Skoči na vsebino

Tehnika vožnje - nagib v ovinkih, speljevanje, uporabe zavor.. itd


thelegenda

Priporočene objave

Vsemu nakladanju v tej temi navkljub sem se včeraj malce zapeljal naokrog in bil pozoren na način ovinkarjenja.

Opazil sem, da večinoma zavijam s potiskanjem krmila / pregibno tehniko / angleškim stilom / countersteeringom (izberi poljuben izraz) in opazil tudi, da s tem nekako lažje nadziram krivuljo zavoja (lažje popravljam). Res je pri tem motor bolj nagnjen od telesa ampak pri moji zvrsti motorja je to popolnoma nepomemben podatek. Pa še za majhne radiuse je ta tehnika bolj prikladna.

Skratka, mislim, da na Vranskem ne učijo nič narobe (saj ne učijo dirkanja).

Ko sem bil nazadnje na kratkem tečaju v organizaciji Triglava, so bil med inštruktorji tudi Brane Legan, Vojko Safran in Sandi Sheikha (prva dva se večkrat pojavljata na TV v vlogi komentatorjev, Sandi pa se je slikal s kolesarjem nekega petka). Na spletni strani CVV https://www.amzs.si/cvv/o-nas/instruktorji so predstavljeni vsi inštruktorji, vendar za nobenega ni zapisano, da je bil kdaj prvak v moto tekmovanjih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 9. 10. 2020 ob 18:41, Postar34 pravi:

Porivanje motorja?

Iz garaže? Čaki če se voziš nisi več v garazi

U iber sem zmeden. Imam majhno garažo, kjer moram motor obrnit za 180stopinj. V ta namen sem do sedaj uporabljal oldskul manualno tehniko mal naprej pa mal nazaj... pri ugasnjenem motorju. Zdej pa ne vem, a moram od zdaj to delat pri prižganem motorju, da bo pasalo v strokovno terminologijo porivanje motorja?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 minutami, motozajebant pravi:

ne začenjaj :) 

kaj sm storu :dry:

nč ne začenjam... zakljućek sem storil :P 

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

ko sva že zašla med, kaj bi, zakaj bi, kako bi..

Dotičen videoposnetek je podoben moji boleči situaciji, s tem da je na posnetku baba počila na zavoro in nam je dala šanso izogiba. Moja mi ga ni dala...(svina :P )

Če ti ga ne da, če zavija proti tebi, je težko natančno izračunati (ne ubadam se kdo je kriv, kdo je spregledal, kdo je zaspal, zakaj je do tega prišlo) mesto kje boš počil, oziroma, do kje se še izplača izogib, kje te bo pa odbila na nasprotni pas in med drevje.

Moja situacija (slike so spodaj) je bil izračun, da nikakor se ne smem preveč izognit (črta je nekje meja) ker v nasprotnem je lahko čelno, al pa me odbije čez cesto, da bom objel kako drevo in bil na licu mesta mrtev.

Naj povem, da je sama izjavila na vprašanje: zakaj nisi zavirala? z odgovorom, da je zmrznila in hkrati se mi zahvaljevala, da sem situacijo rešil, saj sem letel direktno v kabino.

Odločil sem se pokniti najnižji del avtomobila in nekaj časa sem celo upal, da bo počila na zavoro. Žal ni, tako sem poln titaniuma in vem, kaj je biti 2 meseca nepokreten, še nadaljne 2 v gipsu, in kako težko, ter koliko časa znaša rehab, da prideš vsaj malo k sebi. Pa spadam nekje med srečkoviče, večina, ki ima podoben karambol im probleme, bodisi s kakimi živci na rokah, glavo, počutjem itd..

ps. tam kjer je folk, tam sem pristal, pa smo mel mal cesta parti, namreč cel čas sem bil pri zavesti, pa malo delil delo.

Povzročiteljici, da kliče rešilca.

