Skoči na vsebino

Bosna


dašenka

Priporočene objave

Tudi jaz imam v naslednjih dneh namen obiskati Bosno pa me zanima ali ste plačevali po Bosni z EUR ali z njihovimi Markami.

Seveda me tudi zanima če ste menjali kje ste?

Vse ostale informacije pa sem tako ali tako že našel na forumu.

lp Brabos

Lahko plačuješ z evri samo si znajo kar kakšno provizijo vzet tko da je najboljš met marke, za zamenjat pa sploh ni problem ker so jim evri zelo všeč, menjalnico kar hitro najdeš.

LP Tomaž

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz imam v naslednjih dneh namen obiskati Bosno pa me zanima ali ste plačevali po Bosni z EUR ali z njihovimi Markami.

Seveda me tudi zanima če ste menjali kje ste?

Vse ostale informacije pa sem tako ali tako že našel na forumu.

lp Brabos

Vzamejo vse le, da je denar :rolleyes: . Menjava evrov v konvertibilne marke (KM) pa je malo manj kot 2KM za 1€. Jaz nisem menjal v menjalnici, ampak sem dvigoval na bankomatu. Prime tako Maesto kot Eurocard. V gostilnah in prenočiščih ni problemov, če plačaš z euri. Nisem imel občutka, da bi bil menjalniški tečaj slab.

Lepo se imej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo letos sem po Bosni naredil že kakih 5000 kilometrov z mopedom in iz tega vidika si upam trditi, da vsaj bosanski prometni režim dokaj dobro poznam.

Bosna je izredno dobro prepredena s prometnimi povezavami. Za motoriste je zanimiva zato, ker v bistvu nima avtocest. Po drugi strani pa je vojna povzročila, da je marsikatera cestica, ki povezuje dve "vukojebini" postala zaradi potreb po vojaškem transportu, dostojna imena cesta. Zatorej je za "raziskovalnega duha" Bosna zelo primerna, saj naletiš na asvaltirane ceste ali zelo dobro utrjene "makadamke", pa čeprav jih ni na nobeni karti.

Večina GLAVNIH bosanskih cest je speljana po dolinah rek, rečic in potočkov, kjer glavni toovi tečejo v smeri "sever-jug", stranski pa v smeri "vzhod-zahod". Veliko cest je že iz časov SFRJ narejenih po "pravilu trikotnika", tako da se pogosto da "isto traso prepotovati na več načinov".

Uradno plačilno sredstvo v BiH je "konvertibilna marka", ki jo lokalno krajšajo kot "KM", mednarodno pa "BAM". Provizija, o kateri mnogi govorijo pa to v resnici ni, saj se URADNI MENJALNI TEČAJ navezuje še na rajnko "nemško marko", ki je (bil) 1.95 marke za en evro. Za 100 € torej dobite 195 mark (povsod, kjer sem do sedaj menjal neuradno). Pri manjših menjavah so ti približki lahko "bolj prosti", vendar te nikoli ne "nategnejo", le zaokrožijo na zanje najlažji način (za 5 € boš torej v gostilni praviloma dobil samo 9,50 marke in ne 9,75 - v tej isti gostilni boš za 10 € dobil 19,50 marke).

V Bosni je za tujce OBVEZNA veljavna zelena karta. V primeru da je nimaš, te (lahko) napotijo na sklenitev zavarovanja, ki ga je mogoče skleniti za najmanj en teden in je cena dokaj oderuška - 50 mark ( ~ 26 €). Po novem prometnem zakonu od lani je tudi pri njih OBVEZNA UPORABA ZASENČENIH LUČI tudi podnevi. Predvsem je za nas pomembna novost, da so s tem zakonom kazni postale občutno višje za večino prekrškov.

Mnogokrat berem, da v Bosni ni motoristov... Ne vem sicer od kje ta vtis, saj sem osebno pogosto bil priča "projektilom", ki vozijo z noro visokimi hitrostmi, ne glede na kakovost asvalta, pogosto brez opreme in čelad. V Bosni torej ni neke razvite moto-kulture, motoristi, predvsem v obliki "lokalnih frajerjev" pa so še kako prisotni in zelo nevarni. Tudi sicer mi je v Bosni padlo v oči dvoje - prehitevanje v škarje (naglica) in vožnja po levi do skrajnje točke in posledično vrivanje v kolono. Tudi upoštevanje varnostne razdalje jim je dokaj tuja kategorija.

