Skoči na vsebino

Toplotne črpalke in vgradnja


Priporočene objave

pred eno uro, hajamoto pravi:

BRAVO. To sem čakal, da nekdo napiše dejanski strosek. ???

Ogrevano 240 m2, temperatura nastavljena na 23 stopinj - dan in noč.... Pred tem pa je seveda dopoldne ugašala, pa ponoči isto - skratka vlage je bilo veliko več kot sedaj, mko je stalno prijetna temperatura.

Lepe praznike želim !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 52 minutami, Bmflar pravi:

Ogrevano 240 m2, temperatura nastavljena na 23 stopinj - dan in noč.... Pred tem pa je seveda dopoldne ugašala, pa ponoči isto - skratka vlage je bilo veliko več kot sedaj, mko je stalno prijetna temperatura.

Lepe praznike želim !

Hvala enako. ?️?️

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, jvalant pravi:

 Saj je bila ze prej veckrat. Pribliznol ena tretjina... No in 2500l kurilca proti 700, je, lej ga zlomka, tam nekje....

Jest mam na plin in lej ga zlomka, strošek malenkost višji. 1/3 kurilca tud pr men. Ko sm se hodu na siht so šefi zamenjal ogrevanje iz plina na plinohram na TČ za tri pisarne in garderobo. Strošek se je povečal skor za 50 %, vendar nas vsaj zeblo ni več. ??

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Letošnje temperature dajejo priložnost našim mašincam, da lepo predejo:worship:, sončno vreme? pa, da jim hrana raste.:004 Potrebe bodo vse manjše, hrane vedno več....še malo, pa spet vlaganje za nasldnjo zimo:yea1:         :bike:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

27 stopinj. Temperatura vode, katera pride v cevi.

Popravljeno . Popravil SAR-Solo Adventure rider
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni je monter na začetku nastavil na cca. 23 stopinj in temperatura se giblje tam okoli nekje vseskozi. Nimam pa nobenega termostata in podobno. TČ je nastavljena na vremensko vodeno krivuljo. Vse funkcionira BP že od začetka.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 mesecev pozneje...
  • 2 mesecev pozneje...
  • 1 leto pozneje...

Ali ima kdo visokotemperaturno črpalko,ki naj bi bila bolj primerna za radiatorsko ogrevanje.

Kakšna ja cca. Poraba električne energije na leto, koliko je hiša velika in izolirana?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 28 minutami, Endlich pravi:

Ali ima kdo visokotemperaturno črpalko,ki naj bi bila bolj primerna za radiatorsko ogrevanje.

Kakšna ja cca. Poraba električne energije na leto, koliko je hiša velika in izolirana?

... ne vem zakaj bi rabil visokotemperaturno TČ za radiatorsko ogrevanje... več kot 40 stopinj itak ne boš spuščal v radiatorje.

Tast moj ima TČ samo na radiatorsko ogrevanje. Hiša iz 70-ih let.  Pritličje, štuk in mansarda ... cca 9x11m...neizolirana... dve familiji v hiši ... svakinja je bolj suha, pa jo je prej skoz zeblo... zdej, ko imajo TČ, pravi, da ne nosi več termo gat pa volnenih štunfou.

...mislim, da je svak rekel, da so lani pokurili za cca 100€ štroma za ogrevanje v najbolj hladnem mesecu, pol manj, kot za pelete, kolikor sem razumel.

Tudi jaz sem letos montiral TČ. Imam kombinirano ogrevanje. Kuhinja, jedilnica in obe kopalnici imajo talno ogrevanje (+ radiatorji), ostalo radiatorsko. Trenutno mi šiba 32 stopinj vodo, pa so radiatorji skoraj mrzli, v hiši je pa toplo. Posamezne sobe pa mi regulirajo najbolj navadni termostatski ventili Danfoss na radiatorjih. Prej, ko smo kurili fosilna goriva, smo "šparali" pa kurili samo čez dan, pa preden se je hiša pregrela, je centralna že ugasnila. Fora TČ pa je, da mora laufat 24/7, pa je hiša skozi pregreta in je občutek toplote v hiši mnogo bolj prijeten kot prej. Imam pa razmeroma dobro izolirano hišo (12cm stiro fasada, podstreha 25cm tervol) brez toplotnih mostov. Za porabo ti bom povedal po Novem letu, ko bo prišel račun za elektriko. Sem zagnal TČ šele pred mesecem dni, pa sem imel nekaj težav in sem moral zamenjati še bojler za sanitarno vodo z večjim izmenjevalnikom toplote.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 35 minutami, Zivnorc pravi:

... ne vem zakaj bi rabil visokotemperaturno TČ za radiatorsko ogrevanje... več kot 40 stopinj itak ne boš spuščal v radiatorje.