Možaku od avtovleke, da poslika vse in pelje motor na začasno deponijo

Reševalcem, da sem čist ok, pa da naj mi da foun in pokličem ženo :P

Dohtarci nisem pustil sleči kombinezona (še sedaj ne vem zakaj)

Policaju (valda motorist in se poznava) naj natančno vse popiše in poslika

itd...komedija ti povem, prvič v lajfu poškodovan, pa sem mislil, gips mi dajo in to bo to.

No ja ni blo to je to..agonija se je vlekla cca 2 leti.

ps. spodnja fotka je pa z intenzivne, preden sem odšel izdatno podprt z drogo v nek drug svet. Mojo ženo so spustili k meni, ker je cca 10 let delala v Šempetru.

pss..rekapitulacija

Razprta medenica, izpahnjen komolec, podlakt in obe kosti, kot bi explodirali (beri koščki), počena križnica, počene dlančnice, kri v vodi in so se bali notranjih poškodb, k sreči je bilo vse od udarca (cepci slikali telo od kolena navzgor)

cca 1,5 meseca nepokretnosti in 3 operacije, po 2,5 mesecih odpust in takoj spet zlom roke (počila pločevina), nato pa 2 meseca spet gipsa in učenja hoje. Popolna atrofija mišic, in ugotovitev, da leva noga ne deluje prav, v kolenu škripa poka in zbada. Slikanje MRI, ki pokaže na sum natrganih zadnjih križnih vezi, s čemer se ne strinjam saj boli spredaj. Ponovno pregled MRIja in ugotovitev: slikajte rentgensko, odkrhnjen delček spodnje kosti, ki povzroča probleme. Moj mehanik je reku ni problema, bova zvrtala luknjo in mal odbrusila. Sem reku, a ne bi šlo s treningom? :P Nakar možak pravi, pa mogoče se bo udelalo.

Grem maja v zdravilišče (razbou sem se decembra), tja sem šepal, nazaj sem tekel bp. Tok super so me zrihtali. Občasno, so se še pojavile čudne bolečine, zateklost kolena, ampak sedaj mislim, da je vse izzvenelo.

Spodaj je nekaj fotk, kako izgleda sestavljen človek :P

In moj nasvet. Karkol se zgodi, žal se, neglede, kdo je kriv, situacija je pač situacija, če se le da, se ne ustaviti. (ko ni rešitve) Telo preživi polet, drsenje in še marsikaj, le nenadne zaustavitve ne. Še bolje pa je imeti malo sreče :D bodisi, da povzročitelj na mrtvo poči na zavoro in ga obvoziš, ali ga pravočasno opaziš.

od 10000 situacij, ko se smeješ in jih pozabiš, je lahko samo ena usodna :(

 

 

 

 

 

12390912_971570826245803_3208189390317271430_n.jpg.7c9b45e32735bb179289df8010b9ce34.jpg

1614_971570842912468_2030989138885663952_n.jpg.4f46848b4ca0cf580ba88b1a12e83be0.jpg

1754168107_BAJEC-DAMIJAN--30-3-1968-CR(RTGPODLAHTI)from6-2-2016S0I0.thumb.JPG.bdfb0b98b7fd6ef8b92a465c41480cd0.JPG

 

1677474554_Breznaslova.thumb.png.d86593285c6d26b3f43b2dabe832aa53.png

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, DAMI34 said:

 

1677474554_Breznaslova.thumb.png.d86593285c6d26b3f43b2dabe832aa53.png

 

 

Znam da ova situacija nije za zajebanciju ali Damijan ne mogu se suzdrzati a da ne napisem: 


Bajec nema pisu, jaja mu se njisu ......

 

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, kronik pravi:

 

 

Znam da ova situacija nije za zajebanciju ali Damijan ne mogu se suzdrzati a da ne napisem: 


Bajec nema pisu, jaja mu se njisu ......

 

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

jaja, do kolen :P (rezervar sem zmečkal)

sicer je pa bilo govora, o umiku oviri, oziroma, ko avto kar naenkrat spelje na cesto (ne da bi bil pred tem viden)

Avto na posnetku je k sreči zavrl, medtem ko moj zgornji avto ni..

