Skoči na vsebino

Toplotne črpalke in vgradnja


Priporočene objave

Crkne lahko toplotna, kot vsaka druga peč. Vse ostalo je isto

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, DAMI34 pravi:

1. talno gretje je zakon, zato sem pa to rekel, poleg tega je bolj primerno za toplotne črpalke, vendar ko sem gradil, je bila zadeva v povojih, jaz pa brez aktivnega denarja :P

2. pred kratkim sem bral o teh panelih, delujejo podobno kot talno gretje, segrevajo trde površine, zato montaža na strop in greje tla. Lahko pa montiraš tudi na steno. to je noviteta, vsaj jaz nisem še zasledil tega, letos sem prvič bral.

Sem tud mal bral o teh panelih ampak se mi zdi 5 m velika razfalja, da bi imel pravi efekt

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Talno gretje - menda trpijo noge in žile. Meni se zdi boljše stensko, če zadostuje pa ne vem.

Paneli. Imam samo eno informacijo. Zelo navdušeni so bili ob vgradnji v celotno hišo. Po dveh letih so vse panele zamenjali z drugo kurjavo.

Če imaš centralno na olje in kvalitetno avtomatiko Buderus, Viesman.., pa če ti jo strela nese je ravno toliko škode, kot na toplotni.

Kaj bo s TČ po 15 letih, bomo vedeli, ko bodo tako dolgo v uporabi. Je pa res, da veliko posameznikov kupuje kitajske izdelke, ki so cenejši in kvaliteta mogoče ni najboljša. Pri nam dela šesto sezono brez popravila.

Razmišljati, da boš imel kakršno koli ogrevanje preko 20 let, ne vem?

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 17 minutami, DAMI34 pravi:

2. pred kratkim sem bral o teh panelih, delujejo podobno kot talno gretje, segrevajo trde površine, zato montaža na strop in greje tla. Lahko pa montiraš tudi na steno. to je noviteta, vsaj jaz nisem še zasledil tega, letos sem prvič bral.

Ni to ne vem kakšna noviteta, mogoče pri nas. Že lani sem nameraval za probo enega kupiti...v tujini so kar cenejši kot pri nas, ker odlašam bo šla še ta zima verjetno mimo. Ni pa to nek čudež, par procentov naj bi bilo cenejše ogrevanje kot z varčnim radiatorjem (nizkotemperaturnim) Naj bi bilo to bolj zdravo ogrevanje in plesen ne nastaja po zidovih oz., jo uničuje, ker segreva zidove...:? 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, MARE 65 pravi:

U p.m., zemo, če ti je zdaj kaj lažje razloži še men ;)

:slap: prou mi je, kaj pa tuki sprašujem :blush:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 23 urami, Scarabeo 500 pravi:

Dimenzioniranje moči TČ se izračuna na zunanjo temperaturo -4 stopinje. Ko pa pade pod to mejo se pa predvidi dodatni vir. Grelci, obstoječa centralan...(neizolirani objekti)

Kar mnogi ne vedo. Pomembno je kakšna je povezava zunanje enote z notranjo. Lahko je plinska, lahko je vodna. In če je vodna, ti lahko ob mrku elektrike zmrzne Izmenjevalnik toplote - pa je par jurjev škode.

Seveda so različni sistemi in opcije, samo večina ve samo: imam TČ in fajn je in manj pokurimo.

Za vse nejeverne Tomaže lahko potrdim, da zadeve delujejo tudi pri neizoliranih zgradbah in radiatorskem gretju. In da smo prišparali napram olju za najmanj 50%, če pa je nafta dražja, pa še več. 

Katero TČ si nabavil ?

Razmišljam o Daikin ali Thermii od Danfossa. Daikin je 55 st. C, Thermia pa 65 st C vode, kolikor imam tudi sedaj in je dovolj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 minutami, HD-Dyna pravi:

Katero TČ si nabavil ?

Razmišljam o Daikin ali Thermii od Danfossa. Daikin je 55 st. C, Thermia pa 65 st C vode, kolikor imam tudi sedaj in je dovolj.

