Skoči na vsebino

Priporočene objave

Danes sem se sam lotil čiščenja senzorja v svojem DSLRju.

Predvsem zato, ker

- sem pri ANNIju dobil sprej s stisnjenim zrakom za nagrado pri urejanju nekle malenkosti

- je čiščenje v servisih predrago za tistih nekaj minutk dela

- ker to lahko naredijo vsi, ki imajo kolikor toliko urejeno podstreho in se čiščenja ne bi lotili s "šmirgl-paperjem"

Čiščenje je bilo popolnoma uspešno.

1

Senzorji niso tako občutljive zadeve kot "strokovnjaki" strašijo po revijah in s tem zagotavljajo lahek zaslužek Beseničarju.

Res je, da po njih ni praskati z noži, izvijači .. nežen dotik s krpico za čiščenje očal (mikrofazer), ki je dovolj za odstranitev

prašnih delcev pa senzorja ne poškoduje.

S tem, da predvidevam, da na senzorju nimate mastnih flekov od kake čevačerije

ali izpljunkov kihanja od zadnje gripe.

:slap:

2

Čiščenje izvajajte v prostoru kjer je veliko svetlobe in kar najmanj prahu. Jaz sem to naredil v našem WCju s tem, da sem pol ure

prej odstranil vse brisačke, kosmat prekrivač za desko in talne "okolisekretne" obloge, katere iz meni neznanega razloga

obožuje moja Kraljica. Prižgal sem ventilator, ki črpa zrak iz prostora in ga pustil teči pol ure, da je izčrpal morebitne plavajoče

delce prahu.

3

Še enkrat preveril navodila za dvig ogledala v fotoaparatu, si pripravil sprej z stisnjenim zrakom, kitajsko jedilno paličico iz bambusa,

ki je na eni strani ploščata (ravna) in krpico za brisanje leč na fotografskih objektivih ali očal (pri vsakem optiku jih dobite zastonj).

Paličica mora biti iz bambusa (kovine ali plastike ... lahko je tista mala plastična žlička za sladoled, katero dobite pri sladoledarjih)

nikakor pa lesena, saj les pušča prašne delce - bambus pa ne, ker je v bistvu trava.

4

Slekel sem se do pasu, da prah z moje obleke ne bi začel plavati po prostoru, vzel fotoparat in "opremo" ter stopil v WC.

:blush:

5

Potem sem naredil testni posnetek "dust alarm", navil krpico okoli debelejšega ravnega dela bambusove palčke, snel objektiv,

dvignil ogledalo, s sprejem nekakrat pihnil po senzorju, ga nežno obrisal s krpico na palčki, spet popihal s sprejem, da sem izpihal

vse kar bi moglo plavati po zraku v notranjosti fotoaparata, nekoliko počakal, da se "raskadi" vlaga, ki bi lahko bila na senzorju

(tako kot če "hušknete" na ogledalo ali očala pred čiščenjem .. in to potem počasi izpari). Ugasnil fotoaparat - ogledalo se

avtomatično spusti, nastavil objektiv v ležišče in naredi testni posnetek. Čisto!

Prilagam trestni posnetek v potrdilo.

Če bi na senzorju bil prah, bi se na sliki morale videti črne točke ali vijugaste črte.

Glejte - nikogar ne mislim prepričevati in VSAK se bo te zadeve lotil na lastno odgovornost.

Tisti, ki niste gotovi v svojo spretnost raje plačajte čiščenje serviserju.

Izhajam pa iz tega, da motoristi štejejo med ročne ljudi in, da bo takih plačnikov malo.

:OK:

post-33605-0-54664800-1353666781_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vprašanje 1 - koliko računajo za čiščenje

vprašanje 2 - a veš kako na mojem canonu 350D naredim ta testni posnetek, da vidim če se mi splača WC čistit :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vprašanje 1 - koliko računajo za čiščenje

vprašanje 2 - a veš kako na mojem canonu 350D naredim ta testni posnetek, da vidim če se mi splača WC čistit :)

1

Na forumih so različni podatki. Daleč najdražji je Beseničar, ki lahko, če prodajalec oceni, da gre za naivca, začne celo pri 100€ in ko ga takole pogledaš :eek: začne razlagati, da morajo "razšraufati" cel fotoaparat. Po telefonu ti dajejo različne zmuzljive odgovore, da "... morajo videti za kaj gre ..". Le Foto-tehnika na Dolenjski v Ljubljani je dala konkreten odgovor pred leti - pa se več ne spomnim koliko je stalo - vsekakor toliko, da nisem fotoaparata nesel tja.

2

To ti mora pisati v navodilih za fotoaparat. Drugače sem pa našel tele linke:

http://www.stephenburch.com/sensclean/index.htm

http://www.bobatkins.com/photography/tutorials/sensorclean.html

http://www.youtube.com/watch?v=nSMSKX-DmN0

Ker nimaš (vse kaže - po pregledu interneta .. preveri še tule kilik v opsiu funkcij menija) v fotoaparatu programiranega

"Dust"-testiranja, se boš moral znajti po klasiki:

Fotografiraj: modro nebo, enakomerno sivo nebo, ali kako površino svetlejše enakomerne barve.

Vsekakor vklopi MF ker se bo na enaokmerni barvni površini AF-senzor zmedel in (no vsaj moj) ne dovoli slikanja - z MF pa lahko "opališ".

Slikaj na maximalni velikosti. Najbolje v RAW-u.

Sliko odpri na računalniku - tujki na senzorju bodo vidni kot od ozadja temnejše točke ali vijugaste črte.

Pri definiranju pozicije delca računaj, da imaš na senzorju, ko ga gledaš sokozi odprtino za objektiv, ogledalno sliko glede na računalnik.

Senzorja se ti ne splača čistiti, če imaš le 2 ali 3 pike na slikah, katere lahko odkloniraš v nekaj sekundah.

:yes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jst to nardim z zares mehkim čopičem za nanašanje pudra. Fotomehanika.računa po zadnjem spominu pred neki leti 20eur. Je tudi edina v Ljubljani ki mi je zares odstranila.prah. Besenicarju to ni uspelo ... Sicer pa fajn opis postopka :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!