Skoči na vsebino

Potovanje okoli sveta: Žan Bregar


Priporočene objave

...še nekdo, ki ga poznam...nad 84.000 km!

http://www.gore-ljudje.net/informacije/75326/

http://www.gams-kobarid.si/LEBAN_RENATO.html

...pred tem je potoval z motorjem.

 

 Ja hvala ti vandrovec!! Renatota se pa že vnaprej veselim! Fajn dečko, čeprav sem glihkar odrihal čez policaje... :O:P

Ne z motorjem... :nono:

S KLR-om je ožemal ročko od gasa! :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

"Počasi se daleč pride!" je rekel biciklist in vregel kolo v grmovje in nadaljeval peš okoli sveta.....  :O  :slap:  :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Temo sem preletel na hitro in sem po ruti videl, da imaš namen čez Kitajsko. Tam lahko voziš samo, če imaš njihov izpit. Tega lahko narediš pa samo, če znaš njihov jezik in pisavo. Potem je pa še neuradna alternativa, ko nekomu navržeš nekaj cvenka in gre pisat teste za tebe ampak to potem traja nekaj časa...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdej se bo pa najdu en, ki bo vse to naredu samo zato, da bo lohka reku;

"Jaz sem bil prvi!! A si bil, mogoče ti?!?"  :O:P:D:010

Pa še tole; Ped okroglim desetletjem sem tam nekje okoli Bajkalskega jezera srečal ene 65 let starega Italijana na GS-u, ki se je peljal v Vladivostok. Ko sva kontaktirala čez nekaj let, je rekel:

Lani sem šel pa do Pekinga. Kam si šel pa ti??

"Na obalo!" Pa naj si misli kar si hoče.... Zame je tudi to podvig. Predvsem, če rečem, da grem peš... :P:D  :slap: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

Torej, nekaj casa je minilo od mojega zadnjega posta, ideja je se vedno ziva, imam tudi okvirno mapo in okvirne stroske za potovanje. Nekateri, ki ste prej omenjali stroske overlanda z motorjem okoli 10.000eur na leto kar prav. Sam sem sicer prisel do nizje cifre, a nisem vkljucil v izracun nobenih ladijskih transportov, vstopnih viz, carnetov in podobnih papirnih bullshitov. Razmisljam tudi o opciji 'na stop', a nisem prevec preprican v to. Na potovanju sem rad samostojen in neodvisen od drugih, zato me bolj mika potovanje s kolesom ali motorjem. Spanje v sotoru oz. na couchsurfing, ce res ne gre drugace potem v kakem kampu oz. poceni hostlu. Me pa itak bolj interisira narava, kot pa velemesta, zato me spanje toliko ne skrbi, sotor se da postaviti povsod.

 

Da ne nakladam prevec, tole so stroski za tri razlicne tipe potovanja, kaj pravite?

 

PES backpacking (na stop)

Hrana: 5eur / dan .............. 150 eur / mesec

Spanje: 1.5eur / dan .......... 45 eur / mesec

Prevozi: 5eur / dan ............. 150 eur / mesec

Ekstra: 4eur / dan ............... 120 eur / mesec

 

Total: 465eur na mesec

 

V tej kalkulaciji se potuje na stop oz. tam kjer to ni mogoce z vlakom / busom / taksijem, pac najcenejso mozno varijanto. Spanje v hotelu oz. hostlu recimo dvakrat do trikrat na mesec v kakem vecjem mestu. Pod ekstra pa stejem pac razne izredne stroske, kake vstopnice za muzeje, parke, drugacne atrakcije, pac tisto kar je treba se dodatno doplacat...

 

Pri pes potovanju je tudi najmanj zacetnih stroskov, kvaliteten ruzak, gojzerji, sotor, bunda in ostala oprava in je to to. Po moznosti se dober fotoaparat in si dober za na pot.

 

KOLO

Tukaj so stroski ze visji; dober bicikel, dobre gume, priprava nosilcev za torbe, a dobis prednost avtonomnosti. Gres kamor ces, kadar ces, edino hitrost potovanja je ubitacno nizka. Po drugi strani, pa ob potovanju s kolesom lahko se vedno vrzes bicikel v grm in nadaljujes na stop naprej. Z motorjem te opcije ravno nimas.

