Skoči na vsebino

Darovanje organov in tkiv


GoBobi

Če se mi zgodi, da umrjem, bi rad podaril svoje organe in/ali tkiva za potrebe zdravljenja drugih ljudi:  

34 članov je glasovalo

  1. 1. Če se mi zgodi, da umrjem, bi rad podaril svoje organe in/ali tkiva za potrebe zdravljenja drugih ljudi:

    • DA
      25
    • NE
      0
    • O TEM ŠE NISEM RESNO RAZMIŠLJAL
      9


Priporočene objave

Ojla!

Evo ene teme, o kateri se, verjamem, neradi pogovarjamo, a je resnična kot naše motoriranje. Naj ne bo morbidna in upam, da je v pravem forumu.

Ste se doma o tem že kaj pogovarjali? Svojci vedo za vašo odločitev? Ste si pogledali, kaj lahko še živi in zdravi naredite okrog posmrtnega darovanja organov (in tkiv)? Veste, kaj je za vas kot potencialnega darovalca/donatorja sprejemljivo in kaj ne?

Saj vem, da znate sami poiskati (če bi vas to zanimalo), a vseeno je link na javni zavod Slovenija Transplant TUKAJLE . Na tej strani sem našel skoraj vse odgovore, ki sem jih pred tem imel. Doma mojo željo že itak poznajo. Sem namreč ZA to, da se kakšen kos mene uporabi za nadomestne dele nekomu, ki bi mu to lahko pomagalo preživeti ali živeti "bolj kvalitetno" življenje.

Zanima me, kako vi gledate na to stvar. Ste se o tej temi že sploh pogovarjali s svojimi domačimi in prijatelji, ali se vam to zdi kot da "iščete nesrečo"? Kako gre to skupaj z vašim verskim prepričanjem? Osebno poznate koga, ki je "dal" ali "dobil"?

 

Evo, toliko o tem zaenkrat :jezik:... Upam, da vas nisem prestrašil (pa kliknite na anketo :P)

 

Ajd!

DISKLEJMER: GoBobi ne dela za nobeno nevladno organizacijo ali za javni zavod Slovenija Transplant. Imam svoje mnenje in me zgolj zanima vaše... (pa še čas je bil, da se popiškim v naš forum peskovnik in naredim svojo prvo temo :smoke:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdravljam tole temo, saj se o tem treba več pogovarjati, razbiti tabuje in zmotna prepričanja o zarotah, itn.

Moja draga ima jasna navodila, da bom daroval. Sebično in nečloveško bi bilo po mojem prepričanju, če ne bi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Včasih smo meli izkaznice DAROVALEC. Amapk baje niso več veljavne. Kakorkol, jaz jo imam še vedno v denarnici, čeprav nekih uporabnih kosov (razen titana) verjetno od mene ne bi dobili :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...če nisi registrirani darovalec, mislim, da tudi če svojci pristanejo, ne morejo darovati pokojnikovih organov po smrti...

sam sem krvodajalec že leta, od nedavnega pa tudi registrirani darovalec organov...pristopnico lahko izpolniš na več mestih, jaz sem jo na Zavodu RS za transfuzijo. ko je prijavnica sprejeta in registrirana, je na posameznikovi e zdravstveni izkaznici zavedeno, da je posameznik darovalec...zanimivo o darovanju organov pa tukaj: http://www.rtvslo.si/zdravje/novice/v-sloveniji-se-za-darovanje-organov-odloci-manj-kot-odstotek-ljudi/411527

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, Andrejcer pravi:

To ni res. V primeru možganske smrti se pogovori s svojci tudi glede opcije darovanja. Če ti pristanejo, se postopek darovanja spelje.

 

...glede tega nisem bil popolnoma prepričan...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem ZA, vendar to še nisem formalno uredila, ker imam sama pri sebi še nekaj pomislekov, koliko bodo moji organi še uporabni PO SMRTI, oziroma koliko časa po uradni smrti lahko še moje organe presadijo in jih zopet oživijo.

To pa zato, ker mislim, da so tudi na tem področju možne zlorabe, pa ne organov, ampak mojega življenja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, KARMEN1 pravi:

Jaz sem ZA, vendar to še nisem formalno uredila, ker imam sama pri sebi še nekaj pomislekov, koliko bodo moji organi še uporabni PO SMRTI, oziroma koliko časa po uradni smrti lahko še moje organe presadijo in jih zopet oživijo.

To pa zato, ker mislim, da so tudi na tem področju možne zlorabe, pa ne organov, ampak mojega življenja.