Srečanje z Bosanskimi policisti je svojevrsten fenomen - sploh odkar so nadzorovani s strani notranje inšpekcije. Prej so bli koruptivni, danes pa so... prefinjeno podkupljivi. Dogovarjanje z njimi je torej možno in celo zaželjeno - vendar je treba biti danes pri tem malo bolj uglajen in previden. Sicer pa moram reči, da so do tujih motoristov (napram istim tujim avtomobilistom) dokaj strpni. Zna se celo zgoditi, da se prvotni namen "kontrole" prelevi v "prisrčen" pogovor o "svetovljanstvu".

Bosna je upravno razdeljena na kantone, ki so poimenovani po rekah. Eden izmed "kantonov" pa izstopa - to je "Republika Srpska", ki je nacionalni kanton. Zakaj ga omenjam posebej? Ker so prometni znaki praviloma napisani v CIRILICI. Lahko bi rekel, da jih je 75% dejansko v cirilici.

Ceste so v Bosni solidne. Načeloma dobre, vendar pa nas lahko preseneti kak "ostanek vojnih časov", ko je cesta "bolj na približno" popravljena. Zaplate različnih tipov in izrabljenosti asvalta niso redkost, kar zna biti nadležno predvsem pri mokri cesti.

Hrana je v Bosni (za nas) poceni... V povprečju se da jesti (in piti) za 4 - 6 mark na osebo. Podobno je s prenočišči, kjer se cene gibljejo nekako od 20 do 35 mark na osebo - v odmaknjenih krajih pa ta cena v zasebnih hišah lahko pade tudi na 5 mark + hrana na osebo.

Tatvin se praviloma v Bosni ni potrebno bati, saj velja praviloma "dobrososedski princip". Sploh spanje na vasi pomeni, da bo lastnino popotnika čuvala cela vas in ne samo dotični gostitelj.

Toliko zaenkrat... Če so pa še kaka vprašanja, pa na dan z njimi...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo letos sem po Bosni naredil že kakih 5000 kilometrov z mopedom in iz tega vidika si upam trditi, da vsaj bosanski prometni režim dokaj dobro poznam.

Bosna je izredno dobro prepredena s prometnimi povezavami. Za motoriste je zanimiva zato, ker v bistvu nima avtocest. Po drugi strani pa je vojna povzročila, da je marsikatera cestica, ki povezuje dve "vukojebini" postala zaradi potreb po vojaškem transportu, dostojna imena cesta. Zatorej je za "raziskovalnega duha" Bosna zelo primerna, saj naletiš na asvaltirane ceste ali zelo dobro utrjene "makadamke", pa čeprav jih ni na nobeni karti.

Večina GLAVNIH bosanskih cest je speljana po dolinah rek, rečic in potočkov, kjer glavni toovi tečejo v smeri "sever-jug", stranski pa v smeri "vzhod-zahod". Veliko cest je že iz časov SFRJ narejenih po "pravilu trikotnika", tako da se pogosto da "isto traso prepotovati na več načinov".

Uradno plačilno sredstvo v BiH je "konvertibilna marka", ki jo lokalno krajšajo kot "KM", mednarodno pa "BAM". Provizija, o kateri mnogi govorijo pa to v resnici ni, saj se URADNI MENJALNI TEČAJ navezuje še na rajnko "nemško marko", ki je (bil) 1.95 marke za en evro. Za 100 € torej dobite 195 mark (povsod, kjer sem do sedaj menjal neuradno). Pri manjših menjavah so ti približki lahko "bolj prosti", vendar te nikoli ne "nategnejo", le zaokrožijo na zanje najlažji način (za 5 € boš torej v gostilni praviloma dobil samo 9,50 marke in ne 9,75 - v tej isti gostilni boš za 10 € dobil 19,50 marke).