 

Hrana: 7eur / dan ................................ 210 eur / mesec

Spanje: 1eur / dan ............................... 30 eur / mesec

Prevoz:

   gume: 1 eur / dan ............................. 30 eur / mesec

   potrosni material: 1.2 eur / dan ......... 36 eur / mesec

   servisi: 0.7 eur / dan ......................... 20 eur / mesec

Ekstra: 5eur / dan ............................... 120 eur / mesec

 

Total: 477eur na mesec

 

MOTO

Najbolj vabljiva in zagotovo najbolj zanimiva opcija, a so mesecni stroski najvisji. Prav tako so zacetni stroski visoki, sploh ce racunam, da nimam ne izpita, ne opreme (ki bi se jo sicer dalo dobiti poceni rabljeno oz. mogoce senkano s strani prodajalne), niti motorja. Ni pa spet tako grozno, ubral bi lahko enako taktiko kot tale tip iz aroundtheworld.com in delal v vsaki drzavi nekaj casa.

 

Hrana: 5eur / dan .................................... 150 eur / mesec

Spanje: 1eur / dan ..................................... 30 eur / mesec

Prevoz:

   gume: 1.6 eur / dan ................................ 48 eur / mesec

   potrosni material: 1.7 eur / dan ............... 51 eur / mesec

   servisi: 1 eur / dan .................................. 30 eur / mesec

   bencin: 5 eur / dan .................................150 eur / mesec

Ekstra: 5eur / dan ..................................... 120 eur / mesec

 

Total: 609 eur na mesec

 

V MOTO kalkulaciji sem racunal 100km na dan se pravi 3000km na mesec. Poraba 5l na 100km - povprecna cena 1eur na liter. En set pnevmatik na 15.000km kar znese okoli 250 za sprednjo in zadnjo gumo na okoli pet mesecev. Servis se prav tako dela na okoli 15.000km ali prej? Kako se vam zdi kalkulacija? Nese vodo?

 

Kot receno prej, v noben izracun niso vstete vize, tem bi se probal izogibat kolikor se da. Razni ekstra stroski zdravljenja, zavarovanj, prav tako ne. Je taka zadeva globok zalogaj, ampak kjer je volja tam je pot. In na koncu koncev niti ni pomembno kako ali s cim gres, vazno je da se odlocis in gres.

 

Tole je ena cisto sanjaska skica poti in krajev, ki bi si jih zelel obiskati na takem overlandu. Start v UK, konec v SLO.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Okviren plan. Afrika sicer na mapi izpuscena, predvsem jug in del centralne bi bil zanimiv za obiskat.

post-35203-0-75697500-1400727297_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tvoje kalkulacije, vsaj za potovanje z motorjem niso realne. Ce si tako omejen z denarjem..pejdi peš. V nogavici imej 600 eu, ko se naveličaš prvo letalo in domov. To je realno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Povsem nerealno. Tvoj izračun bi mogoče res veljal samo za kakšne države tretjega sveta. Ker imaš vsaj tretjino poti predvidene po zahodnem svetu tam ne boš prišel pod 50eur/dan, kar se motorja tiče. Mogoče izvedljivo v hippie style, da pa bi še kaj videl na tej poti pa praktično nemogoče. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Poišči na ADV forumu imaš enega ki je imel podobno idejo mislim da je štartal z ybr 125, pa je zdaj že na enem tretjem motorju in mislim da še kar potuje. Tudi on je "štartal" s hudo optimističnimi stroški pa je po kakšnem letu napisal "da ni šans" ker je raznih stroškov enostavno preveč (pa živi hudo asketsko) . Tako da poglej malo "izkušnje" drugih. Drugače pa tudi jaz mislim da so tvoji "izračuni" preoptimistični (tako 30-50%) .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V katerem delu izračuna sem v slepi ulici torej? Kje sem preveč optimistično znižal stroške?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za evropo kar povsod (izven evrope jaz še nisem bil pa ne bom pametoval) . V skandinaviji doživiš kar rahel "cenovni šok" , če imaš srečo z vremenom, sicer lahko privarčuješ pri prenočevanju (zastonj) ampak vse ostalo je pa krat 3 (pa včasih še to ni dovolj) . Jaz prav poceni očitno ne znam potovati, ker večino tvojega proračuna "pojem" , pa si ne zmišljujem prav preveč.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aha, pa še tole sem pozabil vprašat. Kaj veste, kako se popotniki, ki delajo med potjo, znajdejo s papirji? To gre verjetno večinoma za delo na črno?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za evropo kar povsod (izven evrope jaz še nisem bil pa ne bom pametoval) . V skandinaviji doživiš kar rahel "cenovni šok" , če imaš srečo z vremenom, sicer lahko privarčuješ pri prenočevanju (zastonj) ampak vse ostalo je pa krat 3 (pa včasih še to ni dovolj) . Jaz prav poceni očitno ne znam potovati, ker večino tvojega proračuna "pojem" , pa si ne zmišljujem prav preveč.

