Skoči na vsebino

Prehitevanje zelo počasnih vozil preko polne črte


Fantocci

Priporočene objave

Danes zjutraj sem imel situacijo, da se je pred menoj pojavil traktor s prikolico. Vozil je 25km/h po mestni cesti, kjer je omejitev 50. Bil sem z avtom in seveda sem ga takoj prehitel, ko je bilo varno, preko polne črte.

Avtomobilist za menoj pa tega ni storil (očitno se je zbal polne črte) in zato je še 500m ali več (gre za zelo raven in dolg odsek in sem lahko opazoval v ogledalu) cijazil za tem traktorjem in seveda nabral konkretno kolono za seboj.

 

Spomnim se, da sem ravno za tak primer vprašal inštruktorja, ko sem delal izpit za motor. Rekel mi je, da vozilo, ki vozi 2x počasneje od dovoljene, lahko prehitimo tudi preko polne črte, če je seveda varno. To sem tudi večkrat naredil na vožnjah in on mi je z avtom sledil.

 

Sedaj me zanima, ali je to res kje piše v zakonu črno na belem (kateri člen)?

Popravljeno . Popravil Fantocci
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne vem kako piše, mi je bilo pa v avtošoli rečeno, ko sem delala izpit za motor, da lahko prehitim, če ostanem na istem pasu, da ne grem preko polne črte. Če je široko vozilo in da greš tesno zraven po istem pasu za moje pojme ni nekaj varnega in ne bi izvajala :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne vem kako piše, mi je bilo pa v avtošoli rečeno, ko sem delala izpit za motor, da lahko prehitim, če ostanem na istem pasu, da ne grem preko polne črte. Če je široko vozilo in da greš tesno zraven po istem pasu za moje pojme ni nekaj varnega in ne bi izvajala :D

Na začetku sezone so me v Radljah na pregledni ravnini zaradi varnega prehitevanja avtomobila, pri tem pa sem za ~5cm prevozil polno črto, oglobili za 160€! Predpise je potrebno spoštovat, je bil njegov komentar. Se strinjam. Lp :yea1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se pridružujem Pipsovemu mnenju. Po zakonu se mora počasno vozilo (ki vozi pod 50% hitrosti) na prvem primernem mestu (ponavadi avtobusna postaja) umakniti in spustiti naprej hitrejša vozila, če se zadaj nabere kolona. Tudi, če je cesta pregledna, pa je neprekinjena črta, raje ne prehitevam, če sem z avtom. Nikoli ne veš, če ni kje kakšen policaj, ki gre trdo po črki zakona...  Čeprav sem že doživel, da sem z avtom dohitel kolono vozil, s traktorskim 'načelnikom'. Je v koloni bila tudi policijska Škoda, pa niso nič postrani gledali farmerja, za katerim so peljali od Šmartnega do obvoznice (dva kilometra)...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene vedno muči tista dolina na Črnem kalu, kjer sta dve polni črti in nasproti dva prazna pasova za v hrib... pred mano pa nekdo, ki se jajca.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

MIlsim da je nekje v eni temi že bilo nekaj govora o tem,... in je bilo rečeno, da v takem primeru lahko prehitiš, če je pregledno.... Vem da jaz osebno bi naredil isto, kaj je pa prav pa ne vem :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakon o varnosti cestnega prometa v 23. členu (točka 73) določa, da se za vožnjo mimo šteje, ko vozimo mimo drugega udeleženca cestnega prometa, ki se NE premika, mimo objekta ali ovire na vozišču. Prehitevanje pa je vožnja mimo drugega udeleženca cestnega prometa, ki se premika v isti smeri po prometnem pasu ali delu smernega vozišča, ki je namenjen promet.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na začetku sezone so me v Radljah na pregledni ravnini zaradi varnega prehitevanja avtomobila, pri tem pa sem za ~5cm prevozil polno črto, oglobili za 160€! Predpise je potrebno spoštovat, je bil njegov komentar. Se strinjam. Lp :yea1:

 

160 kazen za polno črto.... in če mu ne ustaviš..ampak pač pelješ dalje... kakšna je potem kazen? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ksj ni da lahko prehitiš samo eno sledno vozilo torej kolo ali kolo z motorjem pri polni črti ? 

