Skoči na vsebino

Kdaj je nekdo pod vplivom alkohola


Dr_Jakob

Priporočene objave

pred 22 urami, Snecer pravi:

Pijani objestnež na cestaku sklatil motorista s sopotnico

Povzročitelj nesreče je vozil pijan, alkotest je pokazal 0,09 ml/l alkohola.

Dovoljeno je sicer do 0,24 mg/l.

 

A ni lepo kako vsi mediji ornk pretiravajo glede dejstev? Jeez..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da ne boste diplomirali, si preberite, kdaj je nekdo pod vplivom alkohola. Iz napisanega je očitno, da obstaja tudi nekdo, ki ni pod vplivom alkohola, čeprav ima v organizmu alkohol. 

104. člen

(alkohol)

(1) Voznik ne sme voziti vozila v cestnem prometu, niti ga začeti voziti, če je pod vplivom alkohola. Učitelj vožnje ne sme usposabljati kandidata za voznika motornega vozila in spremljevalec ne sme spremljati voznika, če je pod vplivom alkohola.

(2) Pod vplivom alkohola je voznik, učitelj vožnje oziroma spremljevalec, ki ima v organizmu več alkohola, kot dovoljuje ta zakon, in voznik, ki tudi pri manjši koncentraciji alkohola kaže znake motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu.

(3) Količina alkohola v organizmu je določena s koncentracijo alkohola v krvi ali tej ustrezno koncentracijo alkohola v izdihanem zraku.

(4) Ali je voznik, učitelj vožnje ali spremljevalec pod vplivom alkohola, se ugotavlja z ustreznimi sredstvi, napravami ali s strokovnim pregledom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, Dr_Jakob pravi:

Dovoljeno je sicer do 0,24 mg/l.

 

A ni lepo kako vsi mediji ornk pretiravajo glede dejstev? Jeez..

sem lajkal, ker je točen podatek. Zgornji objestnež je pa idiot. (pa nisem mislil na Borutta in Snecija :D)

Glede na to, da je zakon zelo elastično napisan, se ga da gladko obsoditi, čeprav se vprašam, ali bi take počel tudi ko bi imel 0,00......najbrž da.

Popravljeno . Popravil DAMI34
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, Dr_Jakob pravi:

Dovoljeno je sicer do 0,24 mg/l.

 

A ni lepo kako vsi mediji ornk pretiravajo glede dejstev? Jeez..

Borutt je pojasnil.

Tip je bil očitno že pri 0,09 pijan, sicer ne bi haral v naselju čez polno črto.

Če pa ni bil, potem pa imamo v Sloveniji res težavo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kako se pa meri utrujenost?

policist izloči iz prometa utrujenega voznika!

merilo ni samo in 0,24, kar se tiče alkohola:smoke:

Popravljeno . Popravil builder
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če obstaja OBJEKTIVEN način ugotavljanja prisotnosti alkohola, bi se ga moralo upoštevati.

Isto velja za omejitve hitrosti. Borutt bo sicer pameten, ker je "iz stroke", ampak dejstva so dejstva.


Le je omejitev na določenem obsegu 90km/h, nesreča se zgodi pri 85km/h ti v nobenem primeru ne smejo napisat "neprilagojene hitrosti". Neprilagojena hitrost je povsem subjektiven pojem. Prav tako tale alkoholiziranost. Če človek ni napihal več kot 0,24ml/l izdihanega zraka, potem NI alkoholiziran.

 

p.s. Seveda bo naš dežuren policaj takoj navajal stvari iz ZVCPja itd., ki trdijo drugače.

 

(2) Pod vplivom alkohola je voznik, učitelj vožnje oziroma spremljevalec, ki ima v organizmu več alkohola, kot dovoljuje ta zakon, in voznik, ki tudi pri manjši koncentraciji alkohola kaže znake motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu.

(3) Količina alkohola v organizmu je določena s koncentracijo alkohola v krvi ali tej ustrezno koncentracijo alkohola v izdihanem zraku.