V Bosni je za tujce OBVEZNA veljavna zelena karta. V primeru da je nimaš, te (lahko) napotijo na sklenitev zavarovanja, ki ga je mogoče skleniti za najmanj en teden in je cena dokaj oderuška - 50 mark ( ~ 26 €). Po novem prometnem zakonu od lani je tudi pri njih OBVEZNA UPORABA ZASENČENIH LUČI tudi podnevi. Predvsem je za nas pomembna novost, da so s tem zakonom kazni postale občutno višje za večino prekrškov.

Mnogokrat berem, da v Bosni ni motoristov... Ne vem sicer od kje ta vtis, saj sem osebno pogosto bil priča "projektilom", ki vozijo z noro visokimi hitrostmi, ne glede na kakovost asvalta, pogosto brez opreme in čelad. V Bosni torej ni neke razvite moto-kulture, motoristi, predvsem v obliki "lokalnih frajerjev" pa so še kako prisotni in zelo nevarni. Tudi sicer mi je v Bosni padlo v oči dvoje - prehitevanje v škarje (naglica) in vožnja po levi do skrajnje točke in posledično vrivanje v kolono. Tudi upoštevanje varnostne razdalje jim je dokaj tuja kategorija.

Srečanje z Bosanskimi policisti je svojevrsten fenomen - sploh odkar so nadzorovani s strani notranje inšpekcije. Prej so bli koruptivni, danes pa so... prefinjeno podkupljivi. Dogovarjanje z njimi je torej možno in celo zaželjeno - vendar je treba biti danes pri tem malo bolj uglajen in previden. Sicer pa moram reči, da so do tujih motoristov (napram istim tujim avtomobilistom) dokaj strpni. Zna se celo zgoditi, da se prvotni namen "kontrole" prelevi v "prisrčen" pogovor o "svetovljanstvu".

Bosna je upravno razdeljena na kantone, ki so poimenovani po rekah. Eden izmed "kantonov" pa izstopa - to je "Republika Srpska", ki je nacionalni kanton. Zakaj ga omenjam posebej? Ker so prometni znaki praviloma napisani v CIRILICI. Lahko bi rekel, da jih je 75% dejansko v cirilici.

Ceste so v Bosni solidne. Načeloma dobre, vendar pa nas lahko preseneti kak "ostanek vojnih časov", ko je cesta "bolj na približno" popravljena. Zaplate različnih tipov in izrabljenosti asvalta niso redkost, kar zna biti nadležno predvsem pri mokri cesti.

Hrana je v Bosni (za nas) poceni... V povprečju se da jesti (in piti) za 4 - 6 mark na osebo. Podobno je s prenočišči, kjer se cene gibljejo nekako od 20 do 35 mark na osebo - v odmaknjenih krajih pa ta cena v zasebnih hišah lahko pade tudi na 5 mark + hrana na osebo.

Tatvin se praviloma v Bosni ni potrebno bati, saj velja praviloma "dobrososedski princip". Sploh spanje na vasi pomeni, da bo lastnino popotnika čuvala cela vas in ne samo dotični gostitelj.

Toliko zaenkrat... Če so pa še kaka vprašanja, pa na dan z njimi...

Tudi sam ne bi mogel bolje napisati. Bravo. :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede parkiranja v Sarajevu pa tako, včasih lahko avto pustiš na "varovanem" parkirišču pa ga čez eno uro ne bo več tam. Seveda bo tisti ki pobira parkirnino samo debelo gledal in nič vedel. Seveda so v nevarnosti predvsem nemške znamke.

