vse skupaj združiti v smiseln zaključek.

Torej, če ti ni pretežko mi prosim v nekaj stavkih povej, ali si proti ali za reformo in zakaj.

Evo, ti bom za pokušino podal svoje mnenje: Sem proti taki reformi, kot se obeta, iz razloga, ker je le kratkoročna rešitev in mi ne daje odgovorov in zagotovil za mojo pokojnino. Sem pa načeloma za podaljšanje delovne dobe, ker mi ni plačevati za upokojene 58 letnike, s tem da zase nimam nikakršnih informacij, ali bom le plačeval drugim, ali pa bom tudi sam lahko užival penzijo (če doživim seveda). Prav tako sem za izenačenje delovne dobe žensk in moških, ker je razlika v pričakovani življenski dobi obeh spolov dovolj zgovorna.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bojanv: Tudi ti se ne predstavljaš s svojim imenom, ker tako ime po moji vednosti v SLO registru ne obstaja.

Ti dejansko le trosiš podatke in skušaš s količino zmesti sogovornika. Nekako kot regljajoči politiki ki cel dan govorijo, pa ne povedo nič. Lepo da spremljaš statistike, analize in makroekonomska gibanja, vendar je potrebno včasih vse skupaj združiti v smiseln zaključek.

Torej, če ti ni pretežko mi prosim v nekaj stavkih povej, ali si proti ali za reformo in zakaj.

Evo, ti bom za pokušino podal svoje mnenje: Sem proti taki reformi, kot se obeta, iz razloga, ker je le kratkoročna rešitev in mi ne daje odgovorov in zagotovil za mojo pokojnino. Sem pa načeloma za podaljšanje delovne dobe, ker mi ni plačevati za upokojene 58 letnike, s tem da zase nimam nikakršnih informacij, ali bom le plačeval drugim, ali pa bom tudi sam lahko užival penzijo (če doživim seveda). Prav tako sem za izenačenje delovne dobe žensk in moških, ker je razlika v pričakovani življenski dobi obeh spolov dovolj zgovorna.

No, Dare, na konkretno mnenje bom odgovoril s konkretnim mnenjem.

Najprej, pokojninska reforma bo rešila malo oz. (skoraj) nič. Zakaj? Pri nas ni problem pokojninski sistem kot tak. Pri nas je problem tim. socialna država v celoti.Na začatku - nisem proti sociali, potrebna nam je.

Ampak nekaj temeljnih vprašanj:

1. Zakaj plačujemo šolanje študentom, ki se prijavljajo na razne fakse, študirajo nekaj let, potem pa z nedokončanim faksom (ali s faksom, kjer ni možnosti zaposlitve) gredo med brezposelne?

2. Zakaj bi jaz plačeval socialne transfere ljudem, ki imajo osebno premoženje (hiše, stanovanja, zemljo,...) ?

3. Zakaj bi ljudje s plačami preko 3000 EUR na mesec plačevali svojo pokojnino, pa še 4 zraven?

4. Zakaj je slovenski davčni sistem najbolj kompliciran in razvejan, a še najdražji?

5. Zakaj slovenski socialni sistem deluje na neskončno nivojih (država, občine, fakultete, vrtci,...delovna inšpekcija koneckoncev)?

V normalni državi imamo en socialni sistem, vezan na CSD. Tam človek dobi vse pomoči ki mu pripadajo, obstaja nadzor nad obsegom pomoči, koneconcev tudi po vrstah se ne podvajajo.

Posledica našega sistema pa je, da je cca 60 % slovenskega proračuna namenjenega socialnim transferom. Večinoma nepreglednim. In najdražja država.

Vrnimo se h pokojninam.

Kam je šel denar današnjih upokojencev od plačanih pokojnin?

