Skoči na vsebino

Predelave, Cafe Racer, Brat, Bobber, Scrambler, itd.


Noise

Priporočene objave

najprej se naučiš poiskati iskalnik na strani  (Ctrl+f - če ga ne najdeš)- btw govorim o vseh straneh , na katerih iščeš karkoli , tudi tu - vtipkaš željeni niz - začneš z najkrajšim v tem primeru "cafe" - in če na forumu novinci ravno ne odpirajo za eno vprašanje cele nove teme - in imaš iskani rezultat na 3.mestu takoj za zadnji čas najbolj obiskano temo "z900 cafe..."

za vse predelave potrebuješ strojniške risbe/načrte  , nek "elaborat" s podrobnim opisom predelave določenega dela v katerem so navedeni uporabljeni postopki in materiali naprimer :

"matica M6 DIN985 , razred 8 , svetlo cinkana" ... seveda mora natezna , vzvojna in strižna trdnost materialov ustrezati izračunani ali predvidevani obremenitvi iz samih izračunov , ki so del elaborata, ki si ga naredil.

rezanje, krivljenje in varjenje :

tehnične risbe , izračuni in točen opis priprave samih obdelovanih delov s točnim opisom postopka kje boš/si odrezal, pod kakšnim kotom boš pripravil nov stik za varjenje (te stvari so načeloma standardizirane s postopki priprave pred varjenjem - določeni so koti , razmaki za korenske vare) ,kakšno notranjo ojačitev spoja boš dal na stik dveh cevi , način varjenja (plamensko,obločno,MIG/MAG/TIG) , uporabljen dodajni material(tip in model elektrode pri obločnem varjenju  , tip in odel žice pri MIG/MAG, tip in model žice pri TIG) , ki mora seveda ustrezati željeni/potrebni kvaliteti zvara , ki si ga navedel v izračunih v elaboratu..

ta del elaborat mora biti podpisan s strani varilca , ki je imel v času varjenja veljaven atest , ter priložen račun od varilca če to nisi ti osebno.

za rezkane ali stružene dele - sploh nosilne /obremenjene dele (osi koles , puše) moraš priložiti poleg delavniških risb in izračunov tudi dokazilo o nakupu točno tega materiala , ki s svojimi lastnostmi ustreza izračunu ter certifikat/tehnični list od proizvajalca na katerem pišejo vse lastnosti materiala.

pa tako naprej po papirnati vojni in ne pozabi na "Ctrl+f".. veliko sreče.

DAMI34 pa lepo poprosiva , če bo to prestavil v ustrezno temo kajne..

 

Popravljeno . Popravil thumper
  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 urami, misnjak pravi:

Pozdravljeni. 

Začel sem predelovati Hondo cb 400 n letnik 1980 v cafe racer model. Motor ima dokumente imel je tudi status starodobnika ki pa je potekel. Motor sem kupil kot nedokončan projekt. Vseh delov da bi ga spravil v prvotno stanje nimam zato sem se lotil naprej predelave v lastni režiji. 

Zanima me kako in ali bom lahko motor ob koncu predelave lahko legalno registriral ter homologiral? Kašni so pogoji v Sloveniji za take stvari?  Ali motor sploh lahko homologiram če se lotim predelave "grušta" mislim zadnjega konca motorja?(švaserija v lastni režiji) Prosim če mi kdo lahko pojasni postopke kako priti do registracije take predelave.

Hvala in lp. 

bomo kar v tej temi nadaljevali.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

16 hours ago, misnjak said:

Pozdravljeni. 

Začel sem predelovati Hondo cb 400 n letnik 1980 v cafe racer model. Motor ima dokumente imel je tudi status starodobnika ki pa je potekel. Motor sem kupil kot nedokončan projekt. Vseh delov da bi ga spravil v prvotno stanje nimam zato sem se lotil naprej predelave v lastni režiji. 

Zanima me kako in ali bom lahko motor ob koncu predelave lahko legalno registriral ter homologiral? Kašni so pogoji v Sloveniji za take stvari?  Ali motor sploh lahko homologiram če se lotim predelave "grušta" mislim zadnjega konca motorja?(švaserija v lastni režiji) Prosim če mi kdo lahko pojasni postopke kako priti do registracije take predelave.