Vzemi v obzir, da kamera na videu dejansko kaže večjo oddaljenost kot je na posnetku

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

frend je zbog skretanja automobila u lijevo iako je bio upaljen desni zmigavac preko istoga i nezeljno preletio uz hladnu obradu metala na automobilu i motoru.

na jadranskoj magistrali sam imao par susreta sa kamperima koji su se bas u toj desnoj i nepreglednoj krivini odlucili skrenuto lijevo na parking kako bi mogli svojoj boljoj polovici pruziti nezaboravan prizor zalaska sunca.... 

ili kada onaj ispred  tebe pretekne auto, ti zbog nadolazeceg prometa iz suprotnog smjera ne mozes, a taj isti auto "baci sidro", povuce rucnu i stane sa obje noge na kocnicu...... 

iako mislim da su najljepsi susreti kada ti u desnom zavoju u susret dodje kamion/autobus na tvojoj strani..... ili ti pak na vrsicu prema sjeveru iz kontra smjera i iz lijevog zavoja autobus zauzme obje trake ..... 

oooo a tek dolina idrije malo prije most na soci ... traktor sa prikolicom koji izulazi iz polja, dvorista ... 

uglavnom trazis svoje mjesto pod suncem dok provjeravas rad ABS-a ako ga imas i testiras grip i stabilnost prednje gume..... 

sporedno je da punis gace dok tvoj znoj probija i kozno odijelo i rukavice i ....... 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 urami, kronik pravi:

frend je zbog skretanja automobila u lijevo iako je bio upaljen desni zmigavac preko istoga i nezeljno preletio uz hladnu obradu metala na automobilu i motoru.

na jadranskoj magistrali sam imao par susreta sa kamperima koji su se bas u toj desnoj i nepreglednoj krivini odlucili skrenuto lijevo na parking kako bi mogli svojoj boljoj polovici pruziti nezaboravan prizor zalaska sunca.... 

ili kada onaj ispred  tebe pretekne auto, ti zbog nadolazeceg prometa iz suprotnog smjera ne mozes, a taj isti auto "baci sidro", povuce rucnu i stane sa obje noge na kocnicu...... 

iako mislim da su najljepsi susreti kada ti u desnom zavoju u susret dodje kamion/autobus na tvojoj strani..... ili ti pak na vrsicu prema sjeveru iz kontra smjera i iz lijevog zavoja autobus zauzme obje trake ..... 

oooo a tek dolina idrije malo prije most na soci ... traktor sa prikolicom koji izulazi iz polja, dvorista ... 

uglavnom trazis svoje mjesto pod suncem dok provjeravas rad ABS-a ako ga imas i testiras grip i stabilnost prednje gume..... 

sporedno je da punis gace dok tvoj znoj probija i kozno odijelo i rukavice i ....... 

no, kar se tiče kamionov in avtobusov v serpentinah je normalno, saj ne morejo drugače, kot da posečejo. Ljudje (predvsem avtomobili) ki tega ne razumejo običajno priletijo pod zadnja kolesa. Večkrat videl na lastne oči. Jaz kar ustavim v takem primeru, neglede kaj vozim.

Seveda pa ti kamioni in avtobusi, tudi radi kdaj posečejo nepregledne ovinke in se umikaš celo po travi (preverjeno) Zelo znana relacija je Godovič-Kalce, ter kompletna trasa doline Idrijce in Zala. Ampak recomo, vse to so pričakovani in predvideni "susreti" :P

V zgornjem posnetku, pa skoraj nimaš kaj, saj je avtomobil skrit za avtomobilom, ti ga ne vidiš, on ne vidi, pa vseeno rukne na cesto. Dobesedno počne vse kar je moč narobe. K sreči je počil na zavoro, ker drugače bi morali iskati izhod po desni strani.