lp

No, moraš upoštevati, da je moja kalkulacija neko povprečje za celoten trip. Če je bencin povsod v evropi 1,4€ in več, je zato recimo po celi Rusiji 0,7€, pa po drugih delih Azije ravno nekje tam. Spanje kot sem omenil, varianta Couchsurfing oz. vedro nebo, pri potovanju z motorjem imaš prednost da si lahko v pol ure v čisti divjini, kjer si lahko postaviš šotorček in normalno bivakiraš. Hrana je v moto kalkulaciji stil market + nepokvarljive stvari na zalogo. S kolesom ali ko potuješ peš si pač precej bolj omejen glede prtljage.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1. ja, 99% gre za delo na crno, izven evrope ponavadi to kar gre, ti pa precej podaljsuje stroske. v mnogih drzavah je se kar lahko najti priloznostno delo. Recimo v aziji in afriki imas kot belec kar nekaj moznosti najti obcasno delo, npr. vodica ali usluzbenca v hostlu. V avstraliji in NZ je folk delal v poljedelstvu (obiranje mangota je klasicen primer). Ko bos enkrat noter bos itak sreceval folk, ki se giblje tako po svetu. Malo pogugljaj po popotniskih forumih.

 

2. kalkulacijo imas financno cisto sfaljeno, ampak na takih popotovanjih je tako, da se moras znajti. Upostevati moras obdobja, ko bo vreme preslabo, ko bos kje par dni bolan, ko bos prisu v kraje kjer ni mozno ziveti poceni. Recimo cakat na popravilo motorja v kaksnem mestu itd. V bistvu moras imeti nekaj denarja na rezervi ostalo pa kombinirati z delom po poti. Ce ti ne znese ali imas p.k. vsega pa se vrnes domov.

 

Od zivljenskih popotovalcev, ki sem jih srecal, jih je bilo nekaj fejst deckov, marsikateri pa je bil pravi lopov. Zaradi pomankanja denarja so ponavadi bezali iz prenocisc in gostilen ne da bi placali. Ce se malo pogovarjas z lastniki hostlov imas tovrstnih zgodb polno. Tu pa tam je zmanjkal kak fotoaparat ipd. To ti govorim predvsem zato da ne bos prehitro nasedel kakemu novemu prijatelju.

Klasicna fora za podaljsat potovanje je bila, da si imel zavarovano prtljago, le to si prodal potem pa v naslednjem mestu prijavil krajo in pobasal zavarovalnino. Po moznosti sel na novo zavarovalnico, potem pa v naslednji drzavi ponovil. Prakticno neizsledljivo, ce si se le drzal prvotne zgodbe.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi pri motorju si kakšne prav obilne zaloge ne moreš omisliti (pa tudi splača se ne pretirano) . Par konzerv in mogoče kakšna suha salama, vse ostalo se ti pokvari v 2-3 dneh. Jaz sem uporabljal hladilno torbico veliko par litrov, ampak roka uporabe kaj dosti ne podaljša, uporabna je edino da spraviš pivo od hladilnika (v trgovini) do nekega placa kjer ga boš spil (zaenkrat se dosledno držim pravila da ne pijem dokler vozim) . Priporočil bi ti da predno se zares odpraviš preizkusiš "v živo" da sploh vidiš kaj ti odgovarja in kaj ne. Ja še to, priporočil bi ti da si omisliš nek "sistem" za vodo (meh, plastenka, čutara) , vglavnem kar ti je ljubše, ponavadi sicer ni težko priti do vode, ampak ravno povsod je pa tudi ni in je dobro imeti malo zaloge.