Hvala in lp. 

Kopt že napisano morda Analog motors, BoTo ali kdo drug ve bolj natančno, kolikor vem jaz ti, v kolikor nisi certificiran varilec ne smeš variti nič (ne smeš variti stvari ki  po domače rečeno potrebujejo kakeršenkoli papir, tudi izpušnega sistema ne smeš sam zvarit ker bi potreboval potrdilo o strokovni vgradnji, kaj šele del konstrukcije)

Kar se tiče certifikata uporabi iskanje in internet smo že nekaj pisali.

Srečno in uspešno (Slovenija ni ravno naklonjena predelavam)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ker sem ravo en dan pred mojim prejšnjim postom govoril s kolegom , ki je včasih predeloval motorje bom napisal še nekaj dokler imam še v spominu..

za "springer " prednje vilice za trike-a je bilo : 8 strani drobnega tiska elaborata, plastična mapa računov za material,plastična mapa certifikatov materialov in fascikel risb načrtov in izračunov ..

problem naše države in njenih zakonov je ta , d je vse zblojeno , zmešano ali razdeljeno na različne konce po različnih zakonih in predpisih ter priporočenih smernicah , velikokrat je marsikaj med sabo v neskladju ali se celo izključje...

velik problem je tudi ta, da imajo v tujini to lepše urejeno.. 

na louis.de samo klikneš na tak znak , ki je zraven izdelka in dobiš vse info pod kaj spada :

recimo za : https://www.louis.de/artikel/hauptscheinwerfer/10035477?filter_article_number=10035477&list=190fd514a260b89bd5a15c3d0c43b64b

Info

Info

 

 

Modernes Fahrzeugzubehör verschiedener Art ist inzwischen häufig mit einer europaweit gültigen "E"-Prüfung versehen. Das "E" Prüfzeichen, eine Zahlen-Buchstabenkombination, ist gut sichtbar auf dem Produkt angebracht und gibt Aufschluß über den geprüften Einsatzbereich, das Land, in dem die Prüfung vollzogen wurde, und ggfs. den Fahrzeugtyp, für den die Zulassung gilt. EG-BEs von Auspuffanlagen sind z. B. stets fahrzeugtypbezogen, solche von Beleuchtungseinrichtungen gelten für ganze Gruppen von Fahrzeugen, z. B. Motorräder.
Der Gesetzgeber hat dieses Prüfzeichen als alleinigen Legalitätsnachweis vorgesehen, d. h. ein Gutachten in schriftlicher Form entfällt und ebenso die Notwendigkeit der TÜV-Eintragung. Daneben ist jedoch beim Anbau stets auf die geltenden Richtlinien der StvZO zu achten.
Bei einer Verkehrskontrolle oder beimTÜV-Termin hat der Fahrzeughalter seiner Nachweispflicht Genüge getan, indem er das Prüfzeichen vorweist. Es steht dem kontrollierenden Beamten dann frei, das Prüfzeichen über das KBA in Flensburg zu überprüfen, wo alle Prüfzeichen entschlüsselt werden können.

Originalteile an Fahrzeugen neuerer Baujahre, die ab Werk mit einem E-Prüfzeichen versehen sind, dürfen nur gegen solches Zubehör ausgetauscht werden, das ebenfalls E-geprüft ist. Ein E-geprüfter Spiegel darf z.B. nicht durch einen ersetzt werden, der nur das TÜV-Maß nach deutschem Zulassungsrecht aufweist.

pa za https://www.louis.de/artikel/hurric-pro2-doppel-endschalldaempfer/10032750?list=35ce9b50dd40bcd139be5cf38439930d

Info

Info

 

 