Pa brzina je bila zakonu prilagojena (pa še smo nižali, ko je prvi avtomobil zavijal na parkirišče...bognedaj, da bi bila "normalna" za tisto cesto, ali da bi dal smernik in začel avto prehitevat. Maus je bil prvi, jaz cca 80-100kg težji pa za njim. Ni bilo neke panike, da bi ga snel, sem pa krepko približal.

Sem pa na posnetku videl identično situacijo moji s karambolom, le da je tokrat avto ustavil in se je vse izšlo.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Malo sem zbegan, ni mi jasno za kakšen stil vožnje se gre tule. Je to morda "rad bi bil VR stajl"? Ali "boli me K za vse stajl"? Ali "napol ingliš stajl" (mal po lev mal po desni)? Ali pa še kaj neodkritega, kaj bolj zveličavnega, poznanega samo vodilnim ms expertom...

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 minutami, izibajker pravi:

Malo sem zbegan, ni mi jasno za kakšen stil vožnje se gre tule. Je to morda "rad bi bil VR stajl"? Ali "boli me K za vse stajl"? Ali "napol ingliš stajl" (mal po lev mal po desni)? Ali pa še kaj neodkritega, kaj bolj zveličavnega, poznanega samo vodilnim ms expertom...

tudi sam ne razumem zajemanja ovinkov, kot da bi imel šlepar :huh: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čas šteje, idealna linija pa to, kako najhitreje odvozit. TT Pakla

Ko sva s kolegom prišla ob 12h do Dinkota se je @KARMEN1 že ofrišala pri kuli in ujela orado, ki jo ji je Dinko kasneje popekel pa obrnila nazaj domov :huh: nč mi ni blo jasn... do enkrat k me gnala od kopra do kala na sladoled :D :P 

Popravljeno . Popravil mladench
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, izibajker pravi:

Malo sem zbegan, ni mi jasno za kakšen stil vožnje se gre tule. Je to morda "rad bi bil VR stajl"? Ali "boli me K za vse stajl"? Ali "napol ingliš stajl" (mal po lev mal po desni)? Ali pa še kaj neodkritega, kaj bolj zveličavnega, poznanega samo vodilnim ms expertom...

 

Tale abstinenčna kriza je pa res hudič, da se ukvarjaš s takimi posnetki...:)

Sicer pa ne vem kaj tu ni jasno: to je pač tipičen BMK, sam sem na cesti stajl...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, izibajker pravi:

Malo sem zbegan, ni mi jasno za kakšen stil vožnje se gre tule. Je to morda "rad bi bil VR stajl"? Ali "boli me K za vse stajl"? Ali "napol ingliš stajl" (mal po lev mal po desni)? Ali pa še kaj neodkritega, kaj bolj zveličavnega, poznanega samo vodilnim ms expertom...

 

To je VR style ampak mogoče ko se je mali prvič vsedu na motor :rolleyes:

Nisem kolenčkar ampak glede na brzinu mi je tole "ritanje" malo too much...:hmm: boste povedali cestakarji...

Drugače pa ja...v Avstraliji šleparji s po dvema prikolicama takole jemljejo ovinke...

Popravljeno . Popravil MARE 65
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, izibajker pravi:

Malo sem zbegan, ni mi jasno za kakšen stil vožnje se gre tule. Je to morda "rad bi bil VR stajl"? Ali "boli me K za vse stajl"? Ali "napol ingliš stajl" (mal po lev mal po desni)? Ali pa še kaj neodkritega, kaj bolj zveličavnega, poznanega samo vodilnim ms expertom...

 

nič posebnega, prazna cesta, pa vzameš celo cesto, da je tvoja, lepša in večja krivulja, hitrejše voženi ovinki, pa še po svoji strani prideš v iztek.

Vozim večkrat tako, ker se da. Če ni žive duše in če vidiš do naslednjega ovinka ni niti najmanjše možnosti da ti bo v trenutnem ovinku kdo pripeljal nasproti. Še zavore ne rabiš dotakniti.

