Skoči na vsebino

Pomoc za Corel draw


Priporočene objave

A mi laho kdo pomaga? Nimam pojma o Corel drawu. Me pa vseeno zanima, kako se da obrezati kako sliko ali pa jo zmanjsati.

Npr., ko iz digitalca prenesem sliko v racunalnik, je ta velika za stiri monitorje. Kako bi jo zmanjsal na velikost enega monitorja?

Ali pa bi zelel detalj izrezat iz slike in ga ponovno shraniti?

V naprej hvala za odgovore!

Tadej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dragi moj, CD vsebuje meni ki se imenuje Help. Preglej če tam najdeš potrebne podatke, to lahko tudi storiš na CD home page-ju.

Mislim da rabiš za izrezovanje detaljev Mask funkcijo, nisem pa sigurna. Probaj, zaj... tak nimaš kaj če imaš sliko shranjeno. Pa tud funkcija za zmanjševanje slik obstaja, samo poiskat jo je treba. Na knjižnjih policah in v knjigarnah pa obstaja pomoč- CD za telebane.

Uspešno reševnje problemov ti želim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A mi laho kdo pomaga? Nimam pojma o Corel drawu. Me pa vseeno zanima, kako se da obrezati kako sliko ali pa jo zmanjsati.

Npr., ko iz digitalca prenesem sliko v racunalnik, je ta velika za stiri monitorje. Kako bi jo zmanjsal na velikost enega monitorja?

Ali pa bi zelel detalj izrezat iz slike in ga ponovno shraniti?

V naprej hvala za odgovore!

Tadej

Corel DRAW se za te reci ne uporablja. Uporabi Corel PHOTO-PAINT, ki mislim da je v istem paketu. Se boljsi pa je seveda PHOTOSHOP (bolj profesionalen) - vendar pa bi na tvojem mestu, samo za obrezovanje in zmanjsevanje uporabljal kaj drugega (npr. Lview... ali kaj podobnega, dolgega nekaj sto kB).

Postopek-na kratko:

zmanjsaj zoom na velikost enega zaslona - ZOOM

oznaci zeljeno podrocje - MASK TOOL (CROP TOOL)

uporabi funkcijo obrezovanja - CROP

doloci zeljeno velikost obrezane slike - IMAGE SIZE

To bi bil na splosno postopek za vse graficne programe. Mogoce se malenkost samo razlikujejo imena orodij.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dragi Tadej!

Corel Draw se ne uporablja za obrezovanje in manjsanje slik! Predlagam ti photoshop in z digitalca lohko direkt v un program dajes in tam zmanjsujes velikost ter obrezujes :)

Ce ga bos dubu ti pol povem kako naprej :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tadej, za začetek fizionomija digitalne fotografije -

1) Vsaka slika ima absolutno ločljivost, ki je njena velikost v PIKAH. To je drugače od SORAZMERNE ločljivosti, ki v bistvu pove, koliko teh pik bo šlo v en palec (inch, cola...), oziroma v centimeter - večja ko je sorazmerna ločljivost, lepše se da sliko natisniti. Obe ločljivosti sta povezani predvsem pri tiskanju slik, ko je treba določiti, kako goste morajo biti pikice, da se lepo vidijo detajli, da nimaš kockastih pikslov in podobno.

2) Ločljivost računalniškega monitorja je običajno 800x600, 1024x768, 1280x960 ali kaj podobnega. In ravno toliko pik lahko monitor torej prikaže - če je kaj preveliko, ne bo cela slika vidna, razen če uporabiš ZOOM- oziroma ZOOM+, če je manjša od zaslonske ločljivosti.

3) Ko dobiš sliko iz digitalnega fotoaparata, je običajno velika recimo 1600x1200 pik - torej prevelika za monitor z ločljivostjo 1024x768 pik.

4) Kljub temu pa tako ločljivost digitalne slike rabiš, ker le tako veliko sliko lahko kakovostno natisneš.

5) Če slik ne boš tiskal, lako ločljivost fotografij tudi zmanjšaš, ampak ->

6) Če hočeš kdaj na slikaj uporabljati ZOOM funkcijo - ko je slika že v računalniku, pa bi rad kaj podrobneje pogledal ali izrezal kak detajl in ga napihnil, potem fotografije ohrani v večji ločljivosti!

7) Slike lahko sicer v programih za gledanje slik tudi sorazmerno pomanjšuješ - torej z funkcijo ZOOM+ ali ZOOM- povečaš ali pomanjšaš sliko, ne da bi dejansko spremenil njeno ločljivost. Za gledanje slik je na voljo kar nekaj programov, med njimi so najbolj koristni ACDsee, IrfanView in Paint Shop Pro. Vsi omogočajo pregledovanje digitalnih fotografij, povečevanje, obrezovanje, spreminjanje ločljivosti...