Seveda je lažje nekoga obsodit in kaznovat na podlagi subjektivne ocene. Zato pa to delajo.

p.p.s. Zakaj so sploh uvedli termin "neprilagojena hitrost"? Ker je do takrat veljalo, da lahko z določeno hitrostjo varno voziš kadarkoli in kjerkoli. In seveda bi ob morebitni nesreči za nesrečo kdaj odgovarjal tudi DARS ali pa upravljalci cest. Tega pa ne moremo imet ane.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Snecer pravi:

Borutt je pojasnil.

Tip je bil očitno že pri 0,09 pijan, sicer ne bi haral v naselju čez polno črto.

Če pa ni bil, potem pa imamo v Sloveniji res težavo.

Odsel se pa je več ne bo :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 36 minutami, Dr_Jakob pravi:


Le je omejitev na določenem obsegu 90km/h, nesreča se zgodi pri 85km/h ti v nobenem primeru ne smejo napisat "neprilagojene hitrosti". Neprilagojena hitrost je povsem subjektiven pojem. Prav tako tale alkoholiziranost. Če človek ni napihal več kot 0,24ml/l izdihanega zraka, potem NI alkoholiziran.

p.p.s. Zakaj so sploh uvedli termin "neprilagojena hitrost"? Ker je do takrat veljalo, da lahko z določeno hitrostjo varno voziš kadarkoli in kjerkoli. In seveda bi ob morebitni nesreči za nesrečo kdaj odgovarjal tudi DARS ali pa upravljalci cest. Tega pa ne moremo imet ane.

Nau šlo. Če maš cesto 90km/h polno leda pol 90 peljat ni ravno prilagojena hitrost. Tudi če ni znaka za omejitev hitrosti (recimo klanec v Gobovce), če ti rata tisti ovinek kjer se stalno zatikajo šleperji (čeprav pod milim bogom ne vem kdo jim sploh dovoli tja) zvozit 90 lahko dobiš šiht pri Marvelu ker si Superman. Se prav da prilagodiš hitrost tistemu delu ceste, znanju, stanju asfalta in gum... Če greš več v katerikoli od teh kategorij potem nisi prilagodil hitrosti.

Je pa popolnoma res, da leni policaji (sploh ne vsi!)vse prevečkrat nabijejo "neprilagojena hitrost", ker se jim ne da (nimajo časa) iskat pravi vzrok, šefi jih jebejo da morajo nekoga spečt in ker je "neprilagojena hitrost" čisto in absolutno subjektivna ocena. Zame je bistveno nižja kot za nekoga z precej več izkušnjami na istem motorju ob istih pogojih.  Vzdrževalci cest so pa tako ali tako poglavje zase. Dokler se jim otrok na biciklu ne prebrne v njihove jarke na sredi ceste je za njih vse dobro. Tudi konkretno špuro nafte od peskokopa pred Podbrezjem do križišča za AC v Podtaboru bo pač pojedel cajt, zakaj bi se kdorkoli brigal okoli nje...

Z alkoholom je pa isto. Model ki ga žge vsak dan bo ob izpihanem 0,5ml/l bolj pri sebi kot en ki se ga nalije 1x na 5 let pa ima 0,1ml/l izdihanega zraka.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kar se mene tiče sem tud za 0.0 ... Ker ta 0,24 je sam spodbuda, da si nekdo reče en kozarček še lahko, saj nebom napihal...

Ne govorim da ste vsi nesposobni ob kozarčku, ampak ob dveh, treh.... 

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Stenc55: En super primer imam iz dnevne prakse:

Cesta Mengeš-Rodica, ja una preko polja. Čisto normalna cesta izven mesta, do nedavnega je bila omejitev lepo 90, kot bi človek pričakoval. Ampak sčasoma se je površina ceste uničila, drsi in luknje ima. Očitna rešitev bi bila cesto popravit ane? Nop, lažje in cenejše je celotno cesto ovrednotit z 70km/h pa se je**e vsi po vrsti.

tako se to dela v naši državi in tega sem sit.

pred 37 minutami, Matej207 pravi:

Kar se mene tiče sem tud za 0.0 ... Ker ta 0,24 je sam spodbuda, da si nekdo reče en kozarček še lahko, saj nebom napihal...