Kar pa se tiče motorja pa vsekakor dobro najti kakšen varovan prostor. Fizično varovan ali pa hmmm varovan z ugledom. Lani sva z bratrancem imela 5 dni motorje parkirane na nezaklenjenem odprtem parkirišču kakšnih 500m nad centrom. Gospod pri katerem sva prenočevala je soseda prosil če bi lahko parkirala motorje na njegovem parkirišču (veliko za nekaj tovornjakov). Seveda sva bila kar malce presrana saj ni bilo varovanja, niti vrata v ograjeni prostor se preko noči niso zaklepala. Ko pa sva omenila kolegom iz Sarajeva kje imava motorje parkirane so se samo nasmehnili in rekli da tudi če bi nanj obesila napis vzami me se jih nihče ne bi niti dotaknil. Pač sloves lastnika parkirišča je segel zelo daleč, prav tako kot verjetno čisto novi ferrari v njegovi avtopralnici nekaj metrov stran.

Če nimaš sreče s takšnim parkiriščem je res verjetno najbolje, če se z lastnikom prenočišča dogovoriš, da ti ga dovoli parkirat na vrtu ali pa ti naj svetuje kje je najbližja zelo varovana parkirna hiša.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pa še en nasvet ki velja za bosno in podobne države - imej dve denarnici, v eni drobiž, v drugi ostalo. če se zapleteš v "pogovor" glede višine kazni z policajem je dobro potegnit ven drobiž in rečt da nimaš več ker je za ostalo kreditna kartica ali da imaš potem še samo velike evre. navadno to pomeni, da bo vzel nekaj drobiža. če odpreš polno denarnico pa navadno velja da je tarifa malo višja.

PS: lahko pa vas policaj ustavi samo za to, da bi mu v marke ali evre razmenjali tolarje, ki jih je dobil od prejšnjega prekrškarja, kot se je zgodilo meni :rolleyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...glede višine kazni z policajem je dobro potegnit ven drobiž in rečt da nimaš več ker je za ostalo kreditna kartica .....

e moj prijatelju slovenac ! a kao ti na put bez novca, a još prebrzo voziš !? ;)

gre skozi tudi na hrvaškem, ko so me ustavle "dlakave ličke zmije" v okolici Otočca na AC sem bil z avtom pa sem dal toliko kolikor sem imel v denarnici letečih kun ! dobiš celo, plačaš pol ! :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mnogokrat berem, da v Bosni ni motoristov... Ne vem sicer od kje ta vtis...

Bosna je upravno razdeljena na kantone, ki so poimenovani po rekah. Eden izmed "kantonov" pa izstopa - to je "Republika Srpska", ki je nacionalni kanton. Zakaj ga omenjam posebej? Ker so prometni znaki praviloma napisani v CIRILICI. Lahko bi rekel, da jih je 75% dejansko v cirilici.

Lepo napisano.

Bi pa samo dve trditvi malce pojasnil. Jaz sem npr. zapisal, da na celotni relaciji Dubrovnik-Trebinje-Bileća-Nevesinje-Kalinovik-Sarajevo nisem srečal nobenega motorista. Tudi avtomobilov je bilo bolj malo. Resda je bilo maja vendar je treba upoštevati, da so kraji silno različni po razvitosti. In če npr. Vitez izgleda kot naš BTC, so nekateri drugi kraji videti, kot da bi se čas ustavil leta 1975.

Država BiH je razdeljena na dve enoti: Federacijo BiH (bošnjaški in hrvaški del, notranje razdeljen na kantone, ti na občine) in Republiko Srpsko (srbski del, notranje razdeljeno na občine).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Država BiH je razdeljena na dve enoti: Federacijo BiH (bošnjaški in hrvaški del, notranje razdeljen na kantone, ti na občine) in Republiko Srpsko (srbski del, notranje razdeljeno na občine).

Tako je, malo sem poenostavil in "kanton" tudi jaz že prej postavil v narekovaje. ;) V resnici gre za dve entiteti...

Prej se mi ni zdelo pomembno ukvarjat z upravno ureditvijo, ni pa narobe, če se jasno pove. Imaš prav.

Kot "dvojni državljan" pa poznam tudi marsikako drugo podrobnost... ;)

Popravljeno . Popravil PikiJapok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No tudi jaz jutri startam proti Bosni

Ker sem malo na tesnem s časom bo to samo 3-4 dni

Moj plan:

1.dan:Domžale-Metlika-Karlovac-Glina-Prijedor-Banja Luka-Jajce

2.dan Jajce-Travnik-Sarajevo-Mostar-Metkovič-Makarska

3.dan Makarska-Senj-Reka-Domžale

Po route planerju cca 1300 km

Mogoče še kakšni nasveti pred odhodom predvsem glede spanja v okolici Jajca in Makarske

Gre mogoče kdo od MS jutri v to smer?