Modernes Fahrzeugzubehör verschiedener Art ist inzwischen häufig mit einer europaweit gültigen "E"-Prüfung versehen. Das "E" Prüfzeichen, eine Zahlen-Buchstabenkombination, ist gut sichtbar auf dem Produkt angebracht und gibt Aufschluß über den geprüften Einsatzbereich, das Land, in dem die Prüfung vollzogen wurde, und ggfs. den Fahrzeugtyp, für den die Zulassung gilt. EG-BEs von Auspuffanlagen sind z. B. stets fahrzeugtypbezogen, solche von Beleuchtungseinrichtungen gelten für ganze Gruppen von Fahrzeugen, z. B. Motorräder.
Der Gesetzgeber hat dieses Prüfzeichen als alleinigen Legalitätsnachweis vorgesehen, d. h. ein Gutachten in schriftlicher Form entfällt und ebenso die Notwendigkeit der TÜV-Eintragung. Daneben ist jedoch beim Anbau stets auf die geltenden Richtlinien der StvZO zu achten.
Bei einer Verkehrskontrolle oder beimTÜV-Termin hat der Fahrzeughalter seiner Nachweispflicht Genüge getan, indem er das Prüfzeichen vorweist. Es steht dem kontrollierenden Beamten dann frei, das Prüfzeichen über das KBA in Flensburg zu überprüfen, wo alle Prüfzeichen entschlüsselt werden können.

Sodobni dodatki za vozila različnih tipov so zdaj pogosto opremljeni z veljavnim testom "E" v Evropi. "E" oznaka, kombinacija številka-pismo je jasno vidna na izdelku in zagotavlja informacije o odobrenem območju uporabe, država, v kateri je bila končana revizija, in, če je to potrebno. Tip vozila, za katera se uporablja homologacija. EG-BE izpušnih sistemov so z. B. vedno so povezane s tipom vozil, tiste svetlobnih naprav veljajo za celotne skupine vozil, npr. B. motorna kolesa.
Zakonodajalec je ta znak navedel kot edini dokaz zakonitosti, d. h. izpuščeno je strokovno mnenje v pisni obliki in tudi potreba po registraciji TÜV. Vendar pa je treba vedno upoštevati veljavne direktive StVZO.
V primeru nadzora prometa ali imenovanja TUEV je lastnik vozila izpolnil svojo obveznost dokazovanja s predložitvijo preskusne oznake. Nadzorni uradnik lahko nato preveri preskusno znamko prek KBA v Flensburgu, kjer je mogoče vse dešifrirane oznake.

pa za https://www.louis.de/artikel/yss-stossdaempfer-mit-abe-einstellbar/10046162?list=faa3e349cdfcf6663b6722ed32340560

 

Info

Info

 

 

Die deutsche "allgemeine Betriebserlaubnis (ABE)" berechtigt zur Nutzung des betreffenden Zubehörs an den im Gutachtenheft aufgeführten Fahrzeugmodellen. Dabei ist das Typenkürzel, nicht die Verkaufsbezeichnung für die Identifizierung des Fahrzeugs ausschlaggebend. Das Gutachtenheft ist bei der Fahrt mitzuführen und bei einer Verkehrskontrolle oder der TÜV-Hauptuntersuchung auf Verlangen vorzuweisen.
Zubehör mit ABE muß nicht in die Papiere eingetragen werden. Wer jedoch nicht stets das Gutachten mitführen möchte, kann vom TÜV auf Wunsch eine (kostenpflichtige) Eintragung vornehmen lassen.

Soll das Zubehör an einem Fahrzeug genutzt werden, welches nicht in der ABE aufgelistet ist, wird eine TÜV-Abnahme notwendig. Die Festigkeit und Verkehrssicherheit des Produkts selbst wäre mit der ABE nachgewiesen, über die Verwendbarkeit am Fahrzeug müßte der Prüfer nach seiner Sachkenntnis entscheiden.

Poroćevalno brośuro je treba nositi med potjo in jo je treba na zahtevo predlożiti pri nadzoru prometa ali pri glavnem pregledu TÜV.
Pripomočki z ABE v dokumente ni treba vnesti. Če pa poročila ne želite vedno nositi, lahko TÜV zahteva (plačano) registracijo.

link za zanimivo branje ( vse to najdeš na louis strani s pravilnim klikanjem ob izdelku) : https://cdn2.louis.de/content/catalogue/articles/zusatz/anl/YSS_Instruction_Manual-German.pdf?_ga=2.122465549.702125640.1542525412-1952442096.1542525412

ja..dejansko moraš imeti v večini primerov s sabo samo papir o izdelku..policist lahko preveri , če je papir merodajen.

je pa res še nekaj..recimo v nemčiji policisti vedo kaj pomeni kater predpis..pri nas pa dejansko nimajo pojma.. res je nažalost tudi to , da se država drži pravila , da mora biti policist v takih primerih kot konj s plašnicami medtem ko jih v tujini izobražujejo.. s tujino mislim države EU z višjo stopnjo razvitosti..