Ne govorim da ste vsi nesposobni ob kozarčku, ampak ob dveh, treh.... 

 

 

0.0 ti bodo povedali hrvaški kolegi, je bil totalna brca v prazno. Zaznali so konkreten porast v številu ORNK vinjenih. Zakaj? Ker stara kmečka logika deluje: "Eh, klinc, če bom plačal v vsakem primeru, tud če spijem en pir... stara, dej še eno rundo."

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, builder pravi:

Ne ga srat ,ta članek je napisal policaj in lepo sovpada z njihovo stavko .....kao ,mi stavkamo in je kaos .....večji kaos je ko so na cesti in se zaspano vozijo po magistralkah in delajo kolono za sabo :P

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mam posu takšn, da sm na cesti non stop:), kak se je folk začel vozit, odkar ni na cestah policije, je nenormalno. začelo se je pa s tem, ko so preselil upravo iz Krškega v NM. Prometna policija tako ni več v našem picirku, straha, da te bo kdo vstavil in boš dobil frulo praktično ni, radarske kontrole pa se ne spomnim, kdaj sem nazadnje videl. Vglavnem, če se to v doglednem času ne uredi, bo mrtvih vse več:mad:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 20 minutami, builder pravi:

mam posu takšn, da sm na cesti non stop:), kak se je folk začel vozit, odkar ni na cestah policije, je nenormalno. začelo se je pa s tem, ko so preselil upravo iz Krškega v NM. Prometna policija tako ni več v našem picirku, straha, da te bo kdo vstavil in boš dobil frulo praktično ni, radarske kontrole pa se ne spomnim, kdaj sem nazadnje videl. Vglavnem, če se to v doglednem času ne uredi, bo mrtvih vse več:mad:

Naravna selekcija,nč novega :P

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Kmet2 pravi:

Naravna selekcija,nč novega :P

mene bol skrbi, da mi kdo hčerko ne povozi, danes začela z opravljanjem izpita za A kategorijo:OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 16 minutami, builder pravi:

mene bol skrbi, da mi kdo hčerko ne povozi, danes začela z opravljanjem izpita za A kategorijo:OK:

Ti ji sam na tablico napiši Bilder pa bodo vsi vedeli da ni dobro s tem češenj zobat :D

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, Borutt said:

Da te pa še malo razsvetlim; neprilagojeno hitrost se lahko nekomu očita tudi v primeru, ko je peljal 50 km/h pri omejitvi 90 km/h. In neprilagojena hitrost ni subjektiven pojem, ampak zelo objektivna prometna nesreča. Zato tudi tebi predlagam, da pustiš te stvari pri miru oziroma jih pustiš razlagati meni.  

No to je ena težava slovenske birokracije, in recimo bi lahko kdo od zakono pisalcev prašal koga izobražene garecimo kakšnega profesroja za univerzi. Člen neprilagojena hitrost je popolnoma neprimeren, ali pa vsaj narobe napisan, kdo določi kakšna je prlagojena hitrost? Ali gresta lahko zastava 101 in novi CLA v ovinek z isto hitrostjo in ostaneta na cesti?  Zato so omejitve in predpisi kako se dela ceste, izvajalec in vzdrževalec cest morata zagotoviti da je v normalnih okoliščinah prevozna tako kot je določeno z omejitvijo.

Voznik ne mora vsakih 10m iztopiti iz vozila in preveriti cesto?, glede na izkušnje voznik oceni stanje včasih pa ne. Vso odgovornost se prelaga na voznike.