Sm pa tudi jst videl da nekje piše da če vozilo vozi z manj kot 50% hitrosti in to lahko varno storiš lahko prehitiš samo tega nisem videl nikjer v zakonu, takod a če bi kdo našel zakonski člen kjer to piše bi bilo super.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čez polno črto se po zakonu ne sme prehitevat. Samo kolesarje se lahko. Se je pa dolžan voznik vozila, ki ovira promet na prvem primernem mestu umakniti ter spustiti naprej hitrejša vozila.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

37. člen

1) Neprekinjena vzdolžna črta je lahko ločilna ali robna (sliki 1 in 2).

a) Ločilna črta (V-1) se rabi za:

- ločitev (razmejitev) dvosmernih voziščnih površin na smerna vozišča,

- ločitev (razmejitev) smernega vozišča na prometne in posebne pasove;

B) Robna črta (V-1.1) se rabi za označitev roba vozišča.

Neprekinjena ločilna črta prepoveduje vozniku vožnjo po njej ali preko nje.

 

Ta člen je iz pravilnika o prometni signalizaciji. Neprekinjena ločilna črta je polna črta po sredini ceste. Torej odpadejo prehitevanja preko nje. Voznik počasnega vozila se je dolžan umakniti in pustiti mimo vozila. To je v primeru, če se je za njim nabrala kolona vozil. So pa nekje narisali polno črto, kjer bi lahko bila prekinjena. Zaradi tega prihaja do prehitevanj in posledično izrekanja glob za 160 EUR.

 

»(9) Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne ravna po predpisanem znaku, s katerim ga pooblaščena uradna oseba ustavlja ali ne upošteva njene odredbe o prepovedi nadaljnje vožnje, ali ki ne upošteva svetlobne prometne signalizacije, ki označuje eksperimentalno prometno ureditev. Vozniku motornega vozila se izreče tudi 5 kazenskih točk.«.

 

Je potreben komentar ?

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda, osnovna prometna kultura traktorista (ali kakega bagerista, viličarista, itd....) bi bila, da vsake toliko spusti kolono, ki jo je ustvaril, naprej... Imel je več možnosti za to, ker so bile vmes avtobusne postaje in črpalka. Vendar se enim po domače povedano gladko jebe za to... Ampak to sedaj ni relevantno pri mojem vprašanju.

 

Torej črno na belem nikjer ne piše, da lahko prehitiš takega oviratorja preko polne črte?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

 

37. člen

1) Neprekinjena vzdolžna črta je lahko ločilna ali robna (sliki 1 in 2).

a) Ločilna črta (V-1) se rabi za:

- ločitev (razmejitev) dvosmernih voziščnih površin na smerna vozišča,

- ločitev (razmejitev) smernega vozišča na prometne in posebne pasove;

B) Robna črta (V-1.1) se rabi za označitev roba vozišča.

Neprekinjena ločilna črta prepoveduje vozniku vožnjo po njej ali preko nje.

 

Ta člen je iz pravilnika o prometni signalizaciji. Neprekinjena ločilna črta je polna črta po sredini ceste. Torej odpadejo prehitevanja preko nje. Voznik počasnega vozila se je dolžan umakniti in pustiti mimo vozila. To je v primeru, če se je za njim nabrala kolona vozil. So pa nekje narisali polno črto, kjer bi lahko bila prekinjena. Zaradi tega prihaja do prehitevanj in posledično izrekanja glob za 160 EUR.

 

»(9) Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne ravna po predpisanem znaku, s katerim ga pooblaščena uradna oseba ustavlja ali ne upošteva njene odredbe o prepovedi nadaljnje vožnje, ali ki ne upošteva svetlobne prometne signalizacije, ki označuje eksperimentalno prometno ureditev. Vozniku motornega vozila se izreče tudi 5 kazenskih točk.«.

 

Je potreben komentar ?

 

pa to ve vsak ki ni izpita " kupu" (pustmo une debate da je itak predrag pa to)  .... čeprav zgleda da ga je velka večina res dobla na lepe oči... čeprav to težko rečem za moške, prej za ženske :blush:  na kva ga dobijo desci pa ne vem..... :kva1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene vedno muči tista dolina na Črnem kalu, kjer sta dve polni črti in nasproti dva prazna pasova za v hrib... pred mano pa nekdo, ki se jajca.