...tega si pa ne znam predstavljati...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@KARMEN1, vse se prej preveri, preden se potrdi, da si primeren darovalec določenega organa. Časovno okno za transplantacijo, pa je različno od organa do organa. Ne skrbi, mreža funkcionira kot mora, tvoj organ bi pravočasno prišel do prejemnika.

Glede zlorab je pa tako. Če si registriran darovalec, je to res zabeleženo, ampak dostop do teh podatkov ima samo koordinator za transplantacije. Pomeni, če ti ležiš, kot pacient v UKC LJ, zdravniki ne vedo, če si ti darovalec ali ne, saj nimajo dostopa do podatkov. Do dotičnega podatka lahko dostopijo šele po potrjeni možganski smrti. Je pa to teamsko delo, kar je tudi ena varovalka.

Včasih pa ni dobolj, če poveš svojcem, da želiš darovati. Zaradi žalovanja, ljubezni do pokojnega, verskega prepričanja, ali česar drugega, se lahko odločijo nasprotno s tvojo željo. Je sicer žalostno, se pa dogaja. Zato bi zakon, ki bi naredil darovalce vse razen tistih, ki se opredelijo nasprotno rešil to polemiko in s tem marsikatero življenje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pof, pa spet birokracija zablokira možnost potencialnim darovalcem. Brezveze, online ne gre prijava?
 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, DAMI34 pravi:

pof, pa spet birokracija zablokira možnost potencialnim darovalcem. Brezveze, online ne gre prijava?

Potem te kar jaz prijavim. :)

Ne, boš moral osebno stopiti do pooblaščenih organizacij oz. pristojnih ljudi in izpolniti čisto kratko izjavo. Tu je seznam kje lahko to storiš: seznam_pooblascenih_organizacij.doc

Tu pa je izjava: Pristopna_izjava.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Naslednjič ko darujem kri se prijavim ,sem dostikrat že razmišljal pa sem bil prelen da bi sprovedel ,če bi vedel ,da se da kar na transfuziji poštimat bi že bilo , kri darujem 2x letno ......

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 10 minutami, Kmet2 pravi:

Naslednjič ko darujem kri se prijavim ,sem dostikrat že razmišljal pa sem bil prelen da bi sprovedel ,če bi vedel ,da se da kar na transfuziji poštimat bi že bilo , kri darujem 2x letno ......

js sem tut na zavodu za transfuzijo izpolnil pristopno izjavo..

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 24. 1. 2017 at 16:10, Kmet2 pravi:

Naslednjič ko darujem kri se prijavim ,sem dostikrat že razmišljal pa sem bil prelen da bi sprovedel ,če bi vedel ,da se da kar na transfuziji poštimat bi že bilo , kri darujem 2x letno ......

Tudi jaz enako. Edino da kri darujem večkrat kot dvakrat letno (čeprav po moji nezgodi, sem jo šele enkrat), večkrat pa sem daroval trombocite, za katere pa te kar pokličejo in je krajši čas med dvema darovanjema,

Mogoče sem utopist, ampak mislim, da je zlorab na tem področju malo ali pa celo nič.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dobra in aktualna tema posebno ko sem zadnjič slišal koliko svojcev se ne odloči za darovanje organov ??!! pa kaj mislijo, da moraš res v celem komadu na oni svet, meni to pač ne potegne. Se pa zadeva kot pravi Andrejcer obrne, ko taki ljudje sami rabijo takrat pa je panika. Kaj češ sto ljudi sto čudi.

Dejstvo je, da smo motoristi pač rizična skupina in mnogi relativno mladi zapuščajo ta svet, žal. Ravno zaradi tega mislim, da bi se morali registrirati v čim večjem številu. Sam sem to opravil že nekaj let nazaj, ko je bilo rečeno, da sama kartica ni dovolj, čeprav jo še vedno nosim s sabo z dokumenti, nek se nađe. Ravno tako bližnji svojci vedo za mojo odločitev.

Zlorabe so v tem sistemu nemogoče. Samo ne me zdaj s ceste rint, če kdo kaj rabi ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni je vseeno kaj z mojim telesom naredijo po moji smrti. Jaz (moj razum) ga ne bo več rabil.

Večkrat se pa vprašam, če bi sprejel, darovan organ. Zaenkrat sem mišljenja, da ne. Ko bom na vrsti za oni svet, naj me pobere. To je naravno pot. Verjetno bi na "smrtni" postelji mislil drugače. Mogoče.

Zaenkrat darujem kri.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

Ministrstvo naklonjeno spremembi glede darovanja organov
Ministrstvo za zdravje je naklonjeno spremembi zakonodaje na področju darovanja organov po zgledu nekaterih evropskih držav.