Mi smo nabavili Termotehnika, zdaj Kronoterm. Zrak - voda, 23 kw. Ta je visokotemperaturna in je sposobna segreti vodo do 65 C. Vendar imamo krivuljo na 46 stopinj, to pomeni, da je 46 stopinj na povratnem vodu pri minus 20 stopinjah, to zadostuje za naš objekt, da ga ogrejemo preko celega dneva na 23 stopinj.

Če imaš hišo, ki je vsaj malo izolirana ni potrebe po 65 C, in je garantirano dovolj 55 ali 50 stopinjska TČ.

Mi smo se odločili za to TČ, ker je to slovenski produkt, ker je servis in tovarna blizu in ker je moj kolega monter in serviser teh naprav in že takrat je imela zelo dober COP - 4,1 - boljšega od Hairajterja, Viesmana.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 26 minutami, Scarabeo 500 pravi:

Talno gretje - menda trpijo noge in žile. Meni se zdi boljše stensko, če zadostuje pa ne vem.

To je bedarija, ce imas spodobno izolacijo.    Mislim, da ima voda v ogrevalnem krogu med 28 in 30 stopinj, komaj ves da so tla topla. To je bilo nekoc, ko je bilo talno gretje samo v kopalnicah, tla pa so bila vroca da si komaj stal na njih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ infrared paneli

Teorija ugodja gre nekako tako, da k toplotnemu ugodju prispevajo svoj delez:

sevanje, problematično je recimo oddajanje toplote skozi velike steklene površine pozimi ali pa velki prejemki poleti

konvekcija (prenos toplote v tekocini in plinu), ponavadi merimo temperaturo zraka in jo nesporedno povezujemo z udobjem v stanovanju

kondukcija, ob neposrednem stiku z materialom, kjer pride do izraza da so toplotno bolj prevodni materiali (kovina, kamen, steklo) za nas bolj neprijetni kot tisti manj prevodni (les, tkanine)

Kaj konkretno to pomeni:

soba, temperatura zraka 23°C, sedimo pozimi na marmornatih tleh pod velikim oknom obrnjenim na sever, kmalu nas zacne zebsti

soba, temperatura zraka 21°C, sedimo na preprogi, dalec stran od okna, obcutek toplotnega ugodja

soba, prepih skozi slabo zapirajoca okna in vrata, 19°, sedimo ob razgreti pecici, stran telesa proti peci imamo prevroco, ono drugo premrzlo

Nauk zgodbe, cim so prevelike razlike med sevanjem/konvekcijo/kondukcijo obcutimo neugodje.

Vsi nacini centralnega ogrevanja v normalnih razmerah in stabilni uporabi kvalitetno ogrejejo prostor, predvsem ker:

radiator ogreje zrak, ta ogreje stene in predmete, ti sevajo toploto (imamo uravnotezeno sevanje/konvekcijo/kondukcijo)

talno gretje ogreje zrak, ta ogreje stene in predmete, ti sevajo toploto (imamo uravnotezeno sevanje/konvekcijo/kondukcijo)

IR paneli ogrejejo stene in predmete (ter nas), ti ogrejejo zrak (imamo uravnotezeno sevanje/konvekcijo/kondukcijo)

Prednost radiatorjev je nizka cena, hitra odzivnost in lahka regulacija (nastavitev talnega ogrevanja je pocasno in traja dneve ali tedne) in preizkušeno delovanje (vec kot 100 let stara tehnologija).

Talno gretje prednjači z nizko temperaturnim ogrevanjem in izboljšano higieno (manj suh zrak, manj prahu, lazje ciscenje), zgodba o zilah in nogah je neresnična

IR paneli so predvsem uporabni tam kjer imamo raje vec sevalne kot konvekcijske toplote, torej je temperature zraka nižja kot običajno. To ponavadi pomeni delavnice, garaze in prozvodne hale, kjer je veliko izhodov na mrzel zrak ali pa veliki bivalni prostori / ateljeji kjer je velik volumen in velike steklene povrsine.