1. Demografski razlogi. Življenska doba ljudi se je podaljšala, zato se je pdoaljšal tudi čas, ko ljudje dobivajo pokojnine

2. Način izračuna pokojnin. Kot vemo, se je višina pokojnin včasih obračunavala tako, da si izbral 10-letno povpprečje vplačil, torej je vsak ki je šel v pokoj, dobival pokojnino, ki je bila enaka njegovim najugodnješim letom. Plačeval pa je sorazmerno manj, odvisno pač od tega, kolikšne oscilacije v prihodkih je imel v delovni dobi. Najbolje jo je odnesel tisti, ki je 10 let dobival visoko plačo, potem pustil službo in bil 30 let na sociali. Pokojnino je pa dobival, kot bi imel 40 let enako plačo...

3. Predčasna upokojevanja, v času okrog 1990 je bil to sistem reševanja podjetij. Pač so ti dokupili leta (cena let je bila sistematično prenizka - beri točko 2), zaposleni je šel na zavod, odbivakiral tistih nekaj let in prejemal pokojnino kakršna je bila iz najugdnejših let...

4. Državne pokojnine, razni umetniki, zaslužni, narodni heroji,...

Kako se sistem rešuje? ZPIZ pač letno dobiva okrog 2 miljardi EVROV za pokrivanje luknje v blagajni, od tega je samo del pravih "pokojninskih" odlivov. Natančnega razmerja med primankjajem pokojnin in odlivi iz drugih razlogov ne poznam.

Kakšne so posledice trenutnega stanja? Najprej, dvigovanje davkov, prispevkov in zniževanje razmerja med plačami in pokojninami. Uveljavitev 2. in 3. pokojninskega stebra, ... Predvsem pa je poseldica padanje razmerja med bruto plačo (po računovodsko bruto 2) in izplačilom na TRR zaposlenega. V skrajnostih pride že precej več kot polovica plače naTRR ostalo gre za prispevke, odtegljaje,... Pokojninska kapica - limit preko katerega človek ne more imeti izplačila pokojnine, čeprav je vplačeval visoke zneske za pokojnino. Torej so vsi rispevki, plačani preko limita, neposredno poklonjeni državi.

Najhujša zame pa je tista, ki je najmanj vidna. Vsi ki imajo malo višje plače, si ustvarjajo lastne "varčevalne račune" v tujini. Podjetja prenašajo kapital v tujino, fizikalci ustanavljajo slamanta podejtja v tujini, ... Na ta načinse zmanjšuje število tistih, ki plačujejo davke v tujini, in to tisti, ki plačujejo največ. S tem se zmanjšujejo državni prihodki in tako je tudi osnove za plačilo vedno manj.

Kaj je rešitev?

1. Ja, pokojninska reforma. Mi je pa manj pomembna, zame je ta debata oz. referendum samo nabiranje točk Semoliča in Ehjavca. Sedanjim upokojencem in fizičnim delavcem se itak ne bo poznalo kdovekoliko. Upkojenci že imajo pokojnine, (ja iizgubili bodo 2 ali 3 % pokojnine, mi pa na drevo), fizični delavci pa zaradi načina izračuna itak ne bodo prikrajšani. Zaradi načina štetja let se sedanja sprememba pozna izjemno malo. Poleg tega tisti ki so resnično "izrabljeni" ittak gredo v pokoj nekaj let prej. Vsi poznamo institut "čakalnice na penzijo", ki so jo izrabili vsi ki so jo lahko. Torej država delavcu plača prispevke zato da lahko ima višjo pokojnino, kot je vplačal v blagajno.

2. Sprememba sistema socialnih transferov. Ja, človek ima pravico do socialnega varstva, ampak varstvo mora biti na enem mestu (CSD) in transparentno. Vsak upravičenec (pa tudi država) mora vedeti, koliko denarja je dobil skoz transferre (torej tudi nadomestilo za vrtec, študentske karte za buse,...) in to naj vpiše tudi med dohodke v davčni napovedi. Ni treba da gre v dohodnino, dovolj je, da se evidentira.