Lp brabos

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Jajcu je verjetno najpametneje prespati v hotelu Turist. V tem mestu niti ni veliko izbire, našli smo edino neko privat nastanitev, vendar ni bilo tako všečno, poleg tega pa niso bili nič ugodnejši. Hotel Turist je prenovljen in počutje je v redu, pa tudi zajtrk je bil okusen. Ta hotel sicer nima varovanega parkirišča, vendar se da dogovoriti da parkiraš znotraj zastekljenega dela, ker tisti prostor še ni dokončan in je prazen.

Popravljeno . Popravil Ni3ous
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mi smo spali v bungalovih v campu Plivina jezera (mislim, da spada v sklop hotela Turist - saj so nas napotili tja od tam). To je kakih 5 km iz Jajca v smeri Bihača. Zelo v redu in zelo ugodno (mi smo v predsezoni dali za 1 bungalov 35€. Tam nas je bilo 5). Naslednji dan smo nadaljevali pot proti Banja Luki in nazaj domov.

M.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja tam je menda tut kul, tudi nam so priporočili to opcijo, vendar se zanjo nismo odločili, ker smo hoteli biti bližje centra, tako da smo lahko peš prošetali gradom. Stvar odločitve... Bi se pa naslednjič odločil za Plivina jezera, da vidimo kako je kaj tam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No pa sem se vrnil iz 3-dnevnega potepanja po Bosni.

Prvi dan je padla relacija Domžale-Karlovac-Prijedor-Sanski Most-Ključ-Jajce.Nabralo se je 448 km.Tukaj sem že naredil spremembo poti in sicer namesto Pijedor -Banja Luka sem šel preko Sanskega Mosta in Ključa,ker so mi domačini odsvetovali to pot ker je zelo prometna in je veliko kolesnic od kamionov.Sicer pa je cesta od Gline(HR) do meje z Bosno-Bosanski Novi zame dolgočasna in na delih ceste tudi makadam.Moram reči da je bilo tudi dosti prometa.Po prehodu meje z Bosno novo presenečenje;obvoz cca 2km in sicer makadam,no to niti ni bil pravi makadam ampak kot neko melišče tako da sem imel kar dosti dela z obvladovanjem motorja.No potem pa milina-cesta do Prijedora sama ravnica in niti ne tako prometna.Po krajšem postanku pri prijateljih pa naprej proti Jajcu.Nastanitev v hotelu Turist,spanje in zajtrk 47Bam.Motor parkiran pred recepcijo tako da je stalno na očeh poleg tega imajo tudi videonadzor,zraven pa še banka ki ima pravtako videonadzor.Tako da sem lahko z mirno vestjo odšel na ogled znanih slapov ter hišo v kateri je bilo zasedanje AVNOJ-a.Nato še ogled mesta in pa večerja.

Drugi dan je padla relacija Jajce-Travnik-Kakanj-Sarajevo-Konjic-Mostar-Makarska.Nabralo se je 487 km.Cesta do Sarajeva kar prometna drugače pa kar v redu.V Sarajevu obvezen ogled Baščaršije in pa kratka pavza.Nato odhod proti Mostarju.Cesta poteka ob reki Neretvi in je kar dinamična.Potem pa prihod v Mostar in pravi booom-na termometru je 42 stopinj.Vseeno sledi ogled znamenitega mosta un pa krajši postanek.Turistov ogromno tako da se le s težavo prebijaš z vso moto-opremo.Nato nadaljevanje ob Neretvi do Metkoviča in pa naprej po magistrali do Makarske.Magistrala je čista poezija kar se ceste tiče žal pa je bila tisi dan zelo prometna.Nato obisk pri prijateljih in pa nadaljevanje poti proti Splitu.Malo pred Splitom najamem sobo s klimo in kopalnico za 30Eur,sicer mogoče veliko ampak ura je bila že okoli 20.ih.Nato sledi večerja in pa počitek.