Glede alkoholiziranosti, seveda bi bilo idealno 0,0, ampak ob pizzi najbol paše pivo, inr es testirano ena pizza + 1 pivo na alkotestu ne pokaže nič. Mogoče bi pa če pizza ni dovolj velika, zato je pametno postavit določeno mejo, ker če velja da je lahko kdo "takoj pijan" zakaj potem funkcionalni alkoholiki ne mroejo imeti 2x toliko alkohola v krvi? (seveda je nesprejemljivo ampak ne morejo bit omejitve fleksibilne samo tako kakor organu pregona paše)

Objesnost na motorju nima veze z alkoholom v krvi, kot sem se že pritoževal v drugi temi, motorist ki je prehiteval bus po pločniku, milsim da prisotnost ali ne prisotnost alkohola v krvi nima veze.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 57 minutami, smasher pravi:

No to je ena težava slovenske birokracije, in recimo bi lahko kdo od zakono pisalcev prašal koga izobražene garecimo kakšnega profesroja za univerzi. Člen neprilagojena hitrost je popolnoma neprimeren, ali pa vsaj narobe napisan, kdo določi kakšna je prlagojena hitrost? Ali gresta lahko zastava 101 in novi CLA v ovinek z isto hitrostjo in ostaneta na cesti?  Zato so omejitve in predpisi kako se dela ceste, izvajalec in vzdrževalec cest morata zagotoviti da je v normalnih okoliščinah prevozna tako kot je določeno z omejitvijo.

Voznik ne mora vsakih 10m iztopiti iz vozila in preveriti cesto?, glede na izkušnje voznik oceni stanje včasih pa ne. Vso odgovornost se prelaga na voznike.

Glede alkoholiziranosti, seveda bi bilo idealno 0,0, ampak ob pizzi najbol paše pivo, inr es testirano ena pizza + 1 pivo na alkotestu ne pokaže nič. Mogoče bi pa če pizza ni dovolj velika, zato je pametno postavit določeno mejo, ker če velja da je lahko kdo "takoj pijan" zakaj potem funkcionalni alkoholiki ne mroejo imeti 2x toliko alkohola v krvi? (seveda je nesprejemljivo ampak ne morejo bit omejitve fleksibilne samo tako kakor organu pregona paše)

Objesnost na motorju nima veze z alkoholom v krvi, kot sem se že pritoževal v drugi temi, motorist ki je prehiteval bus po pločniku, milsim da prisotnost ali ne prisotnost alkohola v krvi nima veze.

Ti res še vedno ni jasno, da neprilagojena oziroma prilagojena hitrost ni določena v km/h. Prilagojena hitrost je takrat, ko tudi s stoenko zvoziš ovinek. Moraš biti res profesor na univerzi, da to razumeš ? 

Alkohol ne sodi v promet. In, če ne moreš pojesti pice brez piva in potem voziti, potem si mogoče zrel za kakšno brušenje v ustanovi. 0,00 alkohola je najbolj pametna meja. Sploh pa nikjer ne najdem nekaj fleksibilnega, kar bi organ pregona izkoriščal. 

Pa piši slovensko, ker te je zelo težko razumeti. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zagovornike alkohola v krvi bi poslal kak mesec na prostovoljno delo ob vikendih na gasilsko

 brigado. Potem bi mogoče začeli dojemat kaj vse alkohol + hitrost dosežeta v naravi.

Videli smo ob nesreči ki se je zgodila na primorki kaj  naredita dejavnika kot sta megla + hitrost.

Celjski primer vožnje pod alkoholom v nasprotno stran po ac nam je tud vsem znan.. 3smrtne žrtve ....

Tako kot je tudi builder napisal, odkar je štrajk je tudi "bojkot" predpisov. Upam pa, da ni ta "štrajk" razlog za črno statistiko prejšni teden, oz razlog za psihično deblokado glede predpisov.

 

Borutt hvala da pomagaš z nasveti

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če spiješ na žegnanju je dovoljeno... saj si požegnan, mar ne :?

js itak ne hodim na žegnanja, tko da mi ni treba pit :ras: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 urami, Matej207 pravi:

Kar se mene tiče sem tud za 0.0 ... Ker ta 0,24 je sam spodbuda, da si nekdo reče en kozarček še lahko, saj nebom napihal...

Ne govorim da ste vsi nesposobni ob kozarčku, ampak ob dveh, treh.... 