Tast moj ima TČ samo na radiatorsko ogrevanje. Hiša iz 70-ih let.  Pritličje, štuk in mansarda ... cca 9x11m...neizolirana... dve familiji v hiši ... svakinja je bolj suha, pa jo je prej skoz zeblo... zdej, ko imajo TČ, pravi, da ne nosi več termo gat pa volnenih štunfou.

...mislim, da je svak rekel, da so lani pokurili za cca 100€ štroma za ogrevanje v najbolj hladnem mesecu, pol manj, kot za pelete, kolikor sem razumel.

Tudi jaz sem letos montiral TČ. Imam kombinirano ogrevanje. Kuhinja, jedilnica in obe kopalnici imajo talno ogrevanje (+ radiatorji), ostalo radiatorsko. Trenutno mi šiba 32 stopinj vodo, pa so radiatorji skoraj mrzli, v hiši je pa toplo. Posamezne sobe pa mi regulirajo najbolj navadni termostatski ventili Danfoss na radiatorjih. Prej, ko smo kurili fosilna goriva, smo "šparali" pa kurili samo čez dan, pa preden se je hiša pregrela, je centralna že ugasnila. Fora TČ pa je, da mora laufat 24/7, pa je hiša skozi pregreta in je občutek toplote v hiši mnogo bolj prijeten kot prej. Imam pa razmeroma dobro izolirano hišo (12cm stiro fasada, podstreha 25cm tervol) brez toplotnih mostov. Za porabo ti bom povedal po Novem letu, ko bo prišel račun za elektriko. Sem zagnal TČ šele pred mesecem dni, pa sem imel nekaj težav in sem moral zamenjati še bojler za sanitarno vodo z večjim izmenjevalnikom toplote.

javite kako bo z novimi cenami elektrike?

Jaz sem gledal že samo če grejem z klimo je to cca 800W štroma povprečno.. kar bi nanaeslo tam okoli 15 do 20kWh dnevno, kar bi bilo kao 100€ na mesec... ampak z novimi tarifami kako bo?

 

ps: meni bojo verjetno prepovedali letos kurit na staro peč... pa sem v dilemi in razmišljamkaj bi toplotna mi nekako z grožnjami z ceno elektrike smrdi, nagibam se k peletom..... (oz če najdem plac in denar morda uplinjevalni kotel)

Popravljeno . Popravil smasher
  • Všeč mi je 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 49 minutami, Zivnorc pravi:

... ne vem zakaj bi rabil visokotemperaturno TČ za radiatorsko ogrevanje... več kot 40 stopinj itak ne boš spuščal v radiatorje.

Tast moj ima TČ samo na radiatorsko ogrevanje. Hiša iz 70-ih let.  Pritličje, štuk in mansarda ... cca 9x11m...neizolirana... dve familiji v hiši ... svakinja je bolj suha, pa jo je prej skoz zeblo... zdej, ko imajo TČ, pravi, da ne nosi več termo gat pa volnenih štunfou.

...mislim, da je svak rekel, da so lani pokurili za cca 100€ štroma za ogrevanje v najbolj hladnem mesecu, pol manj, kot za pelete, kolikor sem razumel.

Tudi jaz sem letos montiral TČ. Imam kombinirano ogrevanje. Kuhinja, jedilnica in obe kopalnici imajo talno ogrevanje (+ radiatorji), ostalo radiatorsko. Trenutno mi šiba 32 stopinj vodo, pa so radiatorji skoraj mrzli, v hiši je pa toplo. Posamezne sobe pa mi regulirajo najbolj navadni termostatski ventili Danfoss na radiatorjih. Prej, ko smo kurili fosilna goriva, smo "šparali" pa kurili samo čez dan, pa preden se je hiša pregrela, je centralna že ugasnila. Fora TČ pa je, da mora laufat 24/7, pa je hiša skozi pregreta in je občutek toplote v hiši mnogo bolj prijeten kot prej. Imam pa razmeroma dobro izolirano hišo (12cm stiro fasada, podstreha 25cm tervol) brez toplotnih mostov. Za porabo ti bom povedal po Novem letu, ko bo prišel račun za elektriko. Sem zagnal TČ šele pred mesecem dni, pa sem imel nekaj težav in sem moral zamenjati še bojler za sanitarno vodo z večjim izmenjevalnikom toplote.

