Skoči na vsebino

Solo ride 6 - Furlanija i Koruška (ljeto 2014.)


protector

Priporočene objave

Kranjska Gora izgleda prilično uspavano oko osam izjutra. Kamiončić za dostavu robe ispred nekog dućana, omanja družina na terasi kafića koja cijevči kafcu prije - sudeći po opremi - planinarskog pohoda na Vršič, i usamljena đogerica čijoj guz pozadini nikakvo jutarnje znojenje neće pomoći da se vrati u prihvatljive konfekcijske okvire.
Idem opet preko Vršiča, ne znam više koji puta. Nije niti bitno. Ovaj puta sam to odradio civilizirano - hoće me to ovih dana - i baš onako turistički. To se pokazalo korisnim jer sam zapazio dva-tri nova detalja koja bi trebalo detaljnije promotriti ... eto instant razloga da se opet navratim na ovo neodoljivo brdo.

 

DSC09016.JPG

 

DSC09018.JPG

 

DSC09020.JPG

 

 

Svjetlost koja se lomi preko istočnih vrhova, pomalo alkemična plavo-zelena boja vode, bijelo kamenje i drveni mostići ... nema smisla opirati se potrebi da se zastane i barem nakratko uživa u tom koktelu boja i tekstura.

 

DSC09021.JPG

 

DSC09022.JPG

 

DSC09026.JPG

 

...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

 

DSC09027.JPG

 

DSC09028.JPG

 

 

Kada se dolazi sa sjevera - kao ja sada - malo prije Bovca postoji skretanje desno kojim se cesta odvaja za Predel i za Mangart. Dva dana ranije prošao sam kroz Italiju nedaleko Predela a Mangart sam do sada obišao dva puta. Ona cesta od mosta (iza mjesta Log pod Mangartom; križanje lijevo Predel, desno Mangart) pa do Predela je jednostavno rečeno predobra. Ipak, budem ja to ostavio za sljedeći prolazak Soškom dolinom, no to nikako ne znači da na ovom prvom križanju neću skrenuti baš u tom pravcu. Hoću, skrenut ću desno, ali samo do tri km udaljene trdnjave Kluže (tvrđave Kluže).

 

Preciznije rečeno, doći ću do tvrđave, proći je, i odmah iza mostića skrenuti desno. Šta ima tamo? Ima putokaz na kojem piše Bavšica. Prilično skrivena ledenjačka dolina s nekoliko zabačenih zaselaka - jedno od njih je i selo Bavšica - i zabačenih vikendica, nešto sitno ugostiteljskog sadržaja i Planinsko učno središče Bavšica, trening centar slovenskih alpinista. Ima i dobar putokaz da se ljudi lakše orijentiraju po svijetu, a ima i finih pečenkica koje knjavaju u hladovini drveća.

 

DSC09029.JPG

 

DSC09030.JPG

 

DSC09033.JPG

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nazad do tvrđave Kluže (u originalu Fort Flitscher Klause), vojnog objekta iz WW1 na nekada izuzetno strateški važnoj cesti. Cesta je sada izuzetno turistički važna, dok trdnjava također ima neke druge uloge - jedna od njih, meni sada najvažnija, jeste i uloga omanje birtije. Sa finom hladovinom. Nisu imali kokakolcu iz stakla, tako da sam srknuo samo kafcu. Usput se i malko osušio.

 

DSC09034.JPG

 

DSC09036.JPG

 

DSC09042.JPG

 

DSC09043.JPG

 

DSC09044.JPG

 

DSC09045.JPG

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Spomenuo sam maločas i mostić iza tvrđave Kluže. Aha, mostić preko Koritnice ... obično ga se previdi jer je cijela lijeva strana ceste osigurana kamenim blokovima, odmah iza mostića je i oštra krivina, s parkiralištima prije i nakon njega. Tko bi tu očekivao i primjećivao nekakav mostić?
Ha, uglavnom kajakaši koji nedaleko odavde kreću u skakutanje po divljim vodama. Inače, baš ispod ovog mosta je klanac dubine oko 70 m i oko 200 m dužine. Postoji i putić sa drvenim stepenicama da se siđe do dolje, no slabe su šanse da bih ja to išao istraživati. Odoh dalje.