 

 

vzemi v obzir, da nekateri tudi pri 0,00 počnejo izredne neumnosti. Res da zanje poskrbi naravna selekcija, mi pa ni všeč, da sem del statistike te selekcije tudi sam. Kaj hočem povedati:

ni samo alkohol vzrok za kretenizme na cesti in če je bil pod dovoljeno mejo, tudi ni vzrok, ampak je vzrok iskati drugje: objestnost, prepotentnost, nezavedanje odgovornosti. Tak človek ponavadi počne enako četudi ima 0,00.

Torej, četudi pomaknemo mejo na rigoroznih 0,00 nismo rešili problema.

pred 9 urami, builder pravi:

mam posu takšn, da sm na cesti non stop:), kak se je folk začel vozit, odkar ni na cestah policije, je nenormalno. začelo se je pa s tem, ko so preselil upravo iz Krškega v NM. Prometna policija tako ni več v našem picirku, straha, da te bo kdo vstavil in boš dobil frulo praktično ni, radarske kontrole pa se ne spomnim, kdaj sem nazadnje videl. Vglavnem, če se to v doglednem času ne uredi, bo mrtvih vse več:mad:

a misliš da je odraz stanja duha policijska stavka?

Al situacija v državi, ko vse bolj globoko tonemo?

p.s. jaz, pa verjamem, da tudi 99,9% drugih ne vozim nič drugače kot sem prej, stavka gor ali dol.

Popravljeno . Popravil DAMI34
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

14 hours ago, Snecer said:

Tip je bil očitno že pri 0,09 pijan, sicer ne bi haral v naselju čez polno črto.

Če pa ni bil, potem pa imamo v Sloveniji res težavo.

To je to, v Sloveniji imamo resno težavo z mentaliteto udeležencev v cestnem prometu.

8 hours ago, smasher said:

ampak ob pizzi najbol paše pivo, inr es testirano ena pizza + 1 pivo na alkotestu ne pokaže nič

Moja izkušnja (pri kolegu)... 2 velika piva na tešče (po fitnesu) = 0.0, ustavljen in izmerjen 300 m od doma. In enkrat sam po enem pivu prav tako 0.0 (na tešče po športanju), alkohola nisem nič čutil.

Zato sam mislim da moraš kar konkretno pit da se kazalec pomakne z nule. Sam pa čutim pivo (ne na tešče) od enega (1) velikega piva naprej, domnevam da bi tudi ob popitem drugem pivu še vedno napihal 0.0, testiral še nisem.

Ali sem za na cesto po dveh pivih in 0.0? NE (in tudi nisem na cesti, oziroma takrat ko vozim ne spijem več kot 1 pivo, na motorju pa 0)

Popravljeno . Popravil .
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 hours ago, Borutt said:

Ti res še vedno ni jasno, da neprilagojena oziroma prilagojena hitrost ni določena v km/h. Prilagojena hitrost je takrat, ko tudi s stoenko zvoziš ovinek. Moraš biti res profesor na univerzi, da to razumeš ? 

jaz to razumem, samo potem zakon pričakuje da so vozniki nezmotljivi, torej če nekdo misli da gre lahko skozi ovinek 50km/h ampak ga zanese na bankino je prišel v ovinek z "neprilagojeno hitrostjo", za to da je cesta neprimerna nihče ne odgovarja.

Potem se pa pritožujemo,  ko nekateri vozniki  skoraj ustavijo pred vsakim ovinkom. Čemu so omejitve hitrosti če se voznik ne mora zanesti, da je cesta v stanju da mu take hitrosti omogoča? 

Zakon predvideva da je voznik vedno 100% v oblasti vozila, vsakič ko se nekomu užge ESP nima več vozilo pod nadzorom ker je moral posredovat računalnik da je stabiliziral vozilo.

 

Nisem še vozil avta ali motorja pod vplivom alkohola in nikoli nisem poskušal po kolikih pijačah lahko vozim ampak, nekateri so trezni nevarni in potem takem sploh nebi smeli imeti izpita. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!