Hvala.

Javi,ko bos imel vec podatkov o porabi. 

Me res zanima.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

še drugi ps: kdor ima toplotno črpalko je na 3faze ali na 1? (ker čemorem dat 3 fazni štrom je tu dodatni strošek ki ga je treba dodat za toplotno)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, Endlich pravi:

Ali ima kdo visokotemperaturno črpalko,ki naj bi bila bolj primerna za radiatorsko ogrevanje.

Kakšna ja cca. Poraba električne energije na leto, koliko je hiša velika in izolirana?

Blok 1963, 320 kvadratnih metrov ogrevanja na okoli 22 - 23 stopinj, nočna okoli 21. Brez izolacije, debelina stene okoli 35 cm. Poraba po letih. Brez ogrevanja za vodo.

Letna poraba pri nas je bila od 15000 - 17000 kw/h.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, smasher said:

ps: meni bojo verjetno prepovedali letos kurit na staro peč... pa sem v dilemi in razmišljamkaj bi toplotna mi nekako z grožnjami z ceno elektrike smrdi, nagibam se k peletom..... (oz če najdem plac in denar morda uplinjevalni kotel)

Uplinjevalni je super, rabis pa zalogovnik. In postane zelo udobno. Ce moras drva kupovat, se mi zdi  peletarca bols izbira.  Smo bli pa lani tud na peletih kar mal…posrani, ko je zgledala tona 700€. Plus za pelete so tud na pol zastojn rabljene peči, ker jih folk vn meče.

 

Sestra in starši imajo trifazno tč, je pa to v pogonu dva meseca, tako da o porabi ne morm nč rečt. 

Popravljeno . Popravil Kugelschreiber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Srednja vrstna hiša v Ljubljani, 10 cm stiropor fasade, 20 cm steklene volne na podstrešju, 200 m2 prostorov ogrevanih na radiatorje, visokotemperaturna TČ dela od sredine marca letos:

image.png.d9c7b845835b44ff5cea8097dae9bdb9.png

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 urami, Zivnorc pravi:

... ne vem zakaj bi rabil visokotemperaturno TČ za radiatorsko ogrevanje... več kot 40 stopinj itak ne boš spuščal v radiatorje.

Tast moj ima TČ samo na radiatorsko ogrevanje. Hiša iz 70-ih let.  Pritličje, štuk in mansarda ... cca 9x11m...neizolirana... dve familiji v hiši ... svakinja je bolj suha, pa jo je prej skoz zeblo... zdej, ko imajo TČ, pravi, da ne nosi več termo gat pa volnenih štunfou.

...mislim, da je svak rekel, da so lani pokurili za cca 100€ štroma za ogrevanje v najbolj hladnem mesecu, pol manj, kot za pelete, kolikor sem razumel.

Tudi jaz sem letos montiral TČ. Imam kombinirano ogrevanje. Kuhinja, jedilnica in obe kopalnici imajo talno ogrevanje (+ radiatorji), ostalo radiatorsko. Trenutno mi šiba 32 stopinj vodo, pa so radiatorji skoraj mrzli, v hiši je pa toplo. Posamezne sobe pa mi regulirajo najbolj navadni termostatski ventili Danfoss na radiatorjih. Prej, ko smo kurili fosilna goriva, smo "šparali" pa kurili samo čez dan, pa preden se je hiša pregrela, je centralna že ugasnila. Fora TČ pa je, da mora laufat 24/7, pa je hiša skozi pregreta in je občutek toplote v hiši mnogo bolj prijeten kot prej. Imam pa razmeroma dobro izolirano hišo (12cm stiro fasada, podstreha 25cm tervol) brez toplotnih mostov. Za porabo ti bom povedal po Novem letu, ko bo prišel račun za elektriko. Sem zagnal TČ šele pred mesecem dni, pa sem imel nekaj težav in sem moral zamenjati še bojler za sanitarno vodo z večjim izmenjevalnikom toplote.