Tko, to je na hitro - več pa ti lahko povem v živo :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A mi laho kdo pomaga? Nimam pojma o Corel drawu. Me pa vseeno zanima, kako se da obrezati kako sliko ali pa jo zmanjsati.

Npr., ko iz digitalca prenesem sliko v racunalnik, je ta velika za stiri monitorje. Kako bi jo zmanjsal na velikost enega monitorja?

Ali pa bi zelel detalj izrezat iz slike in ga ponovno shraniti?

V naprej hvala za odgovore!

Tadej

Ker je ze veliko napisanega..... :idea:

Za zmanjsat sliko za na monitor uporabi znizanje resolucije recimo na 800x600 ali se manj za internet.

Ena varijanta v CORL DROJU je z export funkcijo pa se stisnes (za 30% ne opazis nic) jo lahko. :idea: :arrow:

S tem tudi posledicno zmanjsas absolutno velikost datoteke (fajla). :wink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ups, sicer pa sem ti pozabil dati bistven odgovor: v Corel Photo Paintu poišči v menujih funkcijo "resolution" ali nekaj takega (lahko je tudi "picture size"), kjer v okvirju lepo vpišeš, koliko pik naj bo po novem slika velika...

Potem pa malo eksperimentiraj na kakih vzorcih (ne pozabi si narediti varnostnih kopij, da ne boš kake pomembne slikice zgubil!) --> in poročaj, ali ti je uspelo :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če se ti ne da z vsako sliko posebej zezat, uporabi ACDSEE 4.0 ali 5.0

Sam uporabljam, ko slike iz digitalca spravljam v HTML obliko. Označiš npr 200 slik naenkrat, rečeš pomanjšaj na 800x600, počakaš minutko, pa imaš vse naštelane na 800x600 ali na poljubno (npr. 543x432).

Lahko originalne prepišeš, jih pretvoriš drugam, znižaš dpi na 72 za spletne slike itd. Pa še enostavno spletno stran z thumbnailisi narediš ven.

Toplo priporočam da se ne jebeš z Corel šmorni, ampak uporabi ACD. Uspeh in zadovoljstvo sta neizogibna.

LP, El barto

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Photopaintu poišči funkcijo resample. Tam nastaviš velikost slike in resolucijo.

Za rezanje pa imaš gumb(bližnico) na levi strani.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, tudi v CorelDraw-u lahko das resize, crop, resample in podobno...

Import -> Meni "Bitmaps" tu vse ustimas, potem das pa export selected in shranis v zeljenem formatu

se pa to dela v drugih programih... ga ni cez Photoshop

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če samo rabiš za zmanjševanje slike in obrezovanje slike po pravokotnikih, lahko kar uparabiš WORD, ker tam se to lepo obdela.

Če pa hoče potem shraniti kot sliko pa raje uporabi boljše programe, kot so ti jih že napisali.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 let pozneje...

mene pa neki zanima :) za naš motoklub, smo naredili logotip. Zdaj smo se odločili, da bomo dali tiskati majice, v tiskarni pa so mi rekli, da mora biti logotip v vertikalni obliki. Na nekem drugem forumu sm zveu, da se logotip shrani v vertikalno obliko le v tem programu (corel draw). Zdej me pa zanima, če se najde kkšn car, k bi to znov narest :D

Logotip je zdej s končnico .pdf zdej pa ne vem, če je ta končnica prava oz. kaj bi blo treba spremenit. Če se komu kaj sanja, naj prosm odpiše O:-)

plača se pa v tekoči obliki :beer1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mene pa neki zanima :) za naš motoklub, smo naredili logotip. Zdaj smo se odločili, da bomo dali tiskati majice, v tiskarni pa so mi rekli, da mora biti logotip v vertikalni obliki. Na nekem drugem forumu sm zveu, da se logotip shrani v vertikalno obliko le v tem programu (corel draw). Zdej me pa zanima, če se najde kkšn car, k bi to znov narest :D

Logotip je zdej s končnico .pdf zdej pa ne vem, če je ta končnica prava oz. kaj bi blo treba spremenit. Če se komu kaj sanja, naj prosm odpiše O:-)

plača se pa v tekoči obliki :beer1:

Ja se mi zdi, da so mislili vektorsko obliko zapisa. Poglej na sliki - v Corelu moraš shraniti v SVG - Scalable vector graphic (nisem pa čisto prepričan) PDF pa ne pride v poštev SPLOH!