Če ni posebnih vzrokov je pri novogradnjah uporaba talnega gretja edina smiselna. Nasprotni argument je v glavnem samo cena, le redko pa premajhna moc ali problematicna tla, vcasih se doda radiator na stopniscu (premalo talnih površin na volumen) in v kopalnici (stenski za sušenje brisač). V garazi / delavnici pa bi lahko uporabili kombinacijo talno/ IR panel ali radiator/IR panel.

 

 

Popravljeno . Popravil nejc74
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če je denar, je pred menjavo peči potrebno porihtat druge stvari pri hiši..

Vrstni red je nekako sledeč:

Streha, okna-vrata, izolacija, kjer so kleti je priporočena tudi hidroizolacija hiše (poseg do temeljev) na koncu je peč.

Drva- se najbolj splačajo... Imajo slabosti

Vse več ljudi posega po Inverterskih klimah... Za 1000€ dobiš klimo ki greje do -25/60m2 poraba je odvisna od "varčnosti" objekta...

Pametn TČ sistem je od 7k€ naprej, peč na olje/drva je 1k€...  Plin je pa bil najbolj poceni v času plinske krize :D

 

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene so bolj zanimale izkušnje z IR paneli kot pomoč ogrevanju. Mam radiatorsko, vendar velik in visok prostor, pa bi dodal 2 panela na strop.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 51 minutami, Matej207 pravi:

Če je denar, je pred menjavo peči potrebno porihtat druge stvari pri hiši..

Vrstni red je nekako sledeč:

Streha, okna-vrata, izolacija, kjer so kleti je priporočena tudi hidroizolacija hiše (poseg do temeljev) na koncu je peč.

Drva- se najbolj splačajo... Imajo slabosti

Vse več ljudi posega po Inverterskih klimah... Za 1000€ dobiš klimo ki greje do -25/60m2 poraba je odvisna od "varčnosti" objekta...

Pametn TČ sistem je od 7k€ naprej, peč na olje/drva je 1k€...  Plin je pa bil najbolj poceni v času plinske krize :D

 

 

Klima je sranje, ker piha, suši kožo, draži sluznico...imamo v službi in jo sovražim. kot pomoč ogrevanju je fajn, ker takoj segreje zrak.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 10 minutami, DAMI34 pravi:

Klima je sranje, ker piha, suši kožo, draži sluznico...imamo v službi in jo sovražim. kot pomoč ogrevanju je fajn, ker takoj segreje zrak.

Jaz jo uporabim samo, če te preseneti kakšen res hladen val pred kurilno sezono, drugače je točno tako kot si napisal, totalno sranje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 urami, DAMI34 pravi:

Mene so bolj zanimale izkušnje z IR paneli kot pomoč ogrevanju. Mam radiatorsko, vendar velik in visok prostor, pa bi dodal 2 panela na strop.

Mislim, da bi se za tvoj primer dobro obnesli.

Prijateljica ga je dala na steno v veliko, slabo izolirano predsobo, kjer je radiator bil premalo, pa še vlaga na stenah se je delala.

Vse se je rešilo.

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmmm...jaz imam ZELO potratno hišo (kamniti zidovi, lesena plošča BREZ izolacije, stara okna in vrata), pa razmišljam vsaj o volneni izolaciji plošče. Kurim drva, poleg imam še kurišče na nafto ki mi "priložnostno" dogreva. Poraba cca 6m drv+računam da bo cca 500l nafte. Mam pa noter 18-20 stopinj, kar mi je zaenkrat dovolj. Če v prihodnosti pride "kravica" ali še kakšen teliček, se zavedam da bo tale številka vsaj 20% višja, ali pa mogoče ista ob sanaciji izolacije. 