 

Za napačen motor si se odločila :grim . Je enostavno prehiter za vse ostale :evilgrin: .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Naj ponovim: med opravljanjem vozniškega izpita, ki sem ga seveda kupil na enak način kot vsi ostali (plačal ure itd...) sem vprašal inštruktorja, ali lahko takega prehitim. Odgovor je bil da, če se vozi z manj kot polovico dovoljene hitrosti. Ko sem to med vožnjo naredil, mi je inštruktor z avtom sledil in me ni nič kritiziral zaradi tega, tako da bi enako naredil tudi na izpitni vožnji...

 

A ste eni spet bolj papeški od papeža za tipkovnico na forumu, v praksi pa...?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Naj ponovim: med opravljanjem vozniškega izpita, ki sem ga seveda kupil na enak način kot vsi ostali (plačal ure itd.. .) sem vprašal inštruktorja, ali lahko takega prehitim. Odgovor je bil da, če se vozi z manj kot polovico dovoljene hitrosti. Ko sem to med vožnjo naredil, mi je inštruktor z avtom sledil in me ni nič kritiziral zaradi tega, tako da bi enako naredil tudi na izpitni vožnji...

 

A ste eni spet bolj papeški od papeža za tipkovnico na forumu, v praksi pa...?

.....in ne prevoziš polne črte. lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... ja res ne vem, kaj je tle za modrovat ...   :eek:

 

... vsak nej si vzame "matematično sredino" vsebine Borutt-ove in Mausove razlage, in ne more dost falit .... :lol1:  

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še kr beba (manjka j) Pajkica, prav imaš. Je Mujo polagal izpit in se jezil, da so ga povsod j..., na vsakem križišču, na vsaki omejitvi, ... Pa kaže Fata, mene so j... samo u garaži. Ko je položio ispit ?

 

Prometna kultura pri nas je zelo nizko. Počasna vozila ovirajo promet in se ne pustijo motiti. Sploh ni problem v zakonodaji ali prometni signalizaciji, problem je v glavi. Saj ima vsak avto števec, katerega ta počasen butec vidi. Če se pelje izven naselja 60 km/h, potem je mogoče nekdo za njim. Naj se ozre in naj ga spusti mimo. Jok brate, odpade. On se bo vozil, kot se njemu zdi. To so bolane glave, tukaj je potreben psihiater.

 

Menda nam je vsem jasno, da so modre luči za vozila s prednostjo. Ma ni vsem to jasno, kolikor vidim. Šele pri vožnjo z modrimi lučmi bi videli, koliko butcev in nesposobnežev je na cesti.

 

Še zate Fantocci; prehitevanje preko polne črte je prekršek. Je pa seveda vse odvisno od situacije tisti trenutek, od položaja zvezd in volje tistega z loparčkom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Traktor se lahko prehiti, to mi je rekel inštruktor, ko sem delal izpit za tovornjak. Tudi sedaj to vedno naredim, naj bom z mopedom, avtom ali busom. Seveda, če je varno in nikogar ne oviram.

 

 

LP Robert

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za napačen motor si se odločila :grim . Je enostavno prehiter za vse ostale :evilgrin: .

 

Moja prekrškovna datoteka pravi, da ni nič prehiter ;) 

Dokler ni nobene pravnomočne odločbe, sva jst pa moj Triumph nedolžna... vsaj kar se hitrosti tiče. :evilgrin:    

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moja prekrškovna datoteka pravi, da ni nič prehiter ;)

Dokler ni nobene pravnomočne odločbe, sva jst pa moj Triumph nedolžna... vsaj kar se hitrosti tiče. :evilgrin:    

 

 

.... pomeni, da si dobra voznica al dobra pravnica ???????  :eek:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Traktor se lahko prehiti, to mi je rekel inštruktor, ko sem delal izpit za tovornjak. Tudi sedaj to vedno naredim, naj bom z mopedom, avtom ali busom. Seveda, če je varno in nikogar ne oviram.

 

 

LP Robert

 

Pa naj ti še on plačuje kazni.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moja prekrškovna datoteka pravi, da ni nič prehiter ;)

Dokler ni nobene pravnomočne odločbe, sva jst pa moj Triumph nedolžna... vsaj kar se hitrosti tiče. :evilgrin:    

 

Tvoja prekrškovna datoteka pravi, da te še niso dobili :grrr . Tisto drugo pa ...

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.... pomeni, da si dobra voznica al dobra pravnica ???????  :eek:

 

When I'm good, I'm very good... but when I'm bad, I'm even better.

Popravljeno . Popravil domina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!