3. Sprememba sistema plačevanja šolanja. Noben narod na svetu ni dovolj bogat da plačuje tako bluzenje kot se dogaja zdaj na faksih. Zame je sedanji sistem največji vir socialnih transferov, večji od kateregakoli podjetja,

4. Uvedba osebnih računov v pokojninski blagajni. Tudi pri osebnih računih mora biti solidarnost, ampak naj bo vsaj transparentna... Da vsakdo ve, kolikšna pokojnina bi mu pripadala po negovih vplačilih, koliko je dobiva in koliko mu dodaja pokojninski sistem.

Zaenkrat je dovolj...

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja Dare, če sem rpav prebral, je bil Pušonja celo tako prijazen, da je objavil ne samo moje ime, pač pa tudi priimek... Naslednjič bo objavil še telefonsko in naslov... Sta napisana ravno tam, kot je dobil priimek.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja Dare, če sem rpav prebral, je bil Pušonja celo tako prijazen, da je objavil ne samo moje ime, pač pa tudi priimek... Naslednjič bo objavil še telefonsko in naslov... Sta napisana ravno tam, kot je dobil priimek.

lp

bv

Moram reči, da se strinjam s tabo. Sicer bi sam napisal malo krajše, ampak vidim, da veš, o čem govoriš. Kapo dol.

Ajdemi je tvoje ime verjetno dobil v profilu (nisem gledal, samo sklepam). Torej ne objavljaj osebnih podatkov, če nočeš, da jih nekateri maloumneži izkoriščajo.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj je rešitev?

1. Ja, pokojninska reforma. Mi je pa manj pomembna, zame je ta debata oz. referendum samo nabiranje točk Semoliča in Ehjavca. Sedanjim upokojencem in fizičnim delavcem se itak ne bo poznalo kdovekoliko. Upkojenci že imajo pokojnine, (ja iizgubili bodo 2 ali 3 % pokojnine, mi pa na drevo), fizični delavci pa zaradi načina izračuna itak ne bodo prikrajšani. Zaradi načina štetja let se sedanja sprememba pozna izjemno malo. Poleg tega tisti ki so resnično "izrabljeni" ittak gredo v pokoj nekaj let prej. Vsi poznamo institut "čakalnice na penzijo", ki so jo izrabili vsi ki so jo lahko. Torej država delavcu plača prispevke zato da lahko ima višjo pokojnino, kot je vplačal v blagajno.

2. Sprememba sistema socialnih transferov. Ja, človek ima pravico do socialnega varstva, ampak varstvo mora biti na enem mestu (CSD) in transparentno. Vsak upravičenec (pa tudi država) mora vedeti, koliko denarja je dobil skoz transferre (torej tudi nadomestilo za vrtec, študentske karte za buse,...) in to naj vpiše tudi med dohodke v davčni napovedi. Ni treba da gre v dohodnino, dovolj je, da se evidentira.

3. Sprememba sistema plačevanja šolanja. Noben narod na svetu ni dovolj bogat da plačuje tako bluzenje kot se dogaja zdaj na faksih. Zame je sedanji sistem največji vir socialnih transferov, večji od kateregakoli podjetja,

4. Uvedba osebnih računov v pokojninski blagajni. Tudi pri osebnih računih mora biti solidarnost, ampak naj bo vsaj transparentna... Da vsakdo ve, kolikšna pokojnina bi mu pripadala po negovih vplačilih, koliko je dobiva in koliko mu dodaja pokojninski sistem.

Z vsem tem se človek z lahkoto strinja. Kolikor jaz vse to razumem, ni pri nas problem pokojninski sistem temveč netransparenten in napačno zastavljen sistem socialnih transferjev. Tako kot je napačno in netransparentno zastavljen večji del državne uprave in te države nasploh. Nato pa Pirc-Musarjeva izjavi, da bi javno dostopne dohodninske napovedi vseh državljanov naj ne bile v skladu z našo kulturo!?

Najhujša zame pa je tista, ki je najmanj vidna. Vsi ki imajo malo višje plače, si ustvarjajo lastne "varčevalne račune" v tujini. Podjetja prenašajo kapital v tujino, fizikalci ustanavljajo slamanta podejtja v tujini, ... Na ta način se zmanjšuje število tistih, ki plačujejo davke v tujini, in to tisti, ki plačujejo največ. S tem se zmanjšujejo državni prihodki in tako je tudi osnove za plačilo vedno manj.