Seveda, pa je za zgražanje in križanje moralistov, super tak videoposnetek. Zame pač nič posebnega. Sneci ma kar nekaj "obremenilnega" materiala :P

Na spodnji fotki sem jaz in nisem ogrožal prav nikogar, niti hrčka v grmoulju :P

 

22459366_10213873979342006_134246032219207208_o.thumb.jpg.9c8e995f7024381d610cde83d0e44df5.jpg

v temle posnetku je nekaj "gibljivih slik čez ovinke" v sila zabavnem stilu, brez kakršnegakoli problema, še hitrosti so male. Priporočam ogled, preden se zgražamo :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, maus pravi:

tudi sam ne razumem zajemanja ovinkov, kot da bi imel šlepar :huh: 

bistvo je očem nevidno :P

lp

Mali Princ

 

pred 36 minutami, Snečer pravi:

saj to sva videla že v živo :) 

ak.thumb.png.591218a67274bd0b34d4f497546276c9.png

pa ni blo drame, a ne :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 10 minutami, Satao pravi:

@DAMI34 ....kaj pa opcija da zapustiš vozilo sepravi odrineš motor od sebe ti pa letiš po zraku, cesti...?

obvezno, če drsiš po cesti...bistvo je izbrati pravi moment. Aja, če govoriš za moj dogodek, ni blo časa niti razmišljat o temu. samo a bom trčil v kabino, a bom uspel skoz šipe al se potrudim čez. Kljub temu da se čas neskončno podaljša..namreč, misli, ki spreletavajo možgane so dolge celo minuto, so pa reakcije žal v slow moušnu :P

Tudi če bi mel čas, odriniti motor in drseti, bi počil v avto. Kar pač ni zdravo. Gre se za trenutni pojemek hitrosti. Je le bolje čez.

Tudi na skok sem se pripravil, a ne skočiš ti tako hitro kot počiš. Napel sem mišice na prstih, malce se dvignil, a ko je počilo nisem šel navzgor ampak naprej. Z roko pa udali po stebričku xsare.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, mladench pravi:

Čas šteje, idealna linija pa to, kako najhitreje odvozit. TT Pakla

Ko sva s kolegom prišla ob 12h do Dinkota se je @KARMEN1 že ofrišala pri kuli in ujela orado, ki jo ji je Dinko kasneje popekel pa obrnila nazaj domov :huh: nč mi ni blo jasn... do enkrat k me gnala od kopra do kala na sladoled :D :P 

Tisti dan sem na jadranki fasala kazen ?.

Ko sta šla vidva iz Pakle, pa so policaji že dovolj pokasirali in jih ni bilo več ?.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, maus pravi:

tudi sam ne razumem zajemanja ovinkov, kot da bi imel šlepar :huh: 

Če maste pa tako velike motorje, 1000 ccm  pa 1290 ccm ,...tale spodaj celih2294 ccm :eek:mora že en ovinek prej zaviti ,da zvozi ovinek:naughty:

 

image.jpeg.486eb3f253cfb5fbb0e0df128909a4f3.jpeg

l

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

 

 

Lepol,lepo kakšni mladeniči ste bili takrat:D

Sam tole hitrost  pa še mal večjo pa tud moj scoter zmore:whistle:

 

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 minutami, Mavti pravi:

 

 

Lepol,lepo kakšni mladeniči ste bili takrat:D

Sam tole hitrost  pa še mal večjo pa tud moj scoter zmore:whistle:

 

 

 

pa to ti pravim, za zabavo, ne rabiš noret v smrt :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, Snečer pravi:

saj to sva videla že v živo :) 

zavajaš .. tukaj sem šel mimo, je zmanjševala hitrost, se mi je umikala,  ker sem jo snemal od spredaj ;) 

ravnina ni zajemanje ovinkov preko drugega pasu ...  :ras: 

pa 73 km/h pri dovoljeni 90 ... nehi :P 

p.s.

mam tudi jaz tebe posnetega :ras:  (pa se mi ne da iskat zdele in s tem ukvarjat :) )

Popravljeno . Popravil maus
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!