Predlog o spremembi zakonodaje na področju darovanja organov, ki ga je ministrstvo za zdravje prejelo prek portala predlagamvladi.si, je naletel na plodna tla. V predlogu je zapisano, da bi morali ureditev obrniti v obratni smeri, kot je to urejeno sedaj, in sicer da bi bili vsi državljani Republike Slovenije z rojstvom avtomatsko darovalci. Kdor bi se temu želel odreči, pa bi izpolnil obrazec, s katerim bi izrazil to svojo željo. V primeru mladoletnih bi odločitev sprejeli zakoniti skrbniki ali zastopniki. 

Kot je v odzivu pojasnilo ministrstvo za zdravje, je takšen način opredelitve v veljavi že v več evropskih državah. Zadnja med tistimi, ki so uspešno spremenili zakonodajo na tem področju, je Francija. "Glede na razvoj dejavnosti in široko podporo v javnosti menimo, da bomo sprejeli podano pobudo, da se tudi v Sloveniji pripravi predlog za domnevno opredelitev in pričeli z aktivnostmi za spremembo zakonodaje," so zapisali. 
V primeru mladoletnih bo ministrstvo upoštevalo mnenje pravne stroke in sledilo načelu, ki v prvi vrsti ščiti mladoletne osebe in tiste, ki niso sposobni samostojnega odločanja. 

Darovalcem bi dal prednost

V predlogu državljana je bilo zapisano tudi, da bi bilo treba razmisliti o tem, da bi imeli darovalci prednost pri prejemu organov pred ne darovalci. Ministrstvo je takšno pobudo zavrnilo, saj po evropskih načelih ni dovoljen noben način plačevanja ali priznavanja katerih drugih oblik prednosti v zvezi z darovanjem. Darovanje je namreč vezano na nekomercialnost, neprofitnost in sloni le na altruizmu in pomoči drugemu.  

Kako je to urejeno sedaj?

Trenutna zakonodaja določa, da se lahko soglasje za darovanje pridobi po smrti v pogovoru s svojci ali najbližjimi. Če posameznik izreče svojo voljo za časa življenja, se upošteva ta odločitev, ki mora biti pisno zavedena. Po zakonu iz leta 2015 se lahko tisti, ki nasprotujejo temu, da bi bili darovalci po smrti, tako tudi opredelijo.

Vsak, ki bi se želel opredeliti za darovalca organov, mora izpolniti pristopno izjavo, ki jo prejme na enem od prijavnih mest. Prijavna mesta so v nekaterih zdravstvenih domovih in lekarnah po Sloveniji, na Zavodu Slovenija-transplant, pa tudi pri področnih enotah Rdečega križa in Karitas.

Izpolnjeno pristopno izjavo z osebnim dokumentom in kartico zdravstvenega zavarovanja se odda na enem izmed prijavnih mest. Podatek o opredelitvi je na kartici zdravstvenega zavarovanja ter ostane neviden in tajen do smrti. V primeru, da bi bilo po smrti darovanje organov in tkiv možno, bodo preverili, kako je posameznik opredeljen. Do podatkov lahko dostopajo izključno pooblaščeni zdravniki v bolnišnicah, odgovorni za transplantacijsko dejavnost. Darovalec ima pravico, da svojo odločitev o posmrtnem darovanju organov kadarkoli tudi prekliče.

Dva milijona Slovencev, darovalcev pa zgolj ...

Na dan 3. januar 2017 je bilo na čakalnem spisku za presaditev organov registriranih 181 bolnikov. Pacienti na srce v povprečju čakajo 177 dni, na jetra 77 dni in na ledvico 300 dni, so sporočili ob predstavitvi kampanje "Ne čakaj, postani darovalec", s katero ozaveščajo o pomembnosti darovanja organov in tkiv.  

"Zdravljenje s presaditvijo je v Sloveniji zelo uspešna metoda zdravljenja pri dokončni odpovedi organa, kadar so ostali pristopi zdravljenja izčrpani," je povedala primarijka Danica Avsec, dr. med., direktorica Zavoda RS za presaditve organov in tkiv – Slovenija-transplant, ki je opozorila na vsakodnevno soočanje s pomanjkanjem organov. 

V Sloveniji je bilo 31. 13. 2016 v register opredeljenih darovalcev vpisanih le 5.308 oseb. Organizatorji kampanje ob tem dodajajo, da se je v primerjavi z enakim časovnim obdobjem lani število opredelitev v januarju in februarju povečalo za več kot petkrat. 

http://www.zurnal24.si/ministrstvo-naklonjeno-spremembi-glede-darovanja-organov-clanek-288190

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Objavljeno (popravljeno)

Za moderatorje: morda bi se @Schumy prispevek lahko prilepil kar tukaj...

Ajd!