In to počnejo samo zato, ker so pri nas visoki davki in neučinkovita država, ko se bo to uredilo pa se bodo takoj vrnili? Močno, močno dvomim. Moto je povečanje dobička za vsako ceno in to počnejo po celi EU razen tam, kjer je kultura drugačna ali grožnja kazni zelo velika. Res pa je, da je to problem, ki ga ne more reševati posamezna država temveč le EU ali celo WTO.

  • Všeč mi je 1
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

Ja Dare, če sem rpav prebral, je bil Pušonja celo tako prijazen, da je objavil ne samo moje ime, pač pa tudi priimek... Naslednjič bo objavil še telefonsko in naslov... Sta napisana ravno tam, kot je dobil priimek.

lp

bv

Pozdravljen !

Sem na kratkem dopustu in se 'bolj na dolgo' javim predvidoma 2. maja. Da ne boš mislil, da sem stisnil "rep med noge".

Sicer pa, ti si svoje podatke posredno objavil v tvojem profilu in ni bilo posebej teško izluščit tvoge imena in priimka.

Jaz uporabljam za take "bolj občutljive debate" nick in to zato, ker je v naši firmi še nekaj motoristov, kateri tudi brstajo po tem forumu.

Lahko bi pa bil tudi "janez Novak" in to nebi načelno ničesar spremenilo.

lepe praznike za vse !

LP Ajdemi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

Gledanje na pokojninsko reformo je zelo odvisno od tega, v kakšni koži si trenutno. Ali:

- imaš 'fiksno' službo ali zaposlitev za določen čas

- imaš službo/si samozapolsen in si hkrati delodajalec še drugim

- nimaš službe in ne zaposlitve

- iščeš službo/zaposlitev in bi jo želel imet

- "iščeš" službo/zaposlitev in je ne želiš najti..

Potem je odvisno pa še to, koliko si star in koliko imaš delovne dobe.

Ko govorimo o pokojninski reformi, se moramo nedvomno dotaknit tudi obstoječe zakonodaje,

katera se razen aktualnega zakona, ki je predmet reforme, dotika še zakona o urejanju trga dela,

zakona o dohodku na dobiček pravnih oseb, zakona o dohodnini, zakona o socialnem in zdravstvene zavarobanju in

tudi zakona o družinskih prejemkih.

Zakona o socialnih transferjih pa itak ne razume niti tisti, ki ga je napisal ...

Podzakonski aktov, uredb in navodil posameznih služb je pa preveč,(tudi sam jih vseh ne poznam), da bi jih blo sploh smiselno naštevat.

Sistem je, kakor so ugotovili že predhodniki, nepregleden do te mere, da posamezna pristojna služba, ni sposobna dat odgovora na precej preprosta vprašanja, ampak se morajo 'posvetovati' !

Najprej se bom dotaknil problematike obstoječega pokojninskege sistema:

1. Obstoječ zakon načelno ni slab, v kolikor ga ne bi pokvarili s podzakonski akti in interventnimi zakoni.

Lahko bi vzdržal še mnogo let (vaj 5!), vendar nam vsakokratne vodilne politične garniture kar vnaprej servirajo,

"da je zaradi demografskih sprememb" nujna prenovitev zakona. Če nebi v pokojninsko blagajno posegali vsi,

je izkoriščali in zlorabljali, brez vsakega nadzora, bi ta blagajna bla še kar vzdržna.

2. Pravice, katere je vsakokratna oblast v predvolilnih bojih na silo priznala določenim skupinam, (policaji, vojaki, cariniki, obveščevalci, umetniki, samostojni novinarji, ..) z možnostjo, da se za par procentov nižjo penzijo (z vsemi pravicami !) upokojijo pri 49 al pa 53 letih, je skrajnost.