LP Mare

post-6249-1143237968_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja se mi zdi, da so mislili vektorsko obliko zapisa. Poglej na sliki - v Corelu moraš shraniti v SVG - Scalable vector graphic (nisem pa čisto prepričan) PDF pa ne pride v poštev SPLOH!

LP Mare

V corelu shrani kot WMF (text as curves in with placable header) ali EPS pa bo vektorsko in ponavadi je to ok. Problem je le, da nekatere verzije Corela pri exportu delujejo hroščato in včasih kaj čudnega ven pride, zato jim pošlji še kakšno JPG sliko zraven, da bodo vedeli kako mora zadeva izgledati...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A mi laho kdo pomaga? Nimam pojma o Corel drawu. Me pa vseeno zanima, kako se da obrezati kako sliko ali pa jo zmanjsati.

Npr., ko iz digitalca prenesem sliko v racunalnik, je ta velika za stiri monitorje. Kako bi jo zmanjsal na velikost enega monitorja?

Ali pa bi zelel detalj izrezat iz slike in ga ponovno shraniti?

V naprej hvala za odgovore!

Tadej

ko odpreš sliko v corelu, greš lepo do enekga kota slike, kjer boš našo črn kvadratek, pa če reš tja gor, se miška spremeni.. no tam lahko sliko zmanjšaš, da jo spraviš na A4 recimo....

da ša sliko "obrežeš", pa greš npr. ko maš na levi strani orodja, klikneš 2. ikono, taka črta in kurzor od miške, potem tudi na sliki neboš meu več na robih črnih kvadratov, ampak take bele majhne.. pol primeš tisti kvadratek, pa ga premakneš drugam.. s tem obrežeš sliko....

LP

-matej

PS: upam da te je to zanimalo.. drugače bi verjetno napisal naslov obdelava slik iz digitalca ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sploh ne obdeluj fotografij v CorelDrawu, ker je ta namenjen delu z vektorskimi slikami (vsaj primarno, no). Počni to v Photo Paintu ali kaj je že (če imaš celoten Corel paket)...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 mesecev pozneje...

v corelu sem naredil en design, v krivuljah in filan z mavričnimi sampli. ko hočem konvertirat v bitmap pa mi spremeni barve, se pravi ni več lepih prehodov ampak drugačne barve in rezane, ne prelivov. oboje se naredi pri konverziji v rgb ali cmyk.

sem probal izvozit v tif, jpg, bmp, pdf, cpt,......... ker bi rabil tif ali jpg (cmyk) in bi obdelal v corel photo paint pa ne gre in ne gre :slap: :angry:

help anyone?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kolk si dal pa resolucijo slike?? 300 ali 600 dpi mi moralo zadostovat

poskusi še z nastavitvami v tem oknu (anti.aliasing in dithered)

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kolk si dal pa resolucijo slike?? 300 ali 600 dpi mi moralo zadostovat

poskusi še z nastavitvami v tem oknu (anti.aliasing in dithered)

lp

ja problem je zgleda v velikosti in resoluciji. slika je velika 2,4 metra x 60 cm, rabim jo v resoluciji 300 dpi. kot prvo mi jo pri 300 dpi sploh noče izvozit v originalni velikosti (240x60 cm) ampak samo 3x manjšo. če izvozim 3x manjšo v 900 dpi zmrda barve. če pa npr. vzamem 10% velikosti in 900 dpi je slika OK ampak tako mala resolucija (90 dpi) mi ne pomaga :blink:

variante z/brez anti.aliasing ali dithered ne pomagajo :cry:

še kaka ideja?

Popravljeno . Popravil PERVY
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pervy, Corela sicer že dolgo nisem vrtel, ampak - ali lahko že pri dizajniranju kje nastaviš, v katerem barvnem prostoru naj program dela?

Če hočeš, me jutri pokliči in te skonektam z ene par profiji, ki bi znali pomagati.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pervy, Corela sicer že dolgo nisem vrtel, ampak - ali lahko že pri dizajniranju kje nastaviš, v katerem barvnem prostoru naj program dela?

Če hočeš, me jutri pokliči in te skonektam z ene par profiji, ki bi znali pomagati.

smo preverili zadevo z profiji - ne gre in ne gre ker so neke fore pri preračunavanju oz. orodjih. bo treba kar v photoshopu naredit, škoda ker je šlo kar nekaj ur dela v 3PM :angry2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Deluje, preveril!

Export iz Corel X3 (13-tka), TIFF, in potem open v PhotoshopCS-ju. Ostane velikost 1:1

Je pa res, da extportirane datoteke NE moreš importirat nazaj v corela :blink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!