TČ je zanimiva ideja, vendar o njej ne razmišljam. Zakaj? Ker sem omenjen sistem dobil NOV za 700€. Ker se je nekdo pač premislil in namesto drva+nafta naknadno odločil za TČ. Jaz mislim da bo kar dolgo grel da bo prišparal tistih 8k€ investicije+3k€, ki jih je izgubil z nakupom peči les+nafta. :)

 

Definitivno pa ob vseh mogočih načrtih in skicah obnove hiše nikoli ne manjka KRUŠNA PEČ. Fejst za se gret, še bolš pa, ko iz nje zadiši po rebrcih in krompirju :010 

Da ne govorim o "ambientu" :inlove:

PS: mi lahko nekdo razloži zakaj bi bil @dlicen cilj nemogoč? Poznam kar nekaj lastnikov, ki za ogrevanje porabijo do 2m drv letno. Ravno cca 14 dni nazaj sem napeljeval optiko v slamnato hišo, cca 120kv.m, kjer porabijo cca 1,5m drv/leto. Bi položnica za TČ bila višja od 150€?

 

PPS: Nekdo je napisal da zanj drva niso primerna ker ga cel dan ni doma. Bratranec ima samo drva, ter sistem z zalogovnikom. Zakuri okrog 17h ko pride domov, nato še enkrat doloži pred spanjem in mu do naslednjega dne popoldan temperatura pade samo za cca 1,5 st. ;)

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, Ferrarist pravi:

 

PS: mi lahko nekdo razloži zakaj bi bil @dlicen cilj nemogoč? Poznam kar nekaj lastnikov, ki za ogrevanje porabijo do 2m drv letno. Ravno cca 14 dni nazaj sem napeljeval optiko v slamnato hišo, cca 120kv.m, kjer porabijo cca 1,5m drv/leto. Bi položnica za TČ bila višja od 150€?

 

Zato,ker mene osebno 120l bojler za vodo stane veliko več na leto!Ok priznavam,da porabim zelo veliko tople vode a vseeno kaj hočeš rečt,da moje kopanje v banji stane več kot ogrevanje hiše???????

P.S

Prej ogreval vodo na kurilno olje.Potem kupil A++ razred 120l bojlerja,tako,da " vem" kuk stane ogrevanje bojlerja z elektriko!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, sesir pravi:

Ok priznavam,da porabim zelo veliko tople vode a vseeno kaj hočeš rečt,da moje kopanje v banji stane več kot ogrevanje hiše???????

P.S

Prej ogreval vodo na kurilno olje.Potem kupil A++ razred 120l bojlerja,tako,da " vem" kuk stane ogrevanje bojlerja z elektriko!

Dobro, ni se ti treba non stop užigat...na tem področju sem laik in povem samo kar slišim iz prve roke. Če rečemo npr. 2m drv....v koliko €/tč lahko tole okvirno pretvorimo?

PS: ko se drugič kopaš, pusti vodo v banji dokler se ne ohladi in jo komaj potem zlij v kanalizacijo. Evo, pa boš pršparal :D

Popravljeno . Popravil Ferrarist
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo mojo kurjavo.

Štedilnik na drva, s priklopom na centralno.

V pritličju talno gretje, 300 l zalogovnik, 80 l bojler, v nadstropju pa samo velika lojtra v kopalnici.

Poraba je 6m3 drv na leto.

To zimo smo imeli malo več burje in temperatur pod 0, zato za hitrejše ogrevanje nadstropja občasno zgoraj uporabljam klimo, ki je nastavljena na 19 stopinj, v zelo kratkem času pa vse prostore ogreje na 20.

V hiši temperatura nikoli ne pade pod 19, najvišja pa je 24-25 (kar je malo preveč).

Kurim pa od 17 do 20.ure, med vikendi in prazniki malo več.

Hiša je lesena, 14 cm debelina brun + 16 cm kamene volne. Okna lesena, dvoslojna, brez polken.

20170105_145454.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, Ferrarist pravi:

Če rečemo npr. 2m drv....v koliko €/tč lahko tole okvirno pretvorimo?