Pa priznali so jim še najugodnejših 10 let, in danes je penzija tako privilegiranega posameznika višja, kot jo pa zmore v pokojninsko blagajno vplačati npr. 5 zaposlenih z minimalno plačo !

Kako bistro je država kapitalsko plemenitila vplačana sredstva v pokojnski sklad, je pa več ali manj jasno, ker je bila ta blagajna itak že v minusu, ko smo jo podedovali od bivše Juge.

3. V zadnjih par letih je država na svoj način vspodbujala 'predhodne upokojitve'.

Še lani je veljalo (pa menda je to še letos vedno aktualno) in je bilo nadvse modno,

da če si star npr. 58 let, se ti ful splača, da se z delodajalcem dogovoriš za 2-3 leta zavoda, potem pa penzion z vsemi pravicami, samo z 3% manjšo penzijo.

Pravice iz naslova zdravstvenega zavarovanja so neokrnjene, razliko preko soc. transferjem časti država ?

Jaaa, na čigav račun pa ?????

4. Demografske spremebe oz. upad rojstev in nasprotno povišanje dobe umrljivost, so zgolj pesek v oči.

Demografse spremebe se dogajajo, o tem ni dvoma, vendar ne tako hitro, kakor bi nam ta podatek želela podtakniti aktualna statistika. Pa kaj vam, spoštovana vlada, res ni jasno, da če boste povišali delovno dobo, da boste s tem

znižali življensko dobo vsaj tretjini populacije, z ostalo populacijo pa v najboljšem primeru drastično obremenili zdr. blagajno ?

Demografske sprememe so predvsem v tem, da država ni sposobna zagotoviti novih delovnih mest.

Najlažje je v imenu "demografskih trendov" povišati delovno dobo in na tak način kvoto vplačil v pok. blagajno.

Kaj je cilj te reforme, da bo zidar delal do 65 leta starosti in na zidarskem odru tudi spustil svojo dušo ?

5. Če se vrnem na to populacijo, ki se je v zadnjih par letih, glede na situacijo, vrgla v predčasen penzion:

.. jih bom kar imen omenoval '3-letniki' ... To so ljudje, ki so bili rojeni tam okrog leta 1950 in kasneje.

Največ se teh 3-letnikov pojavlja v javnem sektorju in podjetjih, kjer ima država (večinski) delež.

Po eni strani upokojuje delavce, ki so pri svojih 58 letih še popolnoma zmožni za delo, zato da satistično znižuje brezposelnot.

Polovico svoje delovne dobe so eni bolj, drugi manj, pošteno oddelali v bivši Jugi. AMPAK: ti ljudje večinoma niso

tako zgarani, da bi lahko pri svojih letih že postali neaktivni ! To je še en znak, kako ceneno in populistično si

država želi zagotovit "nova" delovna mesta: 58 letnike v penzijo, za mladino pa ni delovnih mest !

Mi, aktivni prebivalci pa naj zgagamo do onemoglosti, da bomo nahranili vso neaktivno populacijo ??

6. Benifikacije: štorija za sebe !

Zelo odvisno od poklica (del. mesta).

Neokusno je primerjati poklic varilca, ki cel dan, pozimi in poleti, visi na gradbene odru in vari konstrukcijo na avto cesti al pa v Stožicah, s poklicom dimnikarja-merilca, ki v vsej svoji delovni dobi ni naredil drugega, kot pa da se je nagnil za peč in pametno odčital podatke iz merilne naprave.

Pa podobnih primerjav je še obilo !

Benifikacije se v glavnem res plačujejo v blagajno KAD-a, vendar lastnik KAD je pa vseeno država.

Sem se mislil še dotaknit problema študentarije in javnega sektorja, pa se mi danes res več ne ljubi .. ipak sem na DOPUSTU !

Bom kaj več napisal (in podal svoje videnje rešitve) po praznikih.

Lp Ajdemi (al pa Janko Novak, če je komu ljubše, ha ha ... )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Grški filozof Aristotel je dejal, da ni lahko biti jezen na pravo osebo, v pravi meri, v pravem trenutku, s pravim namenom in na pravi način.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!