Tretji dan je prišlo do spremembe plana.Glede na to da je bila sobota un je bilo pričakovati povečan promet na magistralki se odločim za ponoven Obisk Bosne,tako da je padla relacija Split-Sinj-Knin-Mejni prehod Bosansko Grahovo-Drvar-Bihač-Cazin-Velika Kladuša-Karlovac-Vinica-Črnomelj-Domžale.Nabralo se je 530 km.V Kninu ogled srednjeveške trdnjave in pa kratek postanek nato nadaljevanje poti do mejnega prehoda z Bosno.Cesta do Drvarja ovinkasta ampaj kar vredu.Nato sledi ogled Titove pećine znane iz desanta na Drvar.Moram reči da sem bil kar malo presenečen glede odnosa do novejše zgodovine-vse razbito,polomljeno,smeti sicer so prodajali neke spominke na to temo samo tega denarja se ne vlaga nazaj...skratka-razočaranje.Nato pa čista milina-pot do Bihača sama ravnica in pa primerna za "tišače" Prihod v Bihač in pa kratka pavza,nato nadljevanje proti Kladuši ogled znamenite tržnice Arizona in pa preko Karlovca in vinice proti domu.

Skratka;Motoristov srečal po Bosni v 3-dneh mogoče kakih 10,seveda če odštejem lokalne matadorje.Prav tako nisem imel problemov s policisti,pravzaprav jih tudi videl nisem prav veliko.Tankal sem samo na INA črpalkah tako da nisem imel nobenih težav z motorjem.Edino sem pa razočaran nad pokritostjo Bosne Garminom tako da sem se moral večkrat opreti na karto ali pa na domačine.

lp brabospost-7453-1185731714_thumb.jpgpost-7453-1185731799_thumb.jpg

Popravljeno . Popravil brabos
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... nato nadljevanje proti Kladuši ogled znamenite tržnice Arizona...

No, lepo! Me veseli, da se je popotovanje lepo odvijalo. Upam, da so ti nasa pisanja kaj prav prisla.

Kar se pa Arizone tice, pa nisem vedel, da jo imajo v Veliki Kradusi tudi. Zelo znamenita je namrec trznica Arizona Market v Brckem, kjer tudi nakupuje ogromno Slovencev (trznica pa je tobila ime po cesti, ki po Natovem poimenovanju nosi ime Arizona).

LP

SCHtabec

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za Sarajevo imam tudi jaz zelo dober kontakt. V neposredni bližini Baš Čaršije , motorji na zaklenjenem dvorišču .

Apartmaji Amra :worship:

Bil lani pri Amri. :worship: Luštna, prijazna, ženska, vedno pripravljena pomagat. Motor na varnem. Lahko ga pustiš s ključem v ključavnici. Slabi dve minuti peš do Baščaršije. Priporočam! :OK:

Pozdrav izpod vinogradov!

Rocky B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eno vprašanje.

Nikjer nisem zasledil, da bi kdo prespal v Mostarju. Zakaj ne?

Zakaj ne v Mostarju???...Jaz sem tam prespala 20.07.2007.

Pansion Mostar

Gojka Vukovica 20 b

88 000 Mostar

Bosnia & Herzegovina

tel: +387 36 578 256

mob: +387 61 910 624

e-mail: kontakt@pansion-mostar.com

web: www.pansion-mostar.com

Soba za dve osebi 30EUR/noč. Motor za ograjo na varnem! :naughty:

Popravljeno . Popravil Ogla
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Iz Banja luke proti Jajcu cca 30km je Motel Lav :worship: tako kot vse povsod spanje in hrana :yea1:

050/483 000

065/634 159

051/480 851

065/888 125

post-2154-1186410495_thumb.jpg Zaklenjen motor

post-2154-1186410503_thumb.jpg Pijaca B. luka

post-2154-1186410515_thumb.jpg Jajce

post-2154-1186410531_thumb.jpg

Popravljeno . Popravil motoristek
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!