 

DSC09046.JPG

 

DSC09039.JPG

 

DSC09040.JPG

 

DSC09041.JPG

 

 

Prolazim kroz Kobarid i prilično usporenim tempom spuštam se prema Mostu na Soči. Izlazim prema Idriji i ubrzo dolazim do onog velikog vijadukta, prije kojega postoji cesta s putokazom koji pokazuje na lijevo i na kojem piše Podbrdo.
Eto konačno prilike da ja vidim kakva je to cesta i kuda će me zapravo odvesti.

 

DSC09047.JPG

 

DSC09048.JPG

 

DSC09049.JPG

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Start je kao u Austriji - potok lijevo, cesta desno. Ajde ... jedina je razlika što austrijanci malčice više picajzliraju oko detalja. Ta rječica uz koju se vozim najveći dio ovog dijela puta zove se Bača. Nekad sam joj bliže, nekad dalje, no uvijek je tu negdje blizu. Skroz do Podbrda.

 

DSC09051.JPG

 

DSC09052.JPG

 

DSC09053.JPG

 

DSC09054.JPG

 

DSC09055.JPG

 

DSC09056.JPG

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako mu i ime sugerira, od Podbrda zalazim u ozbiljnija brda. Cesta sasvim uredna, dovodi me do križanja u Petrovom Brdu. Vidi vidi, prepoznajem lokaciju ... jedino što sam na ovo križanje prije dvije godine doletio s brda, tamo od Bohinjske Bistrice preko Soriške planine. Sada idem dolje, prema Škofjoj Loki, niz nekoliko propisnih serpentina. Pripadajuća tekućica više nije Bača, nego Selška Sora. Cesta je ispočetka super, nakon toga prosječne kvalitete, malčice zatim ne zna jel bi se pretvorila u pokrpanu stazu ili bi ipak ostala poštena cesta ... svakakvog tu kolnika imade.
Bez obzira na veliku raznolikost u cestovnim zastorima, cesta je kojoj ću se rado vratiti.

 

DSC09057.JPG

 

DSC09058.JPG

 

DSC09059.JPG

 

DSC09060.JPG

 

DSC09061.JPG

 

...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

 

DSC09062.JPG

 

DSC09063.JPG

 

DSC09064.JPG

 

DSC09065.JPG

 

 

Od mjesta Železniki sve postaje zategnutije, naročito promet prema Škofjoj Loki koja je svega nekoliko minuta daleko. Dva je sata popodne i gužve na ulicama počinju se ubrzano stvarati. Kad još kakav kamiončić uleti u jednadžbu, eto veselja i više matematike.
Tako sve do Ljubljane. Mjestimično je bilo i situacija gdje živce treba pospremiti u kanticu i zbrisati na pecanje ... kako god, uhvatio sam slovenski autoban i oko pola četiri bio doma.

 

 

B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za lakšu orijentaciju ...

- od Žage na zapad je Učja, Via Pramollo je od SS13 na istok (između F i G)

- možda i ovo radi: http://goo.gl/maps/x29U8

 

01_SLO_zps1a995cab.png

 

 

- zapadna (lijeva) vertikala je Plockenpass, desna je Nassfeldpass

 

nass_plock_zpse2d27d2b.png

 

 

 

A Podkoren,

B parkiralište na kraju Villacher Alpenstrasse,

C brana i parkiralište na kraju malta Hochalpenstrasse,

D zapadni ulaz/izlaz Nockalmstrasse

 

vill_malta_nockalm_zpsb91c6e65.png

 

 

 

- B parkiralište na vrhu Goldeckstrasse (početak je u mjestu Zlan)

 

04_goldeck_zps1037a771.png

 

 

B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!