Popravljeno . Popravil GoBobi
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nisem naklonjen taki spremembi zakonodanje. Telo je moje, ne od države. Če se odločim da želim darovati posamične organe al pa komplet truplo v medicinske namene, je to moja odločitev. Ne odločitev peščice uradnikov, ki jo požegna trenutni skupek nič kaj brihtnih poslancev, ker zveni dobro. Sploh v nebo vpijoč je tale nesmisel:

pred 22 urami, Schumy pravi:

Darovanje je namreč vezano na nekomercialnost, neprofitnost in sloni le na altruizmu in pomoči drugemu.  

Altruizem je vedno in samo osebna odločitev. Predlagana sprememba zakonodaje to poruši - brez eksplicitnega privoljenja domneva, da nekaj želiš. In pol moreš eksplicitno dokazovati, da tega nočeš. Ne gre skup. In ni ok. Nepooblaščeno poseganje v telo... ne. Problem števila darovalcev se lahko rešuje tudi pozitivno. Sam tega pa ne, ker bi mogli malo premislit, organizirati kampanjo, se iti osveščanje. Je bolj enostavno iti v neko obliko prisile. Tipično slovensko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Saj ti ni treba ce noces, samo sistem opt-in se zamenja za sistem opt-out. Podobno kot je s placevanjem TV prispevka :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 23 urami, jskrablin pravi:

Nisem naklonjen taki spremembi zakonodanje. Telo je moje, ne od države. Če se odločim da želim darovati posamične organe al pa komplet truplo v medicinske namene, je to moja odločitev. Ne odločitev peščice uradnikov, ki jo požegna trenutni skupek nič kaj brihtnih poslancev, ker zveni dobro. Sploh v nebo vpijoč je tale nesmisel:

Altruizem je vedno in samo osebna odločitev. Predlagana sprememba zakonodaje to poruši - brez eksplicitnega privoljenja domneva, da nekaj želiš. In pol moreš eksplicitno dokazovati, da tega nočeš. Ne gre skup. In ni ok. Nepooblaščeno poseganje v telo... ne. Problem števila darovalcev se lahko rešuje tudi pozitivno. Sam tega pa ne, ker bi mogli malo premislit, organizirati kampanjo, se iti osveščanje. Je bolj enostavno iti v neko obliko prisile. Tipično slovensko.

 

pred 22 urami, nejc74 pravi:

Saj ti ni treba ce noces, samo sistem opt-in se zamenja za sistem opt-out. Podobno kot je s placevanjem TV prispevka :)

Mogoče se zgledujejo po rimokatoliški cerkvi. Za njih je vsak krščen (ne po svoji volji) Slovenec avtomatsko pripadnik njihove vere in če hoče to uradno zanikat, mora podat pisno zahtevo.

Sem za darovanje organov, vendar ne pod prisilo. Vsak se naj sam odloči, zdravstvo in država pa naj izvajata primerno osveščanje okoli darovanja, pa bo tudi darovalcev več.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 22 urami, nejc74 pravi:

Saj ti ni treba ce noces, samo sistem opt-in se zamenja za sistem opt-out. Podobno kot je s placevanjem TV prispevka :)

Ne. O mojem telesu je govora. In moje telo ni po defaultu javna lastnina. Ni stvar neke indirektne obdavčitve, kar naprimer RTV prispevek vsekakor je.

Hočeš biti darovalec? Bodi. Imaš to možnosti biti takoj in zdaj. Si hočeš nekam v svoje telo dati piercing? Se poslikat? Si obrezat določen mednožni organ? Darovati spermo za pomoč neplodnim parom? Izvoli, ne bom ti pametoval in komentiral. Tvoje telo je. Mojega pa pusti kr lepo pri miru. Nikakor ne bom dovolil da me Država, v kateri že plačujem bogate davke, smatra še kot darovalca. Ker je prelena da bi stvar reševala na bolj pozitiven način.

Jebeš všečnost ukrepa. Slovenija gre komplet v kurac, ker ljudje gledajo samo še na všečnost. In na debelo požirajo demagojijo, ker lepo zveni. Pa so pol čisto užaljeni ko jim nekdo pove, da tako pa to ne gre.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A misliš, da egoizem pa pelje človeka/človeštvo na boljše?

Ko umreš in so tvoji organi še uporabni, zakaj jih ne bi podaril in izboljšal kvalitete življenja nekomu drugemu?
A je res boljše, da te celega požrejo črvi ali pa skurijo v krematoriju? Tisti, ki pa bi jim darovani organi rešili ali izboljšali kvaliteto življenja, pa naj se jebejo?

Ne vem, no.....pač samo moje razmišljanje.....

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!