PS: ko se drugič kopaš, pusti vodo v banji dokler se ne ohladi in jo komaj potem zlij v kanalizacijo. Evo, pa boš pršparal :D

Žal ne gre...realno ne!

Nikoli!Sem invalid,ki je večina časa v postelji...samo razgibavanje na suhem žal ne gre...

Tako sem ugotovil,da mi razgibavanje v vodi nekak gre...zato si zase privoščim skoraj vsaki dan 160l banjo z masažami nalijem in "ležim" razgibavam...vse za zdravje!In ja raje plačujem malo več elekttike in nekaj naredim zase!!!!Lani mogoče res ne vsaki dan...recimo letos razen do danes vsaki dan...zdravje na prvem mestu!!!

P.S 

Za kamin zakon akacija!

Popravljeno . Popravil sesir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ouch...ja, potem pa seveda porabiš kar ogromno vode, račun pa je žal temu primeren. 

Ja, jaz kurim praktično 90%+ z akacijo, saj si žagam stare kole od trt. Ni pa tako primerna za krušno peč, saj je "grenka", podobno kot trta.

Popravljeno . Popravil Ferrarist
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če bi bil danes v situaciji, da bi si šel postavljat hišo, bi bila obvezno montažna, z veliko izolacije, pa čimmanjša, v mejah funkcionalnosti. Realnost pa nas je peljala po drugi poti. Bajta iz 70ih, 2 etaži po 90 kvm + podstrešje. Pri obnovi (10 let nazaj) smo fasado izolirali z 12cm stiropora, podstrešno plato pa z 15cm volne. Osnovna kurjava peč na olje + radiatorji, v dnevni sobi še kaminska peč. Orientacija dvoslojnih oken: dnevna+kuhinja+ jedilnica na jug. Temperatura v teh prostorih 21-23st. Poraba lansko zimo: 500l olja + 4kubike drv. Kletnih prostorov (razen delavne sobe) ne ogrevamo, pa recimo v neogrevani garaži temp nikoli ne pade pod 16stopinj.

Če bi danes delal na novo bi pa verjetno dal toplotno črpalko, talno gretje + kamin.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 53 minutami, KARMEN1 pravi:

Evo mojo kurjavo.

Štedilnik na drva, s priklopom na centralno.

V pritličju talno gretje, 300 l zalogovnik, 80 l bojler, v nadstropju pa samo velika lojtra v kopalnici.

Poraba je 6m3 drv na leto.

To zimo smo imeli malo več burje in temperatur pod 0, zato za hitrejše ogrevanje nadstropja občasno zgoraj uporabljam klimo, ki je nastavljena na 19 stopinj, v zelo kratkem času pa vse prostore ogreje na 20.

V hiši temperatura nikoli ne pade pod 19, najvišja pa je 24-25 (kar je malo preveč).

Kurim pa od 17 do 20.ure, med vikendi in prazniki malo več.

Hiša je lesena, 14 cm debelina brun + 16 cm kamene volne. Okna lesena, dvoslojna, brez polken.

20170105_145454.jpg

...fajn maš zrihtano, še posebej kar se tiče izolativnosti...štedilnik sicer ni optimalen kar se tiče izkoristka in emisij...v tvojem primeru bi mogoče kak dodatni radiator ali ir panel v mansardi rešil dogrevanje s klimo...a kot praviš, parkrat na leto verjetno ni tak problem...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vse inštalacije za radiatorje imam nastavljene, vendar do letos (5.leto) še ni bilo te potrebe. Klimo pa sem letos prvič uporabila.

V bodoče, nekoč, pa bom morda razmislila o toplotni črpalki ali pa morda le zamenjala drva s peleti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, KARMEN1 pravi:

Vse inštalacije za radiatorje imam nastavljene, vendar do letos (5.leto) še ni bilo te potrebe. Klimo pa sem letos prvič uporabila.

V bodoče, nekoč, pa bom morda razmislila o toplotni črpalki ali pa morda le zamenjala drva s peleti.

...pol pa ne boš več na šporhetu kuhala ;-) ...

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!