Popravljeno . Popravil thumper
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa ne pozabi da v tujini tudi policaji ne težijo če je na žigavcu recimo ali pač delu vidna E oznaka, in ni potrebna homologacija pri nas pa je potrebna homologacija ob namestitvi kakršenga koli dela ki ni original.

Recimo sem kupil v polotu žmigavec in vprašal če je kakšen papir zreven in je bil odgovor "ne rabiš vse oznake so na luči"

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede predelav; nov ali starodbnik....ni neke velike razlike. Za vse stvari, katere bos predeloval in montiral na motor, potrebujes certifikate ustreznosti (TÜV, E, EEC, CE, COC)! Sedaj, ali poiscesvse dele, kateri imajo potrebne certifikate. Montiras, oddas vlogo za homologacijo in zadeva (upas), da je resena.

Ce pa vseh teh potrdil za zadeve nimas, bo pa bolj “no go” (vsaj uradno, brez podmazanja) vrjanta. Je pa resitevm npr., da se povezes s kaksno predelovalsko firmo.....in ti oni predelajo in tudi uredijo homologacijo novega/ predelanega mopeda. Je pa nasa ljuba drzavica do predelav izredno nenaklonjena. Primer: (pa vzemimo avtomobil)....deutche style platisca (meni sicer niso vsec), kjer je ET nizek in platisce z robom, ter napeto pnaevmatiko (205 guma na 9-10J platiscu), dobis v Nemciji TÜV in vse....ampak, ker potem del pnevmatike gleda ven od koloteka, je pri nas to No Go! Pa imas lahko vse original TÜV in potrdila.....pri nas ne bo slo skozi, v Nemciji brez problema.

Glede samih predelav, sem pa lahko v hecu recem, da doktoriral (se avto styling casov).....ravni sedaj “pisem” DDR. glede homologacij v zvezi z uvozenim kitajskim skuterjem....imam potrdila: COC, original racun, ladijski prevoz original, original placan DDV in DMV, Co2 potrdilo.....pa mi nocejo homologirat, ker je bil skuter uvozen 2010 in je 7 let stal na mestu......ampak ne, homologacije pa ne izdajo......

 

lp

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Živjo Mojstri!

Sem nov na forumu, malo sem prebrskal temo in bi z vami delil svoje aktivnosti glede predelave.

Nabavil sem Suzuki GS500 l.85. Našel sem primerno utrujeno osnovo, tako da ni bilo težko v roke vzet fleksarco, pa vseeno je motorček še funkcionalen, vozen. V živo ni bil tako šajnast kot na fotografiji :-) Potrebne bo malo doktorske pomoči za vplinjače in agregat. Verjetno se bom obrnil na Analogmotors. Igor je sugurno tu prisoten :-) in bova še kako rekla. Pregledat bo treba vsaj kaj je okrog batov in ventilov, mogoče pa še globlje. Vsekakor pa vse pretesnit.

V mislih imam nekaj med scrambler - brat varianto. In edino kar me skrbi je predelava zadka (subframe) in sedeža. Tam bo treba odrezat (čim manj), navarit cevno krivino in naredit sedež. Za ta posla imam certificiranega varilca (Mikomi Logatec) in hvaležen sem za napotke Thumperja zgoraj o vsem tem. O tem bi rad še s kom govoril glede potrebnih načrtov, zapisnikov in poročil. In kaj potem z vsem tem naredit :-) Gre sicer za manjši poseg v okvir, pa vseeno, če se bo le dalo, bi ga legaliziral.

Vsekakor pa sem tudi jaz mnenja da take predelave ne spadajo v okvir certifikata starodobnika, zato ga nisem pridobival.

Trentuno se Suzukija držijo še kolesa, agregat in prve zavore. Delam plan o naslednjih ključnih korakih, med tem pa čistim dele, ki bodo šli nazaj gor.