Koliko drv ste pokurili na zimo pred montažo TČ? Da lažje primerjam... 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nizkotemperaturno TČ imam 5.sezono, stene 14 cm debeline les, 16 cm kamena volna, talno gretje, 112 m2, v dveh etažah. V nadstropju samo lojtra v kopalnici, drugega ogrevanja ni. Je pa odprto stopnišče. 

TČ non stop nastavljena na 24 stopinj, tam nekje se tudi giblje temp.v prostoru, razen ko sredi zime odprem vsa panoramska vrata, in jih kar pustim tako 🤦🤦🤦.

Termostat imam v najtoplejšem prostoru, zato je vseeno, ker itak zaradi tega ne kuri nič več. Samo v hiši je 17 stopinj, doker ne zaprem.

V nadstropju je vedno okoli 22 stopinj.

Računi za el. pa so najprej bili od 15 do 50 eur višji (jan., feb.), letos pa se se že vidi, da je el. malo dražja (10-20 eur ca.).

Prej sem 6 let kurila na drva, porabila pa ca.1m3 na mesec.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 2. 12. 2023 ob 21:50, Endlich pravi:

Hvala.

Javi,ko bos imel vec podatkov o porabi. 

Me res zanima.

...ekola, novembrski račun je bil cca 55€ višji, odkar imam TČ. Kot sem že napisal, sem imel od začetka malo težav z bojlerjem...in če bi ogreval še bojler od začetka meseca, bi bilo pa verjetno okroglih 60€ več, kot po navadi, ko smo se ogrevali na nafto.

Ob 3. 12. 2023 ob 9:00, Najots pravi:

Koliko drv ste pokurili na zimo pred montažo TČ? Da lažje primerjam... 

...drv bolj malo, meter do dva v kaminu pred kurilno sezono. Po navadi sem zakuril centralno šele sredi novembra. ... pa še to, ta kamin nima nekega izkoristka, je bila pa cela hiša topla.

...in cca 1000l kurilca čez kurilno sezono. V hiši cca 22 stopinj. Čez poletje navaden bojler na elektriko za toplo vodo ....

 

Če na hitro povzamem:

trenutna cena kurilca je 1,12€/l x1000l

...pa meter do dva drv  je cca 150€

... zdej ne vem, koliko je pokuril bojler, recimo 100-200€

Torej skupaj je šlo približno na okroglo 1400-1500€ za vse skup na leto.

Če primerjam novembrski pribitek računa za ogrevanje s TČ, pa nekako smiselno porazdelim čez celo leto po mesecih, bi znal pokuriti za približno 700€ več štroma. Verjetno se nisem kaj dosti zmotil. Če bo to držalo, zna biti polovico ceneje, kot sem imel prej, kot sem opisal zgoraj.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 19 minutami, Zivnorc pravi:

...ekola, novembrski račun je bil cca 55€ višji, odkar imam TČ. Kot sem že napisal, sem imel od začetka malo težav z bojlerjem...in če bi ogreval še bojler od začetka meseca, bi bilo pa verjetno okroglih 60€ več, kot po navadi, ko smo se ogrevali na nafto.

...drv bolj malo, meter do dva v kaminu pred kurilno sezono. Po navadi sem zakuril centralno šele sredi novembra. ... pa še to, ta kamin nima nekega izkoristka, je bila pa cela hiša topla.

...in cca 1000l kurilca čez kurilno sezono. V hiši cca 22 stopinj. Čez poletje navaden bojler na elektriko za toplo vodo ....

 

Če na hitro povzamem:

trenutna cena kurilca je 1,12€/l x1000l

...pa meter do dva drv  je cca 150€

... zdej ne vem, koliko je pokuril bojler, recimo 100-200€

Torej skupaj je šlo približno na okroglo 1400-1500€ za vse skup na leto.

Če primerjam novembrski pribitek računa za ogrevanje s TČ, pa nekako smiselno porazdelim čez celo leto po mesecih, bi znal pokuriti za približno 700€ več štroma. Verjetno se nisem kaj dosti zmotil. Če bo to držalo, zna biti polovico ceneje, kot sem imel prej, kot sem opisal zgoraj.

 

Kmalu sledi še elektrarna na streho.........🤪

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!