Ne vem kakšen tip človeka si, ampak kampiranje v divjini je (vsaj meni) zanimivo par dni in le izjemoma, potem pa postane hudo dolgočasno in izgubi tisti "čar" .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Izpod 70 € stroška na dan, si jaz potovanja sploh ne bi upal planirati... zdaj je pa seveda vprašanje, ali ta denar imaš v žepu, na kartici, ali ga sproti zaslužiš...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz tudi na potovanjih kradem,preprodajam in švercam.Postrani zaslužim še kaj s prostitucijo in raznimi prevarami.Iz hostlov in na bencinskih črpalkah pobegnem,prav tako iz gostiln v katerih jem! Dele za motor si nakradem ,oblačila pa pobiram pred bloki ko se sušijo.Tako da gledano v celoti prav poceni potujem in pri tem skrbim še za dober "imič" motoristov!

 

:ninja:  :ninja:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Najbolj pa sem se smejal ko sem videl 5 EUR na dan za bencin! Po Rusiji sem delal 1000 do 1300 km na dan in je bencin stal kakih 60-70 EUR,Ker je to tudi razdalja med dvema hišama v Rusiji bi rad videl kako bi se vozil 100km na dan in po tej logiki potreboval nad 10 dni od enega človeka do drugega! Malo karikirano napisano ampak (skoraj) resnično!!Jaz sem spal v šotoru ka r pa zaradi medvedov in volkov sploh na Uralu močno odsvetujem.Ker sem imel skozi gate malo rjave!

 

Drugače pa uživaj!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Porabe več ne beležim na Spritmonitorju... je pa večinoma ustvarjena solo+ostra vožnja... men se poprečje 5.6 niti ne zdi visoko, saj mi je pri porabi enega tanka kazalo tudi preko 7 l/100 km ;)
 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala za mnenja, nejc74 in bambi sta me pa prav nasmejala! Nevem kako lahko kdo 'potuje' na tak način, to so v bistvu čisti klateži ki nategujejo folk okoli sebe in vandrajo po svetu..

 

Torej, ja, če prav razberem, je 100km na dan premalo upoštevat? Zato sem vas pa že v začetku teme vprašal koliko km se naredi povprečno na dan? Čas mi načeloma ni ovira, je pa res da je 100km za večino držav le razdalja med dvema vasema... Na spritmonitorju ima F 650 porabo 4,27l, pa če dodam še dodaten liter zaradi obtežitve je to 5,3L, kar se ne razlikuje toliko od mojega prvotnega računa.

 

Kako nese vodo obračun za mehanične zadeve? En set gum zdrži 15.000km in stane tam okoli 250eur za sprednjo in zadnjo? Olje in filtre vidim, da se menja na 10.000km?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mottorradonline poglej. So delal vzdržljivostne teste na 50K km. Mislim, da se reče dauertest ali nekaj takega. Cifra ki jo imam v glavi je tam okol 0,18 evrov po kilometru. Mislim, da je to cena obratovanja in da je cifra precej OK. Ostali stroški so precej subjektivne narave. Eni v hotel, drugi v apartma, tretji v kamp in ja eni na taprvi travnik. Pri kilometrih je podobno Eni delajo po 600/dan spet drugi po 100. Pa hrana je spet isti šmoren. Pa spet je odvisno za koliko časa in kam se podajaš. Za podaljšan vikend izlet na obalo ne rabiš kalkulirat obrabo gum in koliko ketn spreja boš porabu. Pa enmal je odvisno kaj bi rad imel od vožnje in kaj bi si rad nekje pogledu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!