Davor

IMG_1131.JPG

IMG_1470.JPG

Suzuki GS500 1b.jpg

IMG_1386.JPG

Popravljeno . Popravil -Notranjc-
Prevelike fotografije
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, -Notranjc- pravi:

Živjo Mojstri!

Sem nov na forumu, malo sem prebrskal temo in bi z vami delil svoje aktivnosti glede predelave.

 

V mislih imam nekaj med scrambler - brat varianto....

 

 

 

 

Če boš kaj pri volji si poglej tudi kanal na Youtube pod naslovom RacerTV. En Portugalec ga ureja in tam najdeš veliko zanimivih filmčkov predelav, res da bolj v Cafe racer stilu. Mogoče pa vseeno najdeš kaj uporabnega zase...

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Eno vprašanje okrog homologacije v drugo smer. Kaj vse lahko pobereš iz motorja dol, da ni potrebno delat homologacije? V mislih imam bočne plastike, zaščite, nepotrebne nosilce, maska, inštrumenti, stikala?

V mislih imam eno predelavo brez rezanja in predelave okvirja, ....

 

Lp T.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ti ga samo olupi plastike. Kar se pa stikal tiče more pa vse funkcionirat kot je predpisano...svetila, hupa. Kakšna zaščita in nosilec? To je pomoje že poseganje v konstrukcijo...

Popravljeno . Popravil yakuza
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Dragi kolegi motoristi, 

za vaše čelade ki sedaj čez zimo pridno počivajo sem izdelal unikaten nosilec, ki ga lahko prilagodite svojemu okusu.  Vse ostale informacije ter kontakt z mano dobite na Facebook-u ( https://www.facebook.com/Helmet-Skull-stand-547996708944191/?view_public_for=547996708944191 ) ali email (skullhelmetstand@gmail.com). Ker gre za custom izdelek, upam da nebo smetalo v tej temi? Hvala :) 

 

 

20190117_192654.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...
pred 11 urami, hy650 pravi:

Tega turbaka pa treba malo bolje predstaviti...:)

Si bom enkrat vzel malo več časa. Najprej porihtat nekaj osnovnih stvari na njemu, zrihtat certifikat in po vsej verjetnosti ga letos spravit na cesto v takem stanju kot je. Ker mu ne fali prav dosti.

Mogoče kot zanimivost. Narejeni sta dve seriji, vseh skupaj za cel svet 6300+- komadov. Največ naj jih bi ostalo v nemčiji, vsaj procentualno. Imajo kar močan klub lastnikov. Preživelo naj jih bi max 1500 do danes. 

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

15 minutes ago, _luke_ said:

Preživelo naj jih bi max 1500 do danes

Res so redki. Mislim, de sm ga vidu samo 1x u lajfu. Kar je mankrat kot, recimo, Bimoto Tesi 1D, ali Bimoto Mana. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 10. 2. 2019 ob 17:28, _luke_ pravi:

S kolegom sva si skupej kupla Gpz 750 Turbo. Life goal achieved ?

51710865_10215957303878641_6298099678751752192_n.jpg

Tale integralka iz 80ih. Če ti je morda zanimiva kot scenski dodatek za v garažo, zraven gpz-ja, se enkrat oglasi. Ne vem, a so jih dejansko ulivali v Iplas-u ali samo svoje nalepke gor limali...20190213_110707.thumb.jpg.c16f203e65ea2cc7e27af57ff1e7c1d9.jpg20190213_110806.thumb.jpg.3292652690544731b602386879c62c26.jpg20190213_110843.thumb.jpg.2822d8238edbcb5e3335e43c0bc6dff8.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...
pred 21 urami, gaberkosir pravi:

A pozna kdo koga, ki bi mi naredil torbice za pod sedež?

Hvala!

TORBICA.jpg

Pred leti sem nekje en promo dobil. Usnjeni izdelki Abadon. Dela vse živo iz usnja, tudi motoristične zadeve...

Branko Nendl: 040/629 422. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, izibajker said:

Pred leti sem nekje en promo dobil. Usnjeni izdelki Abadon. Dela vse živo iz usnja, tudi motoristične zadeve...

Branko Nendl: 040/629 422. 

Hvala, bom poguglal....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!